Plotter Ne Demek

Plotter nedir? Sorusunun türkçe kaşılığı “çizici”dir. Bir çizicinin ne olduğunu hiç merak ettiyseniz, yalnız değilsiniz. Bir çizici, görevleri X ve Y ekseni boyunca yürüten bir cihazdır. İster bir vektör görüntüsü yazdırıyor ister vinil işaretleri kesiyor olsun, ikisi de işlevleri için bir X ve Y ekseni boyunca noktaları koordine eder.

Çizici terimi, orijinal kalem çizicilerden popüler hale getirildi. Mühendislik çizimleri, topografik haritalar ve daha büyük çizelgeler için kullanıldılar. Anadil sıkıştı. Şimdi çizici, geniş formatlı baskı veya kesim için kullanılan bir makine anlamına gelir .


Plotter nedir Orijinal kalem çiziciler, şehirdeki daha büyük kağıda baskı yapmak için tek oyundu. Mürekkep püskürtmeli ve lazer yazıcılar icat edilmemişti. Daha büyük baskılar istiyorsanız, elle çizildiklerinden beklemeniz gerekir. Zamanın matbaaları, kısa süreli geniş kağıtlar için değil, seri üretim içindi.

Bilgisayar destekli tasarım (CAD) elle çizilmiş haritaların, çizelgelerin, diyagramların ve planların yerini aldı. Aynı zamanda daha büyük kağıda baskı için bir talep yarattı. Plotter yazıcılar bu talepten

Teknoloji geliştikçe, modern baskı yöntemleri kalem tipi çizicileri geride bıraktı. Teknik olarak, ortalama mürekkep püskürtmeli ve lazer yazıcınız bir görüntüyü X ve Y ekseni boyunca çizer . Yine de çizici terimi, daha büyük formatlı yazıcılar için ayrılmıştır.

Modern çiziciler, mükemmel baskı kalitesine sahiptir ve çeşitli malzemelerle çalışabilir. Grafik çiziciler, gördüğünüz tabelaların, posterlerin ve ekranların çoğunu oluşturur.

Bir çizim makinesi sadece baskı için değildir. Diğer çizicilerle şekilleri kesebilirsiniz. Bir yazıcı kafası veya lazer ışığı yerine, X ve Y ekseni boyunca keskin bir metal kesici hareket ettirilir.

Bir kesim çizici, vinil posterler için yeterince büyük veya çıkartmalar için yeterince küçük olabilir. Boyuttan ziyade işlev onları tanımlar. Bu çiziciler ile birçok farklı ebat ve malzeme ile çalışabilirsiniz.

çizici nedir


Plotter Ne İçin Kullanılır?


Vektör grafiklerini doğru bir şekilde yazdırmak istiyorsanız, çiziciler en iyi sonuçları verecektir. Vektör görüntülerinizi nano veya geniş format ölçeğinde yazdırırlar. Ancak “Çok Renkli Alt Hücresel Ölçekli Mikrodizilerin Üretimi” için pek çok çizim cihazı bulamazsınız.

Çoğu çizici, grafikleri kağıda yazdırır. Ayrıca vinil, ahşap paneller, alüminyum plakalar ve çeşitli poster panolarına da yazdırabilirsiniz. Ploterler, gördüğünüz mühendislik çizimlerinin, haritaların, posterlerin ve işaretlerin çoğunu üretir.

HP , Canon ve Epson , mühendislik ve tasarım amaçları için geniş format çiziciler üretir. Kip , Ricoh ve Kyocera , lazer yazıcı işlemi kullanan mühendislik amaçları için geniş format çiziciler üretiyor.

Büyük teknik çizimler yazdırıyorsanız, ölçek ve oranlar çok önemlidir. Bir mühendislik çiziciye ihtiyacınız olacak . Bunlar planlar, diyagramlar ve haritalar için harikadır. Bir çizici, orijinal tasarımınızdan doğru ölçek ve oranlar üretir.


Bir çiziciyi kullanabileceğiniz başka bir şey de tabela ve poster basmaktır. HP , Canon ve Roland DGA’dan tasarım çiziciler müthiş bir baskı kalitesine sahiptir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi malzeme üzerinde görüntüler oluşturabilirsiniz:

 • Vinil
 • PVC levha
 • Ahşap paneller
 • Alüminyum levhalar
 • Oluklu mukavva
 • Bardak
 • Tuval
 • Akrilik
 • PETG
 • Köpük levhalar

Bazı malzemeler bir çiziciden beslenemeyecek kadar büyük ve hacimlidir. Daha büyük ortamlar için düz yataklı bir çiziciye ihtiyacınız olacak . Düz yataklı çizici, malzeme sabit kalırken yazıcı kafasını her iki eksen boyunca hareket ettirir.

Plotter nedir


Son zamanlarda kalem çiziciler, Cricut makinelerinde bir miktar canlanma gördü . Hem kalemli çizici hem de kesici çizici olarak işlev görürler. Taşıyıcı ünitesi olarak hem kesici alet hem de kalem kullanabilirsiniz.

El sanatları için daha küçük bir formata ihtiyacınız varsa, bir Cricut makinesi için birçok kullanım alanı bulacaksınız. Basit tek renkli tasarımları kesmek, kabartmak veya yazdırmak için kullanabilirsiniz.

Kesici Plotter Ne İçin Kullanılır?


Medya üzerinde konturları kesmeniz gerekiyorsa, bir kesim çizici amacınıza çok uygun olacaktır. Kesici çizici, bir alt tabaka üzerindeki konturları kesmek için bir cihazdır. Yüzeyler şunları içerir: vinil, kağıt, plastik, karton, PVC film, polyester film, ince ahşap, kumaş ve mühendislik filmi.

Bu çizicileri vinil tabelalar, çıkartmalar, çıkartmalar ve ısı transfer malzemeleri için kullanabilirsiniz.

Tasarımları yazdırmak istiyorsanız standart boyutlarda medya kullanmanız gerekir. Tasarımınızın etrafındaki fazla dikdörtgen kağıt gereksizdir. Tasarımınızı kırpmak için bir kesme çizici kullanabilirsiniz.

Vinil kesiciler görüntünün çevresini keserek tasarımınızın tişörtlerde, tabelalarda, çıkartmalarda ve çıkartmalarda daha fazla öne çıkmasını sağlar.

Arabalardaki çıkartmalar ve tişörtlerdeki tasarımlar, vinil kesicilerin yaygın kullanımlarıdır. Özel şekillerle gördüğünüz herhangi bir tabela, tasarım veya yazı, bir kesici çizici ile yapıldı.

Baskı kuvvetine bağlı olarak malzemeyi işaretlemek veya kabartmak için kesim çizicilerini de kullanabilirsiniz. Gravür veya yazı yapmak istiyorsanız, kesme çizicilerinizi yere basma kuvvetini ayarlayabilirsiniz. Malzemeyi kesmek yerine kabartma yapmak için taşıma ünitesinde farklı bir alet kullanabilirsiniz.


Birçok kesici çizicinin çeşitli araçları ve ikili amaçları vardır .

Kesici çiziciler, kesmeniz gereken konturları haritalamak için bir yazılım kullanır. Sensörlü olanlar, kesiciyi yönlendirmek için medya üzerindeki kayıt işaretlerini kullanır. Diğerleri bir mat kullanır. Medyayı doğru bir şekilde kesebilmesi için matın üzerinde yönlendirmeniz gerekir.

Plotter Türleri


Gördüğünüz gibi, çizim makineleri birçok farklı şekil ve boyutta gelir. X ve Y ekseni kullanmaları, onları boyuttan veya vektör grafiklerini yazdırmaktan daha fazlasını tanımlar. Çizicileri iki kategoriye ayırabilirsiniz:

Baskı


kesme


Herhangi bir çizici bu işlevlerden birini kullanacaktır. Veya bazen bir Cricut makinesi gibi her iki işlevi de yapabilen çiziciler bulabilirsiniz.

Baskı çizicilerini stile göre daha fazla sınıflandırabilirsiniz. Baskı çizicilerinin stilleri şunlardır:

 • Mühendislik
 • Grafik dizayn
 • Düz yataklı çiziciTemel mühendislik tipi çizicileriniz, hat kalitesine ve ölçeğe odaklanır. Tek renkli veya renkli olabilirler. Bir mürekkep püskürtmeli veya lazer işlemi kullandıklarını göreceksiniz. Standart kağıt boyutları 24, 30, 36, 42, 44 inçtir. 24 ve 36 inç en yaygın olmasına rağmen.

Grafik veya tasarım tipi çiziciler kaliteye odaklanır. Yalnızca bir inkjet işlemi kullandıklarını ve daha fazla renk ve türde mürekkebe sahip olduklarını göreceksiniz. Bu çiziciler UV, neon veya süblimasyon mürekkebi kullanır . Ayrıca daha büyük boyutlara (44-64 inç) yazdırırlar ve mühendislik çizicilerinden daha fazla ortam türü kullanırlar.

Düz yataklı tip çiziciler medya türlerine odaklanır. Bu tür, büyük boyutları (98 inç) ve farklı ortam türlerini kullanır. Bir inkjet işlemi kullandıklarını ve iyi bir baskı kalitesine sahip olduklarını göreceksiniz. Ayrıca mühendislik çizicilerinden daha fazla renk ve farklı mürekkep (UV) kullanırlar.

Düz yataklı çiziciler, kullandıkları yüzeylerde diğer tip çizicilerden farklıdır. Örneğin, düz yataklı çiziciler cam ve ahşap panellere baskı yapabilir.

3D Plotter Nedir?


Teknik olarak, 3D yazıcılar bir tür baskı çizicidir. İki yerine üç eksen kullanırlar. Mürekkep püskürtmeli ve lazer yazıcılar gibi, 3D yazıcılara da tipik olarak çizici denmez.

Özet


1950’lerdeki uygulamalarından bu yana çizicilerin geliştiğini ve çeşitlendiğini görebilirsiniz . Mühendislik çizimleri ve topografik haritalardan çok daha fazlasını yapabilirler.

Arabalarda, reklam panolarında ve mağazalarda gördüğünüz tabelaların çoğu çizicilerle yapılmıştır.

Tişörtlerde, spor giyimde, afişlerde ve posterlerde gördüğünüz tasarımların çoğundan da sorumludurlar.

Ploterler kişisel kullanımdan endüstriyel kullanıma kadar çeşitlilik gösterir. El işi yapmak veya bir iş kurmak istiyorsanız, ihtiyaçlarınıza uygun birçok çizici var
Plotter nedir yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Yada google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

 

Plotter nedir ne işe yarar?

Plotter, bir veya daha fazla otomatik kalemle kağıt üzerinde çizimler yapmak için bilgisayardan gelen komutları yorumlar . 
Çiziciler, planlar, planlar ve diğer teknik çizimler için çizgi çizimleri çıkarmak için bilgisayardaki CAD yazılımı ile birlikte çalışır.

Plotter nerelerde kullanılır?

Plotter makineleri reklam endüstrisinde, Mimarlık ve mühendislik alanlarında ve fotokopi merkezlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Kullanıldığı alanda üreticilere büyük kolaylık sağlayan Plotter makineleri, üretimi hızlandırır ve az çaba ile çok fazla iş yapar.

Kesici plotter nedir?

Kesici Plotter, tasarımı kesmek için kalem yerine bıçak kullanan büyük ölçekli bir kesim makinesidir. Önceden kesilmiş mylar veya vinil yazı ve grafikler oluşturur. Kesilecek kağıdı yerleştirmek için Plotterin düz yüzeyi kullanılır. Plotter bilgisayardan bir komut alır ve bıçak medyayı uygun boyutlarda kesmek için bunu yürütür.

Serdar

Netbilgiler Teknoloji İçerikleri Üreticisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu