Portekiz Vatandaşlığı

Portekiz vatandaşlığı: Tam 2022 Kılavuzu

Portekiz vatandaşlığı almak istiyor musunuz? Bu kılavuz, vatandaşlık almak için farklı yollar, kimlerin uygun olduğu, ne kadar sürdüğü ve hangi belgelere ihtiyacınız olacağı dahil olmak üzere süreç hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatacaktır.

 

Portekiz vatandaşlığını yedi farklı yoldan alabilirsiniz:

1. Vatandaşlığa geçme yoluyla vatandaşlık

2. Evlilik veya yasal birliktelik yoluyla vatandaşlık

3. Kökenlerine göre vatandaşlık (ebeveynler veya büyükanne ve büyükbabalar)

4. Portekiz’in eski kolonileri üzerinden vatandaşlık

5. Sefarad Yahudi mirasına göre vatandaşlık

6. doğuştan vatandaşlık

7. Evlat edinme yoluyla vatandaşlık (yalnızca 18 yaş altı)

Portekiz çifte vatandaşlığa izin veriyor mu?

Evet.

Çifte vatandaşlık , vatandaşlığa kabul yoluyla vatandaşlık için bir ülke seçerken çok önemli bir husustur. Sonuçta, iki pasaport genellikle bir pasaporttan daha iyidir. Önce asıl ülkenizin ikinci bir vatandaşlığa sahip olmanıza izin verip vermediğini kontrol etmelisiniz. Eğer öyleyse, Portekiz ile gitmekte fayda var.

Portekiz vatandaşlığının faydaları

Portekiz vatandaşı olmak size bir dizi önemli avantaj sağlar.

• Portekiz pasaportu alabilirsiniz. Dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olarak 184 ülkeye vizesiz seyahat etmenizi sağlar.

• Portekiz vatandaşı olarak, aynı zamanda AB vatandaşı olacaksınız . Bu size AB ve AEA’nın 30 ülkesinde özgürce yaşama, çalışma, okuma ve emekli olma hakkı verir. Portekiz vatandaşları da Avrupa seçimlerinde oy kullanabilir ve aday olabilir.

• Portekiz seçimlerinde oy kullanabilir ve siyasi makamlara aday olabilirsiniz.

• İngiliz iseniz, örneğin Altın Vize yoluyla Portekiz vatandaşı olmak, Brexit’in sizden aldığı AB haklarını geri kazandırır.

Özel koşullarınıza bağlı olarak Portekiz vatandaşlığı almanın birkaç farklı yolu vardır. Bunların çoğu, jus sanguinis veya ‘kan hakkı’ ilkesine (Portekiz vatandaşlık yasasının dayandığı şeydir) dayanmaktadır.

Sizin tarafınızdan gereken çaba miktarı açısından, Portekizli bir ebeveyn veya büyükanne ve büyükbabaya sahip olmak gibi ilişkilendirme yolları , beş yıl Portekiz’de yaşamak gibi edinme yollarından daha kolaydır.

Bir birey olarak sizin için en kolay kontrol edebileceğiniz Portekiz vatandaşlığına giden yol olan vatandaşlığa kabul yoluyla vatandaşlığa bakarak başlayacağız. Vatandaşlığa kabul, diğer yollardan daha uzun sürer ve daha fazla çalışmayı gerektirir. Ancak doğum veya soy gibi kontrolünüz dışındaki koşullara bağlı olmayan (evlilik hariç) vatandaşlığa giden tek yoldur.

Portekiz Vatandaşlığı
Portekiz Vatandaşlığı

Vatandaşlığa geçme yoluyla vatandaşlık

Zaman Çizelgesi: Beş yıl

Vatandaşlığa kabul yoluyla vatandaşlık almak, tipik olarak ülkede vatandaşlık haklarının verilmesi için yeterince uzun bir süre yaşamayı içerir. Portekiz’de, vatandaşlığa kabul yoluyla Portekiz vatandaşlığı başvurusunda bulunmadan önce beş yıl boyunca yasal olarak ikamet etmeniz gerekir.

Vatandaşlığa kabul yoluyla Portekiz vatandaşlığı için temel gereksinimler:

• Portekiz’de beş yıllık yasal ikamet

• Temiz bir adli sicil kaydı

• Portekiz’de ödenmemiş vergi yok

• A2 seviyesine kadar Portekizce bilgisi

• Topluluğa entegrasyonun kanıtı

Oturma izni almak: Portekiz vatandaşlığına 1. Adım

 

Portekiz’de yasal oturma izni almak, vatandaşlığa kabul süreciyle vatandaşlığın merkezinde yer alır. Portekiz, oturma izni almak için her biri farklı kriterlere sahip birkaç farklı yol sunar. Gelin onlara birer birer göz atalım.

İkamet süreci genellikle vize başvurusu ile başlar. Ancak, zaten bir AB veya AEA ülkesinin veya İsviçre’nin vatandaşıysanız, istediğiniz zaman Portekiz’e taşınabilir ve oturma izni alabilirsiniz.

Portekiz vatandaşlığına başvurmak için bunu beş yıl daha sürdürmeniz gerekecek, ancak ilk süreç AB vatandaşı olmayanlara göre çok daha kolay ve ucuz.

Portekiz Golden visa rotası

Portekiz Golden Visa programı vatandaşlığa giden nihai yoldur. Bu popüler programda Portekiz, ülkeye önemli bir yatırım yapması karşılığında oturma izni sunuyor. Beş yıl sonra, bu ikamet, normal kriterleri karşılamaya tabi olarak Portekiz vatandaşlığına dönüştürülebilir.

Golden Visa rotasının diğer rotalara göre en güzel yanı esnekliğidir. Golden Visa ile Portekiz’e taşınmanıza hiç gerek yok (istemediğiniz sürece). İlk yıl Portekiz’de yedi gün geçirmeniz ve beş yıllık noktaya ulaşana kadar her iki yılda bir toplam 14 gün geçirmeniz yeterlidir.

Golden Visa bir dizi farklı yatırım seçeneği sunar ve bunların çoğu, vatandaşlık için yıllarınızı biriktirirken size iyi bir gelir sağlayabilir. Örneğin, en popüler rota, konut veya ticari (genellikle oteller) olabilen gayrimenkullere yatırım yapmaktır. Golden Visa mülkünüzü kiralamak da mümkün olsa da, gerçekten Portekiz’de yaşamayı planlıyorsanız bu rota en basit yoldur.

Golden Visa gayrimenkul rotası için standart minimum yatırım eşiği 500.000 Euro’dur. Bu seviyede, Portekiz’de veya özerk bölgelerde (Madeira ve Azor Adaları) herhangi bir yerde mülk satın alabilirsiniz, ancak Lizbon, Porto ve Algarve’nin bir kısmı şimdi programdan çıkarılmıştır.

Gayrimenkulde birkaç alt eşik mevcuttur. Bir rehabilitasyon mülküne (30 yaşın üzerinde ve bir rehabilitasyon bölgesinde) yatırım yapmayı seçerseniz, minimum eşik 350.000 €’ya düşer.

Düşük yoğunluklu alanlarda standart eşik, rehabilitasyon seçeneği için 280.000 € ile 400.000 €’ya düşürülür. Ancak, bu kategorilerdeki özelliklerin bulunması zor ve güvenliğinin sağlanması karmaşık olabilir. Uygulamada, Golden Visa başvuru sahiplerinin çoğu 500.000 €’luk basit yolu seçmektedir.

Gayrimenkul tek Golden Visa seçeneği değildir. Portekiz vatandaşlığı yolculuğunuza aşağıdakiler gibi çeşitli yatırım türleriyle de başlayabilirsiniz:

• Portekiz risk sermayesi veya özel sermaye yatırım fonlarına yatırılan 500.000 €

• Bir Portekiz bankasına 1,5 milyon € sermaye transferi

• Portekizli bir şirket kurmak ve en az 10 iş (veya düşük yoğunluklu bir alanda beş iş) yaratmak

• Bilimsel araştırma projelerine 350.000 € yatırım

• Ulusal mirasa veya sanatsal/kültürel projelere 250.000 € yatırım (pratikte bu rota nadiren kullanılır ve uygun bir proje bulmak çok uzun zaman alabilir)

Yatırım fonları rotası basittir ve maksimum esneklik, daha hızlı yatırım süreci isteyenler ve Portekiz’de yaşaması gerekmeyenler için gayrimenkule harika bir alternatif oluşturur. Diğer yollar daha az yaygın olarak kullanılır ve daha karmaşık olabilir.

Golden Visa başvurunuzu göndermeden önce yatırımı başarılı bir şekilde yapmanız gerekecektir. Mülkiyet açısından bu, doğru mülkü bulmak ve tapuyu elinde bulundurmak demektir. Yatırım fonları açısından, bu basitçe parayı fona aktarmak anlamına gelir.

Altın Vizeniz verildiğinde, Schengen Bölgesi’ne vizesiz erişime sahip olacaksınız ve ayrıca beş yıl sonra Portekiz vatandaşlığına geçiş yolunda olacaksınız.

D7 (pasif gelir) vize rotası

Portekiz’de önemli bir yatırım yapmak istemeyenler için D7 vizesi , oturma izni almak ve vatandaşlık yolculuğunuza başlamak için mükemmel bir seçimdir.

D7 “pasif gelir” vizesi aslen yabancı emekliler için tasarlanmıştı ve emekli maaşlarını Portekiz dışından alıyorlardı. Ancak şimdi, temettüler, kira gelirleri, telif hakları veya uzaktan istihdam maaşı gibi yabancı bir kaynaktan yeterli geliri olan herkesi kapsıyor.

D7 için asgari gelir eşiği, Avrupa’da mevcut olan en düşüklerden biridir. Teknik olarak, Portekiz ayda en az 635 € talep ediyor, bu da Portekiz asgari ücreti. Uygulamada, başvuru sahiplerine bir başvuru sahibi için ayda en az 1.000 € pasif gelir hedeflemelerini öneriyoruz. Bu eşik, İspanya gibi ülkelere göre hala çok daha düşüktür.

D2 (Girişimci) vize rotası

Pasif geliriniz yoksa ancak Portekiz’de iş kurmak istiyorsanız D2 Girişimci vizesine bakmak isteyebilirsiniz . Gereksinimler, D7’ye kıyasla biraz daha fazla ilgili.

HQA vize rotası

Portekiz kısa süre önce HQA vizesi olarak bilinen yeni bir ikamet yolunu tanıttı (HQA ‘yüksek nitelikli aktivite’ anlamına gelir.) HQA vizesi, Golden Visa ve D7 vizesi arasında bir orta nokta olarak tanımlanmıştır.

HQA vizesi için, bir Portekiz üniversitesi ile kendi bilimsel araştırma projenize en az 175.000 € yatırım yapmanız ve girişimi yürütmek için bir Portekiz şirketi kurmanız gerekir.

Diğer seçenekler

Vatandaşlık yolculuğunuza Portekiz öğrenci vizesi ile de başlayabilirsiniz, ancak kursunuzun süresi beş yıldan azsa vizeyi yenilemeniz gerekeceğini unutmayın.

Vatandaşlığa geçiş yolu ile hangi vatandaşlığı seçerseniz seçin, Portekiz vatandaşlığına hak kazanmanız için gereken minimum sürenin beş yıl olduğunu unutmayın. Bunu gerçekten Portekiz’de yaşamadan başarmak istiyorsanız, Golden Visa veya HQA vizeleri en iyi seçeneğinizdir.

Portekiz vatandaşlığına başvurmak için hangi belgeler gereklidir?

Tam liste, seçtiğiniz vatandaşlık yoluna bağlı olarak değişecektir. Bunlar, vatandaşlığa kabul başvurusu ile Portekiz vatandaşlığı için temel belgelerdir.

• Pasaport

• Doğum belgesi

• Yeterli (A2 düzeyinde) Portekizce dil bilgisine sahip olduğunuzun kanıtı (genellikle resmi CIPLE dil sınavından aldığınız sonuçlar)

• Mevcut oturma izninin detayları (varsa)

• Doğum tarihi ve yeri, meslek, mevcut ikametgah ve daha önce ikamet eden ülkelerin listesi ayrıntıları

• Adli sicil belgesi

• Portekiz’de yasal olarak en az beş yıl ikamet ettiğini kanıtlayan SEF (Portekiz göçmenlik dairesi) tarafından verilen belge

• Başvurduğunuz kategoriye göre 175-250 EUR arası ücret

Yol boyunca: NIF’nizi alma

Portekiz’deki herhangi bir oturma vizesi için çok önemli ilk adım , NIF’nizi (vergi numarası) almaktır . Ayrıca bir Portekiz banka hesabı açmanız gerekecek.

Bordr, koltuğunuzun rahatlığında hem NIF hem de banka hesabınızı alabileceğiniz kullanışlı bir çevrimiçi hizmet sunuyor. Özellikle bir Portekiz banka hesabı açmak çok zahmetli olabilir. Yani Bordr hizmeti gerçekten değerli.

Portekiz, AB vatandaşlığı alma yolunda benzersiz bir başka avantaj daha sunuyor – uygun başvuru sahipleri için 10 yıllık tercihli vergilendirme sunan , alışılmış ikametgah (NHR) vergi planı .

NHR programı, uzaktan çalışan ve gelirlerini Portekiz dışında bulunan bir şirketten temettü olarak alan kişiler için uygun olabilir.

En iyi yanı, Portekiz’de AB vatandaşlığınızı (5 yıl) NHR süresi bitmeden (10 yıl) önce alabilmenizdir. NHR’nin ötesinde Portekiz’de kalmaya veya AB’de veya küresel olarak başka bir yere taşınmak için yeni Portekiz pasaportunuzu kullanmaya karar vermek için bolca zaman var.

Evlilik veya ortaklık yoluyla vatandaşlık

Zaman Çizelgesi: Üç yıl

Eşiniz veya partneriniz Portekiz vatandaşıysa, evliliğinizin veya birlikteliğinizin kanıtı ile Portekiz vatandaşlığı alabilirsiniz. Vatandaşlık başvurusunda bulunmadan önce en az üç yıldır evlilik veya birliktelik içinde olduğunuzu kanıtlamanız gerekir. Boşanırsanız, artık başvuramazsınız. Evlilik veya ortaklık yoluyla Portekiz vatandaşlığı, bu üç yıllık süre boyunca Portekiz’de yaşamanızı gerektirmez.

Portekiz , evliliğin yanı sıra uzun vadeli istikrarlı ilişkileri ( fiili birlik olarak bilinir) tanır. İlişkinin ve süresinin kanıtına ihtiyacınız olacak. Tipik olarak, bu, aynı adreste (ortak bir kira sözleşmesi veya mülk tapusu gibi) yaşadığınıza dair kanıt olarak belgeleri veya paylaşılan faturaları göstermeyi içerir.

Eşiniz aracılığıyla Portekiz vatandaşlığı almanın garanti edilmediğini unutmamak önemlidir. Dahası, genellikle Portekiz dili bilmek, Portekiz’de mülk sahibi olmak veya burada yaşamak gibi Portekiz ile bağlarınızı kanıtlamanız istenir. Ayrıca Portekizce becerilerinizin en az A2 düzeyinde olduğunu kanıtlamanız istenebilir.

Kökenlerine göre vatandaşlık (ebeveynler veya büyükanne ve büyükbabalar)

Zaman Çizelgesi: Yok – istediğiniz zaman başvurabilirsiniz

Belki tarih size karşı nazik davranmıştır ve zaten Portekizli bir ebeveyniniz veya büyükanne ve büyükbabanız var. Bu durumda, orada yaşamak veya ülkeyle başka bir bağınızı kanıtlamak zorunda kalmadan otomatik olarak Portekiz vatandaşlığına hak kazanırsınız.

Portekizli bir ebeveyniniz varsa, Portekiz vatandaşlığı alabilirsiniz. Portekiz dışında doğduysanız ve Portekizli bir büyükanne ve büyükbabanız varsa, vatandaşlık almaya da hak kazanabilirsiniz.

Köken yoluyla vatandaşlık, Portekiz vatandaşlığına giden en kolay yollardan biridir. Tipik olarak, atalarınızı yalnızca doğum belgeniz ve ebeveynlerinizinkilerle kanıtlamanız gerekir. Tek olası zorluk, ailenizle iletişim kurmamanız veya doğum belgelerinin kaybolması olabilir.

Sefarad Yahudi mirasına göre vatandaşlık

Soy ağacı araştırmasıyla ilgileniyorsanız, atalarınızda Sefarad Yahudileri olup olmadığını kontrol etmek isteyebilirsiniz. Öyleyse, Portekiz vatandaşlığı için bir biletiniz olabilir.

Bu neden böyle?

Engizisyon günlerinde, binlerce Yahudi İber Yarımadası’ndan kovuldu. Yüzlerce yıl önce olmasına rağmen, Portekiz ve İspanya bir tazminat yolu olarak vatandaşlık teklif etti. Ancak İspanya o zamandan beri bir ret dalgasının ardından programını kapattı .

Portekiz’in programı, Ocak 2022 itibariyle 90.000’den fazla başarılı başvuruyla hala tüm hızıyla devam ediyor .

Uygun olmak için, soy ağacınızı Sefarad Yahudi soyuna sahip olduğunuzu gösterecek kadar geriye götürmeniz gerekecek. Bu, bir Sefarad soyadı, mezarlık kayıtları veya atalarınız arasında Ladino dilinin kullanıldığının kanıtı şeklinde olabilir. Ya da belki şanslısınız ve Lizbon veya Porto’daki Portekiz Yahudi cemaatinden alınan sertifikanın bir kopyasını bulacaksınız.

Sefarad Yahudi mirası yoluyla vatandaşlık almak zaman alıcı bir süreç olabilir. Araştırmayı kendiniz yapmaktan hoşlanmıyorsanız, bir soy bilimci kiralamak isteyebilirsiniz. Ama buna değebilir, çünkü Portekiz’de hiç zaman harcamanıza ve Portekizce öğrenmenize gerek yok.

Portekiz’in eski kolonileri üzerinden vatandaşlık

Yüzyıllar önce, Keşif Çağı sırasında Portekiz dünyanın ilk sömürge gücü oldu. O zamandan beri tüm kolonilerinden vazgeçti, ancak hala onlarla özel ilişkiler sürdürüyor. Buna, eski kolonilerin vatandaşlarının Portekiz vatandaşlığına başvurmalarına izin veren bir anlaşma da dahildir.

Portekiz’in eski kolonileri şunlardır: Cape Verde, Angola, Brezilya, Portekiz Hindistan, Gine-Bissau, Doğu Timor, Makao, São Tomé ve Principe ve Mozambik.

Genellikle başvuru yapmak için bir zaman sınırı vardır, ancak bu eski kolonilerden herhangi biriyle bağlantınız varsa, Portekiz vatandaşlığı için başvuruda bulunup bulunamayacağınızı araştırmaya değer olabilir.

doğuştan vatandaşlık

Diğer birçok ülkenin (ABD gibi) aksine, Portekiz orada doğanlara otomatik olarak vatandaşlık vermiyor. Bununla birlikte, Portekiz’de en az bir yıldır Portekiz’de ikamet eden en az bir ebeveynin çocuğu olarak Portekiz’de doğduysanız vatandaşlık almaya hak kazanabilirsiniz.

Evlat edinme yoluyla vatandaşlık

Bu sadece 18 yaş altı içindir. Halihazırda ikinci bir vatandaşlık almayı düşünüyorsanız, belki Portekizli ebeveynler bulabilir ve onları sizi evlat edinmeye ikna edebilirsiniz. Ne yazık ki, Portekiz yasaları yetişkinlere yönelik evlat edinmeleri kapsamamaktadır, bu nedenle çoğu okuyucu için bu bir seçenek olmayacaktır.

Portekiz vatandaşlığı vs İspanya ve İrlanda

Vatandaşlık için Portekiz , İspanya’ya göre önemli avantajlara sahiptir . Sadece Portekiz’in vatandaşlık zaman çizelgesi çok daha kısa olduğu için değil (10 yerine 5 yıl), aynı zamanda başvuranların çifte vatandaşlığa sahip olmalarına da izin veriyor. İspanya istemiyor.

İrlanda ayrıca beş yıllık bir vatandaşlık yoluna sahiptir (ve çifte vatandaşlığa izin verir), ancak ülke içinde yılda çok daha fazla zaman gerektirir. Özellikle İrlanda, vatandaşlık başvurunuzu yaptığınız tarihten hemen önce bir yıl boyunca sürekli oturma izni talep eder.

Neden Portekiz?

 

Portekiz sadece güzel, çeşitli ve tarihi bir ülke değil, aynı zamanda Avrupa’nın batı kıyısında, avro bölgesi ve ötesinde iyi ulaşım bağlantılarıyla iyi bir konuma sahiptir.

İngiltere veya İrlandalı müşterilerle uzaktan çalışanlar için Portekiz, aynı GMT saat dilimini rahatlıkla paylaşır. ABD’nin doğu kıyısındaki müşterilerle çalışıyorsanız, Portekiz yalnızca beş saat ileridedir.

Ek bir bonus olarak, Portekiz toprakları, Azor Adaları’nın ücra adalarını ve 2022’nin en sıcak uzaktan çalışan destinasyonlarından biri olan Madeira’yı kapsıyor .

Lizbon veya Porto’dan bir molaya ihtiyacınız varsa, pasaport kontrolüne veya Schengen bölgesi ile ilgili herhangi bir sorun yaşamadan bu cennetlerden birine hava yoluyla birkaç saatte ulaşabilirsiniz.

Portekiz, AB’nin en esnek vizeden ikamete geçiş yollarından bazılarını sunarak uzaktan çalışanlara karşı arkadaş canlısıdır .

Lizbon ve Porto, teknoloji çalışanları ve dijital göçebelerden oluşan köklü topluluklara sahipken, ülkenin diğer bölgeleri (Madeira gibi) bu eğilime katılmak için şekilleniyor.

20. yüzyılda Portekiz, ikinci dünya savaşında tarafsız kaldı. Şimdi bile, ülke dış çatışmalara girmeye eğilimli değil.

Bu zorlu zamanlarda, bir ülkenin jeopolitik duruşu, vatandaş olmayı hedeflerken önemli bir husustur.

İdeal olarak, yeni vatandaşlığınız olan ülkenin dünya çapında barışçıl ve engelsiz bir şekilde hareket etmenize izin verecek şekilde saygı görmesini istersiniz. Portekiz vatandaşlığının size sunabileceği tam olarak budur.

Yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Yada google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

Portekiz den vatandaşlık nasıl alınır?

– Alt tutarı 280.000 Euro ederinde gayrimenkul satın almak
– 500.000 Euro değerinde Fon’a yatırım yapmak
– Yapılan yatırımı 5 yıl süre ile orada tutmak gerekiyor.
– 5 yıl süre zarfında, Her yıl 7 gün süre ile portekizde bulunmak gerekiyor
– herhangi bir hapis cezası almamış olmak
– A2 olarak adlandırılan başlangıç seviyesi Portekizce sınavında başarılı olmak.

Netbilgiler

Netbilgiler Özgün ve Faydalı Bilgiler İçeren Makaleler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu