Sivil Toplum Nedir

 

sivil toplum nedir, sivil toplum belirli insanlar ve/veya toplumdaki sorunlar için destek ve savunuculuk sağlamak için hükümet dışında faaliyet gösteren çevre örgütleri gibi toplulukları ve grupları ifade eder. Nasıl çalıştığını anlamak için sivil toplumun tanımını ve örneklerini keşfedin. Kimin sivil topluma ihtiyacı olduğunu kabul edin ve amacını ve bileşenlerini anlayın

Sivil Toplumu Ne Tanımlar?

Yaşadığınız ülkeyi düşünün – o ülkenin sorunsuz işlemesi için ne gerekiyor? Hükümet kanun ve düzen ile ilgilenir ve işletmeler para karşılığında mal ve hizmetler sunar, bu da her ikisi de toplumun hareket etmesine yardımcı olur. Ama kiliseler veya PTA gibi diğer gruplar ne olacak, toplumunuza nasıl katkıda bulunuyorlar? Bu diğer gruplar aslında ülkenizin işleyişinde çok büyük bir rol oynuyor ve sivil toplum olarak bilinen bir kategoriye giriyorlar.

sivil toplum nedir
sivil toplum nedir

sivil toplum nedir, vatandaşların çıkarları için çalışan ancak hükümet ve kar amacı gütmeyen sektörlerin dışında faaliyet gösteren grup veya kuruluşlardan oluşur. Sivil toplumu oluşturan kurum ve kuruluşlar arasında, işçi sendikaları, kar amacı gütmeyen kuruluşlar, kiliseler ve topluma önemli bir hizmet sunan ancak genellikle karşılığında çok az şey talep eden diğer hizmet kurumları yer alır.

Sivil toplum bazen onu işleyen bir toplumu oluşturan diğer sektörlerden ayırmak için kullanılan bir terim olan sivil sektör olarak anılır . Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri üç sektörden oluşur: hükümet ve şubeleri olan kamu sektörü ; işletmeleri ve şirketleri içeren özel sektör ; ve kamu yararına hareket eden ancak kâr veya hükümet tarafından motive edilmeyen kuruluşları içeren sivil sektör .

İş Yerinde Sivil Toplum Örnekleri

Pek çok durumda, hangi organizasyonun hangi sektöre ve neden girdiğini bilmek zor olabilir. Bunun nedeni, bu grupların birçoğunun halka hizmet etmek için birbirleriyle işbirliği içinde çalışma eğiliminde olmalarıdır. Sivil topluma neyin düştüğüne ve nasıl katkıda bulunduklarına dair bazı örneklere bakmak, daha fazla netlik getirmeye yardımcı olacaktır.

Küresel ölçekte, sivil toplum kuruluşları inanılmaz derecede önemli bir rol oynamaktadır. Katrina Kasırgası veya Haiti’deki 2010 depremi gibi bir felaketin ardından, Amerikan Kızıl Haçı ve İnsanlık için Habitat gibi gruplar, etkilenenlere hizmet etmede ve normale dönmelerine yardımcı olmada etkili oldu. Bu gruplar, insanlara çok az veya ücretsiz olarak yardım sağlayan Sivil Toplum Kuruluşları (STK’lar) olarak kabul edilir. STK’lar sivil toplum kategorisine girer çünkü hükümet tarafından işletilmezler, çoğunlukla bağışlara dayanırlar ve gönüllülerden oluşma eğilimindedirler.
sivil toplum nedir Yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Yada google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

Sivil toplum nedir örnek?

Sivil toplumun diğer bazı örnekleri arasında 
dini kuruluşlar, meslek kuruluşları, hayır kurumları veya çıkar grupları yer alır . 
Sivil toplum kuruluşları veya STK’lar sivil toplumdaki en önemli aktörlerden bazılarıdır. 
Bunlar, Sınır Tanımayan Doktorlar gibi kuruluşları içerir.

Sivil toplum ne demek?

Sivil toplum, belirli insanlar ve/veya toplumdaki sorunlar için destek ve savunuculuk sağlamak için hükümet dışında faaliyet gösteren çevre örgütleri gibi toplulukları ve grupları ifade eder.

Netbilgiler

Netbilgiler Özgün ve Faydalı Bilgiler İçeren Makaleler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu