Mandarin Dili

Mandarin dili ilkeleri ve çeşitleri nelerdir? Bu makale, bu konuları daha derinlemesine incelemektedir. Standardizasyon süreci hakkında da bilgi edinebilirsiniz. Ardından, dili nasıl konuşacağınızı öğrenmeye başlayabilirsiniz. Ama nasıl başlarsın? İşte size yardımcı olacak bazı ipuçları. Aşağıda Mandarin dilini konuşmayı öğrenmeye başlamadan önce bilmeniz gereken bazı temel bilgiler listelenmiştir. Bu makaleyi beğeneceğinizi umuyoruz. Umarım size dilin tarihi ve tasarımı hakkında bir fikir vermiştir.

Prensipler

Mandarin dili telaffuzunun Altı Prensibinin Çince konuşmayı öğrenmek için birçok anlamı vardır. Örneğin, karakterleri telaffuz etme şekli, kullanılan ses tonlarının tonuna bağlıdır. Yeni başlayanların dili öğrenmesine yardımcı olmak için “q” sesinin sesini inceleyebilirsiniz. “k” sesini yüzde 40’tan fazla duymak yaygındır ve bölgeden ayrıldığınızda bu sesi anlamak yardımcı olacaktır. Mandarin dili telaffuzunun diğer önemli ilkesi, standart Çince diline dayanmasıdır.

çeşitleri

Mandarin dili. Birkaç Çin lehçesi vardır ve bu lehçeler “Mandarinler” olarak bilinir. Bu lehçeler birbirinden önemli ölçüde farklılık gösterse de, hepsi aynı temel dilbilgisi ve kelime dağarcığı ile ilgilidir. Telaffuz açısından farklılıklar küçüktür ve dil benzer yazım kalıplarına sahiptir. Lehçeler çoğunlukla anlaşılırdır, ancak tonlarda ve telaffuzda önemli farklılıklar vardır. Lehçelerin ne olduğu hakkında iyi bir fikir edinmek için Mandarin dilinden birkaç örnek okuyun.

mandarin dili
mandarin dili

etkiler

Çin dili, Güney Amerika’dan Afrika’ya kadar tüm dünyada popülerlik kazanmakta ve Avustralya dahil birçok ülkede eğitim müfredatlarına dahil edilmeye başlanmıştır. Avustralya’nın eski başbakanı Kevin Rudd, Mandarin dilini akıcı bir şekilde konuşmaktadır ve eğitim sistemini birçok yönden etkilemiştir. Avustralyalılar uzun süredir Japonca ve Endonezyaca da dahil olmak üzere Asya dilleri üzerinde çalışıyorlar. Bu çalışmalar, bu bölgelere olan yakın ekonomik bağların bir sonucudur ve Mandarin öğrenmenin popülaritesi artmıştır.

Standardizasyon

Çin dilinin standartlaştırılmış biçimi Mandarin olarak bilinir. Anakara Çin’in ulusal dili, Tayvan ve Malezya lehçeleri olarak kullanılır. Çeşitli lehçelerin standartları farklılık gösterse de, hepsi yüksek derecede karşılıklı anlaşılabilirlik sağlar. Bu makale, Standart Mandarin’in farklı yönlerini ve diğer dillerle ilişkisini tartışacaktır. Mandarin ailesindeki farklı lehçeleri de tartışacağız. Bu, Standard Mandarin’in Çin’in farklı bölgelerinde nasıl kullanıldığını anlamamıza yardımcı olacaktır.

Önemi

Mandarin dili. Çin dilini dünyadaki diğer dillerden ayıran birçok yönü ve özelliği vardır. En belirgin olanlardan biri, dilin geniş coğrafi dağılımıdır. Başlangıçta, lehçe Putonghua veya “ortak dil” veya “Pekin lehçesi” olarak adlandırıldı. Ancak zaman geçtikçe, dil Tayvan ve Malezya’nın ulusal dili oldu ve şimdi Singapur’daki dört resmi dilden biri. Anakara dışında, Mandarin, Rusya, Moğolistan, Kamboçya, Laos gibi Asya’nın diğer bölgelerinde ve hatta Fransa ve Avustralya gibi Batı ülkelerinde çok yaygınlaştı. Dilin yaygın kullanımı ve yüksek kültürel önemi, onu hayatın her kesiminden insanlar için faydalı bir araç haline getiriyor.

semboller

Mandarin dilindeki semboller kültürün çeşitli yönlerini temsil eder. Bu karakterler genellikle soyut sanattır ve farklı şeyleri temsil eder. Bu sembollerden bazıları, kelimelerin bağlamına bağlı olarak farklı anlamlara sahiptir. Bu sembollerin en popüler örnekleri, bir koltuğu temsil eden Zuo’yu ve boşluk veya muhafazayı temsil eden Yan’ı içerir. Diğer bir ortak sembol olan Kou ise bir bölgeyi temsil etmektedir. Diğer örnekler, ülke anlamına gelen Guo ve bahçe veya tarım arazisi anlamına gelen Yuan’dır. Ayrıca San şemsiyesi dört kişinin gölgesini temsil ediyor.

karakterler

Mandarin dili. Çince karakterler, fono-semantik ve semantik unsurların bir karışımıdır. Çince kelimelerin çoğu tek heceliyken, yaklaşık %10’u iki biçimlidir. Klasik Çince’ye kadar uzanan iki heceli biçimbirimler genellikle bitkiler ve küçük hayvanlar için kullanılan kelimelerden oluşur. Genellikle fono-semantik bileşik karakterlerle yazılırlar. Bu ana karakter gruplarına ek olarak, birkaç karakter alt grubu vardır.

yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Yada google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

Mandarin dili nedir?

Kuzey Çincesi , Çince (Pinyin) Guanhua (“Resmi Kişilerin Dili”) veya (Wade-Giles romanizasyonu) Kuan-hua olarak da adlandırılan Mandarin dili , Çince’nin en çok konuşulan şeklidir. Mandarin Çincesi, Yangtze Nehri’nin kuzeyindeki tüm Çin’de ve ülkenin geri kalanının çoğunda konuşulur ve nüfusun üçte ikisinin ana dilidir.

Mandarin dilini kimler kullanıyor?

Mandarin, başta Çin ile Tayvan’ın resmi dilidir. Ayrıca Singapur ve Birleşmiş Milletler’in resmi dilleri arasındadır. Mandarin dili, dünya üzerinde ki neredeyse tüm Çin toplulukları tarafından da kullanılmaktadır. Yaklaşık 40 milyon Çinli, çoğu Asya ülkelerinde (yaklaşık 30 milyon) yurtdışında yaşıyor.

Çincede kaç dil var?

Dilbilimciler, Çince’yi  yedi ila on ana dil grubuna ayırdılar – en büyüğü Mandarin (Kuzey olarak da bilinir), Wu, Min ve Yue’dir ve her grubun ayrıca bir dizi alt lehçesi vardır.

Çince öğrenmek zor mu?

Bu sorunun cevabı net olarak EVET’tir. Ayrıca öğrenmesi en zor dil olmasına rağmen çince dünya üzerinde en çok konuşulan dil olma özelliğini taşımaktadır.Mandarin Çincesi birkaç nedenden dolayı zorludur. Her şeyden önce, yazı sistemi Latin alfabesine alışmış İngilizce konuşanlar (ve diğer herkes) için son derece zordur

Dünyanın en zor dili hangi dildir?

Mandarin dili. Daha önce de belirtildiği gibi, Mandarin oybirliğiyle dünyada ustalaşması en zor dil olarak kabul edilir! 
Dünyada bir milyardan fazla insan tarafından konuşulan dil, ana dilleri Latince yazı sistemini kullanan insanlar için son derece zor olabilir.

Netbilgiler

Netbilgiler Özgün ve Faydalı Bilgiler İçeren Makaleler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu