Vajina Estetiği

Vajinal estetik ameliyat nasıl yapılır?

Vajinal estetik ameliyat nasıl yapılır?

vajina estetiği operasyonları her geçen gün daha fazla kadın tarafından talep edilmekte ve doktorlar tarafından giderek daha fazla yapılmaktadır.

Peki halk arasında “vajina estetiği” olarak da adlandırılan genital-plastik ameliyatlar nelerdir? Genital estetik hangi ameliyatları içerir? Genital bölgede vajinal estetik operasyonlarla neler değiştirilebilir? Operasyonlar zor mu? Ameliyattan sonra normale dönmek kolay mı? Birlikte bu sorulara cevap arayalım…

Estetik, hangi bölgede olursa olsun, bir insanın hayatında büyük değişikliklere neden olabilir.

Bazen burnundan rahatsız olduğu için kamuoyunda ön plana çıkmaktan korkan genç bir kadın, burun ameliyatı sonrası utangaçlığını bir kenara bırakıp özgüven kazanabilir; bazen meme büyütme ameliyatı olan bir kadının kendi kadınlığıyla nasıl barıştığını görebilirsiniz.

Burun ameliyatı, abdominoplasti, liposuction, meme ameliyatı gibi ameliyatlar artık tüm toplum tarafından özümsenen ameliyatlardır. Ancak estetik genital cerrahi söz konusu olduğunda, kişinin kendisi ve etrafındakiler çok daha utangaç ve kararsız davranıyor gibi görünmektedir. Bununla birlikte, sağlıklı ve tatmin edici bir cinsel yaşam sadece çift için değil, aynı zamanda kendi sağlığı, huzuru ve dengesi için de çok önemlidir.

person in white long sleeve shirt doing thumbs up sign

Genital estetik (vajinal estetik) ameliyatları nelerdir?

Genital plastik cerrahi birçok cerrahi ve cerrahi olmayan ameliyatı içerir. Vajina Estetiği bu ameliyatlardan sadece biri olmakla birlikte, genital estetik ameliyatlara halk arasında “vajinal estetik” de denilmektedir.

İç dudak estetiği (labioplasti), dış dudak estetiği (majoraplasti), klitoris estetiği (klitorohudoplasti), vajina daralması (vajinoplasti), perineoplasti (perineoplasti), dış dudak kontüzyonu (labia majora ogmentasyonu) bahsedilen operasyonlardan bazılarıdır.

genital estetik öncesi ve sonrası

Kadınlar neden genital estetik (vajinal estetik) ameliyatı oluyor?

Herkesin hayatta farklı hassasiyetleri vardır. Bazı insanlar kulaklarının şeklinden, bazıları da burnunun şeklinden şikayet eder. Bazen farklı olması gereken organların mevcut durumu, sosyal kaçınma davranışını tetikleyebilir; örneğin, bir kişi kulağının veya burnunun ortaya çıkması nedeniyle kalabalık bir insan topluluğuyla karşılaşmaktan kaçınabilir. Bazen biri sık sık organının farklı olabileceğini hayal eder.

Bu gibi durumlarda estetik cerrahinin bu kişinin hayatındaki birçok şeyi olumlu yönde değiştireceğini söyleyebiliriz. Öte yandan yaşlılık ve menopozun etkilerini ortadan kaldırmak da tercih edilebilir.

woman wears green face mask

Genital bölgedeki deformasyonlar neyi gerektirir?

Cinsel organlarla ilgili özgüven sorunları, kadınlarda cinsel isteksizlikten anorgazmiye kadar çok geniş bir yelpazede ortaya çıkabilir. Bunu görmek için onların ortak istemiyorlar çünkü sürekli karanlıkta sevişmek isteyen kadın cinsel organları, aynı nedenle her zaman oral seks istiyorsun reddeden kadın, “eşim bana cinsel organını benim şu an çirkin ya da vajina benim anksiyete ile cinsel ilişki sırasında ilgilenen orgazm sorunları olan koca”, kadın olduğunu düşünüyor merak ediyorum… Bu korkular öncelikle cinsel isteksizliğe ve bir süre sonra genel olarak duygusal ilişkilerden kaçınmaya bağlı olabilir.

Estetik görünüme ek olarak, özellikle Vajina Estetiği söz konusu olduğunda, fonksiyonel problemler de ortaya çıkabilir. Genişlemiş bir vajina, hem kadınlarda hem de erkeklerde ilişkide zevkle ilgili sorunlara neden olur. Bu durumda sorun psikolojik değil fizikseldir; genital estetik operasyonlarla çözüm mümkündür.

Genital plastik ameliyatlar zor mu?

Her ameliyatın kendine özgü riskleri ve zorlukları olsa da, genital estetik operasyonlar genellikle çok zor ve riskli operasyonlar değildir. Ama burada çok önemli bir nokta var. Aynı zamanda estetik genital ameliyatı yapacak cerrahın tecrübesidir; yani bilgi ve becerileri.

Estetik genital cerrahi bu konuda özel eğitim ve tecrübe gerektirir. Genital bölgenin hem anatomisine hem de işlevlerine hakim olmanın yanı sıra estetik fikirler konusunda eğitim almak da doktorun başarısının altında yatan en önemli noktalardan biridir.

Ameliyatın zorluk derecesi hangi ameliyatın yapıldığına bağlı olarak değişmekle birlikte, genel olarak tüm ameliyatlardan sonra yarım günlük hastaneye yatış yeterlidir. Öneriler tam olarak takip edilirse, operasyondan sonraki süre bile sorunsuz geçecektir.

Genital plastik cerrahi sırasında genel anestezi almak gerekli midir?

Hayır! Anestezi uzmanı, anestezi şekli hakkında nihai kararı vermesine rağmen, genel anestezi dışında başka seçenekler de vardır.

Bazı hastalarda “bel anestezisi” olarak da bilinen spinal anestezi (bölgesel anestezi) tercih edilmekte, bazı hastalarda kısa sedasyon sırasında lokal anestezi kullanılabilmekte ve hasta uyandırılabilmektedir. Lokal anestezi etkisi ile hasta uyanıkken ameliyat tamamlanabilir.

person holding white heart shaped ornament

Vajina Estetiği ameliyatı sonrası yara izi var mı?

Her ne kadar bu sorunun cevabı doğrudan hangi işlemin yapıldığı ile ilgili olsa da; işlem doğru teknik ve doğru dikiş malzemeleriyle yapılırsa, neredeyse hiç iz kalmaz.

Vajinoplasti ile dikişler içeride olacak, böylece dışarıdan hiçbir iz görülmeyecek. Labioplasti (labia minoraplasti) ameliyatında çok ince dikişler kullanılır ve özel bir teknik kullanılarak dikilir. Bu nedenle, neredeyse hiç iz yok.

Majoraplasti ile doku daha kalın bir doku olduğu için hafif bir skar kalabilir. Yine en önemli nokta, kesik çizgiyi dış dudakların iç tarafına doğru gizlemektir. Bu nedenle, operasyonuna doğru planlama ile başlamak çok önemlidir.

Perineoplasti ile doğru teknik ve dikiş kullanımı ile yara izi olasılığı en aza indirgenir.

Genital plastik cerrahi sonrası istenilen görünüm elde edilebilir mi?

Bu en önemli noktalardan biri! Ameliyattan sonra mümkün olan, ameliyattan önce hastayla paylaşılmalıdır. Estetik operasyonlar bir organı yok etmek ve yeniden yaratmakla ilgili değil, var olanı değiştirmekle ilgilidir.

Büyük değişiklikler yapmak mümkün olsa da, bazı yapısal özellikleri yok etmek mümkün değildir. Bu nedenle, ameliyattan önce hastaya ayrıntılı olarak danışmak gerekir. Gerçekleşemeyen beklentilerin içine girmek hastanın hayal kırıklığına uğramasına neden olur.

Vajinal estetikten sonra normal hayata dönmek ne kadar sürer?

Vajina Estetiği sonrası ilk 3 günü evde geçirmek önemlidir, ancak bu dönemde bile sürekli yatmanız önerilmez. Evde küçük günlük işler yapılabilir.

3. bir gün sonra, yavaş yavaş işe veya sosyal hayata geri dönebilirler, ancak çoğunlukla 10. bir gün sonra hastalar günlük rutinlerine geri dönebilirler. Aktif spor, deniz, hamam, sauna ve cinsel yaşam için 4-6 hafta beklemek gerekiyor.

Vajina Estetiği ameliyatı sonrası sonuçtan memnun değilseniz düzeltme mümkün müdür?

Evet, bu mümkün. Bir işlemin düzeltilmesine” revizyon işlemi ” denir. Ancak, revizyon cerrahi işlem bir bir yerine geçecektir unutulmamalıdır. Bu nedenle vajinal estetik ameliyatın ilk defa doğru adreste yapılması çok daha önemlidir.

Vajina Estetiği Hakkında

Vajina Estetiği operasyonları sadece görünümü değiştirmekle kalmaz, aynı zamanda hem işlevsel hem de psikolojik birçok olumlu etkiye neden olabilir. Hatırlanması gereken en önemli nokta, sağlıklı ve doyurucu bir cinsel yaşamın çiftin ve bireyin yaşamında çok önemli bir rol oynamasıdır.

İhtiyacı olan kişi için doğru tekniklerle doğru ameliyat, o kişinin hayatında büyük değişikliklere yol açabilir. En önemli şey, ilk adımın korkmadan atılabilmesidir.

Vajinal Estetik ameliyat konusu hakkında daha fazla bilgi almak için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz. Daha fazla kaynak araştırmak için google üzerinden detaylı arama yapabilirsiniz.

 

Vajinal estetik kim yapar?

Vajinal estetiği genel olarak jinekologlar veya kadın doğum uzmanları ile kadın doğum hekimleri ve plastik cerrahlar yapabilmektedir.

Vajina estetiği ne kadar sürer?

Yapılan işleme göre süre farklılık gösterebilmektedir.
Örnek;
Vajina daraltma ameliyatları genelde 45-60 dakika arasında sürmektedir.

Vajinal estetik nasıl yapılır?

Vajina daraltma operasyonları duruma göre genel yada lokal anestezi ile yapılmaktadır. Vajina girişinden itibaren tahmini 6-7 cm ölçülerde vajina iç kısmına kadar olan dokular çıkartılır ve vajina içi emilimi kolay ameliyat dikişleri ile dokular kat kat bir araya getirilerek dikilir. Bu işlem ile vajina tamamen daraltılmış olur.

Vajina estetiği hangi durumlarda yapılır?

Vajina estetiği ameliyatı, kadınların cinsel organlarında doğuştan veya yaşam boyu meydana gelen değişikliklerin giderilmesi nedeniyle yapılan cerrahi bir operasyondur 
Kadının yaşına ve doğuma bağlı olarak vajina bölgesinde cinsel istek ve açılmayı artırmak için de ameliyat yapılır.

Netbilgiler

Netbilgiler Özgün ve Faydalı Bilgiler İçeren Makaleler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu