Plotter nedir?

Plotter nedir, vektör grafikleri yazdıran bir yazıcı türüdür. Bilgisayar komutlarını kağıt hat çizimlerine dönüştüren bir bilgisayar donanımı parçasıdır. Bir veya daha fazla otomatik kalemle bir çizgi çizer. Geleneksel bir yazıcıdan farklı olarak, bir çizici, toner yerine çoklu çizim yapmak için bir kalem, işaretleyici, kurşun kalem veya diğer yazı araçlarını kullanır. Sürekli noktadan noktaya çizgiler çizmek için vektör grafik dosyalarını veya komutlarını da kullanabilir. Daha önce bilgisayar destekli tasarım için yaygın olarak kullanılmasına rağmen, şimdi yalnızca şemaların ve diğer karşılaştırılabilir uygulamaların basılı kopyalarını yazdırmak için kullanılmaktadır.

Mühendislik projelerinde Plotter yaygın olarak kullanılmaktadır. plotter nedir sıradan yazıcılar, geleneksel olarak çizilen çizgilere yakın aralıklı noktalar kullanırken, sürekli çizgiler çizme yeteneğine sahip oldukları için. Ploterler farklı şekillerde tasarlanmıştır ve kağıda çizgiler çizmek için farklı-farklı araçlar kullanırlar. Örneğin, bir 3 boyutlu çizici (kesme çizici), bilgisayardan verilen girdilere dayanarak herhangi bir tür diyagram tasarlamak veya bir malzeme parçasını kesmek için bıçak kullanır. Öte yandan, çizicilerin çoğu kağıda çizgiler çizmek için bir kalem kullanır.

Kesilecek nesne, çizicinin önündeki düz yüzeyde bulunur. Bilgisayar, tam olarak oyulmuş bir tasarım üretmek için kesim tasarımını ve boyutları çiziciye iletir. Ardından, aynı tasarımların aynı kopyalarını üretmek için yüzlerce nesne üzerinde kesme işlemini tekrarlayın.

Ploter Uygulamaları

Çizelgeler çiz
Bilgisayar destekli tasarımlar
Mimari Planlar
Tekstil Baskı
Afişler ve Billboardlar
Elektrik devresi düzenleri
Coğrafi düzenlerBina planları

Plotter nasıl çalışır?


Bir çizici, bitmiş bir görüntü veya nesne oluşturmak için bir bilgisayardaki görüntüleme yazılımı ile birlikte çalışır. Bir çizici kullanırken, ilk adım, resimleri kağıt üzerinde görüntülemek için uygun koordinatları girmektir. Görüntüleme yazılımıyla çizgiler ve görüntüler çizmek, modern yazılımlarla bu hedefe ulaşmanın basit bir yoludur. Görüntünün şemaları tamamlandığında, bilgisayar koordinatları çiziciye gönderir. Bilgisayar daha sonra kodu çözer ve kalem ve kağıdı kullanmanın en iyi yolunu hesaplar.

HPGL2 ve DMPL, sırasıyla Hewlett-Packard ve Houston Instruments’tan sonraki çiziciler tarafından kullanılan iki programlama dilidir. Başlangıçta, çizicilerin biri yatay, diğeri dikey olarak hareket eden iki ayrı kalemi vardı. Bu çiziciler, çıktıları yavaş bir hızda ürettikleri için görüntü karmaşıklığı açısından sınırlıydı. Modern çiziciler, kağıdı sabit bir kaleme karşı hareket ettirmek için kayan bir silindir kullanır. Plotter kalemleri genellikle keskin uçlu içi boş fiber çubuklardır. Çizim bitene kadar, mürekkep beslemesi çubuğun ortasından keskinleştirilmiş uçtan akar ve dağıtır; kağıt kaleme karşı dikey ve yatay olarak hareket eder.

Plotter türleri


plotter nedir sorusuna örnek olarak Aşağıdaki gibi çeşitli plotter türleri vardır:

Davul plotter


Tamburun etrafına sarılmış kağıt üzerine çizim yapan farklı türde yazıcı tasarımlarına “tambur yazıcılar” denir. Çizim bir yönde tambur tarafından üretilirken, diğer yönü ters yönde hareket eden kalemler tarafından üretilir. Fiziksel bir tambur üzerine oyulmuş basılı karakterleri ve belirli şekillerde etkilenmiş kağıtları içerdiğinden, yazıcının önceki yinelemesine bugün tambur çizici denir. Tambur çizici, Chron web sitesine göre bir veya daha fazla kalem yukarı ve aşağı yazarken kağıdı sola ve sağa hareket ettirmek için bir tambur kullanır. Çizicinin çok sayıda renkte çizim yapabilme yeteneği, birden çok kalemin kullanılmasıyla geliştirilmiştir.

Düz yataklı plotterler


Düz yataklı plotter, sabit bir konumda düz bir yüzeye konulan kağıtla çalışır. Bu plotter yazma kalemi hem x hem de y eksenlerinde hareket eder. Düz yataklı plotter kalemler çeşitli boyut ve renklerde mevcuttur. Davul plotterden farklı olarak, kolun altındaki bir kağıt yerine bir kalemi kağıdın üzerinde hareket ettirerek çalışır. Kağıdın boyutu, üzerine yerleştirildiği düz yüzeyin boyutuna göre belirlenir. Daha büyük düz yataklı plotterler, kağıda 60 inç uzunluğa kadar yazdırma yeteneğine sahiptir.

Bazı düz yataklı plotterler, kağıda yazdırmanın yanı sıra plastik, karton ve hatta metal gibi diğer malzemelere de yazdırabilir. Düz yataklı plotterler, yazdırılan çizimin kalitesinden ödün vermeden tekrar tekrar aynı kopyaları çıkarabilir. Ancak, satın almak oldukça pahalı ve boyutları oldukça büyük olabilir.

Erken bir düz yataklı plotter olan CalComp Model 738 buna bir örnektir. Üzerinde büyük tasarımların yapılabileceği büyük bir yatağı vardı ve 1970’lerde kullanıldı. Bu plotter, çevrimdışı bir düz yataklı çizici olduğu için verileri girmek için bir manyetik bant da kullandı.

Kesici Plotter


Kesici Plotter, tasarımı kesmek için kalem yerine bıçak kullanan büyük ölçekli bir kesim makinesidir. Önceden kesilmiş mylar veya vinil yazı ve grafikler oluşturur. Kesilecek kağıdı yerleştirmek için Plotterin düz yüzeyi kullanılır. Plotter bilgisayardan bir komut alır ve bıçak medyayı uygun boyutlarda kesmek için bunu yürütür.

mürekkep püskürtmeli Plotter


Mürekkep püskürtmeli Plotter, adından da anlaşılacağı gibi, bir görüntü, metin veya desen oluşturmak için kağıda mikroskobik mürekkep damlacıkları püskürtür. Mürekkep püskürtmeli Plotterler, grafik tasarımcılar ve reklam ajansları için popüler bir seçimdir; genellikle yol kenarı göstergesi için kullanılan reklam panoları, afişler ve büyük işaretler gibi büyük bir yazıcı için kullanılırlar. Termal ve piezo-elektrik, mürekkep püskürtmeli Plotterler tarafından kullanılan teknolojilerdir. Mürekkep damlacıkları, termal mürekkep püskürtmeli çizicilerde ısı kullanılarak uygulanırken, piezoelektrik Plotter yüklü kristaller kullanılır. Ortalama olarak, mürekkep püskürtmeli yazıcılar, diğer Plotter türlerinen daha yüksek kaliteli grafikler üretir.

Elektrostatik Ploterler


Elektrostatik Plotter’da görüntüler, vektör grafikleri yerine raster grafikler kullanılarak kağıt üzerinde üretilir. Toner mürekkebi kullanılarak kağıt üzerinde nokta vuruşlu pikseller oluşturulur. Kağıt üzerinde Plotter tarafından yüksek voltaj yükleri oluşturulur ve bu yükler bilgisayar destekli tasarımlar çizmek için toner mürekkebine çarpar. Elektrostatik Plotter fiyat açısından çok daha hızlı ve ekonomiktir, ancak kalem Plotterlardan daha düşük kalitede üretirler.

plotter nedir yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Yada google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

 

Plotter nedir ne işe yarar?

Plotter, bir veya daha fazla otomatik kalemle kağıt üzerinde çizimler yapmak için bilgisayardan gelen komutları yorumlar . 
Çiziciler, planlar, planlar ve diğer teknik çizimler için çizgi çizimleri çıkarmak için bilgisayardaki CAD yazılımı ile birlikte çalışır.

Plotter nerelerde kullanılır?

Plotter makineleri reklam endüstrisinde, Mimarlık ve mühendislik alanlarında ve fotokopi merkezlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Kullanıldığı alanda üreticilere büyük kolaylık sağlayan Plotter makineleri, üretimi hızlandırır ve az çaba ile çok fazla iş yapar.

Kesici plotter nedir?

Kesici Plotter, tasarımı kesmek için kalem yerine bıçak kullanan büyük ölçekli bir kesim makinesidir. Önceden kesilmiş mylar veya vinil yazı ve grafikler oluşturur. Kesilecek kağıdı yerleştirmek için Plotterin düz yüzeyi kullanılır. Plotter bilgisayardan bir komut alır ve bıçak medyayı uygun boyutlarda kesmek için bunu yürütür.

Çizici nedir ve nerelerde kullanılır?

Exit mobile version