Poliglot

Poliglot Nedir?

“Çok dilli” olmakla “çok dilli” olmak arasındaki fark nedir?

İki dil bilen birine ne denir? İki dilli, değil mi? Ve üç dil bilen biri? Üç dilli. Bundan daha fazla dil bilen birine ne dersin? Elbette çok dilli, ancak kullanılabilecek başka bir kelime daha var: “çok dilli”. Ancak, “çok dilli” ve “çok dilli” gerçekten eşanlamlı mı? Aralarında vurgulanması gereken ve açıklamak için elimden gelenin en iyisini yapacağım farklılıklar var. “Çok dilli” ile başlayalım.

Çok dillilik toplumu nasıl etkiler?

Sosyo-dilbilimsel antropologlar bize çok dilliliğin norm olduğunu söylüyorlar. Yani, gezegendeki çoğu insan birden fazla dil konuşur. Afrika ve Asya’da yüzlerce dilin konuşulduğu birçok ülke var. Birçok Avrupa ülkesinin iki veya daha fazla resmi dili vardır ve birçok Avrupalı ​​da yakın komşularının dillerini bilir. Amerikalılar basmakalıp olarak tek dilli olsalar da, Amerika Birleşik Devletleri yakın zamanda başka ülkelerden gelenlerin diğer dillerini korudukları bir göçmenler ülkesidir.

Bireyler nasıl çok dilli olurlar?

İnsanlar birden fazla dil konuşarak büyüyerek çok dilli olurlar. Bunun nedeni, ailelerinin birden fazla dil konuşması olabilir. Toplumları böyle yaptığı için olabilir. Bunun nedeni, kişisel koşullarının yurt dışına taşınmayı veya gençken birçok dilin kullanımına başka şekilde maruz kalmalarını içermesi olabilir. Veya bu faktörlerin herhangi bir kombinasyonu olabilir. Her halükarda, çok dillilik çevrenin, erken çocukluk döneminin ve resmi olmayan dil ediniminin (resmi dil öğreniminin aksine) bir ürünüdür.

Polyglot
Polyglot

Çok dilliliğin sınırları var mı?

Çok dilli insanların çoğu iki dil bilir; yani iki dillidirler. Üç dilli bireyler ve toplumlar da nadir değildir. Hindistan, Güney Afrika veya Nijerya gibi çok sayıda dilin birbirine yakın konuşulduğu ülkelerde, bazı insanlar dört veya beş dilli (dört veya beş dil bilen) olabilir. Ancak, çoğu bu dillerin hepsini iyi bilmiyor. Yani onlarca dilin yaygın olarak konuşulduğu toplumlar olsa da, herkesin altı ve daha fazla dil konuştuğu toplumlar yok gibi görünüyor.

Poliglotlar Kaç Dil Biliyor?

Altı veya daha fazla ortak dili olan bilinen toplumlar olmasa da, altı veya daha fazla dil bilen bireyler var. Hatta düzinelerce dil bilenler bile var. Bu bireyler “çok dillidir”. Öyleyse, “çok dilli” ve “çok dilli” arasındaki bir fark, bildikleri dillerin sayısında yatmaktadır. Poliglot için belirlenmiş bir tanım yoktur, ancak kelime genellikle altı veya daha fazla dil bilen birini ifade eder.

Nasıl çok dilli olunur?

Çok dilli olmakla çok dilli olmak arasındaki en önemli fark, kaç dil bildiğinizde değil, onları nasıl öğrendiğinizde yatmaktadır. Bazı poliglotlar çok dilli yetişerek hızlı bir başlangıç ​​yaparlar. Yine de, tek dilli geçmişe sahip çok dilli insanlar gibi, dillerinin çoğunu aktif olarak öğrenmeleri gerekir. Çok dillilik genellikle ve çoğunlukla bilinçli bir çalışma sorunudur. . . yani, resmi dil öğrenimi (resmi olmayan dil ediniminin aksine).

Çok dillilik özünde tesadüfidir. Çok dilli olmak bir kader, doğum ya da en fazla ebeveyn seçimi meselesidir. Bireysel bir insan kendi başına çok dilli büyümeye karar veremez. Buna karşılık, çok dilli olmak bir seçim meselesidir. Çok dilli olmak, çok çalışma ve dil öğrenmek için neredeyse saplantılı bir tutku gerektirir. Nadiren rastlantısaldır, daha çok bilinçli bir çabanın sonucudur.

Çok dilli bir toplum var mı?


Yunanistan’ın Selanik kentinde  uluslararası çok dilli topluluğun 2016 toplantısı  .

Geçmişte, gerçek çok dillilerin varlığı, nispeten nadir oldukları için reddedildi veya tartışıldı. Herkesin çok dilli olduğu toplumlar yoktur. Bununla birlikte, internet iletişimi çağında, uluslararası bir çok dilli topluluk oluşmuş ve her yıl 500’den fazla kişinin katıldığı yıllık uluslararası bir konferans düzenlemektedir.

Poliglot hakkında ki yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Yada google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

Polyglot Nedir

Çok dilli, birkaç dili yeterli düzeyde konuşan kişidir. 
Dünya çok dilli kelimesi Yunancadan gelir ve “çok dilli” anlamına gelir. 
Belirli bir gereklilik yoktur, bu nedenle konuşulması gereken dillerin sayısı oldukça belirsizdir. 
Çok dilliler, dillere ve yabancı kültürlere olan sevgi gibi birçok özelliği paylaşma eğilimindedir. 
Polyglotlar kendilerini dil öğrenmeye adamıştır. 
Çok dilli olmak her şeyden çok bir tutkudur.

Polyglot tekniği nedir?

Fikir, mümkün olduğunca çok okuyarak ve dinleyerek başlamaktır . 
Her yeni metinle daha fazla kelime öğrenir, daha fazlasını anlar ve daha karmaşık metinlere geçebilirsiniz. 
Dili oldukça iyi anlamaya başladığınızda, konuşmaya hazırsınız demektir. 
O zamana kadar bir sürü kelime biliyorsun.

Kaç dil bilene polyglot denir?

Tek dilli – BİR dil konuşan
İki Dilli – İKİ dil konuşan
Trilingual – ÜÇ dil konuşan
Multilingual – Birden çok dil konuşan
Polyglot – Birkaç dili, genellikle dörtten fazla dili konuşabilen biri.

Netbilgiler

Netbilgiler Özgün ve Faydalı Bilgiler İçeren Makaleler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu