Munchkin Kedi Özellikleri ve Munchkin Kedi Fiyatı **2022

Munchkin kedisi, kısa bacaklı olmaları ile ön plana çıkan munchkin kedi fiyat olarak 3.000 ila 6.000 TL arasında değişmektedir. ilk olarak Hochenedel ve LaFrance tarafından tanımlanan yeni bir kısa bacaklı kedi türüdür. İsimlerini, 1939 yapımı The Wizard of Oz filmindeki kurgusal bir yer olan Munchkinland’den almıştır. TICA genetik komitesinden araştırmacılar, bu kısa bacaklı ırka, otozomal dominant bir genin neden olduğunu buldular. Aslında Munchkin, en kısaltılmış kedi türlerinden biridir.

Munchkin Kedi Kısa Bacaklı Kedi Irkı

Munchkin kedi, bir gen mutasyonundan kaynaklanan kısa bacaklı bir kedi ırkıdır. Bu türün bilinen ilk örneği, 1940’larda, “maymunlar” olarak adlandırılan İngiltere’de belgelenmiştir. Ancak, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kısa bacaklı kediler neredeyse tamamen ortadan kaldırıldı. 1983’te Sandra Hochenedel, bir Bulldog’dan iki Munchkin’i kurtardı. Bir tane tuttu ve adını Blackberry koydu. Daha sonra, siyah bir kedi olan ikinci Munchkin yavru kediyi Kay LaFrance’a verdi.

Munchkin kedi belirgin şekilde kısa bacaklarına “M” adı verilen otozomal dominant bir gen neden olur. Bu gen sadece heterozigotlarda (bir özdeş kopya ve bir farklı kopya) ifade edilir ve anne ve babadan geçer. Bu nedenle, standart bir Munchkin anne tarafından üretilen bir altlık, hem kısa bacaklı hem de normal bacaklı kedi yavrularını içerecektir. Bu yavru kedilerin kısa bacaklı olma yüzdesi, normal bacaklı Munchkin’lerin bir çöplüğüne kıyasla yüksektir.

Munchkin kedilerinin küçük bacakları ve Dachshund benzeri bir silueti vardır. Zeki ve hızlıdırlar ve parlak nesnelerle saklambaç oynamayı severler. Kısa bacaklarına rağmen, Munchkins etrafta dolaşmak için bir zevktir ve nerede yaşarsanız yaşayın bu cinsi sevdiğinizi göreceksiniz! Ancak Munchkins ile ilgili birçok sağlık endişesi var. İşte birkaç yaygın neden:

Kişisel özellikler

Munchkin kedi. En dikkat çekici Munchkin kedisi kişilik özellikleri, minik bacakları ve geriye doğru eğimli olmasıdır. Çeşitli renk ve uzunluklarda gelirler ve çoğunlukla ipeksi bir ceketle uzun tüylüdürler. Munchkins ayrıca oyun için görünüşte hiç bitmeyen bir susuzluğa sahiptir. Küçük boylarına rağmen, Munchkins dokuz kiloya kadar büyüyebilir ve orta boy bir kedi olarak kabul edilir.

munchkin kedi
munchkin kedi

Munchkin kedi. Tipik Munchkin, yavru kedi kişiliğini tüm yaşamları boyunca koruyacaktır. Eğlenceyi seven, oyuncu ve yüksek ruhlu doğa, onları etrafta dolaşmak için bir zevk haline getirir. Eğlenceli yapıları, ziyaretçileri mırıldanarak karşıladıkları ve yeni aile üyelerinin evcil hayvanlarıyla arkadaş oldukları için genellikle çok belirgindir. Bu kediler eğlenceyi seven aileler için mükemmel evcil hayvanlardır. İşte bir Munchkin kedisini eğitmek için bazı ipuçları.

Munchkin kedi. Kısa bacaklarına rağmen Munchkin kedileri çok sosyal ve sosyaldir. İnsanlarıyla vakit geçirmeyi severler ve son derece zekidirler. Yapboz oyuncaklarla oynamaktan ve hileler öğrenmekten hoşlanırlar. Hatta mücevher gibi eşyaları çaldıkları da biliniyor. Munchkins eğlenceli olabilir, ancak gürültülü ve gürültülü olabileceğinden dikkatli olmalısınız. Bir Munchkin almayı düşünüyorsanız, karar vermeden önce kişilik özelliklerini araştırdığınızdan emin olun. Sosyal olmanın yanı sıra, Munchkins iyi atlamacılar değildir. Ancak, yüksek raflara tırmanabilirler ve çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla uyumludurlar. Tanıştıkları hemen hemen herkesle hızlı arkadaş olurlar. Kısa bacaklı kediler dünya çapında birkaç kez belgelenmiştir. İlk kez 1944’te İngiltere’de görüldü, ilki 1956’da Rusya’da görüldü. Amerika Birleşik Devletleri’nde Munchkin’in kökenleri, bir kamyonun altında iki hamile kedi bulan Sandra Hochenedel adlı bir kadına kadar uzanıyor. . Bunlardan birini Blackberry olarak adlandırdı ve iki yavru kedi yarım bacak olarak doğdu.

Sağlık

Munchkin kedi. Munchkin Kedisinin Sağlığı şaşırtıcı derecede iyidir. Diğer ırklar belirli sağlık sorunlarından muzdarip olsa da, bu kediler genellikle çok sağlıklıdır. Kısa bacakları ve küçük eklemleri, güçlü olabilecekleri ve sık sık egzersiz yapabilecekleri anlamına gelir. Bununla birlikte, bu cinsin bazı sağlık sorunlarına duyarlı olabileceğini unutmamalısınız. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin. Ayrıca, kediler ve yavru kediler için bir rehber olan Mutlu Kedi El Kitabına da göz atın.

Munchkin kedi. Munchkin periodontal hastalığa eğilimlidir. Bunun nedeni dişlerde ve diş etlerinde oluşan plaklardır. Tedavi edilmezse Munchkin’inizin dişlerini zayıflatabilir. Küçük periodontal hastalık vakaları antibiyotik jellerle tedavi edilebilir. Şiddetli vakalar cerrahi tedavi gerektirebilir. Ancak Munchkin’inizden henüz vazgeçemiyorsanız, endişelenmenize gerek yok!

Munchkin kedi‘nin sağlığı diğer ırklarla karşılaştırılmıştır. Bazı ırkların diyabet ve gut dahil olmak üzere diğerlerinden daha fazla sağlık sorunu vardır, bazılarının ise temiz bir sağlık faturası vardır. Munchkin Kedisi diyabet veya böbrek yetmezliği gibi hastalıklara daha yatkın olmasa da, kronik hastalıklara yakalanma riski altındadır. Munchkin kedi’nin çeşitli sağlık sorunları vardır, ancak hiçbiri bu cinse özgü değildir.

Munchkin kedisi, doğal bir genetik mutasyondan kaynaklanan kısa bacaklı bir kedidir. Kısa bacaklı kediler tarih boyunca var olmuşken, Munchkin kedisi Uluslararası Kedi Derneği tarafından ilk tanımlanan kedidir. Anne kedisi bir Böğürtlen kedisiydi ve daha sonra evcil kedilerden daha fazla geçti. Farklı bir gen havuzunu sağlamak için bu çaprazlamalara izin verilir.

Maliyet

Munchkin kedi. Bir Munchkin kedisinin maliyeti özellikle yüksek değildir. Ancak, bakımı için çok fazla sabır ve para gerektirir. Munchkin kedilerin iyi bir çöp kutusuna, mama kaplarına ve diğer kedi malzemelerine ihtiyacı vardır. Bu sarf malzemeleri 100 Tl ile 1000 Tl’den fazlaya mal olabilir. Bir Munchkin kedisinin kısırlaştırma ve sağlık kontrollerinin maliyeti de oldukça fazla. Bir Munchkin kedisinin maliyetini birkaç faktör etkiler. Munchkin cinsinin en kısa bacakları, onları müstakbel sahipleri için daha çekici hale getirir. Bazı saygın yetiştiriciler, kedilerine binlerce dolar ve yavru kedilerine bakmak için saatler harcarlar. Yavru kediler, evlat edinilmeye hazır olmadan önce titiz bir veteriner muayenesinden geçmeli ve genetik testlerden geçmelidir. Ayrıca yetiştiriciye veteriner sağlık sertifikası hakkında soru sormalısınız. Bu ek maliyetler hızla toplanabilir ve bir Munchkin kedisinin maliyetini artırabilir.

Munchkin kedi. Bir Munchkin kedisinin ömrü on iki ila on beş yıl arasında olabilir. Bu onları herkes, özellikle de çocuklar için harika bir arkadaş yapar. Kısa bacaklarına rağmen oyuncu ve son derece yakışıklıdırlar. Sevgiye ve muameleye iyi cevap verecekler ve iç mekanlarda iyi iş çıkarıyorlar. Munchkin kedilerinin zıplama yetenekleri sınırlı olsa da, sahiplerinin evlerinde yaşamaktan çekinmezler. Bir çöp kutusuna, bir kedi maması kasesine ve bir yatağa ihtiyaçları olacak.

Menşei

Munchkin kedi, cüce kedi ırkının kökeni olduğuna inanılan kısa bacaklı bir kedidir. 1983 yılında, Sandra Hochenedel’in bir Bulldog’dan iki yavru kedi kurtardığı Louisiana’da tesadüfen keşfedildi. Hochenedel bir tane tuttu ve ona Blackberry adını verdi. TİKA Genetik Komitesi başkanı Solveig Pflueger’e ikinci bir Munchkin kedi yavrusu hediye edildi. Bu nispeten yeni cins, akondroplazi adı verilen genetik bir bozukluk nedeniyle kısa bacaklara sahiptir. Bu kısa bacaklar, zıplama veya koşma yeteneklerine zarar vermez. Munchkin kedi ırkı, 1983 yılında Sandra Hochenedel’in Blackberry adında son derece kısa bacaklı bir kara kedi keşfettiği Louisiana’da ortaya çıktı. Kısa bacaklara Munchkin’in gen havuzundaki bir mutasyon neden oldu. Kısa bacaklı Munchkin kedisinin görünümü benzersiz olsa da, birçok insan onu sevmeye ve evcil hayvan olarak sahiplenmeye başladı.

Munchkin kedisi zekası ve ilgi sevgisiyle tanınır. Küçük bir gövdesi, üçgen kulakları ve ceviz şeklinde büyük gözleri vardır. Çok oyuncudur ve diğer evcil hayvanlar ve çocuklarla oynamayı sever. En sosyal kedi olmasa da, Munchkin’in insanlarla ve diğer evcil hayvanlarla oynamaya ve sosyalleşmeye yakınlığı vardır. Çocuklarınızla birlikte yaşamak için bir Munchkin kedisi de sahiplenebilirsiniz.

Munchkin Kedi Fiyat

Munchkin kedi. Bir Munchkin kedisi almayı planlıyorsanız, muhtemelen ne kadara mal oldukları da dahil olmak üzere birçok sorunuz var. Munchkin kedilerinin fiyatları, onları kimin yetiştirdiğine ve ne kadar bakıma ihtiyaç duyduğuna bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Bazı yetiştiriciler fiyatlarını sayfalarında listelerken, diğerleri müşterileriyle özel olarak iletişim kurmayı tercih ediyor. Kararınızı olabildiğince kolaylaştırmak için doğrudan yetiştiriciyle konuşmayı düşünün. Ancak, kedi büyüdükçe yetiştiricinin fiyatı değişebilir.

Munchkin kedi. Bir Munchkin kedisinin maliyeti, sahibinin kediyi sahiplenmeyi veya satın almayı seçmesine bağlı olarak değişecektir. Bir Munchkin kedisi sahiplenmek genellikle satın almaktan daha ucuzdur. Ayrıca yeni evcil hayvanınız için bir ilk yiyecek ve yatak takımı satın almanız gerekecektir. Bu giderleri göz önünde bulundurarak, aşağıdakiler için buna göre bütçe yapmak isteyeceksiniz: Kediyi sağlıklı tutmak için yeni evcil hayvanınıza yüksek kaliteli dengeli bir diyet sağlamanız gerekecektir. Bir evcil hayvan mağazasından ev yapımı kedi maması, çiğ mama veya birinci sınıf kedi maması tercih edebilirsiniz. 

Munchkin kedi büyür mü?

Munchkin kedileri küçük olma eğilimindedir. Tamamen büyümüş bir Munchkin kedisi 2 ila 4 kilo veya daha fazla ağırlığa sahip olabilir ve boyu yaklaşık 15-22 cm arasında değişebilir.

Munchkin kedi fiyatı ne kadar?

Munchkin kedi fiyat olarak 3.000 ila 6.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Fiyatın değişiklik göstermesinin en büyük sebebi satıcı kişilerin tutumudur.

Munchkin kedisi ne kadar büyür?

Munchkin kedileri küçük olma eğilimindedir. Tamamen büyümüş bir Munchkin kedisi 2 ila 4 kilo veya daha fazla ağırlığa sahip olabilir ve boyu yaklaşık 15-22 cm arasında değişebilir.

Meliha

Netbilgiler Sağlık ve Hukuk Alanında Metin Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu