Kariyer Fikirleri **2022

Kariyer fikirleri bulma konusunda online fikirler iş aramanız sırasında, iyi ya da kötü bir iş günü şeklinde size bir kariyer fikri gelebilir örnek kariyer fikirleri nikah şekeri. Odaklanmakta zorlanıyorsanız, sunumlardan çekinebilirsiniz veya ekip üyeleriyle sürekli iletişim kuramıyorsunuz. O anları düşünürseniz, işteki eksikliklerinizi tespit edebilir ve becerilerinize uygun bir kariyer fikri oluşturabilirsiniz. Bu süreçte tutkulu olduğunuz bir kariyer fikri bulabilirsiniz.

kariyer bulma

Kariyer fikirleri. Bir kariyer fikri bulurken atılması gereken birkaç adım vardır. İlk adım, ilgi alanlarınızı listelemektir. İnsanlara yardım etmekten hoşlanıyorsanız, çocuk bakımı çalışanı olarak bir kariyer düşünebilirsiniz. Çocuklarla aranız iyiyse, okul danışmanı veya sosyal hizmet uzmanı olabilirsiniz. Hayvanlarla çalışmaktan da keyif alabilirsiniz. Bu, başlangıç ​​için güzel bir yer. Gazetecilikte bir kariyer bile düşünebilirsiniz. Seçeneklerinizi daralttıktan sonra fikirlerinizi test etmeyi düşünün.

Kariyer fikirleri. Diğer bir adım, diğer insanların ne tür kariyerler yaptığına dair bir fikir edinmek için sosyal ağları kullanmaktır. Birçok insan iş deneyimlerini sosyal ağlarda paylaşıyor, bu yüzden gerçeklerin nasıl olduğunu hissetmek için harika bir yol. Her mesleğin avantajları ve dezavantajları olduğunu unutmayın. Bu özelliklerden birkaçını temel alan bir kariyer fikri de düşünebilirsiniz. Ancak, bu özelliklere dayanarak bilinçli bir karar verdiğinizden emin olun.

Kariyer fikirleri

kariyer fikirleri
kariyer fikirleri

. Bir kariyer fikri bulduğunuzda, sürece biraz zaman ve çaba harcamanız gerekir. Değişim nadiren kolay gelir, bu yüzden sabırlı olun ve acele etmeyin. Yeni bir kariyer ararken değerlerinizi ve ilgi alanlarınızı aklınızda tutmaya çalışın. Ancak o zaman sizin için doğru seçim olup olmadığını bileceksiniz. Bir kariyer fikri bulmak göz korkutucu gelebilir, ancak başlamak için asla geç olmadığını unutmayın. Tutkunuzun peşinden gitmek için çok geç değil.

kariyer araştırması

Kariyer fikirleri. Lisansüstü öğrenciler için araştırma alanında kariyer yapmak iyi bir seçenek olabilir. Bu alan genellikle akademik çalışmayı içerirken, diğer kariyer seçeneklerini de kapsar. İş, eğitim, gazetecilik ve iletişim alanlarının tümü, araştırma uzmanları için uygun seçeneklerdir. Akademik bir kariyere devam etmenin yararlarını ve sakıncalarını tartmak önemlidir. Bu makale, bu alanın bazı artılarını ve eksilerini inceleyecektir. Burada, araştırma kariyerlerinin hem öğrencilere hem de profesyonellere nasıl fayda sağlayabileceğini inceleyeceğiz.

Kariyer fikirleri. Bir kariyer yapmaya karar verirken araştırmanın faydaları hemen hissedilebilir. Sonuçta, araştırma sizin için doğru kariyer yolunu seçmek için çok önemlidir. İster işletme, ister mühendislik veya sağlık alanında kariyer yapmayı planlıyor olun, geleceğiniz için hazırlanmak daha iyi bir iş bulmanıza yardımcı olacaktır. Ve sadece bir lise mezunuysanız, bilim, matematik ve diğer konularda sağlam bir geçmişe sahip olmak, iyi para ödeyen sektörlere girmenize yardımcı olacaktır. Hangi mesleği yapmak istediğiniz konusunda kararsızsanız, aynı anda çeşitli kariyerleri araştırabilirsiniz. Bu şekilde, her birinin farklı yönlerini karşılaştırabilir ve size hitap edip etmediklerini belirleyebilirsiniz. İlgilendiğiniz alanların bir listesini derlemek de iyi bir fikirdir, böylece hepsini göz önünde bulundurabilirsiniz. Bu şekilde, olasılıkları daraltabilecek ve sizin için en iyisine karar verebileceksiniz.

Kariyer seçeneklerini keşfetmek

Kariyer fikirleri. Kariyer araştırması, farklı meslekler hakkında bilgi edinme ve izlenecek yolu seçme sürecidir. Mezuniyetten önce başlar ve araştırma, röportaj, staj ve ağ oluşturmayı içerir. Sonuç olarak, bu süreç bir eğitim kursu seçimine yol açar. Aşağıda, başlamanıza yardımcı olacak altı adım listelenmiştir. Bunlar sadece birkaç öneri. Seçenekleri keşfetmek için zaman ayırın. Yaptığına sevineceksin! İşte bazı yardımcı araçlar: İş piyasasının nasıl olduğunu keşfedin. Ayrıca iş ilanlarını okuyarak ve sınıf arkadaşlarınızla kendi deneyimleri hakkında konuşarak farklı alanları keşfedebilirsiniz. Bu şekilde, yeni kariyerler denemek ve neyi seveceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için ilham alacaksınız. İlgi alanınızı bulduktan sonra, gitmek için net bir yönünüz olacak. Unutmayın, hayatınızın geri kalanında bir kariyer taahhüt etmeyeceksiniz! Ancak net bir yöne sahip olmak, seveceğiniz bir kariyer seçmenizi kolaylaştıracaktır.

Kariyer fikirleri. İlgi alanlarınızı, güçlü yönlerinizi ve kişiliğinizi keşfedin. Seçtiğiniz alanda hangi maaşların sunulduğunu keşfedin. Dahası, işgücü piyasasında nelerin talep edildiğini keşfedin. Kariyer keşif kaynakları, kişiliğinize en uygun kariyer yolunun hangisi olduğunu size gösterecektir. Şu anda doğru alanda olup olmadığınızı veya bir değişiklik yapmanız gerekip gerekmediğini belirlemenize yardımcı olacaklardır. Hayalinizdeki işi belirledikten sonra, başvuru yapmaya başlayın. Yaptığına sevineceksin.

Kariyer fikri yazmak

Kariyer fikirleri. Akademik referanslar, güvenilirlikte bir artış sağlayabilir ve ajanları çekebilir, ancak önemli olan tek faktör bunlar değildir. Yayıncılar ve temsilciler, çalışmanızın kalitesi ve ticari başarı potansiyeli ile eşit derecede ilgilenir. Ayrıca, akademik gürültü bazen olabildiğince yaratıcı olmanızı engelleyebilir. Herhangi bir alandaki kariyer, yapma eylemlerini içerir. Pratik bir alıştırma olarak, öğrenciler yerli bir karakterin perspektifinden yazabilir ve ardından yerleşimcilerin bakış açısından yeniden yazabilirler.

Kariyer değerlendirme sınavına girmek

Kariyer fikirleri. Kariyer ilhamı için bir kariyer değerlendirme testi yapmak, hangi mesleklere en uygun olduğunuzu belirlemenin mükemmel bir yoludur. Birçok kariyer değerlendirme testi, ilgi alanlarınızla ilgili ifadeler veya sorular içerir. Bu ifadeler altı temel iş değeri kümesinde kategorize edilmelidir: bağımsızlık, başarı, tanınma, ilişkiler ve destek. Ne kadar yakından ilişkili ifadeler olursanız, onlar için çalışmaktan o kadar zevk alırsınız. Ayrıca doğru kariyer seçimi, sevdiğiniz bir işten keyif almanızı sağlayacaktır. Ücretsiz bir kariyer değerlendirme testinin tamamlanması beş ila on dakika sürer. Test size belirli iş aktivitelerini gösteren dört resimden oluşan on beş set sunar. En çok sevdiğiniz aktiviteye karşılık gelen resimlerden birine tıklamalısınız. Statü, cinsiyet veya paraya göre meslek seçmemeye özen gösterin. Bir kariyer değerlendirme sınavına girmek için, kendinizi tasvir edilen görevi yaparken hayal etmelisiniz.

Kariyer fikirleri. Kariyer ilhamı için bir kariyer değerlendirme testi yapmak, yeni kariyer fikirleri keşfetmenin ve kişiliğinize uyan bir yol bulmanın harika bir yoludur. Bazı kariyer değerlendirme testleri, altı alanda ilgiyi ölçen Holland Code dahil olmak üzere çeşitli yöntemler kullanır. Hangi alanların size daha çok hitap ettiğini öğrendikten sonra, hangi mesleklerin yeteneklerinize en uygun olduğuna karar verebilirsiniz. Kariyer değerlendirme sınavına girmenin en iyi yanı, gerçekten neyi sevdiğinizi keşfetmek için ihtiyaç duyduğunuz kadar sınava girebilmenizdir.

Akranlarla bağlantı kurmak

Kariyer fikirleri. Akranlarınızla bağlantı kurmanın birkaç nedeni vardır. Yeni başlayanlar için, alanınızdaki diğer kişilerin karşılaştığı zorluklar hakkında bilgi edinebileceksiniz. Ayrıca diğer kuruluşların benzer sorunların üstesinden nasıl geldiklerini ve gelecek için neler planladıklarını da öğrenebilirsiniz. Son olarak, şu anda size yardım edebilecek birini bulma şansınız daha yüksek olacak. Ve kim bilir? Belki daha sonra sana yardım edebilecek biriyle iyi arkadaş olursun. Yaşınız veya kariyerinizdeki konumunuz ne olursa olsun, yaşıtlarınızla bağlantı kurmak sayısız avantaj sunar. Yalnız çalışmak çekici olsa da, yalnız çalışmanın zorlukları da vardır. Örneğin, verimsiz toplantılar veya sürekli kesintilerle uğraşmak zorunda değilsiniz. Ayrıca, işiniz üzerinde bir kontrol hissine sahip olacaksınız. Ekip çalışması ve işbirliği de zor olabilir, bu nedenle akranlarla bağlantılar kurmak üretken kalmanın önemli bir parçasıdır.

İlgi alanlarınıza uygun bir kariyer bulmak

Kariyer fikirleri. Hangi kariyeri seçeceğinizden emin değilseniz, güçlü ve zayıf yönlerinizi belirlemek için bir ilgi değerlendirmesi yapmak isteyebilirsiniz. Birçok üniversite, insanların zevk aldığı kariyer türlerini belirlemek için RIASEC/Hollanda ilgi ölçeği adı verilen bir kişilik testi kullanır. Testte ayrıca, yanıtlarınıza göre farklı kariyerlere göz atmanıza yardımcı olacak çevrimiçi kariyer kaynakları bulunur. Bu kariyerlerden bazılarının bölgenizde bile olmadığını öğrenmek sizi şaşırtabilir! Temel değerleriniz, yaşam için yol gösterici ilkelerinizdir. Tutumunuzu ve eylemlerinizi yönlendirirler. Size neyin mutluluk getirdiğini belirlemek, hangi kariyerin size en uygun olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir. Bu değerlere uygun bir kariyer seçtiğinizden emin olun. Tutkularınız, kariyer seçiminizde birincil rehber olmalıdır. Bir şeye tutku duymanız, o şeyden para kazanamayacağınız anlamına gelmez!

Kariyer fikirleri. İlgi alanlarınızla ilgili genel ilgi alanlarını belirlemeye çalışın. Örneğin okumayı seviyorsanız gazeteci olarak çalışmak isteyebilirsiniz. Haber izlemeyi seviyorsanız, kütüphaneci veya deniz biyoloğu olmayı düşünebilirsiniz. İyi olabileceğiniz ortak ilgi alanları bulmaya çalışın ve örtüşmeler arayın. Beyin fırtınası yapmak ve olası kariyer seçeneklerinin bir listesini yapmak için zaman ayırarak hangi kariyer yolunun ilgi alanlarınıza en uygun olduğunu belirleyebilirsiniz.
Yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Ya da google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

Netbilgiler

Netbilgiler Özgün ve Faydalı Bilgiler İçeren Makaleler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu