Şahıs Şirketi Kurmak ve Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? **2022

Şahıs şirketi kurmak, bir iş kurmanın en kolay ve en hesaplı yoludurŞahıs şirketleri doğrudan vergilendirme sunar ancak kişisel varlıklarınızı finansal yükümlülüklerden veya yasal işlemlerden korumaz. Ancak, küçük işletmenizi kurmaya başlamadan önce, tam olarak nasıl şahıs şirketi kuracağınızı öğrenmek için bu kılavuzu kullanın. Ayrıca, sizin için doğru işletme olup olmadığını belirlemek için şahıs şirketi kurmanın avantajlarını ve dezavantajlarını da öğreneceksiniz.

 

Şahıs işletmesi nedir?

Şahıs işletmesi, Şahıs şirketi kurmak küçük işletme sahiplerinin oluşturabileceği en basit işletme varlığıdır. Tek mal sahipleri iş, gelir ve karar verme konusunda tam kontrole sahiptir. Şahıs şirketlerinin giriş engelleri düşüktür ve işinizi başlatmak için uygun fiyatlı bir yol sunar. Bağımsız müteahhitler, küçük işletme sahipleri ve franchise sahiplerinin tümü, işletme yapıları olarak şahıs şirketlerini takip eder. İster bir peyzaj mimarı ister finansal planlamacı veya yemek şirketi olun, şahıs şirketi şirketiniz için mükemmel bir seçim olabilir.

 

Şahıs Şirketinin Avantajları Nelerdir?

Şahıs şirketi kurmak. Şahıs şirketlerinin oluşturulması kolaydır ve basit bir yönetim yapısına sahiptir. Ayrıca tüm kazançlarınızı kişisel gelir vergilerinize aktarabileceğiniz için vergilerinizi de basitleştirirler.

Kolay şekillendirilebilir

Şahıs şirketi kurmak, diğer ticari kuruluşlara başlamaktan çok daha kolaydır. Şahıs sahiplerinin eyaletlerine kaydolmaları gerekmez ve diğer iş ortaklarıyla karmaşık yasal anlaşmalar hakkında endişelenmenize gerek yoktur. Ayrıca, bir yönetim kurulu seçmek veya hissedarlara hisse tahsis etmek gibi diğer ticari kuruluşların gerektirdiği diğer zaman alıcı görevlerden de kaçınabilirsiniz. Tek sahibi olduğunuz için, işinizi yönetmeye başlayabilirsiniz. Ancak, işinizi yasal olarak yürütmek için ihtiyaç duyacağınız lisanslar ve izinler vardır. Örneğin, işletmenizin türüne göre imar izinlerine, satış vergisi izinlerine veya içki ruhsatına ihtiyacınız olabilir. İşletmenizi yürütmek için hangi izinlere ve lisanslara ihtiyacınız olacağını belirlemek için eyaletinize veya yerel yönetiminize danışın.

Şahıs şirketi kurmak
Şahıs şirketi kurmak

Basit yönetim yapısı

Şahıs şirketi kurmak. Tek mal sahipleri, şirketlerinin tam kontrolüne sahiptir ve karmaşık işletme yönetimi yapıları hakkında endişelenmelerine gerek yoktur. Tüm iş kararları, gelir ve iş planlamasından siz sorumlusunuz. İşletme sahipleri arasındaki çatışmalar, işletmelerin başarısız olmasının en yaygın nedenlerinden biridir. Tek mal sahipleri, işleri üzerinde tam kontrole sahip oldukları için bu riskten kaçınırlar.

Vergiler basitleştirildi

Şahıs şirketi kurmak. Şahıs şirketi kurduğunuzda, kişisel varlıklarınız ve ticari varlıklarınız vergi sürecini basitleştiren tek bir kategoride toplanır. Şahıs şirketlerinin doğrudan vergilendirmesi vardır. Bu, tüm ticari kazançların doğrudan kişisel gelir vergisi beyannamenizde rapor edildiği anlamına gelir. Ticari kazançlarınız ve kişisel geliriniz üzerinden vergilendirildiğinizde ortaya çıkan çifte vergilendirmeden kaçınırsınız.

Şahıs şirketinin dezavantajları

Şahıs şirketi kurmak. Pek çok olumlu yönleri olsa da şahıs şirketlerinin de birkaç dezavantajı vardır. Sınırsız sorumluluğunuz olduğu için kişisel varlıklarınızı savunmasız bırakırlar. Ayrıca yeni müşteriler, ortaklar ve yatırımcılar bulmayı daha da zorlaştırabilirler.

Borçlardan ve davalardan şahsen sorumlusunuz

Tek mal sahipleri, ortaya çıkan ticari borçlardan kişisel olarak sorumludur ve üçüncü bir şahıs işletmenize karşı yasal işlem başlatmak isterse korunmaz. Bu nedenle, biri size dava açmaya karar verirse veya işletmeniz iflas başvurusunda bulunmak zorunda kalırsa, eviniz, kredi puanınız veya kişisel birikimleriniz gibi kişisel varlıklarınız tehlikededir. Örneğin, bir evden eve taşıma  işi yürüttüğünüzü ve çalışanlarınızdan birinin yanlışlıkla bir müşterinin mülküne zarar verdiğini varsayalım. Müşteri, şirketinize tazminat davası açmaya karar verirse, kişisel varlıklarınıza el konma riski vardır. Şahıs işletmeleri riskli bir seçim olabilir, özellikle de şirketiniz yaralanma veya mal hasarının meydana gelebileceği bir sektördeyse ve sigorta kapsamı sizi korumaya yardımcı olsa da (daha sonra bahsedeceğiz), kusursuz değildir.

Tek sahibi sensin

Tek mal sahipleri, işlerinin kaderi üzerinde tam kontrole sahiptir. Elbette, tüm kararları siz veriyorsunuz ve tüm geliri alıyorsunuz, ancak bu aynı zamanda bazı zorlukları da beraberinde getiriyor. Birincisi, kendinizi aşırı genişletme riskiniz var. Çoğu tek mal sahibi, finans, pazarlama ve operasyonlar dahil olmak üzere işin tüm yönlerinden sorumludur. İşinizle ilgili her kararı vermekten sorumlu olduğunuzdan, bu önemli bir zihinsel sıkıntıya neden olabilir. Bu nedenle, hızlı bir şekilde yanmaya başlayabilirsiniz.

Yeni müşteriler ve yatırımcılar bulmak zor olabilir

Önemsiz görünse de potansiyel müşteriler ve yatırımcılar bazen şahıs şirketlerini limited şirket veya şirketten daha az profesyonel olarak görürler. Bazı durumlarda, bu dış taraflar işinizi ciddiye almayabilir veya sizinle iş yapma konusunda temkinli davranabilir.

Şahıs şirketi kurmak. Şahıs şirketleri, tüzel kişiliği olmayan şirketlerdir; bu, ayrı bir tüzel kişilik oluşturmadığınız anlamına gelir. Müşteriler veya yatırımcılar, ayrı bir tüzel kişilik yerine bir şahısla çalışmak konusunda temkinli olabilirler. Örneğin, daha büyük bir müşteri, algılanan bir istikrar duygusuna dayalı olarak şahıs şirketleri yerine yalnızca anonim şirketlerle iş yapmayı seçebilir. Hatta bazı bankalar, borç para vermeden önce işletme sahiplerinden şirket kurmalarını ister. İşinizi bir sonraki seviyeye taşımak için dış finansmana ihtiyacınız olursa, bu, büyüme çabalarınızı durdurabilir.

Şahıs şirketi kurulumuna  nasıl başlanır:

Şahıs şirketi kurmak. Tam zamanlı bir işe dönüştürmek istediğiniz bir yan işiniz olabilir veya belki de sadece sıfırdan yeni bir iş kurmak isteyebilirsiniz. Her iki durumda da şahıs işletmesini nasıl başlatacağınızı bilmeniz gerekir. İşte atabileceğiniz adımlar:

  1. Bir işletme adı seçin

Başlamak için bir işletme adı bulmanız gerekir. Benzersiz ve işletmenizi kısa ve öz bir şekilde tanımlayan birkaç farklı isim üzerinde beyin fırtınası yapın. Ayrıca işletme adınızın kişisel adınızla aynı olmasını sağlayabilirsiniz; sonraki bölümde daha fazlasını tartışacağız.

  1. İşletmenizin adını kaydedin

Bir işletme adı söz konusu olduğunda, şahısların iki seçeneği vardır. İşletme adınız kişisel adınız ile aynı olabilir veya işletmenizi farklı bir adla dosyalayabilirsiniz.

  1. Bir web sitesi alan adı satın alın

Bir işletme adına karar verdikten ve onu eyaletinize kaydettirdikten sonra, web sitenizin alan adını satın almanın zamanı geldi. Alan adınız sitenizi tanımlayan şeydir. Şuna benziyor: www.example.com

  1. Bir işletme ruhsatı ve diğer izinleri alın

Her şeyi kitabına göre yapmanız ve tüm uygun işletme ruhsatlarını ve izinlerini almanız çok önemlidir. Uygun lisanslar veya izinler olmadan, ağır para cezalarına maruz kalma riskiniz vardır.

yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Yada google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

Şahıs şirketi kurmak için ne kadar para gerekli?

Şahıs şirketi kurma maliyetleri :
İlk olarak imza beyannamesi (bu işlem noterde yapılır): 100 TL
Muhasebeci için vekalet (yine noter vasıtası ile): 150 TL
Damga vergileri: 50 TL
Muhasebeci Ücreti : 500-1000 TL arasında değişmektedir.

Şahıs şirketi nedir?

Şahıs şirketi, Şahıs şirketi kurmak küçük işletme sahiplerinin oluşturabileceği en basit işletme varlığıdır. Tek mal sahipleri iş, gelir ve karar verme konusunda tam kontrole sahiptir. Şahıs şirketlerinin giriş engelleri düşüktür ve işinizi başlatmak için uygun fiyatlı bir yol sunar.

Şahıs şirketleri ne kadar vergi öder?

Gelir Dilimi ve Vergi Oranları aşağıda sıralanmıştır.
24.000 TL’ye kadar olan kişiler % 15
53.000 TL’yi geçen kişiler ise ilk 24.000 TL’ için 3.600 TL, geri kalan için % 20
130.000 TL’yi aşan kişiler ise ilk 53.000 TL’si için 9.400 TL, geri kalan için % 27
650.000 TL’yi aşan kişiler ise ilk 130.000 TL’si için 30.190 TL, geri kalan için % 35
650.000 TL’yi aşan kişiler ise ilk 650.000 TL’si için 212.190 TL, geri kalan için % 40

Şahıs şirketi için dükkan şart mı?

Bu sorunun en kısa ve net cevabı hayır bir dükkana ihtiyacınız yoktur. Ancak bir adres gösterme şartı bulunmaktadır.

Netbilgiler

Netbilgiler Özgün ve Faydalı Bilgiler İçeren Makaleler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu