Oksidatif stres

Oksidatif stres, vücudunuzdaki serbest radikaller ve antioksidanlar arasındaki dengesizliktir. Serbest radikaller, eşit olmayan sayıda elektrona sahip oksijen içeren moleküllerdir. Eşit olmayan sayı, diğer moleküllerle kolayca reaksiyona girmelerini sağlar. Serbest radikaller, diğer moleküllerle çok kolay reaksiyona girdikleri için vücudunuzda büyük zincirli kimyasal reaksiyonlara neden olabilir. Bu reaksiyonlara oksidasyon denir. Yararlı veya zararlı olabilirler.

Antioksidanlar, kendilerini kararsız hale getirmeden bir serbest radikale elektron verebilen moleküllerdir. Bu, serbest radikalin stabilize olmasına ve daha az reaktif olmasına neden olur.

Oksidatif stresin vücudu nasıl etkilediğini ve bu dengesizliğin nasıl yönetilip önleneceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Oksidatif stresin vücut üzerindeki etkileri

Oksidasyon, vücudunuzda gerçekleşen normal ve gerekli bir süreçtir. Oksidatif stres ise serbest radikal aktivite ile antioksidan aktivite arasında bir dengesizlik olduğunda ortaya çıkar. Düzgün çalıştığında, serbest radikaller patojenlerle savaşmaya yardımcı olabilir. Patojenler enfeksiyonlara yol açar.

Antioksidanların dengede tutabileceğinden daha fazla serbest radikal mevcut olduğunda, serbest radikaller vücudunuzdaki yağ dokusuna, DNA’ya ve proteinlere zarar vermeye başlayabilir. Proteinler, lipidler ve DNA vücudunuzun büyük bir bölümünü oluşturur, bu nedenle hasar zamanla çok sayıda hastalığa yol açabilir. Bunlar şunları içerir:

Şeker hastalığı

ateroskleroz veya kan damarlarının sertleşmesi

inflamatuar durumlar

Hipertansiyon olarak da bilinen yüksek tansiyon

Kalp hastalığı

Parkinson ve Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıklar

Yengeç Burcu

Oksidatif stres de yaşlanmaya katkıda bulunur.

Oksidatif stres
Oksidatif stres

Risk faktörleri nelerdir?

Herkes, egzersiz veya iltihaplanma gibi süreçler yoluyla vücudunda doğal olarak bazı serbest radikaller üretir. Bu normaldir ve vücudun kendini sağlıklı tutmaya yönelik karmaşık sisteminin bir parçasıdır.

Ayrıca çevrede serbest radikallere maruz kalabilirsiniz. Bazı kaynaklar şunları içerir:

Ozon

Bazı pestisitler ve temizleyiciler

Sigara içmek

Radyasyon

Kirlilik

Şeker, yağ ve alkol oranı yüksek bir diyet de serbest radikal üretimine katkıda bulunabilir.

Oksidatif stresin yönetimi ve önlenmesi

Serbest radikal maruziyetinden ve oksidatif stresten tamamen kaçınmak imkansızdır. Ancak, oksidatif stresin vücudunuz üzerindeki etkilerini en aza indirmek için yapabileceğiniz şeyler vardır. Yapabileceğiniz en önemli şey, antioksidan seviyenizi artırmak ve serbest radikal oluşumunuzu azaltmaktır.

Oksidatif stresi önlemenin bir yöntemi, diyetinizde yeterli miktarda antioksidan aldığınızdan emin olmaktır. Günde beş porsiyon çeşitli meyve ve sebzeler yemek, vücudunuza antioksidan üretmek için ihtiyaç duyduğu şeyi sağlamanın en iyi yoludur. Meyve ve sebze örnekleri şunları içerir:

Çilek

Kirazlar

Turunçgiller

Kuru erik

Koyu yapraklı yeşillikler

Brokoli

Havuçlar

Domates

Zeytin

Diyet antioksidan kaynaklarının diğer örnekleri şunları içerir:

Balık ve fındık

E vitamini

C vitamini

Zerdeçal

Yeşil çay

Melatonin

Soğan

Sarımsak

Tarçın

Diğer sağlıklı yaşam tarzı seçimleri de oksidatif stresi önleyebilir veya azaltabilir. İşte size yardımcı olacak bazı yaşam tarzı seçimleri:

Düzenli, orta düzeyde bir egzersiz rutini

Bu, daha yüksek doğal antioksidan seviyeleri ve oksidatif stresin neden olduğu hasarın azalması ile ilişkilendirilmiştir.
Düzenli egzersiz daha uzun ömür, yaşlanmanın daha az etkisi ve kanser ve hastalık riskinin azalması.

Sigara içmeyin

İkinci el dumana maruz kalmaktan da kaçının.

Kimyasallarla dikkatli kullanın. Bu, temizlik kimyasallarını, gereksiz radyasyona maruz kalmaktan kaçınmayı ve gıda veya bahçecilikte kullanılan pestisitler gibi diğer kimyasal maruziyet kaynaklarının farkında olmayı içerir.

Çevreye duyarlı olun

Araba paylaşımı gibi çevre dostu girişimler, siz ve topluluğunuz için serbest radikal üretimini azaltmaya yardımcı olur.

Güneş kremi

Güneş kremi, ultraviyole ışığın cildinize zarar vermesini önler.

Alkol alımınızı azaltın.

Bol bol uyuyun
Tüm vücut sistemlerinizde dengeyi korumak için bol uyku çok önemlidir. Beyin fonksiyonu, hormon üretimi, antioksidan ve serbest radikal dengesi ve diğer birçok şey uykudan etkilenir.

Aşırı yemekten kaçının

Araştırmalar, aşırı yemenin ve sürekli yemenin vücudunuzu oksidatif stres durumunda tuttuğunu, uygun aralıklarla yemek yemenize ve küçük veya orta porsiyonlarda yemenize göre daha sık olduğunu göstermiştir.

Yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Yada google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

 

Oksidatif stres neden olur?

Oksidatif stres, hücreler ve dokularda oksijene reaktif türlerin üretimi ve birikimi ile biyolojik bir sistemin bu reaktif ürünleri detoksifiye etme yeteneği arasındaki dengesizliğin neden olduğu bir olgudur 

Oksidatif stres etkileri nelerdir?

Oksidatif stres, yaşlanmaya katkıda bulunabilecek hücrelere, proteinlere ve DNA’ya zarar verebilir . 
Ayrıca diyabet, kanser ve Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıklar da dahil olmak üzere bir dizi sağlık durumunun gelişiminde rol oynayabilir.

Oksidatif stresi ne azaltır?

Belirli yaşam tarzı ve diyet değişiklikleri yapmak oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabilir. 
Bunlar, sağlıklı bir vücut ağırlığını korumayı, düzenli egzersiz yapmayı ve meyve ve sebzeler açısından zengin dengeli, sağlıklı bir diyet yemeyi içerebilir.

Meliha

Netbilgiler Sağlık ve Hukuk Alanında Metin Editörü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu