Karadağ Şirket Kurmak

 

Karadağ şirket kurmak – Karadağ’da bir iş kurmak – bilmeniz gereken her şey

Konu şirket oluşumu olduğunda Karadağ’ın sunabileceği çok şey var . Karadağ , 2006 yılında bağımsızlığını ilan etmesiyle birlikte, o zamandan beri piyasa sistemine geçiş yapan iş odaklı bir ekonomik sisteme geçmiştir. 

Bu, Karadağ’ın devlete ait şirketlerinin neredeyse %90’ının özelleştirilmesine yol açtı ve bu ülke, Avrupa ülkelerinden gelen yabancı yatırımcılar için oldukça cazip hale geldi ve onlara aralarından seçim yapabilecekleri sınırsız Karadağ iş fırsatı verdi.

İstatistiklere göre, her yıl 1000 kişi tarafından 10.4 işletme tescil edilmekte ve bu da yılda toplam yaklaşık 4.513 yeni firma tescili vermektedir. Karadağ, iş kurma yoğunluğu açısından Avrupa’da 8. sırada yer alıyor ve Karadağ’da iş kurmanın büyüyen bir trend olması şaşırtıcı olmasa gerek. 

Aşağıdaki gönderide, size Karadağ’da bir iş kurma süreci ve koşullarından bahsedeceğiz ve size Karadağ’da şirket kurmanın neden harika ve uygun maliyetli bir fikir olabileceğini göstereceğiz. Karadağ’da nasıl şirket açılacağını merak ediyorsanız – okumaya devam edin ve bununla ilgili her şeyi öğrenin!

Karadağ Şirket Kurulumu

Karadağ’da İş Kurmak Neden İyi Bir Fikirdir?

Karadağ yıllardır popüler bir iş destinasyonu olmuştur ve bu, doğrudan yabancı yatırımı teşvik etmek ve kolaylaştırmak amacıyla 2018 yılında Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Programını  başlatan Karadağ hükümeti tarafından tanınmıştır .

Bu sözde ekonomik vatandaşlık, Karadağ’da bir iş kurmadan önce zorunlu bir gereklilik olan Karadağ vatandaşlığına kolay erişim sağladı. Karadağ hükümeti, ülkesini yabancı yatırımlar ve iş kurma için en iyi seçenek olarak konumlandırmak için çok çalıştı. 

İşverenler, yanında kağıtlar olan bilgisayarda eller

Vatandaşlık Yatırım Programı ile yatırımcılara şirket açmadan önce düşük kurumlar vergisi oranlarından kolay işlemlere kadar pek çok kolaylık sağlanmıştır. Bu nedenle Karadağ şirket oluşumu herkes için kolaylaştırılmıştır.

Karadağ’da bir iş yeri açmak için ortalama süre 7 ila 12 iş günüdür ve bu ülkedeki vergi sistemi Avrupa’daki en rekabetçi sistemlerden biridir. Kurumlar vergisi 9’dur ve Karadağ’da iş yapan şirketler için ek vergi veya asgari vergi yoktur.

Karadağ Şirket Kuruluşu İçin Gereklilikler 

Yukarıdakilerin hepsinden, Karadağ’ın neden yabancı yatırımlar ve iş kurmak için popüler bir destinasyon olduğunu anlamak kolaydır.

Karadağ sınırları içerisinde iş kurmak için farklı türdeki anlaşmalar, belgeler, kayıt ücretleri gibi bazı şartları yerine getirmeniz ve teslim etmeniz gerekecek ve bunun için yapmanız gereken adımlar şunlardır: 

#1 Şirket için istediğiniz ismin bulunup bulunmadığını kontrol edin

Öncelikle Karadağ şirket kurma prosedürüne başlamadan önce istediğiniz şirket isminin mevcut olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bunu ” www.crps.me ” adresinde ücretsiz olarak yapabilirsiniz.

#2 Şirketin kuruluş anlaşmalarını onaylayın

Bundan sonra, Karadağ noterlerinden birinde şirketin kuruluş sözleşmelerini onaylamanız gerekecek . Bu prosedürün maliyeti, teslim edilen sayfa ve belgelerin sayısına bağlı olacaktır. Bunu takiben , bankada bir Karadağ şirket kayıt ve yayın ücreti ödemeniz gerekecektir.

#3 Karadağ’da şirket kuruluşu için talep başvurusunu gönderin

Daha sonra, talep başvurusu ile birlikte önceki belgeleri ibraz etmeniz ve Vergi Dairesi’nin (CRPS) Merkezi Ticari Kuruluşlar Sicilinden  bir kayıt sertifikası, Vergi kimlik numarası (TIN), Katma Değer Vergisi numarası (KDV) ve gümrük izni almanız gerekir.

Kayıt başvurusu için gerekli belgeler şunlardır:

  • Ana Sözleşme (Statü);
  • Noter tarafından imzalanmış kuruluş kararı (Sözleşme);
  • Kayıt Formu PS01: bir şirketin kurucuları, üyeleri, yöneticileri ve yönetim kurulu üyelerinin bir listesini içerir, eğer belirtilmişlerse ve:

(1) ad ve soyadları ve eski adları;

(2) kimlik numaraları;

(3) ikamet adresleri;

(4) vatandaşlıkları;

(5) diğer direktörlüklerin, limited şirketlerdeki veya ortaklıklardaki üyeliklerin veya tutulan diğer yönetim pozisyonlarının detayları ve bir icra direktörünün adı; şirket adı, şirket merkezinin adresi ve farklı ise resmi yazışmaların alınabileceği adres ve temsilin toplu veya bireysel olması halinde şirketi temsile yetkili kişiler ve bilgiler;

  • Kayıt ve yayın ücretlerinin ödendiğinin teyidi .

Bu, Karadağ’da bir iş kurmanın en zorlu adımıdır. Daha önce bahsedilen her adım bir gün içinde tamamlanabilir, ancak şirket oluşumunu hazırlamak ve ilan etmek için Merkezi Ticari İşletmeler Sicili’ni beklemeniz gerekeceğinden, bu adımı tamamlamak için fazladan birkaç güne ihtiyacınız olacaktır.

Ancak bu işlem diğer adımlarınızı engellemez, yani siz beklerken yayın tarihi ne olursa olsun Karadağ şirket kuruluşunuza devam edebilirsiniz. 

#4 Şirketin damgasına sahip olduğunuzdan emin olun

Şirket yasal ve diğer türdeki işlemleri gerçekleştirmek için şirket mührü veya kaşesine ihtiyacınız olacaktır. Maliyeti 20 ila 40 Euro arasında değişen Karadağ’daki bazı özel mağazalarda mühür sipariş edebilirsiniz .

Seyahat damgalı pasaport resmi

#5 Karadağ bankacılık sisteminde bir banka hesabı açın

Karadağ şirket kurmak Karadağ bankacılık sistemindeki bir bankada şirket amaçları için hesap açma prosedürü o kadar karmaşık değildir ve geçerli bir pasaport ve apostilli bazı yeni belgeler gibi bazı diğer belgeleri, örneğin 3 aydan daha eski olmayan belgeleri sağlamanız gerekecektir. tutmak için banka.

Kurumsal bir banka hesabı açmak için yerel banka şubenizi şahsen ziyaret etmeniz gerekecektir. Prosedür hızlıdır ve tüm süreci birkaç saatten daha kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

#6 İstihdam Bürosu, Emeklilik ve Sağlık Fonu içindeki kayıt işlemlerine dikkat edin

Banka hesabını açtıktan sonra , çalışanlarınızı Vergi İdaresi’ne kaydettirmek için tek bir kayıt formuna (JPR) ek olarak bir banka hesap sertifikası ibraz etmeniz gerekecektir. Bundan sonra Emeklilik ve Sağlık Sandığı şirketinizi kendi sistemlerinde otomatik olarak tanıyacaktır. 

#7 İşletmeniz hakkında yetkililere haber vermeyi unutmayın

Şimdiye kadar, Karadağ devletinin şirket kurma konusunda o kadar da talepkar olmadığı açık. Ancak, Belediye’nin resmi web sitesinde, ticari faaliyetleriniz hakkında Belediye’yi bilgilendirmeyi ve idari 3 Euro’luk bir ücret ödemeyi unutmayın.

Karadağ’da İş Yapmak – Ne Tür Bir Şirket Kurabilirsiniz?

Karadağ’da yatırım yapmak ve iş yapmakla ilgilenen her yabancı girişimci için ne tür bir şirket kurabileceğini bilmek faydalı olacaktır. Daha önce de belirttiğimiz gibi Karadağ’da birçok iş fırsatı var ve yapmanız gereken tek şey onları nasıl tanıyacağınızı ve yakalayacağınızı öğrenmek. 

Karadağ hükümeti tarafından yakın zamanda çıkarılan Yabancı Yatırım Yasası, yabancı yatırımcıların bu ülkede hangi şartlar ve koşullar altında iş ve şirket kurabileceklerini öngörmektedir. Ayrıca hak ve yükümlülüklerini de ayrıntılı olarak açıklar.

Karadağ şirket kurmak
Karadağ şirket kurmak

Yabancı Yatırım Yasası, düzenlemesi kapsamında 4 tür şirketi tanır:

  • Limited şirket;
  • Anonim Şirket;
  • Karadağ şubesi; 
  • Karadağ temsilciliği. 

Sınırlı sorumlu şirketler , uyruğu veya ikametgahı ne olursa olsun, aynı anda hem yönetici hem de hissedar olabilen tek bir kişinin belirlenmesine izin verdiği için yabancı yatırımcılar ve girişimciler için en yaygın iş türüdür. 

Anonim Şirketler , 25.000 Euro’luk başlangıç ​​sermayesi gerektiren ve kuruluş sırasında bu tutarın şirketler hesabına yatırılması gereken büyük işletmeler için tasarlanmıştır. 

Karadağ şube seçeneği, halihazırda başka bir ülkede şirketi olan yabancı yatırımcılara yöneliktir. Yabancı şirketler tarafından açılan diğer iş biçimleri, bağlı ortaklıklar ve araştırma amaçlı temsilciliklerdir .

Karadağ’da İşinizi Kurun ve Karadağ iş fırsatını yakalayın

Karadağ’da bir iş kurmak, güzel bir Karadağ doğası ve çevresiyle tanışmak için harika bir fırsattır ve Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Programı size ömür boyu bir kez vatandaşlık alma fırsatı ve seyahat etme fırsatı verecek güçlü bir Avrupa pasaportu edinme fırsatı verecektir. kıta boyunca. 

Karadağ’da bir iş kurarken, geçici bir ikametgaha ihtiyacınız olacak ve Porto Montenegro’nun yeni bir kentsel bölgesinde, Boka Place’deki yeni konut komplekslerinden birinde bulunan lüks Karadağ gayrimenkulleri size keyfini çıkarma fırsatı verecek. canlı bir Avrupa yaşam tarzı ve aynı zamanda Karadağ’ın doğal ortamında bedeninizi ve ruhunuzu canlandırma imkanı.

Karadağ şirket kurmak yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Yada google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

Montenegro da şirket nasıl kurulur?

#1 Şirket için istediğiniz ismin bulunup 
bulunmadığını kontrol edin.

#2 Şirketin kuruluş anlaşmalarını onaylayın.

#3 Karadağ’da şirket kuruluşu 
için talep başvurusunu gönderin 

#4 Şirketin damgasına 
sahip olduğunuzdan emin olun 

#5 Karadağ bankacılık sisteminde 
bir banka hesabı açın .

Karadağ da oturum nasıl alınır?

Yabancı bir vatandaş, bir mülk satın alma veya bir şirket kurmak Karadağ’da oturma izni alabilir. Karadağ’da okumak gibi başka yollar da var ama yukarıdaki ikisi en yaygın olanıdır. 
12 aylık bir süre için geçici oturma izni verilir ve her yıl yenilenebilir.

Karadağ’da bir iş yeri açma adımları

Karadağ’da şirket kurmak için tamamlanması gereken birkaç adım vardır  
 ve bunların her biri belirli bir  
maliyete tabidir . 
Bu adımlar şunlardır:
 
– şirketin yasal belgelerinin hazırlanması ve noter tasdiki – bu prosedürle ilgili masraflar şirketin bulunduğu şehre bağlıdır;
– Yabancı şirketlerin şube ve yan kuruluşlar kurması durumunda, kuruluş belgelerinin tercüme edilmesiyle ilgili maliyetler de dikkate alınmalıdır;
– şirket için mühür yapılması zorunludur ve belirli ücretlere tabidir;
– bir banka hesabının açılması, tamamlanması gereken başka bir adımdır – bu genellikle ücretsizdir;
– bir şirketin Ticaret Sicili’ne ve vergi dairelerine tescili de belirli ücretleri beraberinde getirecektir;
– şirket ayrıca Emekli Sandığı, İstihdam Bürosu ve Sağlık Sandığı’na da kaydolmalıdır.
 
Lütfen bu ücretlerin genellikle değişiklik gösterebileceğini unutmayın

Karadağ’da bir şirket kurmanın maliyeti nedir?

Çoğu zaman şirket kuruluş prosedürünün her adımı bir 
ücrete tabidir . 
Ancak Karadağ, birkaç adımın ücretsiz olduğu Avrupa ülkelerinden biridir ve bu ülkeyi iş kurmak için bu kadar çekici kılan şeydir.
 
Karadağ’da bir şirket kurarken yerli veya yabancı bir yatırımcının göz önünde bulundurması gereken ana maliyetler şunlardır :

 – Karadağ’da bir şirket kurarken gerekli olan sermaye 1 Euro’dur
– Ana Sözleşmenin hazırlanması ve noter tasdikinden oluşan ve yaklaşık 30 avroya mal olan kuruluş belgelerinin hazırlanması;
– bir Karadağ bankasına ödenmesi gereken ve yaklaşık 20 avroya mal olan kayıt ve yayın ücretleri;
– 30 ila 40 avro arasında değişen ücrete tabi şirket mührü;
– ödenmesi gereken bir diğer ücret ise belediye ile birlikte yaklaşık 3 Euro’ya mal olan yönetim ücretidir;
– yabancı vatandaşlar ve şirketler ayrıca kimlik belgelerini, sırasıyla yaklaşık 30 avroya mal olacak olan Ana Sözleşme’yi tercüme ettirip noter tasdik ettirmelidir.
 

Karadağ’da iş kurma ile ilgili maliyetler açısından dikkate alınması gereken diğer hususlar, 
sermaye ve banka hesabı açılışıdır.

Karadağ şirketi kurmak için gerekli belgeler


Karadağ’da şirket kurmanın tüm maliyetlerini anlamak için Ticaret Sicili ile birlikte verilmesi gereken belgeleri sunuyoruz. Bunlar arasında, noter tarafından düzenlenmesi ve imzalanması gereken Ana Sözleşme ve kuruluş sözleşmesi yer almaktadır. Ardından Ticaret Sicili tarafından düzenlenen tescil formu ile ortakların , yöneticilerin, yöneticilerin ve diğer şirket yetkililerinin adları ile birlikte kişisel bilgilerinin yer aldığı listenin de ibraz edilmesi gerekmektedir. Başvuru sahibinin, kayıt prosedürünün her bir adımına ilişkin ücretleri gösteren makbuzları ibraz etmesi de önemlidir.
 

Karadağ’da özel veya halka açık bir şirketin tescili söz konusu olduğunda, Mutabakat Zaptı ve Esas Sözleşme belirli bilgileri içermelidir, ancak bunlar iki farklı belgedir. 
Genellikle aynı anda hazırlanırlar, bu nedenle Karadağ şirketinin iş kurma maliyetleri göz önüne alındığında, bu belgelerle ilgili maliyetler ayrı ayrı değil her ikisi için de hesaplanır.
 
Mutabakat Zaptı bir iş kurma kararını sağlarken, Esas Sözleşme genellikle aşağıdaki hususları kapsar:

 
– hissedarların ve yöneticilerin detayları (isimler ve adresler ve gerçek veya tüzel kişiler iseler);
– şirketin yasal adresi (kayıtlı adres, şirketin faaliyet gösterdiği Karadağ şehrinde bulunmalıdır);
– sermayeye ilişkin ayrıntılı bilgi (çıkarılan hisse sayısı, değeri ve hissedarlar arasındaki dağılımı);
– şirketin ana faaliyet konusu ve diğer faaliyetler hakkında bilgi (mümkünse);
– yıllık olarak yapılan genel kurul toplantısı ve (gerekirse) diğer hissedar sözleşmeleri hakkında bilgi.
 

Yasal belgelerin hazırlanması ile ilgili maliyet sayfa 
sayısına bağlıdır, ancak kişisel bilgilerin tercüme edilmesinin gerekli olduğu durumlarda bu maliyet de dahil edilmelidir.
 

Karadağ’da şirket kurmanın maliyetleriyle ilgili dikkate alınması gereken önemli bir husus 
, kurumsal hissedarlara da izin verilmesidir. 
Bu durumda, ana şirketin Esas Sözleşmesi tercüme gerektirebilir.
 
Çoğu durumda şahıs şirketi veya ortaklık kurmak daha ucuzdur, ancak 
bir limited şirkete kaydolmanın faydaları, borçların kaydedilmesi söz konusu olduğunda daha fazladır.

Netbilgiler

Netbilgiler Özgün ve Faydalı Bilgiler İçeren Makaleler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu