Mülteci Kampları

 

Mülteci kampları hakkında ki yazımıza hoş geldiniz.

Kenya, Ürdün, Bangladeş ve Sudan’ın ortak noktası nedir? 

Dünya çapında 6,6 milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yapan dünyanın en büyük mülteci kamplarından bazılarına ev sahipliği yapıyorlar . Mültecilerin büyük çoğunluğu kentsel alanlarda yaşarken, birçoğu yerinden edilmelerine bir çözüm bulurken kamplarda güvenlik arıyor. Ama kamplar neden yaratılıyor ve nasıl çalışıyorlar?

Mülteci kampı nedir?

Mülteci kampları, şiddet, çatışma veya zulüm nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan insanlara acil yardım ve koruma sağlamak için inşa edilen geçici tesislerdir. Mülteci kampları başlangıçta insanları belirli acil durumlarda güvende tutmak için kısa vadeli bir çözüm olarak tasarlanmıştır, ancak acil durumlar uzayabilir ve bu da insanların yıllarca hatta on yıllarca kamplarda yaşamasına neden olabilir.

 

Mülteci kampları nasıl çalışır?

Mülteci kampları, güvenli bir sığınak arayan uluslararası sınırları geçen insanları barındırır. Acil bir durumda sağlanan ilk hizmetler arasında su, yiyecek, barınak, battaniye, uyku matı, cibinlik, giysi ve kişisel hijyen kitleri gibi  acil yardım malzemeleri , sağlık hizmetleri, kayıt hizmetleri ve adli yardım yer alır.

Uzun süreli yerinden edilme durumlarında, bu hizmetler, eğitim ve geçim fırsatlarının yanı sıra, insanların hayatlarını yeniden inşa etmelerine ve kendi kendilerine yetmelerine yardımcı olmak için daha kalıcı evler inşa etmeye yönelik malzemeleri içerecek şekilde genişletilir. Mülteci kamplarında sunulan hizmetler genellikle ev sahibi topluluklara da sunulmaktadır.

Düzgün hazırlanmış bir kamp, ​​insanlara ev sahibi topluluklarla bağlantılar kurma ve yerel ekonomiye, altyapıya ve hizmetlere erişim imkanı sunmalıdır. Ayrıca su, sağlık ve sanitasyon hizmetlerine kolay erişimin yanı sıra hastalık unsurlarından ve salgınlarından korunma sağlamalıdır. 

Mülteci Kampları
Mülteci Kampları

Mülteci kamplarında kaç mülteci yaşıyor?

Dünyadaki mülteci nüfusunun yaklaşık yüzde 22’si mülteci kamplarında yaşıyor – tahminen 6,6 milyon insan. Bunların 4,5 milyonu planlı ve yönetilen kamplarda yaşıyor ve yaklaşık 2 milyonu kendi kendine yerleşen kamplarda barınıyor. 

BM Mülteci Ajansı, mültecilere özerk yaşama ve iş bulma konusunda daha fazla fırsat sunabilecek mülteci kampları yerine başka alternatifleri tercih ediyor. Bununla birlikte, kentsel alanlarda yaşayan mülteciler de büyük zorluklarla karşı karşıyadır. Genellikle kamu binaları, toplu merkezler ve diğer gayri resmi yerleşim türleri gibi standartların altındaki konutlarda yaşamaya zorlanırlar.

 

Dünyanın en büyük mülteci kampı nerede?

Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesinde bulunan Kutupalong mülteci yerleşimi, şu anda dünyanın en büyük mülteci kampı. Yerleşim, Myanmar’ın Rakhine Eyaletinde şiddetten kaçan 700 binden fazla Rohingya mülteciye ev sahipliği yapan ve yarısından fazlası çocuk olan yaklaşık 26 kampı içeriyor.

22 Mart’ta Kutupalong mülteci kampında büyük bir yangın çıktı, 9.500 sığınma evi yok oldu ve 45.000’den fazla mülteciyi geçici olarak evsiz bıraktı. Hastaneler, öğrenim merkezleri, yardım dağıtım noktaları ve bir kayıt merkezi de dahil olmak üzere yaklaşık 1.600 önemli altyapı tesisi de tahrip edildi. 2017’de Myanmar’dan kaçmak zorunda kaldıklarında travma yaşayan binlerce Rohingya mülteci için bu, hayatlarına ikinci kez yeniden başlamaları olacak.

Çok sayıda mülteciye ev sahipliği yapan diğer mülteci kampları ise Kenya’daki Kakuma, Dadaab ve Hagadera mülteci kampları, Ürdün’deki Zaatari ve Azraq mülteci kampları, Uganda’daki Bidi Bidi mülteci kampı ve Sudan’daki Um Rakuba mülteci kampıdır. Etiyopya Tigray bölgesi .

Yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilirsiniz. 

Türkiye mülteci kampları nerede?


2022 yılı itibari ile Türkiye mülteci kampları

Hatay Altınözü (1 ve 2) konteyner kampı 8.062
Yayladağı (1 ve 2) konteyner kampı 3.746
Apaydın konteyner kampı 5,229
Güveççi çadır kampı 2.753
Şanlıurfa Ceylanpınar çadır kampı 21.176 12
Akçakale çadır kampı 31.598
harran konteyner kampı 13.761
Viranşehir çadır kampı 15,157
Suruç çadır kampı 31.480
Gaziantep Islahiye 1 çadır kampı 7.372
Islahiye 2 çadır kampı 10.061
Karkamış çadır kampı 6.605
Nizip 1 çadır kampı 10.033
Nizip 2 konteyner kampı 4.472
Kilis Öncüpınar konteyner şehir 15.735
Elbeyli Beşiriye konteyner kampı 20.341
Kahramanmaraş Merkez konteyner kampı 18,214
Osmaniye Cevdetiye çadır kampı 7.304
Adıyaman Merkez çadır kampı 9.625
Adana Sarıçam çadır kampı 555 555
Mardin Midyat çadır kampı 3.373
Malatya Beydağı konteyner kampı 10.227

Kaç tane mülteci kampı var?

125’ten fazla ülkede mülteci kampları var. 
En büyük 50 tanesine ilişkin bilgiler UNHRC web sitesinde bulunabilir. 
Ancak sorun, kampların genellikle geçici olmasıdır. 
Mülteciler geldiğinde bir süre görünürler, ancak daha sonra mülteciler hareket eder veya devam etmek zorunda kalırlar.
Birçok ülkede birden fazla mülteci kampı vardır, bu nedenle 125 ev sahibi ülkeyi 2/3’lük bir faktörle çarpabilirsiniz.
Suriye veya Irak’taki mültecileri hepimiz biliyoruz, ancak Batı Sahra gibi bazı yerler hiç duymadığımız binlerce mültecinin bulunduğu çok sayıda kampa ev sahipliği yapıyor.

Netbilgiler

Netbilgiler Özgün ve Faydalı Bilgiler İçeren Makaleler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu