Renk Körü Testi veya Renk Körlüğü İçin Test **2022

Renk körü testi veya renk körlüğü için test internet üzerinden bir kaç görsele ulaşabileceğiniz gibi bu konuda bir uzman yardımı almanız en iyi seçenektir. Bir kişinin renk körü olup olmadığını ölçmek için birkaç farklı test vardır. Bunlara D-15 testi, Ishihara testi, Farnsworth-Munsell 100 renk tonu testi ve Pilestone testi dahildir. Testin amacı, bir kişinin gözlerinin rengine göre renkleri tanıyıp tanıyamadığını belirlemektir. Kırmızı-yeşil renk körlüğü olan bir kişi tabaklardaki sayıları ve renkleri görmekte zorlanır.

Ishihara testi

Renk körü testi. Ishihara renk körü testi 38 numaralı plakayı içerir. Plakaların hepsi farklı renk ve boyutlardadır ve hepsi aynı amaca hizmet etmez. İlk plaka, bir gösteri plakası, üzerinde bir rakam basılıdır ve geri kalanı renkli noktalardır. Örnek teşkil eder ve puanlama veya teşhiste sayılmaz. Kalan plakalar, bir kişinin renk körü olup olmadığını veya normal bir renk görme kusuru olup olmadığını belirlemek için bir dizi sayı kullanan gerçek testtir. Ishihara testi, renk eksikliği için yaygın olarak kullanılan bir testtir. Başlangıçta Tokyo Üniversitesi’nde oftalmoloji profesörü olan Shinobu Ishihara tarafından tasarlandı. Test, yıllar içinde birçok değişikliğe rağmen bugün hala kullanılmaktadır. Gerçekleştirmek her zaman kolay değildir, ancak mükemmel bir doğruluğa sahiptir. Ishihara renk körü testini çevrimiçi olarak veya bir klinikten basılı bir versiyonla yapabilirsiniz.

Renk körü testi. Renk körü olabileceğinizden endişe ediyorsanız, durumunuzu belirlemenize yardımcı olabilecek birkaç çevrimiçi test vardır. Bir doktor, Ishihara renk körü testinin sonuçlarına bakarak durumunuzu belirleyebilecektir. Başka bir çevrimiçi renk körü testi, renk körü olup olmadığınızı belirlemek için taranmış plakaları kullanır. Bir uzmana gitmeniz gerekip gerekmediğini belirlerken olduğu gibi hükümet ortamlarında da yararlıdır. Gözdeki bir eksiklik denizde feci kazalara neden olabilir. Bir geminin makine dairesindeki tüm ekipman ve kontroller renk kodlu olduğundan, renk görme sorunu yaşayan bir kişi deniz zabiti olarak görev yapamaz. Ishihara renk körü testi, renk körlüğü için etkili bir tarama aracıdır, ancak doğru ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Ayrıca bir tıbbi muayenenin sonuçlarını da alabilirsiniz.

renk körü testi

Renk körü testi. Ishihara renk körü testi, bir bireydeki renk eksikliğinin türünü ve seviyesini belirlemek için dokuz farklı renkli plaka kullanır. Her plakadaki noktalar rastgeledir, ancak sayıları oluştururlar, bu da kırmızı-yeşil renk körlüğü olan kişiler için testi zorlaştırır. Randevunuzdan önce iyi aydınlatılmış bir odada olduğunuzdan emin olmalısınız. Doğal ışığı çoğaltan bir odaya ihtiyacınız olacak. Oda iyi aydınlatılmalı ve uygun renk körlüğü testi olanaklarına sahip olmalıdır.

Farnsworth-Munsell 100 renk tonu testi

Renk körü testi. FM 100 tonlu renk körü testi, hastanın renkleri tanıma yeteneğini ölçen bir tanı aracıdır. Test, dairesel bir düzende 85 farklı renk tonunun düzenlenmesini içeren bir sisteme dayanmaktadır. Denekler, kapakları renklerin göründüğü sıraya göre belirli bir sıraya göre sıralamalıdır. Test oldukça hassastır ve dikromatik tip kusurları teşhis etmek için kullanılır. FM 100 tonlu renk körü testinin çeşitli avantajları vardır. Basitleştirilmiş süreci, geri dönüş süresini yalnızca 15 dakikaya indirerek, renk görüşünün daha hızlı değerlendirilmesine olanak tanır. Ayrıca sonuçların kolay saklanmasını sağlar. FM 100-hue testi, test sürecini basitleştirmenin yanı sıra, hastanın sonuçlara olan güvenini de artırır. Ancak, kısaltılmış bir FM 100 tonlu renk körü testinin bazı sınırlamaları vardır.

Renk körü testi. TES puanları, yanlış tanımlanmış karoların sayısı ile doğru orantılıdır. TES puanı, renk görme eksikliğinin ciddiyetinin nicel bir göstergesidir. TES puanı, bir kişinin eksen tarafından üretilen bilgileri yorumlarken yaptığı hata miktarına karşılık gelir. 70 veya üzeri değerler klinik bir renk körlüğü biçimini gösterir. Bir dizi renkli disk kullanılarak, bir kişinin renkleri tanımlama yeteneği değerlendirilir. Bu tür testin iki örneği, Farnsworth-Munsell 100-ton renk körü testi ve Farnsworth-Munsell ikili D-15 renk görme testidir. Her birindeki görev, her diski kendisine en yakın rengin yanına yerleştirmektir. Disklerin yanlış sıralanması, bir renk görme kusurunu tanımlar. Bu testin sonuçları, doğuştan gelen renk kusurlarını belirlemek için çok faydalıdır. Renk eksikliği olan kişiler Farnsworth-Munsell 100-hue testini geçemeseler de başka görsel sorunları varsa geçebilirler. Örneğin, denekte çevresel renk eksikliği varsa, iki rengi ayırt etmenin tek yolu buysa testi geçebilir.

Sözde izokromatik plaka testi

Renk körü testi. Psödoizokromatik plaka testi, renk körlüğü için en yaygın kullanılan tarama testlerinden biridir. Stilling tarafından tanıtılan test, X’e bağlı renk görme kusuru olan bir gözlemcinin göremediği bir plaka üzerinde farklı renkli noktalardan oluşan bir şekil sunuyor. Akıllı tasarımlar, şekil için dört farklı renk seti kullanır ve normal gözlemcinin yalnızca bir şekli görmesine izin verir. Şu anda, iki tür psödoizokromatik plaka testi vardır. Biri, daha hafif bir R/G eksikliğini tespit edebilen daha küçük farklılıkları temsil eden unsurlara sahip olan Ishihara testidir. Gelecekte, biri büyük bir fark içeren ve diğeri daha küçük bir fark içeren Pease ve Allen R/G plakalarının iki versiyonu olabilir. Başka bir psödoizokromatik plaka testi türü, Pease ve Allen renk körlüğü tarama testidir. Bu test, bir kromatik hedef, bir kromatik arka plan ve bir tritanopik mavi/sarı ekseni olan dört plaka içerir. Altıncı plaka boş, hedefsiz ve birinin rengi yok. Her iki testin de sınırlamaları vardır, ancak renk körlüğü olan yetişkinler ile normal gören kişiler arasında iyi bir ilişki vardır.

Renk körü testi. Renk körlüğü için başka bir test, tamamlanması 5 ila 10 dakika süren Wagoner CCVT’dir. Çocuklara yönelik sözde izokromatik hedefler kullanır. Bu test ABD Donanması ve birçok kuruluş tarafından onaylanmıştır ve kullanılmaktadır. Renk körlüğü için sözde izokromatik plaka testi, bir kişinin belirli bir renk görme bozukluğundan etkilenip etkilenmediğini belirlemeye yardımcı olabilir. Test, özellikle küçük bebekler arasında yüksek bir başarısızlık oranına sahip olabilir. Ancak bunun nedeni, parvosellüler tabanlı görsel işlevler ağının, bebekler okul çağına gelene kadar tamamlanmamış olması olabilir. Bebek psödoizokromatik plakanın gelecekteki versiyonları, normal renkli bebeklerden daha kolay bir yanıt vermeyi teşvik etmek için daha büyük vektör mesafeleri kullanmalıdır. Bu farklılıklar, renk körü bir bireyin testi geçememeye yönelik genetik bir eğilimi olabileceğini düşündürmektedir. Renk körlüğü için sözde izokromatik akromatik plaka testi, birinin renk görme kusuru olup olmadığını belirlemenin basit ve uygun maliyetli bir yoludur. Genellikle tarama amacıyla kullanılır ve doktorların bir durumu veya hastalığı ekarte etmesine yardımcı olabilir. Sözde izokromatik plaka testi, bir hastada belirli bir renk körlüğü tipini tespit etmek için de kullanılabilir.

Pilestone testi

Renk körü testi. Renk körlüğünüz olup olmadığından emin değilseniz, Pilestone’un renk körü testinden yararlanabilirsiniz. Pilestone’un lensleri mavi ve sarıdır, bu da renk körlüğü olan kişilerin belirli renkleri tanımlamasını zorlaştırır. Bununla birlikte, durumunuzu gözlükle düzeltmenin birçok yolu vardır. Aşağıda Pilestone gözlük seçimi için bazı ipuçları listelenmiştir. Pilestone gözlükleri herkes için değildir. Yeşil, mavi veya kırmızı eksikliği olan insanlar için harika bir seçenektir.

Renk körü testi. Pilestone renk körü testi, bir veya iki basamaklı bir sayı oluşturan bir dizi renk körü test plakasından oluşur. Bu, doğru rengi tahmin etmenize veya emin değilseniz atlamanıza olanak tanır. Pilestone testinin tamamlanması iki dakikadan kısa sürer ve doğru renk görme testi sağlamak için sektördeki uzmanlar tarafından tasarlanmıştır. Nispeten ucuz fiyat etiketine rağmen, Pilestone’un renk körü test lensleri hala dikkate alınmaya değer.

Yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Ya da google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

Renk körü olduğunu nasıl anlarım?

Farklı renkli noktalardan oluşan görüntülerde yer alan sayıları tanımlamanızın istendiği Ishihara testi. renkli nesnelerin çeşitli tonlarına göre düzenlemesinin istenebildiği renk düzenlemele testleri.

Hastanelerde renk körlüğü testi nasıl yapılır?

Doktor renk körlüğünü teşhis etmek için bazı testler yapabilir. İlk testte, doktor hastadan renkli nokta kümeleriyle bir alfabe veya sayı deseni yapmasını isteyebilir. İkinci testte doktor, hastadan benzer renkteki cipsleri düzenlemesini isteyebilir.

Renk körleri hangi rengi görmez?

Protanopi renk körlüğü olan kişilerde kırmızı algılayıcı koni hücreleri veya pigmentleri yoktur. Sonuç olarak, kırmızı veya turuncu renkleri de görmezler

Renk körleri renkleri nasıl görür?

Renk körü, düşünülenin tam tersi renkleri görebilir. Bununla birlikte, renk Körlüğünün türüne bağlı olarak, bazı renkler soluktur veya bazı renkler birbirinden ayırt edilemez. Renk körü insanların ayırt edemediği renkler genellikle kırmızı ve yeşildir. Daha az sıklıkla, mavi ve sarı arasında ayrım yapamayan renk körü insanlar da vardır.

Çocuğun renk körü olduğu nasıl anlaşılır?

Örneğin boyama veya çizim yaparken yanlış renkleri kullanmak.
Kırmızı veya yeşil renkli kurşun kalemleri veya tükenmez kalemleri ayırt etmede zorluk.
Işığa duyarlı, özellikle parlak ışıklara.
Renkli çalışma sayfaları veya sayfaları üzerinde okuma ve çalışma zorluğu.

Renk testi nasıl yapılır?

Doktor, farklı renk ve boyutlarda noktalar içeren bir dizi daireye (plakalar olarak da adlandırılır) bakmanızı isteyecektir. Bazı noktalar şekiller veya bir veya iki basamaklı sayılar oluşturur. Kırmızı ve yeşil görmekte zorluk çekiyorsanız, bu şekilleri görmek zor olabilir veya onları hiç göremeyebilirsiniz.

Exit mobile version