Sürekli Geçmişi Düşünme Hastalığı **2022

Sürekli geçmişi düşünme hastalığı İnsanlar düşündükleri şeylerde oldukça farklı olma eğilimindedir. Bazı insanlar her zaman geleceği ve başlarına gelebilecek iyi ve kötü şeyleri düşünürler. Diğer insanlar, geçmiş veya gelecek için fazla düşünmeden, esas olarak şimdiki zamandadır. Diğer insanların daha çok geçmişe yönelik bir yönelimi vardır, ancak geçmiş hakkında düşünmenin oldukça farklı iki yolu vardır. Geçmiş hakkında düşünmenin bu iki yolu, ruminasyon ve iç gözlem olarak bilinir.

Geçmiş hakkında bu iki düşünce türü arasında bazı önemli farklılıklar vardır – ruminasyon ve iç gözlem oldukça farklıdır.

Sürekli geçmişi düşünme hastalığı İlk olarak, iç gözlem, başınıza gelenleri merak ve kendini keşfetme tutumuyla düşünmek anlamına gelir. İç gözlemi sergilemek, geçmişinizle ilgilenmek ve kendiniz veya başkaları hakkında bazı sonuçlar çıkarmaya çalışmak anlamına gelir . Veya geçmişinizdeki zevkli şeyleri düşünerek zaman geçirmek için. İç gözlem, mevcut deneyimlerinize gerçek renk ve derinlik katabilir ve ayrıca nostalji ve duygusallık gibi kavramları da içerir. İç gözlemin hafif ve meraklı bir tonu vardır. İç gözlem için harcadığınız zamanı artırarak kesinlikle çok şey elde edebilirsiniz.

Sürekli geçmişi düşünme hastalığı İç gözlem, kendiniz hakkında daha fazla bilgi edinmenizi sağlayabilir. Bu size zaman içinde nasıl değiştiğiniz ve yaptığınız şeyi neden yaptığınız hakkında daha iyi bilgi verir. Ayrıca problem çözme becerilerinizi geliştirmek gerçekten değerli olabilir. Sadece kendiniz hakkında daha fazla şey bilmekle kalmaz, aynı zamanda iç gözlemin getirdiği sakin yansıma, sorunlarınızı çözmenize yardımcı olur.

Sürekli geçmişi düşünme hastalığı
Sürekli geçmişi düşünme hastalığı

Ruminasyon

Sürekli geçmişi düşünme hastalığı Öte yandan, geçmişe sahip olduğumuz pişmanlıklar açısından düşündüğümüzde, derin düşüncelere dalıyoruz. Geçmişi düşündüğümüz ve neyi farklı yapmış olabileceğimizi ya da başkalarının davranışlarını merak ettiğimiz o zamanlarda, aslında kendi çarkımızı döndürüyoruz. Bunu yaparken geçmişten hiçbir şey çekmeyip şimdiki anımızı pişmanlıklarımıza batırmaya devam ediyoruz. Ruminasyondan elde edilecek çok az zevk veya iç görü vardır; aksine, daha çok kaygı ve depresyonla ilişkilidir. Ruminasyonun ağır ve otomatik bir tonu var. Bazen ruminasyonu problem çözmekle karıştırabiliriz. Sırf geçmişi ve eylemlerimizi düşündüğümüz için, bunun aslında işleri yoluna koyduğunu düşünebiliriz. Gerçek şu ki, bir daire içinde dönüp duruyoruz. Ek olarak, geviş getirmek için genellikle ağır bir özeleştiri tonu vardır.

Sorunlardan kurtulmanın bir yolu olmaktan ziyade, genellikle başarısızlıklarımızı tekrarlamanın ve kendimize işkence etmenin bir yolu. Ruminasyondan küçük iyilikler gelir.

Ruminasyon ve İç Gözlem Arasındaki Farkı Anlamak

Sürekli geçmişi düşünme hastalığı Öyleyse, içe dönük mü yoksa ruminatif mi olduğunuzu nasıl anlarsınız? Bence bu, geçmişi düşünmekten ne kazandığına bağlı. Geçmişten dersler çıkardığınızı veya geçmişin tadını çıkardığınızı düşünüyorsanız, içe dönük olmanız daha olasıdır. Öte yandan, geçmişle ilgili düşünceleriniz pişmanlık ve acılarla doluysa veya düşüncelerinizin tekrar eden bir otomatik niteliği varsa, büyük olasılıkla ruminasyon yapıyorsunuz. Başka bir ipucu, aynı düşüncelere geri dönüp dönmediğinizdir. İç gözlemle ilgili ilerici bir şey var. Biz yapıyoruz ve o bizi ileriye götürüyor. Bazen bu, problem çözmeyi içerir veya sadece mutlu anıların tekrarı olabilir. Buna karşılık, geviş getirmenin tekrarlayan doğası bizi ileriye götürmez; bunun yerine bizi nahoş hatta yıkıcı bir döngüye sokar.

Ruminasyon ve İç Gözlem

Sürekli geçmişi düşünme hastalığı İstediğimizi düşünmekte özgürüz ve birçok insan geçmişte olanları düşünmekten zevk alıyor. Ancak, herhangi bir noktada düşünebileceğimiz birçok şey var. Zamanımızı ruminasyonla geçirmek bizi hoş geçmiş, şimdi veya gelecek gibi düşünebileceğimiz diğer şeylerden uzaklaştırır. Ruminasyon, geçmişi gözümüze sürüklüyor ve bugüne bulaşıyor.

Ruminasyonu iç gözleme dönüştürmek

Peki,Ruminasyonu Nasıl İç Gözleme Dönüştürebilirsiniz?

Sürekli geçmişi düşünme hastalığı Geçmişi düşündüğünüzü fark edin. Kendinize geçmişle ilgili bu düşüncelerden ne elde ettiğinizi sorun. Geçmişin düşüncelerinden, bugününüzde veya geleceğinizde kullanabileceğiniz bir şey çıkarmadığınızı fark ederseniz, kendinize ‘bu deneyimden ne gibi dersler çıkarabilirim?’ gibi sorular sorun. veya ‘Bunun tekrar olmasını önlemek için şimdi ne yapabilirim?’
Üzerinde kafa yorduğunuz durumlara dikkat edin. Sadece geçmişi yeniden ziyaret etmek yerine, geçmişi bir kenara bırakmanın bir yolu var mı?
Ruminasyona çekildiğiniz belirli zamanlar var mı? Belki de, gerçekten dikkatinizi şimdiye geri getirmeniz gereken zamanlar vardır.

Harekete geçmek

Sürekli geçmişi düşünme hastalığı Danışmanlık, sürekli geçmiş hakkında kafa yorduğumuzda çok faydalı olabilir. Size geçmişle ilgili tekrarlayan düşüncelerden kurtulmanın, düşüncemizi şimdiki ana ve geleceğe genişletmenin bir yolunu verebilir. Bunu umut, iyimserlik ve pozitiflik açısından düşünmeye başlayabiliriz . Danışmanlık, insanların büyümesini ve gelişmesini güçlü bir şekilde destekler ve sonuç olarak ruminasyon yerine iç gözleme güçlü bir vurgu yapar. Ne de olsa, ruminasyon, zevk almamız için daha hoş anılar yaratmayacak ve hiçbir şeyi çözmeyecektir.

yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Yada google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

Psikolojide geçmişe takılıp kalmak nedir?

Geçmişe tutunmuş olabileceğinizin bazı işaretleri, tam olarak şimdide olamamak, sanki daha önceki bir gerçeklik yinelemesinde yaşıyormuş gibi davranmak, ilham almamak veya gerçekten bunu yapan şeyler hakkında heyecanlanmayı zor bulmayı içerir

Sürekli geçmişi düşünmekten nasıl kurtulabilirim?

Danışmanlık, sürekli geçmiş hakkında kafa yorduğumuzda çok faydalı olabilir. Size geçmişle ilgili tekrarlayan düşüncelerden kurtulmanın, düşüncemizi şimdiki ana ve geleceğe genişletmenin bir yolunu verebilir. Bunu umut, iyimserlik ve pozitiflik açısından düşünmeye başlayabiliriz . Danışmanlık, insanların büyümesini ve gelişmesini güçlü bir şekilde destekler ve sonuç olarak ruminasyon yerine iç gözleme güçlü bir vurgu yapar.

Sürekli olumsuz geçmişi düşünmek nelere neden olur?

Geçmişteki acıları veya pişmanlıkları bırakmakta güçlük çekenler, içinde bulundukları durum tarafından kapana kısılmış hissedebilir ve hayatlarında ilerleyemezler. 
Geçmişi bırakamama hissi  klinik depresyona, Travma Sonrası Stres Bozukluğuna ve hatta intihara yol açabilir

Geçmişte yaşama hastalığı nedir?

Hipertimezi, aynı zamanda oldukça üstün otobiyografik bellek (HSAM) olarak da bilinir. 2021 yılı itibari ile 60 kişi olarak bilinmektedir. Güvenilir Kaynak Hipertimezisi olan kişiler, yaşamlarında meydana gelen olaylarla ilgili sayısız ayrıntıyı doğru ve kolayca hatırlayabilirler.

Geçmişi düşünmek iyi midir?

Geçmiş geçmişte kalmak ister, ancak gerçekten dinlenmesi ve ilerlemeniz için biraz çalışması gerekebilir. Geçmişi düşünmeyi bırakamıyorsanız, kendinize kızmamaya çalışın. 
Beyninizin dikkatinizi çekmek için yaptığı normal ve sağlıklı bir şey.

Geçmişe takılıp kalmak ne demek?

Bu bağlamda, zihinsel ve duygusal olarak geçmişte yaşadığınız ve şimdiki zamanda mutlu olmak için uzun zaman önce olan şeyleri bırakamayacağınız anlamına gelir 

Meliha

Netbilgiler Sağlık ve Hukuk Alanında Metin Editörü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu