Kıble Bul veya Bulunduğum Yerden Kıbleyi Göster **2022

Kıbleyi bul bir müslüman için bulunduğum yerden kıbleyi göster gibi sorular teknolojik aletler için sıkça kullanılır. Pusula, GPS, saat veya çevrimiçi hizmet dahil olmak üzere kıble bulmanın düzinelerce yolu vardır. Hangisinin en doğru olduğundan emin değilseniz, bu üç yöntemi göz önünde bulundurun. Bir pusula, onu düz tutmanızı ve çevirmeden önce kadranın yerleşmesine izin vermenizi gerektirir. Bir iPhone veya iPad pusulası, Kıble’ye en kısa mesafeyi hesaplamak için yerleşik pusulayı ve GPS’i kullanır.

Pusula

Kıbleyi bul. Kıbleyi bulmak için Müslümanlar pusulanın en iyi tahminini kullanmalıdır. Bir cep telefonu, araba veya dolar mağazasında bir pusula bulunabilir. Bununla birlikte, diğer teknikleri kullanarak yönü tahmin etmek de mümkündür. İşte bazı tahmin teknikleri örnekleri. İlk durumda, şehirde bir yönü göstermek için bir pusula kullanılabilir. Ancak kullanıcı bir binanın içindeyse pusula iğnesi yeterince hassas olmayabilir.

Kıbleyi bul. Kıble açısını belirlemek için pusulayı N konumundan saat yönünde çevirin. New York durumunda Kıble açısı 71 derecedir. Kıble yönü, pusula ibresini gözlemleyerek ve gerçek kuzeye bakarken saat yönünde ilerleyerek de bulunabilir. Bu size dua etmeniz gereken yönü verecektir. Aynısı Kudüs ve Mekke dahil diğer tüm şehirler için de geçerlidir.

Kıbleyi bul Düz bir haritada Kâbe’nin yönü düz bir çizgi değildir. Bir ‘küresel’ dünya etrafında kavisli bir yol izler. Örneğin, Mekke, New York’un güney doğusunda yer alır, bu nedenle pusula kuzeyi göstermelidir. Buna karşılık, New York’ta kıble yönü güneyi göstermelidir. Bir pusula bu bilgiyi birçok şekilde sağlayabilir, ancak dikkatli ve sağduyulu bir şekilde kullanılmalıdır.

Kıbleyi bul.

kıble bul
kıble bul

Yön Uygulamasını bulmak için Kıble Bulucu – Kıble Pusulası’nı indirin. APK dosyası, Android uygulamaları için kullanılan yaygın bir dosya biçimidir. APK dosyasını ChipApk gibi saygın bir kaynaktan indirmek %100 güvenlidir ve virüs içermez. APK dosyasını yüklemek için bir Google Chrome veya stok Android tarayıcısı kullanın. Daha sonra indirdiğiniz uygulamayı açın.

Küresel Konumlama Sistemi

Kıbleyi bul. Kabe’yi bulmak için düz bir harita üzerinde Kıble’yi bulmak için bir GPS kullanabilirsiniz, ancak yön her zaman düz değildir. Küresel bir dünyada Kabe’nin yönü eğri bir çizgidir. New York’ta Mekke’nin yönü güneydoğudur. Bu nedenle, New York’taysanız, Kıble yönü kuzeydoğuyu göstermelidir.

Kıbleyi bul. Pusulayı kullanarak kıble yönünü belirleyemiyorsanız, onu bulmak için bir uygulama kullanabilirsiniz. Qibla Connect böyle bir uygulamadır. Son GPS konumunuzu girmenizi sağlar ve kutsal konumun doğru bir yönünü sağlar. Başka bir uygulama Kıble Bulucu Pusulası. Basit arayüzü, camide olmasanız bile kıble yönünü bulmanızı kolaylaştırır.

Kıbleyi bul. GPS’li Kıble pusulası Müslümanlar için önemli bir araçtır. GPS, daha doğru bir konum almanızı ve Kabe’nin yönünü daha hızlı belirlemenizi sağlar. Ancak GPS’iniz yoksa, basit bir sokak düzeyinde pusula da Kabe’nin yönünü belirlemenize yardımcı olabilir. Kâbe’yi GPS’li bir Kıble pusulası kullanarak da bulabilirsiniz.

Kıbleyi bul. GPS’den önce Müslümanlar kıbleyi belirlemek için geleneksel yöntemler kullanıyorlardı. Bazı Müslümanlar onu bulmak için Muhammed’in arkadaşlarıyla yüzleşmeye güvendiler. Diğer yöntemler, kıblenin doğru yönünü belirlemek için gök cisimlerini ve rüzgar yönünü kullanmayı içeriyordu. Muhammed’in zamanında kıblesi güneydeydi. Dokuzuncu yüzyılda, Müslümanlar astronomiye ilgi duydular ve kıbleyi modern bir şekilde belirlemek için bir sistem geliştirmeye başladılar. Sonunda, bu yöntemler mükemmelleştirildi ve mobil uygulamalar geliştirmek ve kıble tablolarını derlemek için kullanılabilirdi.

Saat

Kıbleyi bul. Kıble yönünü gösteren bir saati kullanmak için astronom olmanıza gerek yok. Kıble, Güneş’in, Ay’ın ve Kuzey’in yönü ile ilgilidir. Bu faktörler, dua etmek için doğru zamanı hesaplamak için de kullanılabilir. Kıble yönünü söyleyen bir saat, namaza hazırlanmanıza yardımcı olabilir ve bu cihazların çoğu günlük alarmlarla birlikte gelir.

Kıbleyi bul. Akıllı saatlerin çoğu zamanı söylemenize yardımcı olmak için yapılmış olsa da, bazı modeller özellikle Müslümanlara Mekke’nin yönünü belirlemede yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Kıble akıllı saat, kavisli bir yüzeye sahiptir ve genel bir akıllı saat, Mekke pusulası veya her ikisi olarak kullanılır. Dakikalarca altın şerit ve saatlerce siyah disk ile saat işlevi görür. Siyah disk üzerindeki bir derece, Mekke’nin yönünü gösterir. GPS teknolojisi, körlerin bile Mekke’nin zamanını ve yönünü belirlemesine yardımcı olabilir.

Çevrimiçi servis

Kıbleyi bul. Çevrimiçi bir Kıble hizmeti yardımıyla Mekke’nin doğru yönünü bulabilirsiniz. Bu web sitesi ücretsiz ve kullanımı kolaydır, ancak namaz kılmak için Kabe’nin tam yönünü bilmeniz gerekir. Kıbleyi bulmanın birkaç yolu vardır ve hepsini aşağıda açıklayacağız. Ayrıca bir pusula kullanabilirsiniz. Kabe’nin yönünü bulmanın bir yolu, bir Mekke haritasına bakmaktır.

Kıbleyi bul. Google kısa süre önce artırılmış gerçeklik kullanan bir çevrimiçi Kıble hizmeti başlattı. Bu hizmete en modern mobil tarayıcılar aracılığıyla erişilebilir ve görüntülerin üzerine sizi Kabe’ye doğru yönlendiren mavi bir çizgi çizmek için telefonunuzun kamerasını kullanır. Bu uygulama aynı zamanda Android tabanlı cep telefonlarında da kullanılabilir. iOS cihazlarının kullanıcıları mavi çizgiyi görmez, ancak Android kullanıcıları görebilir. Bu uygulama, diğer hizmetlerde bulunmayan bir artırılmış gerçeklik özelliği kullanır.

Kıbleyi bul. Kıbleyi bulmanın bir başka yolu da bulunduğunuz yerin haritasına bakmaktır. Pusulanız yoksa, onu bulmak için Google haritalarını kullanabilirsiniz. Bir şehrin adına göre bile arama yapabilirsiniz. Bir sokağın adresi, bulunduğunuz yere göre size kıblenin yönünü gösterecektir. Tam yönü almak için haritayı yakınlaştırabilir ve yakındaki önemli noktaları bulabilirsiniz.

Kıbleyi bul. Online Kıble hizmeti ile Kabe’nin yönünü bulmak için cep telefonunuzun konum hizmetini kullanabilirsiniz. Pusulanız yoksa, Kıble konumu almak için GPS işlevini kullanabilirsiniz. Bazı durumlarda uygulama, Kabe’ye giderken Kıble konumunuzu izlemenize bile izin verir. Bu uygulamaların kullanımı kolaydır ve Müslümanlar için faydalıdır. Ayrıca Kabe’nin yönünü bulmanıza ve namazlarını kılmanıza yardımcı olacaklardır.

uygulamalar

Kıbleyi bul. Sık seyahat ediyorsanız veya başka bir ülkede yaşıyorsanız, doğru kıble yönünü bulmak zor olabilir. Bu uygulamaların yardımıyla herhangi bir yer için kıble yönünü kolayca bulabilirsiniz. Bazıları yaklaşan kutsal etkinlikler, kıble yönü ve yakınınızdaki camiler gibi başka özellikler sunar. Diğerleri öncelikle konuma odaklanırken. Ancak hepsinin bazı ortak özellikleri vardır. En kullanışlılarına bir göz atalım.

Kıbleyi bul. Muhtemelen en popüler Kıble uygulaması Salati’dir. Bu uygulama, çeşitli konumlarda Kıble’nin yönünü ve zamanlamasını gösterir. Ayrıca namaz vakitlerini hatırlatır. Salati, iOS ve Android cihazlar için kullanılabilir. Herkes için tamamen ücretsizdir. Şehrinizi ve bulunduğunuz ülkeyi seçmenizi sağlar. Seçiminizi yaptıktan sonra uygulamayı istediğiniz sıklıkta kullanabileceksiniz.

Kıbleyi bul. Kıble yönü uygulaması, birden çok dilde bilgi sağlar ve güzel kıble kadranlarına sahiptir. Ayrıca namaz vakti uyarıları ve Kur’an-ı Kerim çevirileri de bulunmaktadır. Ayrıca konumunuzu otomatik olarak algılar ve doğru namaz vaktini gösterir. Uygulama aynı zamanda Ramazan zamanları ve zikre başlamanız gereken zaman hakkında da bilgi verir. Bu uygulama akıllı telefonunuza harika bir ektir ve telefonunuzda veya tabletinizde kullanılabilir.

Kıbleyi bul. Mevcut başka bir uygulama HalalTrip. Bir dua hesaplayıcısının yanı sıra bir Kıble yönü bulucu içerir. Bu uygulama kutsal Mekke şehrini ziyaret eden hacılar içindir. Kutsal Ka’aba Mekke’de bulunur. Her Müslüman namazda Kâbe’ye yönelir. Emin değilseniz, Kıble Bulucu mükemmel bir seçimdir. Her yıl çok sayıda Müslüman Hac ve Umre yapmak için Mekke’ye gider.

Yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Ya da google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

Şu an kıble ne tarafta?

Bu soruyu Türkiye’de soruyorsanız pusula ile kıble yönünü bulmak olmaktadır. Pusula, GPS, saat veya çevrimiçi hizmet dahil olmak üzere kıble bulmanın düzinelerce yolu vardır. Hangisinin en doğru olduğundan emin değilseniz, bu üç yöntemi göz önünde bulundurun. Bir pusula, onu düz tutmanızı ve çevirmeden önce kadranın yerleşmesine izin vermenizi gerektirir. Bir iPhone veya iPad pusulası, Kıble’ye en kısa mesafeyi hesaplamak için yerleşik pusulayı ve GPS’i kullanır.

Evde kıble yönü nasıl bulunur?

Bu soruyu Türkiye’de soruyorsanız pusula ile kıble yönünü bulmak olmaktadır. Pusula, GPS, saat veya çevrimiçi hizmet dahil olmak üzere kıble bulmanın düzinelerce yolu vardır. Hangisinin en doğru olduğundan emin değilseniz, bu üç yöntemi göz önünde bulundurun. Bir pusula, onu düz tutmanızı ve çevirmeden önce kadranın yerleşmesine izin vermenizi gerektirir. Bir iPhone veya iPad pusulası, Kıble’ye en kısa mesafeyi hesaplamak için yerleşik pusulayı ve GPS’i kullanır.

Telefonla kıble nasıl bulunur?

Telefonla kıble bulmaya çalışıyorsanız, bunun için telefonunuzun pusulasından yardım alabilir ya da bir uygulama indirerek daha hızlı şekilde kıbleyi bulabilirsiniz.

Netbilgiler

Netbilgiler Özgün ve Faydalı Bilgiler İçeren Makaleler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu