Ülseratif Kolit Diyeti

Ülseratif Kolit Diyeti

Ülseratif Kolit Diyeti ile alakalı içeriğimize hoş geldiniz. Ülseratif Kolit Diyeti Ülseratif kolitiniz olduğundan, ne yediğinize dikkat etmeye değer. Ülseratif kolit konusunda bilinmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi yiyecekler hastalığa neden olmaz, ancak bazıları alevlenmelerini tetikleyebilir.Gerekli besinleri bu tetikleyicilerden nasıl uzaklaştırabilirsiniz, ancak yine de kalmak ister misiniz? Bir diyet planı burada çok yardımcı olabilir.

Ülseratif kolit‘li herkese yardımcı olan tek bir diyet yoktur. Durum zamanla değişebilir, bu nedenle planınızın da esnek olması gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sizin için neyin işe yaradığını bulmak. Düzenli kalmak için bir yiyecek günlüğü tutun. Ne yediğinizi ve içtiğinizi ve nasıl iyi ve kötü hissettiğinizi kaydetmek için akıllı telefonunuzu veya küçük bir dizüstü bilgisayarınızı kullanın. Biraz zaman ve sabır gerektirir, ancak durumunuzu izlemenize ve diyet planınıza ince ayar yapmanıza yardımcı olur.

Ülseratif Kolit Diyeti
Ülseratif Kolit Diyeti

Yemeklerinizi hazırlarken, dengeli bir diyetin size yeterli miktarda protein, kepekli tahıllar ve taze meyve ve sebzeler sağlayacağını unutmayın.

Süpermarketteki menülerde veya en sevdiğiniz restoranlarda bulunabilecek her şeyi yiyemeyebilirsiniz. Bununla birlikte, belirtilerinizi tetiklemeden nelerin tadını çıkarabileceğinize odaklanmaya çalışın. Yemeklerin hazırlanmasındaki bazı basit değişiklikler, buğulanmış sebzeler veya az yağlı süt ürünlerine geçiş gibi bazı yiyecekleri yemeyi kolaylaştırabilir.

Bazı insanlar genellikle günde yaklaşık 10-15 gram lif alır ve artık bir diyet veya düşük lifli bir diyet uygular. Bu tuvalete daha az gitmenize yardımcı olabilir.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir Ülseratif koliti’niz varsa sorunlara neden olabilecek öğelerin farkında olun:

 • Alkol
 • Kafeinli
 • Diyet gazlı içecekler
 • Laktoz in toleransınız varsa süt ürünleri
 • Kuru fasulye, bezelye ve baklagiller
 • Fındık
 • Kükürt veya sülfat içeren gıdalar
 • Yüksek lifli gıdalar
 • Et
 • Fındık ve çıtır fındık ezmesi
 • Patlamış Mısır
 • Sorbitol içeren ürünler (şekersiz sakız ve tatlılar)
 • Çiğ meyve ve sebzeler
 • Rafine şeker
 • Kaynak
 • Baharatlı yemekler

Başka ne yararı Var?

Doktorunuz ve diyetisyeniniz, Ülseratif Kolit Diyeti ile ilgili olarak hangi yiyeceklerin sizin için en iyi olduğunu anlamanıza yardımcı olacak harika kaynaklardır. Onlara ne hissettiğini ve ne yediğini söyle. Sorularınızı cevaplamak ve ihtiyaç duyduğunuz yiyecek almak yardımcı olabilir.

Dengeli bir diyet uygulayamıyorsanız, kalsiyum, folik asit ve B12 vitamini gibi takviyeleri almanız gerekebilir. Doktorunuza planınızın bir parçası olup olmayacağını sorun.

Gün boyunca üç büyük öğünden daha küçük öğünlerle daha iyi anlaştığınızı görebilirsiniz. Diyet planınızı oluştururken, sağlıklı atıştırmalıklar için yanınıza alabileceğiniz yiyecekleri düşünün.

Ülseratif kolite Karşı Savaşabilecek Yiyecekler

Bazı çalışmalar, Ülseratif Kolit Diyeti ile birlikte bazı besinlerin Ülseratif koliti’nin neden olduğu bağırsaklarınızdaki tahriş ve şişmeye karşı savaşmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bilim adamları linoleik asidin (ceviz, zeytinyağı, yumurta sarısı ve Hindistan cevizi yağı gibi gıdalarda bulunan) bu durumdaki insanları nasıl etkilediğini incelediler. Herkesin bu “iyi” yağa ihtiyacı olmasına rağmen, aşırıya kaçmayın, çünkü çok fazla alırsanız iltihaplanmada rol oynayabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

Diğer çalışmalar, EPA (eikosapentaenoik asit) adı verilen bir omega-3 yağ asidinin iltihapla savaşabileceğini göstermektedir. Bu, vücudunuzdaki lökotrienler adı verilen bazı kimyasalları bloke eden başka bir “iyi” yağdır. Balık yağı iyi bir EPA kaynağıdır. Bazı çalışmalarda, Ülseratif kolit’li insanlar yüksek doz aldıklarında bazı faydalar gördüler. Birçok insan balığın tadını sevmez. Aminosalisilatlara (5-ASA adı verilen ilaçlar) balık yağı eklenmesinin yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar da vardır, ancak bu kanıtlanmamıştır. DHA, balık yağında bulunan ve iltihapla savaşan ve Ülseratif kolit’li bazı kişiler tarafından kullanılan başka bir omega-3’tür.

Bağırsak sağlığı için iyi bakteriler, probiyotikler denir ile yoğurt iltihabı azaltır bazı araştırmalar gösteriyor. Bilim adamları hala Ülseratif kolit ve benzeri koşullara sahip insanlara nasıl yardım edeceklerini araştırıyorlar. Bazı insanlar ayrıca et, meyve, süt ürünleri ve diğer birçok gıdada bulunan yüksek oranda fermente edilebilir bir karbonhidrat türü olan Fodmap’lerde düşük bir diyetin Ülseratif kolit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğine inanmaktadır. Ancak herhangi bir kanıt olup olmadığı belli değil. Ve dikkatli bir izleme olmadan, bazı yiyecekleri kısıtlayan herhangi bir diyet yetersiz beslenmeye ve diğer sorunlara yol açabilir. Ülseratif Kolit Diyeti ile alakalı içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Daha fazla bu içerik gibi konulara ulaşmak için Google baz alarak sitemizi tarayabilirsiniz.

Ülseratif kolit hastaları ne yememeli?

Alkol ve kafein içeren besinlerden, karbonatlı içeceklerden uzak durmanız önemli. Kişisel hassasiyetlere göre değişmekle beraber, süt ürünleri, kuru baklagiller, kurutulmuş meyveler de şikayetleri tetikleyebilir

Ülseratif kolite hangi yiyecekler iyi gelir?

Genel olarak yoğurt, kefir, lahana turşusu ve benzeri probiyotikler , Sindirimi kolaylaştırır ve yardımcı olabilecek iyi bakteri türleridir. Yağ ve protein anlamında iyi bir kaynak sayılabilecek Avakado. Püre haline getirilmiş şekersiz elma yumuşak olup kolay hazmedilir ve ülseratif kolit ataklarından sonrası iyi gelebilir.

Ülseratif Kolitten nasıl kurtulurum?

Ülseratif Kolit nasıl tedavi edilir? Ülseratif Kolitte Crohn hastalığında olduğu gibi, ilk tedavi seçeneği genellikle ilaçtır. Ancak bunların yan etkileri olan ilaçlar olduğu unutulmamalıdır, uzun süre kullanılmamalıdır ve özellikle gençlerde ilaç tedavisi planlanmalıdır.

Ülseratif kolit hastaları nasıl kilo alır?

Bilinmelidir ki dengesi değişen bağırsak florasındaki, faydaları bilinen bakteri ve probiyoriklerin azalmış olması, bağırsaklarda ki yağ emilimini etkileyebilir. Yada gıdalardan alınan kalorilerin yağa dönüşüm hızını arttırabilir. Sonuç olarak beklenenin üzerinde fazla kilo alınabilir.

Ülseratif kolit atağı nedir?

Ülseratif kolit; bilindiği gibi kalın bağırsak hastalığıdır. Kalın bağırsağın iç yüzeyinden başlayıp devamında rektum olarak adlandırılan alt bölgeye ilerleyen bir hastalık olarak tanımlanır. tanımlanan bu rahatsızlık akut ve ateşlenme periyotları ile beraber ishal olma gibi çeşitli belirtiler arasında görülür. Kronik bir hastalıktır.

Netbilgiler

Netbilgiler Özgün ve Faydalı Bilgiler İçeren Makaleler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu