Viral reklam

Viral reklam nedir?

Viral reklam, amacı ağızdan ağıza ve sosyal paylaşım yoluyla mümkün olduğunca çok insana ulaşmak olan bir dijital Pazarlama stratejisidir. Viral pazarlama birçok Biçim alabilir – viral E-posta kampanyaları, viral Videolar, viral siteler ve hatta mobil cihazlar için viral uygulamalar vardır.

Herhangi bir Viral reklam kampanyasının amacı, yüksek ağ potansiyeline sahip Sosyal Medya kullanıcıları tarafından paylaşılması ve sunulması muhtemel içerik oluşturmaktır. Viral pazarlama, adını, bir virüsün bir popülasyona yayıldığı gibi, içeriğin kişiden kişiye yayılmasından alır.

Viral reklam kampanyalarının ayırt edici özelliklerinden biri, bir şirketin içerik oluşturmak ve üretmek için ön maliyetlere sahip olmasına rağmen, ücretli bir dağıtım modeli yerine içeriği dağıtmak için sosyal kanallara güvenmesidir. Bir içerik popüler bir sosyal medya kişiliği veya ünlüsü tarafından paylaşıldığında, binlerce, hatta milyonlarca görüntüleme, paylaşım ve diğer Katılım türleriyle sonuçlanan “viral” olabilir. Bir içerik ne kadar hızlı ve daha sık paylaşılırsa, viral olma ve ulusal veya uluslararası ilgi görme olasılığı o kadar artar.

two gray pencils on yellow surface

Viral reklam nasıl çalışır?

Sosyal medya, ağızdan ağıza ve vızıltı pazarlamasının gücünü ve potansiyelini şirket için bir gelir sürücüsü olarak önemli ölçüde artırdı. Geçmişte, ağızdan ağıza reklam, aile ve arkadaşlar arasındaki özel konuşmaların bir parçası olarak gerçekleşti ve Buzz Marketing, kelimeyi yaygın olarak yaymak için Gazeteler gibi düşük hızlı iletişim yöntemlerine dayanıyordu.

Günümüzde, Viral reklam ağızdan ağıza Pazarlama, kullanıcıların Pazarlama içeriğiyle etkileşime girdiği ve sosyal Platformlarında paylaştığı dijital Pazarlama kanalları aracılığıyla gerçekleşir. Tek bir sosyal medya paylaşımı, bir düğmeye dokunarak yüzlerce, binlerce hatta milyonlarca kişiye ulaşabilir. Sosyal paylaşım, yirmi birinci yüzyılın ağızdan ağıza propagandasının bir versiyonudur-ancak bin kat daha etkili olabilir.

Giderek daha fazla şirket, hedef müşterilerine ulaşmak için viral reklamın muazzam potansiyelini fark ettikçe, pazarlamacılar başarılı bir viral pazarlama kampanyasına hangi faktörlerin katkıda bulunduğunu anlamak için çalıştılar. STEPPS modeli olarak bilinen bir teori, bir mesajın viral olmasına yardımcı olan altı faktörü tanımlar.

Sosyal Para Birimi-bir içeriği paylaşmak, Bir kullanıcıyı kitlesi için iyi gösteriyorsa, paylaşma olasılığı daha yüksektir. Kullanıcılar, sosyal para birimini Markanızla veya İçeriğin kendisiyle veya mesajıyla olan ilişkilerinden elde edebilirler.

Tetikleyiciler-sosyal para birimi, insanların Viral reklam hakkında konuşmalarını sağlar, Tetikleyiciler bunun hakkında konuşmalarını sağlar. Bir tetikleyici, düşünceleri ve fikirleri uyandıran veya birbirine bağlayan her türlü Uyarandır. Tetikleyiciler kavramı, NASA’nın Mars’a misyonunu organize ederken Mars çikolata satışlarının neden arttığını açıklıyor. İnsanlar her gün haberlerde “Mars” I gördüler ve çikolataları almaya yönlendirildiler. Viral reklam, tüketicilerin günlük deneyimleriyle bağlantı kurmalı ve ilişkilendirmelidir.

Duygu-insanlar temelde duygusaldır ve duygusal mesajlar dikkatimizi çekmek için en iyisidir. Sevimli bir kedi Videosu veya hastalık araştırmasını desteklemek için bir kampanya olsun, içeriğinizi paylaşmalarını sağlamak için hedef kitlenizin kalplerine dokunmak önemli bir adımdır. Duygular sosyal para birimi ile ilgilidir, çünkü içerik paylaşanlar önemli bir sosyal konu hakkında hassas davranmaktan veya endişe duymaktan sosyal fayda sağlayabilir.

Herkese açık-bir mesaj herkese açık bir yerde sunulduğunda, insanların mesajı paylaşma olasılığı daha yüksektir. Bir mesajın halka açık sunumu, bu mesajın sosyal kanıtı olarak hizmet eder. Bir sosyal medya kullanıcısı, temaslarının çoğunun (veya yüksek profilli bir kişinin) belirli bir mesajı yaydığını görürse, bu mesajı da paylaşmaya daha yatkın olabilir.

Pratik değer-bir mesajı viral hale getirmenin harika bir yolu, tüketildiğinde veya paylaşıldığında pratik bir değere sahip olduğundan emin olmaktır. İnsanlar başkalarına yardım etmeyi ya da bir şeye katkıda bulunmayı severler ve birine yardım etme fırsatına sahip olduklarında viral bir mesaj yaymayı severler.

Hikayeler-insanlar Anlatılarda düşünür ve gerçekten ilgi çekici bir hikaye, Sosyal Medya kullanıcılarının arkadaşlarına ve bağlantılarına iletmelerini sağlayan bir şeye sahiptir. İşletmeniz, ürününüz veya müşterileriniz hakkında özlü, etkili bir formatta (özellikle Video) harika bir hikaye anlatmak, marka bilinirliğini artıran sosyal etkileşim oluşturmanın harika bir yoludur.

white printing paper with Marketing Strategy text

Viral reklamın faydaları nelerdir?

Sosyal medya çağında, viral reklam, şirketlerin mesajlarını geniş bir kitleye yaymaları için en etkili yollardan biri olabilir. Viral Pazarlamanın, giderek daha popüler bir pazarlama yöntemi haline getiren üç ana avantajı vardır.

Viral reklam ucuzdur

Başarılı olan iyi planlanmış bir viral pazarlama kampanyası, Mesajınızı potansiyel müşterilere yaymanın uygun maliyetli bir yoludur. Viral pazarlama, bir pazarlama kampanyası ile ilişkili tüm normal üretim maliyetlerine sahiptir, ancak baskı, Billboard veya televizyon gibi geleneksel reklam yöntemlerine kıyasla çok daha düşük satış maliyetlerine sahiptir.

Viral reklam invaziv değildir

Bazı reklamcılık yöntemleri, tüketicilerin istediklerini elde etmelerini engelliyorsa invaziv olabilir. İstilacı Pazarlamanın bir örneği, tüketicinin 30 saniyelik bir video reklamının arkasında duran bir YouTube videosunu izlemek istemesidir. Viral bir pazarlama kampanyasında, tüketiciler viral içeriği doğrudan ailelerinden ve arkadaşlarından sosyal kanallar aracılığıyla alırlar. Bu, içeriği ne zaman ve nasıl görüntülediğinizi ve kampanyayı paylaşıp paylaşmadığınızı kontrol etmenizi sağlar.

 

Netbilgiler

Netbilgiler Özgün ve Faydalı Bilgiler İçeren Makaleler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu