Organizasyon Şirketi Kurmak **2022

Bir organizasyon şirketi kurmak için bir iş planı geliştirmeniz ve pazarlama materyallerinizi geliştirmeniz gerekecektir. Garajlar, ofis alanları veya kağıt yönetimi gibi belirli bir alanda uzmanlaşmak isteyebilirsiniz. Nişinizi belirledikten sonra, bir işletme ruhsatı ve sorumluluk sigortası almanız gerekecektir. Ayrıca bir iş planı, pazarlama materyalleri ve müşteri referansları ve tavsiyeleri için bir sistem geliştirmelisiniz. Diğer kişiler için organizasyon hakkında seminerler ve eğitimler oluşturmak ek gelir sağlayacaktır.

Bir organizasyon şemasının yapısı

organizasyon şirketi kurmak Bir organizasyon kurarken bir organizasyon şemasının doğru yapısını takip etmek önemlidir. Çalışanlarınızın kafasını karıştırabileceğinden keyfi bir yapı kullanılması önerilmez. Ancak, doğru kullanıldığında, şirketteki herhangi bir amirden tavsiye istemelerine izin vereceği için faydalı olabilir. Tüm çalışanlarınızın ve denetim ilişkilerinin bir listesini tuttuğunuzdan emin olun. Ardından organizasyon şemanızı şirketinizin ihtiyaçlarına göre tasarlayabilirsiniz.

Organizasyon şemaları, özellikle büyük organizasyonlarda genellikle eskidir. Çevrimiçi çizelgelerin bakımı basılı sürümlere göre daha kolay olsa da, hızla güncelliğini yitirebilir ve artık hiçbir amaca hizmet etmeyebilir. Ayrıca, Kuruluş Şemaları gayri resmi ilişkiler göstermez. Serbest çalışanlar çalıştıran veya birden fazla şubesi olan bir şirkette, hangi personelin hangi iş fonksiyonlarını yerine getirdiğini açıkça belirtmek önemlidir. Yapı doğruysa, çalışanların örgütte yapmaları gereken görevleri anlamaları kolay olacaktır.

organizasyon şirketi kurmak
organizasyon şirketi kurmak

Bir kuruluş şemasının işlevleri

organizasyon şirketi kurmak Bir kuruluş şeması, farklı çalışanların ve yöneticilerin bir şirkette nasıl bir araya geldiğinin görsel bir temsilidir. Bu yapılar, çalışanlar ve departmanlar arasındaki çeşitli ilişkilerin yanı sıra iç iletişimi netleştirmeye yardımcı olur. Örneğin hastanelerde, tıbbi kararlar tıbbi ve idari hiyerarşide yukarı doğru akar. İyi bir kuruluş şeması, herkesin kendi rol ve sorumluluklarının farkında olması için bu hiyerarşileri açıkça tanımlamaya ve haritalandırmaya yardımcı olur.

Organizasyon şemaları, son revizyonun son tarihi itibariyle toplam çalışan sayısını ve tam zamanlı eşdeğerlerini (FTE) göstermelidir. Toplam çalışan sayısı, geçici çalışanlar hariç tutularak ilgili kategorilere ayrılmalıdır. Sorumluluk veya rollerdeki değişiklikleri yansıtmak için çizelge, bireysel çalışan profillerine bağlanmalıdır. Örneğin, bir şirketin bir genişlemesi varsa, kuruluş şeması departmanların ve seviyelerin birbiriyle nasıl ilişkili olduğunu göstermelidir.

İşlevsel bir kuruluş şemasının faydaları

Organizasyon şirketi kurmak işlevsel bir kuruluş şeması, bir kuruluş için uzmanlaşmanın geliştirilmesine olanak tanıyan bir yapı sağlar. İşlevsel bir kuruluş şeması, büyük kuruluşlar için en uygunudur çünkü çalışanların departmana göre düzgün bir şekilde gruplandırılmasını sağlar. Bu tür bir yapı aynı zamanda mekaniktir, yani çalışanlar genel bir rol yerine belirli işlevlere atanır. İşlevsel bir kuruluş şeması, çalışanların belirli görevlere odaklanmasına ve becerilerini geliştirmesine olanak tanır.

Buna karşılık, işlevsel bir kuruluş şeması, yapısını kanallara ve ekiplere ayırır. Örneğin, pazarlama ayrı bir ekiptir. Pazarlama müdürü pazarlama departmanını denetler. Büyük şirketlerde, satış ve hizmetler gibi farklı iş alanlarını ayırmak için bölünmüş bir kuruluş şeması kullanılabilir. Her bölümün kendi pazarlama ve satış ekibi olacaktır. Bu yöntem, farklı departmanların belirli rollerini tanımlamayı ve herkesin üzerine düşeni yapmasını sağlamayı kolaylaştırır.

İşlevsel bir kuruluş şeması oluşturma adımları

Organizasyon şirketi kurmak Kuruluş şeması oluşturmanın ilk adımlarından biri, çalışanlarınız hakkında bilgi toplamaktır. Bunu, onları araştırarak veya İK departmanınızla birlikte çalışarak yapabilirsiniz. Mevcut iş unvanlarını ve raporlama ilişkilerini eklediğinizden emin olun. Kişisel bir dokunuş eklemek için vesikalık görüntülerin eklenmesine de yardımcı olur. Bir sonraki adım, verileri bölümlere ayırmaktır. Bu süreçte, birlikte çalıştığınız kitlenin türünü göz önünde bulundurmalısınız.

Kontrol aralığı, bir yöneticinin yönetimine kimin girdiğini ve onlara hangi görevlerin atandığını tanımlar. Merkezileşme ve ademi merkeziyetçilik, kararların nerede alındığını tanımlar. Seçtiğiniz organizasyon yapısı türü, şirketinizin operasyonlarını nasıl düzenlediğinizi etkileyecek ve herkesin bilgiye aynı erişime sahip olmasını sağlayacaktır. Kısacası, bir organizasyon şirketi kuruyorsanız, işlevsel bir organizasyon şemasına sahip olmak hayati önem taşır.

Bir organizasyon şirketi için vergi numarası alınması

Organizasyon şirketi kurmak Bir tüzel kişilik için vergi numarası almak için belirli bilgiler gerekir. Bu bilgiler, kuruluşun türünü (şahıs şirketi, Ltd şirketi, kâr amacı gütmeyen kuruluş, vb.), yasal adını, posta adresini ve telefon numarasını içerir. Kendi vergi beyannamenizi veriyorsanız, bu bilgileri de bilmeniz gerekir. Sonuçta, Amerikalıların ve işletmelerin özel bilgilerini korumak IRS’nin görevidir. Bu nedenle, işletme vergi numaranız güvende tutulmalıdır.

Kar amacı gütmeyen bir şirketin vergi kimlik numarasını IRS’nin web sitesinden kolayca alabilirsiniz. Bu numara tüm formlarda, faturalarda ve makbuzlarda listelenir. Kar amacı gütmeyen kuruluşlar genellikle vergi kimlik numaralarını bağış makbuzlarında ve web sitelerinde listeler. Halka açık şirketler de bunu SEC dosyalarında listeleyecek. Bu vergi kimlik numaraları, kuruluşunuzun yasallığı için hayati önem taşır ve mali tablolar ve diğer ticari belgeler de dahil olmak üzere tüm belgelerde listelenmelidir.

yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Yada google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

Organizasyon şirketi kurmak için ne kadar sermaye gerekli?

Organizasyon şirketi kurmak için gereken sermaye 500.000 Tl dir. Bu İş kurma maliyetlerinizi hesaplarken, iyi bir kural, altı aylık masrafları önceden karşılayabiliyor olmalısınız.

Organizasyon şirketi ne kadar kazanır?

Bu soruya net bir rakam vermek doğru olmamakla birlikte, yaptığınız organizasyonu büyüklüğü ile orantılı olarak kazancınızda artmaktadır. Organizasyon işlerinde kazancınızı arttırmak için kurumsal işler almanız hem kazancınız hem firmanızın büyümesi için fazlaca fayda sağlayacaktır.

Netbilgiler

Netbilgiler Özgün ve Faydalı Bilgiler İçeren Makaleler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu