Youtube Alternatif

Youtube alternatif yazımıza başlarken öncelikle youtube hakkında kısa bilgi verelim. 2022’de YouTube, dünyada yetişkinler arasında en çok kullanılan platformdur. Ancak pazardaki lider video platformu ve arama motoru olması, bazı kullanım durumları için daha iyi Youtube alternatiflerin olmadığı anlamına gelmez.

Birçok YouTube video oluşturucusu, video başına gösterilen reklam sayısının giderek artması ve yüklenen videolara müdahale eden algoritmalar nedeniyle diğer seçenekleri keşfetmeye başladı.

Ve orada birçok seçenek var.

Bu yazıda, en iyi ücretsiz ve ücretli YouTube alternatiflerine bakıyoruz ve bir işletme sahibinin ne zaman YouTube yerine bir alternatif seçmesi gerektiğini tartışıyoruz.

YouTube Değiştirilebilir mi?

YouTube , piyasadaki en köklü çevrimiçi video platformudur. Her ay 2 milyardan fazla oturum açmış kullanıcı platformu ziyaret ediyor ve her ay küresel izleyici kitlesi tarafından milyarlarca saat video izleniyor.

Dolayısıyla, pazar ve izleyici açısından, listemizdeki seçeneklerin yakın zamanda YouTube’un yerini alması pek olası değil.

Ancak halihazırda kurulmuş bir YouTube kanalınız yoksa , video stratejiniz için farklı bir seçenek düşünmek yine de zaman ayırmaya değer olabilir.

İster yeni bir kitleye ulaşmak için videoyu kullanın, ister ziyaretçileri potansiyel müşterilere dönüştürmek için web sitenize dahil edin, Youtube alternatif, YouTube’un yerini almak için kullanabileceğiniz harika seçenekler vardır.

youtube alternatif
youtube alternatif

YouTube’un Rakipleri Kimler?

YouTube’un farklı kategorilerde rakipleri var. Sosyal bir video paylaşım platformu olarak Twitter, Instagram ve Facebook, yerel video ile rakip haline geldi.

Bu platformlar, son birkaç yılda videoya odaklanmalarını artırdı ve Facebook, 2018’de her kullanıcı için özelleştirilmiş video merkezli bir yayın olan Facebook Watch’u bile yayınladı .  Twitter ayrıca kullanıcıların yerel videolar yüklemesine izin veriyor ve Instagram  en son IG TV’yi piyasaya sürdü. yıl.

Kesinlikle video barındırma platformlarından bahsetmişken, Dailymotion gibi ücretsiz seçenekler ve Wistia, Vimeo ve Spotlightr gibi premium çözümler var.

En İyi Ücretsiz YouTube Alternatifleri

Aşağıda, içerik oluşturucular ve işletmeler için ücretsiz YouTube alternatiflerinin kapsamlı bir listesini ele aldık.

1. Dailymotion

Dailymotion , videolarınızı mevcut bir kitleyle yüklemek ve paylaşmak için bir video barındırma ve paylaşım platformudur. Bunu bir video kanalı oluşturmak, takipçi toplamak ve paylaşılan reklam gelirlerinden para kazanmak için kullanabilirsiniz.

Tanıdık geliyor? Aslında aynı şey olmadan YouTube’a en yakın olanıdır.

Artıları

 • Ücretsiz sınırsız video yükleme
 • 2 GB’a kadar ve 60 dakika uzunluğunda HD videolar için yükleme desteği
 • 4K video yükleme ve oynatma desteği
 • Şık gömülü video oynatıcı
 • İçerik oluşturucular reklamlardan para kazanabilir

Eksileri

 • Daha küçük kitle
 • Tüm videolarda, hatta ortak olmayan kanallarda bile reklamlar

Kitle

Bir içerik oluşturucu veya pazarlamacı olarak, bir YouTube alternatifi seçerken kitle boyutunu dikkate almak çok önemlidir.

Dailymotion, platformunda 300 milyon aktif kullanıcıya sahip olduğunu iddia ediyor. Muhtemelen ayda ortalama 300 milyon tekil ziyaretçiye atıfta bulunuyorlar çünkü en iyi kanallarına ve videolarına bakarsanız sayıların tam olarak birbirini tutmadığını görürsünüz.

Örneğin YouTube’da  190 milyonu aşkın abonesi bulunan dev T-Series’in Dailymotion’da 10 binin altında takipçisi var. Elbette, yalnızca birkaç video yüklediler, ancak en popüler Dailymotion hesabı düşünüldüğünde, bu sayı hayranlık uyandırıcı değil.

Son olarak, Dailymotion’daki video listelerinde neyin trend olduğuna bir göz atarsak, YouTube’un sunduğundan çok farklı rakamlar görürüz

En iyi sonuç yüz bin görüntülemeye yakın değil ve ikincisinde yetersiz beş bin var.

Trend olan videoların çoğu yalnızca birkaç yüz kez izleniyor.

Bu faktörler her şeyi netleştirmeli: Dailymotion, YouTube’dan çok çok daha küçük bir kitleye sahip.

Dailymotion YouTube’dan Daha İyi mi?

Dailymotion doğrudan bir rakip olduğundan, YouTube’dan daha iyi olup olmadığı sorusunu sormak adil olur.

YouTube, tam video çözünürlüğünü, daha uzun videoları ve daha büyük dosya yüklemelerini destekler. YouTube ayrıca çok daha geniş bir kitleye sahiptir ve bir videonun tavsiye edilmesini veya arama sonuçlarında listelenmesini sağlamanın trafik potansiyeli çok daha yüksektir.

Ancak öte yandan, rekabet Dailymotion’daki kadar zor değil. Bahsettiğimiz gibi, trend listelerine girebilir ve 24 saat içinde sadece bin görüntülemeye ulaşarak videonuzun tanıtımını yapabilirsiniz. Bu sayı, YouTube’un daha büyük platformunda iğneyi hareket ettirmez.

Küçük bir kitleniz varsa Dailymotion, videolarınız için yeni bir dağıtım kanalı olarak test etmek için değerli bir seçenek olabilir. Dailymotion’ın kullanıcı tabanı arasında başkaları tarafından görülme ve paylaşılma şansınız daha yüksek olacak.

Dailymotion’ın daha iyi yaptığı şeylerden biri gömülü videolar. Nihai sonuç, markalama veya genişletilmiş oynatma seçenekleri olmadan daha şık görünüyor:

Gömülü oynatıcıları, web sitesi sahiplerinin makalelerde ve sayfalarda kısa videolar uygulamasını daha iyi bir seçenek haline getirir.

Şunlar İçin Harika Bir Alternatif:

Halihazırda yerleşik bir YouTube varlığına sahip olmayan içerik oluşturucular (daha küçük bir havuzda büyük bir balık olma potansiyeli)

Gömülü HD videolarını barındırmak için YouTube’a ücretsiz bir video barındırma alternatifi isteyen küçük işletmeler

2. Vimeo

Vimeo  , barındırma, işbirliği, paylaşma, sıkıştırma, olası satış oluşturma ve daha fazlası için araçlar sunan bir video platformudur.

Belirli nişlere odaklanan aktif bir kullanıcı tabanına sahiptir, bu da onu bazı yaratıcılar veya işletmeler için uygun bir kitle oluşturma platformu haline getirir.

Artıları

4K video yükleme ve oynatma desteği

Canlı akışı destekler

Tamamen özelleştirilebilir yerleştirmeler

Etkileşimli kullanıcı tabanı

Eksileri

Ücretsiz plan, haftalık yüklemelerde 500 MB ile sınırlıdır

Ücretsiz kullanıcılar için maksimum video boyutu 500 MB’dir

İçerik oluşturucular için reklam geliri potansiyeli yok

Kitle

Vimeo’nun 200 milyondan fazla kullanıcısı var ve bu, YouTube’un toplam kitle boyutunun sadece %9’una karşılık geliyor.

Ancak Dailymotion’dan farklı olarak Vimeo, gelişen bir topluluğu sürdüren bir çekirdek aktif kullanıcı grubuna sahiptir.

YouTube, seyahatten spora, oyundan DIY’e kadar birçok tür ve konuyu kapsayan her türden içerik oluşturucuya ev sahipliği yaparken, Vimeo’daki en popüler videolar küçük bir kategori grubuna ayrılır:

Kısa filmler

Doğa videoları

Ekstrem Sporlar

Müzik videoları

animasyonlar

Topluluk yaratıcılığı kutlar ve sinematografik standartlarını karşılarsanız çalışmanızı memnuniyetle paylaşır.

Vimeo’nun ayrıca, insan küratörlüğünde yapılan seçkilerin ve kısa film galalarının yer aldığı bir uzun metraj sayfası da var

Bu süreç, yeni film yapımcıları ve yaratıcıların bir izleyici kitlesine ulaşması için bir kısayol sunuyor.

Vimeo, YouTube’dan Daha İyi mi?

Bazı içerik oluşturucular ve işletmeler için Vimeo, YouTube’dan daha iyi bir platform olabilir.

Bir video prodüksiyon şirketini veya amatör bir kameramanı yönetiyorsanız, Vimeo’nun sıkı sıkıya bağlı profesyonel reklam öğeleri topluluğu tam size göre. Daha küçük ve daha odaklı bir kitle olduğu için, takipçiler olmadan ilgi ve izlenme kazanmak daha kolay olabilir.

Birçok sektör profesyoneli de Vimeo oynatıcıyı tercih ediyor, bu nedenle showreel’inizi platforma yüklemek zarar vermez.

Web siteniz için video barındırma hizmetine ihtiyaç duyan bir işletme sahibiyseniz , Vimeo, Youtube’dan çok daha iyi gömülü bir video oynatıcı sunar.

Yerleştirme kodunu doğrudan özelleştirebilir ve üçüncü taraf araçlara veya hizmetlere ihtiyaç duymadan otomatik olarak başlayan tam ekran videolar oluşturabilirsiniz

Hatta oynatma renk düzenini markanızın renklerine uyacak şekilde değiştirebilirsiniz.

Videoları web sitenize yerleştirmek üzere yüklemek için bir yere ihtiyacınız varsa, Vimeo harika bir seçimdir — HD video için özelleştirilebilir, şık yerleştirmeler, toplam 0 ABD doları maliyetle.

Şunlar İçin Harika Bir Alternatif:

 • Görsel sanatçılar, animatörler, kameramanlar ve diğer yaratıcı profesyoneller
 • Harika görünümlü yerleştirmelere sahip ücretsiz bir video barındırma sitesi arayan işletme sahipleri

3. Facebook Watch

Facebook son birkaç yılda videoyu ikiye katladı. İlgi alanlarınıza ve görüntüleme geçmişinize göre trend olan videolara göz atmanıza ve izlemenize olanak tanıyan bir özellik olan Facebook Watch’ı bile yayınladılar.

Arayüz, YouTube’dan oldukça farklıdır, ancak içerik ve kitle genellikle örtüşür.

Birçok yönden, Facebook artık video barındırma/paylaşım alanında tam teşekküllü bir rakip.

Artıları

YouTube’dan daha büyük potansiyel kitle ve erişim

Facebook’ta yerel video paylaşımı

Reklamlardan para kazanma seçeneği

10 GB’a kadar ve 4 saat uzunluğunda dosyaları destekler

Yeniden hedefleme kampanyaları için özel kitleler

Canlı yayın

Eksileri

1080p’de sınırlı maksimum çözünürlük

Clunky yerleştirmeler

Kitle

Aylık yaklaşık 3 milyar aktif kullanıcısıyla Facebook, YouTube’dan daha geniş bir kullanıcı tabanına sahip tek alternatiftir.

Artık video paylaşımı Facebook’un birincil amacı değil, ancak platformdaki kullanıcı deneyiminin önemli bir parçası haline geldi. Sadece zaman çizelgenizi kontrol edin ve kendiniz görün veya en son Facebook istatistiklerini okuyun .

Geçmişte, Facebook video yayıncıları bir ayda 3 milyar görüntülemeyi aştı. LADbible gibi bazıları, kitlelerini tamamen Facebook’ta başlattı ve oluştururken, popüler bir seyahat vlogger’ı olan Nas Daily , videolarında rutin olarak on milyonlarca görüntüleme alıyor.

Facebook’un reklam tabanlı bir modeli olduğundan, başarılı içerik oluşturucular gelirlerin bir bölümünü alır ve kendilerini destekler.

Facebook, işletmelerin video pazarlama çabalarıyla yeni kitlelere ulaşması için mükemmel bir sanal alan olabilir.

Şunlar İçin Harika Bir Alternatif:

Seyahat vlogger’ları, YouTube şefleri ve diğer içerik oluşturucular

Videolarıyla yeni kitlelere ulaşmak isteyen küçük işletmeler

Gelecekteki Facebook pazarlama kampanyaları için temel hedef kitleler oluşturmak isteyen pazarlamacılar

4. Twitter Video

Twitter , videoda her şey dahil olan başka bir sosyal medya platformudur. Twitter Live’ı üç yıldan uzun bir süre önce başlattılar ve o zamandan beri düzenli olarak spor etkinliklerini takip ediyorlar.

Ancak hepsi bu kadar değil: Herhangi bir Twitter kullanıcısı video yükleyip paylaşabilir veya platformda canlı yayın başlatabilir.

Artıları

Twitter’da yerel video paylaşımı

Düşük kaliteli videolar iyi iş çıkarıyor

Canlı yayın

Eksileri

Maksimum video uzunluğu 140 saniyedir

Maksimum çözünürlük 1200p

Uzun Biçimli ve Kısa Biçimli Video İçeriği

YouTube SEO’nun içini ve dışını bilen sektör uzmanları, YouTube’un öneriler ve arama sonuçları için daha uzun videoları (tercihen 10 dakikadan fazla) tercih ettiği bir eğilimi fark etti.

İyi hazırlanmış, 10 dakikalık videolar hazırlamakta zorlanıyorsanız, Twitter video içeriği denemeniz için daha iyi bir yer olabilir.

Twitter, “kısa ve çabuk” kelimesinin karşılığını aldığı bir platformdur, bu nedenle doğası gereği endişeli değilseniz, cennette yapılmış bir eşleşme olabilir.

Şunlar İçin Harika Bir Alternatif:

Kısa formatlı videolarla başarılı olan komedyenler ve diğer içerik oluşturucular

Hızlı, özel soruları yanıtlayabilen muhasebeciler ve diğer profesyoneller

Uzun biçimli videolarla mücadele eden herkes

5. IG TV

IG TV  , Instagram’ın %100 mobil öncelikli bir ortam olarak tasarlanmış video paylaşım platformudur.

2018’de piyasaya sürüldü ve YouTube’a doğrudan bir saldırıdan çok Vine’ın manevi halefi – Facebook bunu Facebook Watch ile ele alıyor.

Ancak bu, YouTube’da ilgi görmeyen içerik oluşturuculara ve işletmelere uygun bir alternatif olamayacağı anlamına gelmez.

Artıları

 • Instagram’da yerel video paylaşımı
 • Yerel mobil video formatları için tam destek
 • Düşük kaliteli videolar iyi iş çıkarıyor

Eksileri

 • Normal hesaplar için maksimum 10 dakika
 • Uygulama ile sınırlı

Mobil Öncelikli Video Deneyimi

Instagram’ın IG TV ile amacı, optimize edilmiş mobil öncelikli video deneyimine sahip ilk platformu oluşturmaktır.

Norm olarak tam mobil portre videosu ile video yaratıcılarıyla yakından ve kişisel bir deneyim yaşarsınız.

Yapılandırılmamış mobil video aracılığıyla kitlenizle daha derin ilişkiler kurmak için mükemmel bir araç olabilir.

Şunlar İçin Harika Bir Alternatif:

 • Bir kamera veya prodüksiyon ekibine parası yetmeyen işletmeler
 • Daha genç bir kitleye sahip içerik oluşturucular

6. DTube

DTube  , videoları eşler arası paylaşmak için blok zinciri teknolojisini kullanan bir YouTube alternatifidir.

Merkezi olmayan yaklaşım , videonuzu kesintiye uğratan sunucu kesintileri riskinin azaltıldığı anlamına gelir .

Platform, ücretsiz konuşmayı destekliyor ve YouTube’un AI tabanlı sansürüne karşı çıkıyor ve tüm video yaratıcıları, başarılı videolar için DTube’un kripto para birimini kazanabilir.

IPFS’ye yüklemek yerine başka bir yerde barındırılan videoları da paylaşabilirsiniz.

Artıları

sansür yok

Kripto para kazanın

Eksileri

Küçük izleyici

tıknaz arayüz

Şunlar İçin Harika Bir Alternatif:

Blockchain meraklıları

Ücretsiz konuşma meraklıları

7. Wistia

Wistia  , videoyu diğer pazarlama çabalarınızla bütünleştirmenize yardımcı olacak profesyonel bir video barındırma platformudur.

Ayrıntılı video analitiği, video içi potansiyel müşteri yakalama formları, pazarlama otomasyon aracı entegrasyonları ve daha fazlasını sunar.

Halihazırda analiz araçlarını , CRM’yi veya diğer iş araçlarını kullandığınızı ve pazarlama kampanyalarınızı geliştirmek ve optimize etmek için veriye dayalı bir yaklaşımınız olduğunu varsayalım . Bu durumda, tam size göre olacak.

Artıları

4K Video desteği, 8 GB’a kadar dosya

Harika, özelleştirilebilir yerleştirmeler

Kullanıcı etkinliğine dayalı olarak Facebook reklamları için özel hedef kitleler oluşturun

Video oynatıcının içinden potansiyel müşterileri yakalayın

Otomatik yanıtlayıcılar ve CRM’ler ile e-posta ve diğer verileri senkronize edin

Eksileri

Fiyat: Wistia, onuncu videodan sonraki her video için 99$/Ay, +0,25$’dan başlar

seyirci yok

Beautiful Embeds

Wistia’nın en iyi özelliklerinden biri, her bir gömülü video oynatıcıyı özelleştirmek için tam kontrole sahip olmanızdır.

Standart satır içi yerleştirme kodu, içeriğinizde şık, duyarlı bir video oynatıcı oluşturur. Kapsayıcı boyutuyla otomatik olarak eşleşir, bu da videoyu birden çok sayfaya dahil etmeyi kolaylaştırır.

İşleri bir sonraki seviyeye taşıyarak, videonuzun başına veya sonuna CTA’lar veya hatta bir potansiyel müşteri yakalama formu ekleyebilirsiniz.

Şunlar İçin Harika Bir Alternatif:

 • Site içi videoyu dönüşüm hunilerinde daha verimli kullanmak isteyen pazarlamacılar
 • Uzun satış süreçlerine sahip lider odaklı işletmeler; sigorta vb.

8. Spotlightr (Eski adıyla vooPlayer)

VooPlayer’dan yeniden markalandırılan Spotlightr , gelişmiş analitik araçları, müşteri adayı yakalama, iş aracı entegrasyonu ve gelişmiş güvenlik özellikleri sunan benzer bir video pazarlama platformudur.

Hatta belirli bir videoyu izleyen kişilere özel bir yarışma veya çekiliş düzenleyebilirsiniz. Profesyonel kullanıcılar, bir üyelik portalı oluşturmak zorunda kalmadan web sitelerinde PPV VOD’ları da kurabilirler.

YouTube alternatiflerinin İsviçre çakısı istiyorsanız, Spotlightr en iyi seçeneğinizdir.

Artıları

 • 4K Video Desteği
 • Gelişmiş analitik
 • Pazarlama otomasyonu entegrasyonu
 • Kitle oluşturma araçları
 • Makul fiyat: Başlangıç ​​planı için ayda 17$

Eksileri

 • Yalnızca 25 GB depolama
 • karmaşık

Video Hostingin Ötesinde

Spotlightr ve özellikleri, basit video barındırma alanının çok ötesine geçer. Videoyu pazarlama ve satış süreçlerinizin her adımına entegre etmenize yardımcı olacak eksiksiz bir araç kutusudur.

Yerleşik hedef kitle oluşturucu ile Facebook ve Google reklam kampanyaları için hedef kitle oluşturun. Canlı yayınlara ev sahipliği yapın ve hedef kitleniz için yarışmalar düzenleyin.

Isı haritaları ve gelişmiş analizler, hedef kitlenizin video içeriğinizle nasıl etkileşimde bulunduğuna dair bilgi verir.

Spotlightr, tüm video pazarlama kampanyalarınızda size yardımcı olacak harika bir araçtır.

Şunlar İçin Harika Bir Alternatif:

Site içi videoyu dönüşüm hunilerinde daha verimli kullanmak isteyen pazarlamacılar

Uzun satış süreçlerine sahip lider odaklı işletmeler; sigorta vb.

9. Brightcove

Brightcove  , işletmeler ve dağıtılmış işletmeler için önde gelen çevrimiçi video platformudur. Web sitelerine göre, Fortune 500 listesindeki şirketlerin yarısından fazlası zaten müşteri

Brightcove, video barındırma ve canlı akışın ötesinde, işleri başka bir düzeye taşıyor. Akıllı telefonlarda ve akıllı TV uygulamalarında canlı video sunmak için OTT teknolojisini kullanabilirsiniz.

Yayıncılar için, barındırılan videolara sunucu tarafı reklam ekleme sunar. Bunu bir DSP ile entegre edebilir ve reklam alanlarını doğrudan müşterilerinize satabilirsiniz.

Gerçek zamanlı video analizi, müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin web sitenizdeki videolarla nasıl etkileşime girdiğini anlamanıza yardımcı olur.

Artıları

 • 8K video çözünürlüğüne kadar UltraHD desteği
 • Videolarınızda reklam alanları sunun ve satın
 • Gelişmiş içerik yönetimi ile videoları uygulamalar ve web siteleri arasında entegre edin
 • İşbirliği araçları, nihai video kalitesini iyileştirir
 • Gerçek zamanlı analizler size yeni bilgiler verir
 • Video etkileşimlerine dayalı karmaşık kitleler oluşturun

Eksileri

 • Kurumsal fiyatlandırma: En ucuz plan, 1 yıllık taahhütle ayda 199 ABD dolarıdır.
 • tıknaz arayüz

Şunlar İçin Harika Bir Alternatif:

 • Videolarını merkezileştirmek ve deneyimleri kişiselleştirmek için kitle verilerini kullanmak isteyen kuruluşlar

10. SproutVideo

SproutVideo  , ciddi dijital pazarlama püf noktaları olan küçük işletmeler ve soloprenörler için mükemmel bir YouTube alternatifidir.

Web sitenizdeki her sayfa için benzersiz video oynatıcıları özelleştirmek ve oluşturmak için tam kontrole sahip olursunuz. Bu şekilde, gömülü videonun tasarımınızla çakışmamasını, onu tamamlamasını sağlayabilirsiniz.

Özelleştirilebilir potansiyel müşteri formları ile video oynatıcınızın içinden potansiyel müşterileri yakalayın. API entegrasyonları aracılığıyla müşteri adaylarını doğrudan favori otomatik yanıtlayıcınıza veya CRM’ye gönderin.

MailChimp, Hubspot, Zapier ve daha birçok üçüncü taraf aracıyla entegre olur.

Artıları

4K UltraHD oynatma

Her sayfa için benzersiz video oynatıcıları özelleştirin ve oluşturun

Video içi potansiyel müşteri yakalama formları

Coğrafi izleme ve gelişmiş analitik

Videolardan sonra özel CTA’larla daha fazla işlem gerçekleştirin

Kurumsal planlarda coğrafi kısıtlama mevcuttur

Makul: Tohum planı aylık 25 dolardan başlıyor

Eksileri

karmaşık

Her ay 500 GB’ın üzerindeki bant genişliği için ekstra ödeme yapın

Şunlar İçin Harika Bir Alternatif:

Veriye dayalı pazarlama becerisine sahip ve video çabalarından daha fazlasını elde etme arzusuna sahip küçük işletmeler ve tek başına girişimciler

Youtube alternatif Yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Yada google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

YouTube’a benzer bir uygulama var mı?

Bugün Dailymotion, muhtemelen YouTube’un en çok beğenilen rakibidir . 
Hem profesyonel yayıncılar hem de amatörler tarafından yüklenen milyonlarca video var.

YouTube nedir?

YouTube, kullanıcıların herhangi bir videoyu izlemesine, beğenmesine, yorum yapmasına ve yüklemesine yardımcı olan popüler bir video paylaşım platformudur. 
Videoya masaüstü bilgisayarlardan, tabletlerden, cep telefonlarından ve dizüstü bilgisayarlardan erişmenizi sağlar.

YouTube’a en iyi alternatifler hangileridir?

Aşağıda YouTube’a en iyi alternatiflerden bazıları verilmiştir:
Dailymotion
Vevo
TED konuşur
Facebook Videoları
Seğirme
IGTV
Hulu

Netbilgiler

Netbilgiler Özgün ve Faydalı Bilgiler İçeren Makaleler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu