Sürdürülebilir Çevre Nedir? **2022

sürdürülebilir çevre nedir? BM Çevre Programı 2’ye göre çevresel sürdürülebilirlik, gelecek nesiller için daha iyi olmasa da eşit bir yaşam biçimi sağlayan yaşam seçimleri yapmayı içerir. Çevresel sürdürülebilirlik, dünyanın destekleyici ekosistemlerine gereksiz bir yük getirmeden insan yaşam kalitesini iyileştirmeyi amaçlar. Bu, tüketimci insan kültürü ile yaşayan dünya arasında bir denge yaratmakla ilgilidir. Bunu, doğal kaynakları israf etmeden veya gereksiz yere tüketmeden yaşayarak yapabiliriz.

Sürdürülebilirlik Neden Önemlidir?

sürdürülebilir çevre nedir? Çevresel sürdürülebilirlik, her gün ne kadar enerji, gıda ve insan yapımı kaynak kullandığımızdan dolayı önemlidir. Hızlı nüfus artışı, artan tarım ve üretimle sonuçlanarak daha fazla sera gazı emisyonuna, sürdürülemez enerji kullanımına ve ormansızlaşmaya yol açtı. Başka bir deyişle, her zamankinden daha fazla enerjiye ve malzemeye ihtiyacımız var. Buna rağmen, gezegenimiz tükenmeye başlamadan önce ancak bu kadar çok kaynak sağlayabilir. Bu nedenle işletmeler devreye girmeli ve üzerine düşeni yapmalıdır. Herhangi bir gruptan daha fazla güce sahipler ve atıkları azaltmak, ticari temiz enerji kullanmak ve adil ücretler ödemek gibi sürdürülebilir ve sorumlu uygulamalara yatırım yaparak yaşanabilir bir geleceğin güvence altına alınmasına yardımcı olabilirler.

Sürdürülebilir Çevre Basit Tanımı Nedir?

sürdürülebilir çevre nedir? Basit bir ifadeyle, çevresel sürdürülebilirlik, gezegenle sorumlu bir şekilde etkileşim kurma uygulamasıdır. Bunu, doğal kaynakları tüketmekten ve gelecek neslin günlük ihtiyaçlarını karşılama becerisinden ödün vermekten kaçınmak için yapıyoruz.

sürdürülebilir çevre nedir
sürdürülebilir çevre nedir

Sürdürülebilir Çevre Bazı Örnekleri Nelerdir?

sürdürülebilir çevre nedir? Çevresel sürdürülebilirliğin sağlanabileceği iki temel yol vardır: bireyler tarafından ve şirketler ve devlet organları tarafından. Bireyler olarak, daha az su kullanmak, et tüketimimizi azaltmak ve tek kullanımlık plastiklere olan bağımlılığımızı azaltmak için yeniden kullanılabilir ürünlere geçmek gibi daha sürdürülebilir bir yaşam tarzına yönelik küçük ama etkili adımlar atabiliriz. Bir şirketin bakış açısından çevresel sürdürülebilirlik, depolarda, fabrikalarda ve ofislerde yenilenebilir enerjiye geçmeyi veya imalatta tek kullanımlık plastiklerin azaltılmasını içerebilir.

 

Sürdürülebilir Çevre 3 Temel Özelliği Nedir?

sürdürülebilir çevre nedir? Gezegene ve sakinlerine fayda sağlamanın yanı sıra, çevresel sürdürülebilirlik birçok fayda sağlayabilir. Sürdürülebilirliğin üç ayağı, ekonomik, sosyal ve çevresel gelişmeyi içerir. Ekonomik sürdürülebilirlik, işletmelerin ve toplulukların sorumluluğundadır. Burada, kaynaklarını sorumlu ve verimli kullanmaya teşvik edilirler. Ekonomik sürdürülebilirlik, küresel topluluğumuzun çevresel, sosyal ve kültürel yönlerine zarar vermeden uzun vadeli ekonomik büyümeyi desteklemek için tasarlanmıştır.

Sosyal sürdürülebilirlik insanlara fayda sağlar. Bireyler, aileler, topluluklar ve ülkeler olarak sürdürülebilir bir şekilde yaşamak, daha sağlıklı hava ve sağlık hizmetlerine gereksiz yere daha az para harcanması anlamına gelir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması, bakımı daha az su ve enerji gerektirdiğinden kuraklıkları azaltabilir. Nihai hedef, sürdürülebilir kalkınmanın aynı zamanda açlığı ve yoksulluğu azaltacağı ve genel olarak daha iyi bir küresel yaşam kalitesi sunarak, adil bir şekilde dağıtılmış eğitim ve sağlık hizmetlerini teşvik etmesidir. Çevresel sürdürülebilirlik, içinde bıraktığımız gezegenin durumuna odaklanır. Bireyleri minimum atık oluşturacak ve hatta her gün kullandığımız kaynakların bir kısmını yeniden oluşturacak şekilde yaşamaya teşvik eder.

Neden Sürdürülebilir Çevreye İhtiyacımız Var?

sürdürülebilir çevre nedir? Çevresel sürdürülebilirliğin genel amacı, her şeyi eşitlemektir. Gördüğümüz gibi, çevresel sürdürülebilirlik insan sağlığı ve diğer tüm türlerin sağlığı için büyük faydalar sağlıyor. Küresel karbon ayak izimizi azaltır ve fosil yakıtlara ve diğer zararlı enerji uygulamalarına olan bağımlılığımızı azaltır. Ama bize başka şekillerde fayda sağlıyor mu? Sürdürülebilirlik, daha sağlıklı yaşam koşulları ve daha iyi sağlık hizmetleri sağlayarak yaşam beklentisini artırabilir ve bu da zengin ve fakir arasındaki ayrımı azaltabilir. Sürdürülebilir kalkınma, atık ve kirliliğin endüstriyel tarafını kapsayan daha sorumlu üretim ve üretimi teşvik eder. Ayrıca şirketleri, endüstrileri ve hükümetleri en kolay ve en ucuz seçeneği seçmek yerine uzun vadeli sonuçlara dayalı kararlar almaya teşvik eder.

Sürdürülebilir Çevre Sorunları Nelerdir?

sürdürülebilir çevre nedir? Çevresel sürdürülebilirlik, küresel insan ve hayvan sağlığı açısından açık faydalar sunarken, bunu başarmak için çalışırken karşılaşabileceğimiz bazı engeller vardır. Zenginler arasındaki üstel nüfus artışı, sürdürülemez tüketim ve üretim kalıpları, küresel sürdürülebilir kalkınmayı sağlamanın başlıca sosyal zorluklarıdır. Küresel insan davranışında önemli bir değişiklik görmedikçe, sürdürülebilirlik mümkün olmayacaktır. Diğer sosyal engeller arasında sürdürülebilirlik konusunda sınırlı farkındalık ve eğitim, sivil toplum ve hükümet arasındaki yetersiz etkileşim ve sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmek için özel sektör için yetersiz teşvikler sayılabilir. Ekonomistler, sürdürülebilir kalkınmanın insanların sağlığı veya haklarından ziyade ekonomik büyümeye odaklandığını gözlemlediler. Çevresel sürdürülebilirliğin küresel olarak çalışması için, şu anda çevreyi ekonominin bir parçası olarak değil de ekonominin bir parçası olarak ele aldığımız için dünya görüşümüzün değişmesi gerekiyor. Bu değişiklik, çevre hizmetlerinin sürdürülmesi için ekonominin uyarlanması gerektiği anlamına gelir. Bu sürecin söylenmesi yapmaktan daha kolay ve bir değişimin başlaması muhtemelen onlarca yıl alacak. Çevresel sürdürülebilirliği sağlama çabalarımızda bazı engellerle karşılaşabiliriz, ancak bu elimizden gelenin en iyisini yapmamamız gerektiği anlamına gelmez. Sürdürülebilir bir şekilde yaşama fikri göz korkutucu gelebilir, ancak çok fazla rahatsızlık vermeden yapabileceğimiz birçok küçük değişiklik var.

 

Sürdürülebilir Çevrenin Faydaları Nelerdir?

Sürdürülebilir çevrenin faydaları şunlardır:

 • Ekosistemleri koruyabiliriz
 • Doğanın tadını olduğu gibi çıkarmaya devam edebiliriz.
 • Nesli tükenmekte olan türleri koruyabiliriz
 • Şehirlerde daha az kirlilik, herkes için daha iyi solunum sağlığı ile sonuçlanacaktır.
 • Küresel ısınmanın etkilerini durdurabilir veya tersine çevirebilir
 • Dünyanın her yerinde yıkılması yüzlerce yıl sürecek devasa çöplükler oluşturmayacağız.

İşletmeler için faydaları şunlardır:

 • Enerji kullanımınızı azaltır ve böylece paradan tasarruf edersiniz
 • Daha az atık üretirsiniz, bu da paradan ve maliyetten tasarruf etmenize yardımcı olur ve sizi çevreye duyarlı müşteriler için daha iyi bir seçim haline getirir
 • Daha az kirlilik üretebilirsiniz, bu da bazı alanlarda size teşvikler sunabilir veya maliyetleri düşürürken aynı zamanda sizi çevreye duyarlı müşteriler için daha iyi bir seçim haline getirebilir.
 • Marka imajınızı geliştirin
 • Daha kaliteli yatırımcıları, çalışanları ve hissedarları çekmek ve tutmak

Gelecek nesiller için gezegene zarar vermediğinizi bilerek geceleri rahatça dinlenebilirsiniz.

Sürdürülebilir Çevre nasıl Sağlanır?

Günlük yaşamınızda daha sürdürülebilir bir şekilde yaşamanın bazı kolay yolları şunlardır:

Yeşil bir enerji hizmet şirketine geçin rüzgâr, güneş enerjisi ve jeotermal enerji gibi kaynakların tümü sonsuz kaynaklardır ve tükenmeyecektir. Yeşil bir enerji şirketine geçmek, fark yaratmanın en basit ve en etkili yollarından biridir. Plastik ve geri dönüştürülemeyen ambalajlardaki yiyeceklere güvenmek yerine kendi yemeklerinizi ve atıştırmalıklarınızı pişirin ve pişirin. Toplu yemek pişirmek, daha az enerji kullanmanın ve israfı azaltmanın bir başka harika yoludur.

Şişelenmiş suyu boşaltın ve musluktan için. Plastik şişelerin yok olması yaklaşık 450 yıl alır, bu yüzden bir içki için buna değer mi bir düşünün. Bunun yerine, buzdolabınız için yeniden kullanılabilir bir su şişesi veya su filtreli bir sürahi tercih edin.

Arabanıza daha az güvenin ve mümkünse yürüyün veya bisiklete binin.

yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Yada google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

 

Sürdürülebilir çevre nasıl sağlanır?

·      Enerjiden tasarruf edin
·      Daha az enerji kullanarak karbon emisyonlarını azaltmaya yardımcı olabilirsiniz
·      Daha az et yiyin
·      Yenilenebilir alternatifler kullanın
·      Kağıt kullanımını azalt
·      Yenilenebilir enerji kullanımını arttır
·      Geri dönüştürün ve yeniden kullanın
·      Kendi ürününü yetiştir
·      Kullanılmayan eşyaları bağışlayın.
 

Sürdürülebilirlik nedir örnek?

Bunun için insanlar ihtiyaç duymadıklarını reddetmeli, aldıklarını azaltmalı, yeniden kullanmalı ve geri dönüştürmeli veya kompost yapmalıdır. Bu yaşam tarzıyla bağlantılı olarak, insanların genellikle ihtiyaç duymadıkları şeyleri geride bırakmaları ve reddetmeleri istendiği minimalist bir yaşam tarzı da vardır.

Sürdürülebilirlik denince akla ne gelir?

sorunlar ve çözümler, bireysel davranış, çevre ve ekosistem, teknolojiler ve yenilikler, sosyal adalet, gıda ve beslenme, hareketlilik, eğitim ve farkındalık, sürdürülebilir kalkınma ve ütopya/ideal dünya 

Sürdürülebilirlik çeşitleri nelerdir?

Sürdürülebilirliğin dört ana türü 
insan, sosyal, ekonomik ve çevreseldir 

Meliha

Netbilgiler Sağlık ve Hukuk Alanında Metin Editörü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu