Nesnelerin İnterneti

 

Nesnelerin interneti Nedir?

Nesnelerin interneti (IoT), internet üzerinden diğer cihazlar ve sistemlerle veri alışverişinde bulunmak ve bunlarla veri alışverişi yapmak amacıyla sensörler, yazılımlar ve diğer teknolojilerle gömülü olan fiziksel nesnelerin (“nesneler”) ağını tanımlar. Bu cihazlar, sıradan ev eşyalarından sofistike endüstriyel araçlara kadar çeşitlilik gösterir. Bugün 7 milyardan fazla bağlantılı IoT cihazıyla uzmanlar, bu sayının 2020’de 10 milyara ve 2025’te 22 milyara çıkmasını bekliyor.

Nesnelerin İnterneti (IoT) neden bu kadar önemli?

Son birkaç yılda nesnelerin interneti IoT, 21. yüzyılın en önemli teknolojilerinden biri haline geldi. Artık günlük nesneleri (mutfak aletleri, arabalar, termostatlar, bebek monitörleri) gömülü cihazlar aracılığıyla internete bağlayabildiğimize göre, insanlar, süreçler ve şeyler arasında sorunsuz iletişim mümkün.

Düşük maliyetli bilgi işlem, bulut, büyük veri, analitik ve mobil teknolojiler sayesinde, fiziksel şeyler minimum insan müdahalesi ile veri paylaşabilir ve toplayabilir. Bu hiper bağlantılı dünyada, dijital sistemler bağlantılı şeyler arasındaki her etkileşimi kaydedebilir, izleyebilir ve ayarlayabilir. Fiziksel dünya dijital dünyayla buluşuyor ve iş birliği yapıyorlar.

Hangi teknolojiler nesnelerin interneti IoT’yi mümkün kıldı?

IoT fikri uzun süredir var olmasına rağmen, bir dizi farklı teknolojideki son gelişmelerin bir araya gelmesi onu pratik hale getirdi.

  • Düşük maliyetli, düşük güçlü sensör teknolojisine erişim. Uygun fiyatlı ve güvenilir sensörler, IoT teknolojisini daha fazla üretici için mümkün kılıyor.
  • Bağlantı. İnternet için bir dizi ağ protokolü, verimli veri aktarımı için sensörleri buluta ve diğer “nesnelere” bağlamayı kolaylaştırdı.
  • Bulut bilişim platformları. Bulut platformlarının kullanılabilirliğindeki artış hem işletmelerin hem de tüketicilerin, aslında hepsini yönetmek zorunda kalmadan ölçeklendirmek için ihtiyaç duydukları altyapıya erişmelerini sağlar.
  • Makine öğrenimi ve analitik. Makine öğrenimi ve analitikteki ilerlemelerin yanı sıra bulutta depolanan çok çeşitli ve büyük miktardaki verilere erişim sayesinde işletmeler, içgörüleri daha hızlı ve daha kolay bir şekilde toplayabilir. Bu müttefik teknolojilerin ortaya çıkması, IoT’nin sınırlarını zorlamaya devam ediyor ve IoT tarafından üretilen veriler de bu teknolojileri besliyor.
  • Konuşmaya dayalı yapay zekâ (AI). Sinir ağlarındaki gelişmeler, doğal dil işlemeyi (NLP) IoT cihazlarına (dijital kişisel asistanlar Alexa, Cortana ve Siri gibi) getirdi ve onları çekici, uygun fiyatlı ve ev kullanımı için uygun hale getirdi.

 

Endüstriyel nesnelerin interneti (IoT) nedir?

Endüstriyel IoT , özellikle bulut teknolojilerini kullanan sensörlerin ve cihazların enstrümantasyonu ve kontrolü ile ilgili olarak endüstriyel ortamlarda IoT teknolojisinin uygulanmasını ifade eder. İyi bir IIoT örneği için bu Titan kullanım senaryosu PDF’sine bakın. Son zamanlarda endüstriler, kablosuz otomasyon ve kontrol sağlamak için makineler arası iletişimi (M2M) kullandı. Ancak bulut ve bağlantılı teknolojilerin (analitik ve makine öğrenimi gibi) ortaya çıkmasıyla birlikte endüstriler yeni bir otomasyon katmanına ulaşabilir ve bununla birlikte yeni gelir ve iş modelleri yaratabilir. IIoT bazen sanayi devriminin dördüncü dalgası veya Endüstri 4.0 olarak adlandırılır. Aşağıdakiler IIoT’nin bazı yaygın kullanımlarıdır:

Akıllı üretim

Bağlantılı varlıklar ve önleyici ve kestirimci bakım

Akıllı güç şebekeleri

Akıllı Şehirler

Bağlantılı lojistik

Akıllı dijital tedarik zincirleri

IoT ile iş değerini ortaya çıkarın

IoT pazarda daha yaygın hale geldikçe, şirketler sunabileceği muazzam iş değerinden yararlanıyor. Bu faydalar şunları içerir:

İşletmeyi daha iyi yönetmeye yardımcı olmak için IoT verilerinden veri odaklı içgörüler elde etme

İş operasyonlarının üretkenliğini ve verimliliğini artırmak

Yeni iş modelleri ve gelir akışları yaratmak

Değere hızlı zaman kazandırmak için fiziksel iş dünyasını dijital dünyaya kolay ve sorunsuz bir şekilde bağlamak

(IoT) nesnelerin interneti uygulamaları nelerdir?

İş için hazır, SaaS IoT Uygulamaları

IoT Akıllı Uygulamaları, yakalanan IoT sensör verilerini analiz edip panolar aracılığıyla iş kullanıcılarına sunabilen önceden oluşturulmuş bir hizmet olarak yazılım (SaaS) uygulamalarıdır. Eksiksiz bir IoT Akıllı Uygulamaları setimiz var.

IoT uygulamaları, buluttaki çok büyük miktarda bağlı sensör verisini analiz etmek için makine öğrenimi algoritmalarını kullanır. Gerçek zamanlı IoT panolarını ve uyarılarını kullanarak, temel performans göstergelerine, arızalar arasındaki ortalama süreye ilişkin istatistiklere ve diğer bilgilere ilişkin görünürlük elde edersiniz. Makine öğrenimi tabanlı algoritmalar, ekipman anormalliklerini tanımlayabilir ve kullanıcılara uyarılar gönderebilir ve hatta otomatik düzeltmeleri veya proaktif karşı önlemleri tetikleyebilir.

Bulut tabanlı IoT uygulamalarıyla iş kullanıcıları, tedarik zincirleri, müşteri hizmetleri, insan kaynakları ve finansal hizmetler için mevcut süreçleri hızla iyileştirebilir. Tüm iş süreçlerini yeniden oluşturmaya gerek yoktur.

IoT uygulamalarının dağıtılmasının bazı yolları nelerdir?

IoT’nin sensör bilgileri sağlama ve cihazdan cihaza iletişimi etkinleştirme yeteneği, geniş bir uygulama yelpazesini yönlendiriyor. Aşağıdakiler en popüler uygulamalardan bazıları ve yaptıklarıdır.

Makine izleme ve ürün kalitesi izleme yoluyla üretimde yeni verimlilikler yaratın.

Makineler, gerekli toleranslar dahilinde çalıştıklarından emin olmak için sürekli olarak izlenebilir ve analiz edilebilir. Ürünler, kalite kusurlarını belirlemek ve gidermek için gerçek zamanlı olarak da izlenebilir.

Fiziksel varlıkların izlenmesini ve “çevre korumasını” iyileştirin.

İzleme, işletmelerin varlık konumunu hızla belirlemesini sağlar. Çevre koruma, yüksek değerli varlıkların hırsızlık ve elden çıkarılmaya karşı korunmasını sağlamalarına olanak tanır.

İnsan sağlığı analizlerini ve çevre koşullarını izlemek için giyilebilir cihazları kullanın.

IoT giyilebilir cihazlar, insanların kendi sağlıklarını daha iyi anlamalarına ve doktorların hastaları uzaktan izlemesine olanak tanır. Bu teknoloji aynı zamanda şirketlerin, özellikle tehlikeli koşullarda çalışan işçiler için yararlı olan, çalışanlarının sağlık ve güvenliğini takip etmelerini sağlıyor.

Mevcut süreçlerde verimliliği ve yeni olanakları teşvik edin.

Bunun bir örneği, filo yönetimi için bağlantılı lojistikte verimliliği ve güvenliği artırmak için IoT’nin kullanılmasıdır. Şirketler, verimliliği artırmak için kamyonları gerçek zamanlı olarak yönlendirmek için IoT filo izlemeyi kullanabilir.

İş süreci değişikliklerini etkinleştirin.

Buna bir örnek, uzak makinelerin sağlığını izlemek ve önleyici bakım için hizmet çağrılarını tetiklemek için bağlı varlıklar için IoT cihazlarının kullanılmasıdır. Makineleri uzaktan izleme yeteneği, müşterilerin artık bir ürün satın almasına gerek olmadığı, bunun yerine kullanımı için ödeme yaptığı yeni bir hizmet olarak ürün iş modellerini de mümkün kılıyor.

IoT’den hangi sektörler yararlanabilir?

IoT için en uygun kuruluşlar, iş süreçlerinde sensör cihazlarını kullanmaktan fayda sağlayacak kuruluşlardır.

Üretme

Üreticiler , sensörler yaklaşan bir arıza tespit ettiğinde ekipman üzerinde proaktif bakım sağlamak için üretim hattı izlemeyi kullanarak rekabet avantajı elde edebilir. Sensörler, üretim çıktısının ne zaman tehlikeye girdiğini gerçekten ölçebilir. Üreticiler, sensör uyarılarının yardımıyla ekipmanın doğruluğunu hızlı bir şekilde kontrol edebilir veya tamir edilene kadar üretimden kaldırabilir. Bu, şirketlerin işletme maliyetlerini düşürmelerine, daha iyi çalışma süresi elde etmelerine ve varlık performans yönetimini iyileştirmelerine olanak tanır.

Otomotiv

Otomotiv endüstrisi, IoT uygulamalarının kullanımından önemli avantajlar elde edecek. IoT’yi üretim hatlarına uygulamanın faydalarına ek olarak sensörler, halihazırda yolda olan araçlarda yaklaşan ekipman arızasını algılayabilir ve sürücüyü ayrıntılar ve önerilerle uyarabilir. IoT tabanlı uygulamalar tarafından toplanan toplu bilgiler sayesinde, otomotiv üreticileri ve tedarikçileri, arabaları nasıl çalışır durumda tutacakları ve araç sahiplerini nasıl bilgilendirecekleri hakkında daha fazla bilgi edinebilir.

Ulaştırma ve Lojistik

Ulaştırma ve lojistik sistemler, çeşitli nesnelerin interneti uygulamalarından yararlanır. Envanter taşıyan araba, kamyon, gemi ve tren filoları, IoT sensör verileri sayesinde hava koşullarına, araç uygunluğuna veya sürücü uygunluğuna göre yeniden yönlendirilebilir. Envanterin kendisi de izleme ve izleme ve sıcaklık kontrolü izleme için sensörlerle donatılabilir. Yiyecek ve içecek, çiçek ve ilaç endüstrileri genellikle, sıcaklıklar yükseldiğinde veya ürünü tehdit edecek bir düzeye düştüğünde uyarılar gönderen IoT izleme uygulamalarından büyük fayda sağlayacak sıcaklığa duyarlı envanter taşır.

Perakende

Nesnelerin interneti uygulamaları, perakende şirketlerinin envanteri yönetmesine, müşteri deneyimini geliştirmesine, tedarik zincirini optimize etmesine ve işletme maliyetlerini düşürmesine olanak tanır. Örneğin, ağırlık sensörleriyle donatılmış akıllı raflar, RFID tabanlı bilgileri toplayabilir ve envanteri otomatik olarak izlemek ve öğeler azalırsa uyarıları tetiklemek için verileri IoT platformuna gönderebilir. İşaretçiler, ilgi çekici bir deneyim sağlamak için müşterilere hedeflenen teklifleri ve promosyonları iletebilir.

Kamu sektörü

Kamu sektöründe ve hizmetle ilgili diğer ortamlarda nesnelerin interneti‘nin faydaları da benzer şekilde geniş kapsamlıdır. Örneğin, devlete ait kamu hizmetleri, kullanıcılarını toplu kesintiler ve hatta daha küçük su, elektrik veya kanalizasyon kesintileri konusunda bilgilendirmek için IoT tabanlı uygulamaları kullanabilir. IoT uygulamaları, bir kesintinin kapsamıyla ilgili verileri toplayabilir ve kamu hizmetlerinin kesintilerden daha hızlı kurtulmasına yardımcı olmak için kaynakları dağıtabilir.

Sağlık hizmeti

IoT varlık izleme, sağlık sektörüne birden fazla fayda sağlar. Doktorlar, hemşireler ve hasta bakıcılar genellikle tekerlekli sandalyeler gibi hasta yardım araçlarının tam yerini bilmelidir. Bir hastanenin tekerlekli sandalyeleri IoT sensörleriyle donatıldığında, IoT varlık izleme uygulamasından izlenebilir, böylece arayan herkes en yakın tekerlekli sandalyeyi hızlı bir şekilde bulabilir. Birçok hastane varlığı, her bir bölümdeki fiziksel varlıkların finansal muhasebesinin yanı sıra uygun kullanımı sağlamak için bu şekilde izlenebilir.

Tüm Sektörlerde Genel Güvenlik

Fiziksel varlıkları izlemeye ek olarak, nesnelerin interneti IoT, işçi güvenliğini artırmak için kullanılabilir. Örneğin madenler, petrol ve gaz sahaları ve kimyasal ve enerji santralleri gibi tehlikeli ortamlarda bulunan çalışanların kendilerini etkileyebilecek tehlikeli bir olayın meydana geldiğini bilmesi gerekir. IoT sensör tabanlı uygulamalara bağlandıklarında, kazalardan haberdar edilebilirler veya kazalardan olabildiğince hızlı bir şekilde kurtarılabilirler. İnsan sağlığı ve çevre koşullarını izleyebilen giyilebilir cihazlar için de IoT uygulamaları kullanılmaktadır. Bu tür uygulamalar sadece insanların kendi sağlıklarını daha iyi anlamalarına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda doktorların hastaları uzaktan izlemesine de olanak tanır.
Yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Yada google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

IoT ile neler yapılabilir?

Bağlı cihazlar
Akıllı ev güvenlik sistemleri
Otonom tarım ekipmanları
Giyilebilir sağlık monitörleri
Akıllı fabrika ekipmanları
Kablosuz envanter izleyiciler
Ultra yüksek hızlı kablosuz internet
Biyometrik siber güvenlik tarayıcıları
Nakliye konteyneri ve lojistik takibi

Nesnelerin interneti nedir örnek?

Nesnelerin İnterneti Cihazları ve Örnekleri
Akıllı Ev : Akıllı ev, şu anda muhtemelen en popüler IoT uygulamasıdır, çünkü tüketiciler için en uygun fiyatlı ve hazır olanıdır. Amazon Echo’dan Nest Termostat’a kadar, piyasada kullanıcıların sesleriyle kontrol ederek hayatlarını her zamankinden daha bağlantılı hale getirebilecekleri yüzlerce ürün var.
Giyilebilir Cihazlar : Saatler artık sadece zamanı söylemek için değil. Apple Watch ve piyasadaki diğer akıllı saatler, metin mesajlaşma, telefon görüşmeleri ve daha fazlasını etkinleştirerek bileklerimizi akıllı telefon tutucularına dönüştürdü. Fitbit ve Jawbone gibi cihazlar, insanlara antrenmanları hakkında daha fazla veri sağlayarak fitness dünyasında devrim yaratmaya yardımcı oldu.
Akıllı Şehirler : IoT, vatandaşların her gün karşılaştığı gerçek sorunları çözerek tüm şehirleri dönüştürme potansiyeline sahiptir. Doğru bağlantılar ve verilerle, Nesnelerin İnterneti trafik sıkışıklığı sorunlarını çözebilir ve gürültü, suç ve kirliliği azaltabilir.
Bağlantılı Araç : Bu araçlar İnternet erişimi ile donatılmıştır ve bu erişimi tıpkı bir evde veya ofiste kablosuz bir ağa bağlanmak gibi başkalarıyla paylaşabilir. Daha fazla araç, uzaktan çalıştırma ve alarmı çalıştırmadan bagajı açmaya ve akıllı kilitlerle aracın kilidini açmaya kadar her şeyi yapmak için sensörler kullanan fiziksel anahtarlar yerine anahtarlarla donatılmış olarak gelmeye başlıyor.
Nesnelerin İnterneti Cihazları ve Örnekleri
Amazon Echo ve Google Home – Akıllı Ev: Amazon Echo ve Google Home gibi AI sesli yardımcıları, tüketici IoT’sinde en popüler bağlı cihazlardan bazılarıdır. Kullanıcılar, müzik çalma, hava durumu raporu sağlama, spor skorlarını alma, Uber sipariş etme ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli işlevleri gerçekleştirme konusunda yardım almak için Alexa gibi sesli asistanlarla konuşabilir.
Fitbit Charge 3 – Giyilebilir Cihazlar: Fitbit Charge 3 adımlarınızı, çıkılan katları, yakılan kalorileri ve uyku kalitenizi takip eder. Cihaz ayrıca, ilerlemenizi izlemek için fitness verilerinizi anlaşılır grafiklerde iletmek için wifi üzerinden bilgisayarlar ve akıllı telefonlarla senkronize olur.
Barselona – Akıllı Şehirler: İspanyol şehri, akıllı park yerinin ve çevrenin geliştirilmesine yardımcı olan çeşitli IoT girişimlerini hayata geçirdikten sonra dünyanın önde gelen akıllı şehirlerinden biridir.
AT&T – Bağlantılı Araba: AT&T, bağlantılı bir araba araştırma ve yenilik merkezi açan ilk telekom şirketiydi.

Nesnelerin İnterneti (IoT) Nedir?

Nesnelerin İnterneti (IoT) nedir?
Nesnelerin İnterneti (IoT), sensörler, yazılımlar ve diğer teknolojilerle donatılmış fiziksel nesnelerden oluşan bir ağdır. İnternete bağlı olan bu “şeyler”, ağlar üzerinden diğer bağlı cihazlar ve sistemlerle gerçek zamanlı veri alışverişi yapabilir. Bu bağlı cihazlar, görevlere yardımcı olmak veya bir sürecin nasıl iyileştirileceğini öğrenmek için analiz edilebilecek IoT verilerini toplamak için otomatik sistemlerle birleşir.

IoT hangi alanlarda kullanılır?

Akıllı Evler
Akıllı şehir
Sürücüsüz Arabalar
IoT Perakende Mağazaları
çiftçilik
giyilebilir cihazlar
Akıllı Şebekeler
endüstriyel internet
telesağlık
Akıllı Tedarik Zinciri Yönetimi
Trafik Yönetimi
Su ve Atık yönetimi

nesnelerin interneti nasıl kullanılır?

Bir IoT ekosistemi, işlemciler, sensörler ve iletişim donanımı gibi gömülü sistemleri kullanan, ortamlarından elde ettikleri verileri toplamak, göndermek ve bunlara göre hareket etmek için web özellikli akıllı cihazlardan oluşur. IoT cihazları , verilerin analiz edilmek veya yerel olarak analiz edilmek üzere buluta gönderildiği bir IoT ağ geçidine veya başka bir uç cihaza bağlanarak topladıkları sensör verilerini paylaşır. Bazen bu cihazlar ilgili diğer cihazlarla iletişim kurar ve birbirlerinden aldıkları bilgiler doğrultusunda hareket ederler. Cihazlar, işin çoğunu insan müdahalesi olmadan yapar, ancak insanlar cihazlarla etkileşime girebilir – örneğin, onları kurmak, onlara talimat vermek veya verilere erişmek.

IoT cihazları nelerdir?

IoT cihazları, belirli uygulamalar için programlanmış ve internet veya diğer ağlar üzerinden veri iletebilen sensörler, aktüatörler, gadget’lar, cihazlar veya makineler gibi donanım parçalarıdır. 
Diğer mobil cihazlara, endüstriyel ekipmanlara, çevresel sensörlere, tıbbi cihazlara ve daha fazlasına yerleştirilebilirler.

Nesnelerin interneti nedir ne işe yarar?

Nesnelerin interneti veya IoT, benzersiz tanımlayıcılar (UID’ler) ile sağlanan ve insandan insana ihtiyaç duymadan bir ağ üzerinden veri aktarma yeteneği olan birbiriyle ilişkili bilgi işlem cihazları, mekanik ve dijital makineler, nesneler, hayvanlar veya insanlardan oluşan bir sistemdir. insan veya insan-bilgisayar etkileşimi sağlar.

Netbilgiler

Netbilgiler Özgün ve Faydalı Bilgiler İçeren Makaleler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu