Pozitif Düşünme Yöntemleri **2022

Pozitif düşünme yöntemleri. En etkili pozitif düşünme yöntemlerinden biri vücudunuza odaklanmaktır. Duruşunuz sözel olmayan güç ve güven ipuçlarını taşır. Sinir alışkanlıklarınızı gözlemlemeye çalışın ve kendinizi gergin hissettiğinizde vücudunuzu düzelterek değiştirin. Kendinizi güçlü bir pozda tutarak, doğal olarak olumlu bir zihniyet benimseyeceksiniz. Bu tekniği uygulamak için yalnız kalabileceğiniz sessiz bir yer bulmalısınız. Ardından, mantranızı okuyun. Günde birkaç kez tekrarlayın ve nefesinize odaklanarak en az beş dakika geçirin.

Pozitif düşünme yöntemleri. Olumlu düşünmenin başka bir yöntemi, düşüncelerinizin tüm olumsuz etkilerinin bir listesini yapmaktır. Örneğin, kariyerinizde şanssız olduğunuzu düşünüyorsanız, işinizle ilgili nefret ettiğiniz her şeyin bir listesini yazmak, işverenler için sizi daha az çekici hale getirecektir. Ayrıca ilişkilerinizi ve duygularınızı da etkileyebilir. Olumsuz düşünmek yerine, çevrenizdeki insanların olumlu yönlerine odaklanın. Başkalarına iltifat etmek, başkalarındaki iyi nitelikleri görmenize yardımcı olabilir.

Egzersiz yapmak

Pozitif düşünme yöntemleri. Ruh halinizi yükseltmenin en etkili yollarından biri, pozitif düşünme egzersizidir. Bunu arkadaşlarınızla ve ailenizle vakit geçirerek başarabilirsiniz. Sosyal aktivitelere katılmak ve oyun oynamak da ruh halinizi iyileştirecektir. Live Strong için bir makalede Mary Osborne, pozitif düşüncenizi artırmanın beş yolunu listeliyor. Teşekkür etmeyi, başkalarına değer vermeyi, yargılamadan dinlemeyi ve olumlu olmayı içerir. Bu yöntemleri aileniz, arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınızla tartışın.

Pozitif düşünme yöntemleri. İyimserliği artırmak için başka bir egzersiz de hayallerinizi yazmaktır. Hedeflerinize ulaşabilseydiniz hayatın nasıl olacağını hayal edin ve bunları yazın. Dilbilgisi ve noktalama işaretleri konusunda endişelenmemeye çalışın. Bunun yerine duygularınızı düşünün. Olumlu düşünmeye devam etmeniz için sizi motive etmeye yardımcı olacaktır. Bu hedefleri not almak için bir takvim veya defter bile yapabilirsiniz. Mutluluğunuzu arttırmanın başka birçok yolu vardır, bu yüzden zihniyetinizi geliştirmek için bu teknikleri kullanın.

Pozitif düşünme yöntemleri
Pozitif düşünme yöntemleri

bilişsel yeniden değerlendirme

Pozitif düşünme yöntemleri. Araştırmacılar son zamanlarda 20.000’den fazla katılımcıdan veri toplayarak en büyük bilişsel yeniden değerlendirme çalışmasını gerçekleştirdiler. Bu sonuçlar kavramı doğrular ve yeniden değerlendirmenin büyük ölçekli küresel sağlık müdahalelerinde değerli bir araç olabileceğini öne sürer. Çalışma aynı zamanda stresli bir dünyada dayanıklılığı artırmak için yeniden değerlendirme uygulamasının önemini de ortaya koymaktadır. Araştırma hala daha fazla çalışma gerektirmesine rağmen, bulguları hayatı biraz daha kolaylaştırma konusunda umut vaat ediyor.

Pozitif düşünme yöntemleri. Katılımcılar rastgele deney ve kontrol gruplarına ayrıldı. EXP grubu, stresli durumlarda bilişsel yeniden değerlendirmenin faydaları hakkında onları eğiten bir video izledi. CON grubu, stresle başa çıkmanın genel yöntemlerini anlatan bir video izledi. 3 hafta sonra, katılımcılar bir takip anketi tamamladılar. Değişiklik puanları, başlangıç ​​DES puanlarından takip DES puanlarının çıkarılmasıyla hesaplandı. Değişiklik puanları, deney grubu için CON grubuna göre önemli ölçüde daha yüksekti.

Bir durumun olumsuz yönlerini filtrelemek

Pozitif düşünme yöntemleri. Belirli bir durumun olumsuz yönlerini filtrelemek, duruma ilişkin genel bir olumsuz izlenime yol açan yaygın bir bilişsel çarpıtmadır. Bunu genellikle bir teslim tarihini kaçırdığımızda veya iyi bir not aldığımızda yaparız. Bu tür düşünme verimsizdir ve dengeli düşünmemizi engeller. İşte filtreleme süreciyle başa çıkmak için yöntem. Olumsuz düşüncenin belirtilerini tanıyın: Kendi düşüncelerinizi ve koşullarınızı inceleyin. Kanıtları dikkatlice inceleyin. Sadece olumsuz yönlere mi odaklanıyorsunuz? Eğer öyleyse, olumsuz düşüncenizi destekleyen kanıtlar nelerdir? Herhangi bir olumlu yön görüyor musunuz? eğer öyleyse, olumsuza odaklanmak yerine tersini yapmayı düşünün. Bir durumun olumlu yönlerini filtreleyip filtrelemediğinizi tam tersi durum ortaya çıkaracaktır.

Davranışınızın sorumluluğunu kabul etmek

Pozitif düşünme yöntemleri. Hayatınızı iyileştirmek istiyorsanız, davranışlarınız için sorumluluk kabul ederek başlayabilirsiniz. Bunu yaparak, kendinizi haksız suçlamalardan kurtaracaksınız. Pozitif psikoloji araştırmacıları, üç ana pozitif düşünce türünü tanımladılar. Olumlu psikologlar, onları, olanları nasıl açıkladıklarını açıklayan açıklayıcı bir tarzda çerçeveler. İyimser insanlar olumlu olaylar için kendilerine kredi verirken, kötümserler kötü olaylar için dış güçleri suçlarlar. Ayrıca olumsuz olayları geçici veya atipik olarak görürler.

Negatif kelimelerden kaçınmak

Pozitif düşünme yöntemleri. Bir profesyonel iseniz, muhtemelen tonun önemini anlıyorsunuzdur. “Hayır”, “Yapamam” veya “Bunu yapamam” kelimelerini düzenli olarak kullanırsanız, bu kelimeler izleyicilerinizi korkutabilir ve yaymak istediğiniz pozitif enerjiyi azaltabilir. Olumlu bir ton sağlamak için kelimelerinizi değiştirmeyi deneyin. Bunun yerine teşekkür, şükran veya takdir sözlerini kullanın. Doğru kullanıldığında bu kelimelerin ne kadar güçlü olabileceğine şaşıracaksınız.

yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Yada google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

Pozitif düşünme yöntemleri nelerdir?

·       İyi şeylere odaklanın.
·       Zorlu durumlar ve engeller hayatın bir parçasıdır.
·       Şükretmeyi unutmayın
·       Sizi mutlu eden şeylerin günlüğünü tutun.
·       Kendinizi mizaha açın
·       Pozitif insanlar ile vakit geçirmeye çalışın
·       Olumlu kendi kendine konuşma alıştırması yapın.
·       Olumsuzluk alanlarınızı belirleyin.
·       Her güne olumlu bir neden ile başlayın
 

Pozitif Düşünme Teknikleri Nelerdir?

·       İyi şeylere odaklanın.
·       Zorlu durumlar ve engeller hayatın bir parçasıdır.
·       Şükran alıştırması yapın
·       Bir şükran günlüğü tutun.
·       Kendinizi mizaha açın
·       Pozitif insanlarla vakit geçirin
·       Olumlu kendi kendine konuşma alıştırması yapın.
·       Olumsuzluk alanlarınızı belirleyin.
·       Her güne olumlu bir notla başlayın.
 
 

Sürekli pozitif olmak için ne yapmalı?

·       İyi şeylere odaklanın.
·       Zorlu durumlar ve engeller hayatın bir parçasıdır.
·       Şükran alıştırması yapın
·       Bir şükran günlüğü tutun.
·       Kendinizi mizaha açın
·       Pozitif insanlarla vakit geçirin
·       Olumlu kendi kendine konuşma alıştırması yapın.
·       Olumsuzluk alanlarınızı belirleyin.
·       Her güne olumlu bir notla başlayın.
 

Netbilgiler

Netbilgiler Özgün ve Faydalı Bilgiler İçeren Makaleler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu