Roro Taşımacılığı Nedir

RORO taşımacılığı nedir ve ne olduğunu biliyor musunuz?

RORO taşımacılığı nedir, RORO taşımacılığı, birçok insanın araçlarını taşırken tercih ettiği şeydir. “Roll on, roll off” ifadesinin kısaltmasıdır.
RORO nakliye oranları, onu bazı nakliye senaryoları için çekici bir seçenek haline getirir, ancak her durum için doğru olmayabilir. Gemi Sahibi Olmayan Ortak Taşıyıcı (NVOCC) ve nakliye şirketi olarak, nakliye seçeneklerinizi anlamanıza yardımcı olabiliriz. 30 yılı aşkın tecrübemizle, RORO ve konteyner taşımacılığı arasındaki farkları anlamanıza ve aracınızı varış noktasına güvenli ve verimli bir şekilde ulaştıran nakliyeyi düzenlemenize yardımcı olabiliriz.

 

RO-RO Taşımacılığı

RORO taşımacılığı, birçok insanın araçlarını taşırken tercih ettiği şeydir. “Roll on, roll off” ifadesinin kısaltmasıdır. Diğer araçlarla birlikte nakliye gemisinin içine sürülür ve güverteye sabitlenir. Aracın bir konteynere yerleştirildiği ve ardından konteynerin bir gemiye yerleştirildiği konteyner taşımacılığının aksine , RORO nakliyesi daha çok aracınızın hareketli bir otoparka park edilmesi gibidir. Varış noktasında araçlar aynı şekilde kargo gemisinden indirilerek boşaltılır. Bu süreç genellikle limandan limana gitmek için üç haftadan bir aya kadar sürer.

RORO taşımacılığı nedir
RORO taşımacılığı nedir

RORO NAKLİYE SÜRECİ NEDİR?


RORO süreci, bir müşteri seçeneklerini değerlendirdiğinde ve RORO nakliye ücretleri hakkında bilgi almak için bir taşıyıcıyla iletişime geçtiğinde başlar. RORO nakliyesinin fiyatı genellikle tekli konteyner seçeneklerinden daha ucuzdur, ancak birden fazla aracın tek bir nakliye konteynerine yüklendiği birleştirilmiş bir nakliye konteyneri kullanmaktan daha fazla olabilir. Bir nakliye zaman çizelgesi belirlenir ve araba nakliye için hazırlanmalıdır.

RORO araçları ilk olarak kalkış limanlarındaki bir otoparka teslim edilir. Bu, şahsen yapılabilir veya aracı bulunduğunuz yerden limana taşımak için navlun düzenlenebilir. Orada yükleme zamanı gelene kadar bekleyecek. Bir nakliye uzmanı, alan kullanımını en üst düzeye çıkarmak ve belirlenen kargo alanına mümkün olduğunca çok araç sığdırmak için seçilen bir sırayla aracınızı diğer araçlarla birlikte kargo gemisine sürer.

Araç yerine park edildikten sonra, sert havalarda bile hareket etmesini önlemek için kirişler veya kayışlarla döşemeye sabitlenir. Aracınız tüm yolculuk boyunca orada kalacaktır. Gemi varış noktasına vardığında ve gümrükten geçtikten sonra, bir nakliye uzmanı aracınızı gemiden indirir ve limanda bir yere götürür. Orada ya kişisel olarak alınacak ya da partiden nihai varış noktasına taşımak için nakliye düzenlenebilir.

GÖNDERİM YÖNTEMİNİZİ SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER


Fiyatlandırma, RORO nakliyesini birçokları için çekici kılan şeydir, ancak bu fiyatlandırma birkaç hususla birlikte gelir:

Hız : Aracınızın daha hızlı bir zaman diliminde gelmesi gerekiyorsa , tek konteyner taşımacılığı daha hızlı hizmet sunar. RORO özellikli bir geminin doldurulmasını beklemeye gerek yok. Konteyneriniz sadece araca yüklenir, ardından bir gemiye taşınır.
Sigorta : RORO sevkiyatlarında araç gemiye yüklenmeden önce herhangi bir muayene yapılmamaktadır. Toplam kayba karşı sigortalanabilirken, çizik, ezik gibi hasarlar ve diğer kozmetik sorunlar olmayacaktır. Değer için koşula dayanan klasik bir araç gönderiyorsanız, konteyner nakliyesi daha iyi bir seçenektir.
Aracınızın Temizlenmesi : RORO nakliyesinin amacı boş bir aracı taşımaktır. Aracın içinde hiçbir kişisel eşya bulunmamalıdır. Kişisel eşyalar için “ekstra” kargo alanı olarak kullanılamaz. Konteyner taşımacılığı ile, uygun şekilde emniyete alınmış kişisel eşyalar kalabilir.

RORO taşımacılığı nedir yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Yada google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

Ro-Ro gemileri ne taşır?

Roll-on/roll-off (RORO veya ro-ro) gemileri , arabalar, kamyonlar, yarı römorklu kamyonlar, otobüsler, römorklar gibi tekerlekli yükleri taşımak üzere tasarlanmış kargo gemileridir.

RORO taşımacılığı nedir?

RORO taşımacılığı nedir, RORO taşımacılığı, birçok insanın araçlarını taşırken tercih ettiği şeydir. “Roll on, roll off” ifadesinin kısaltmasıdır.

Netbilgiler

Netbilgiler Özgün ve Faydalı Bilgiler İçeren Makaleler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu