İnfertilite Nedir? Erkek İnfertilite Nedir? **2022

İnfertilite nedir? erkek infertilite nedir? Bir yıl boyunca korunmasız ve kısıtlamasız ilişkiye rağmen hamile kalamıyorsanız, kısırlığınız olabilir. Hem erkekler hem de kadınlar bu sorunu yaşıyor. Tedaviler, tıbbi ve psikolojik testlerden doğurganlık tedavisine kadar değişebilir.

Kısırlık, bir yıl boyunca korunmasız ve kısıtlamasız cinsel ilişkiden sonra gebe kalamama durumudur.

İnfertilite nedir?Heteroseksüel çiftlerin yaklaşık %10’unu etkileyen kısırlığa bir dizi faktör katkıda bulunur. Bu faktörlerin bazıları tamamen hormonal iken, diğerleri dişi üreme sisteminde yapısal veya hormonal kusurları içerir. Diğer nedenler, boşalma kanallarının tıkanması, yaralanmalar ve genital sistem enfeksiyonları gibi fiziksel sorunlara dayanır.

Erkekleri ve kadınları eşit derecede etkiler

İnfertilite nedir? Kısırlık, çiftlerin yaklaşık %15’ini etkileyen yaygın bir sorundur. Hem erkekler hem de kadınlar bu durumdan etkilenebilir. Çoğu vaka ilaçla veya ameliyatla başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Doğurganlık tedavisindeki son gelişmeler birçok çiftin hamile kalmasına yardımcı oldu ve en son yöntemler arasında tüp bebek ve intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu yer alıyor. İyi haber şu ki, erkek kısırlığının tedavisi kadın kısırlığı kadar zor değil.

İnfertilite nedir

Tedaviler tıbbi ve psikolojik testleri içerir

İnfertilite nedir? Birkaç çeşit kısırlık tedavisi vardır. Bazıları kısırlığa yol açan ve çiftlerin hamile kalmasına izin veren altta yatan faktörleri düzeltmeye odaklanır. Diğerleri, altta yatan sorunu kalıcı olarak düzeltmeden bir tedavi döngüsü sırasında hamilelik oluşturmaya odaklanır. Genel olarak amaç, çiftlerin gebe kalmasına yardımcı olacak başarılı bir tedavidir. Tıbbi ve psikolojik testler, herhangi bir kısırlık tedavisinin parçası olmalıdır.

ZIFT

İnfertilite nedir? ZIFT’in kısırlık için başarı oranı çok yüksek olmasına rağmen, çiftin yaşı ve yaşadıkları kısırlık türü gibi faktörlere bağlıdır. Genç çiftler arasında başarı oranı kesinlikle daha yüksek. Apollo doğurganlık doktorları, yumurta üretmek ve erken salınmasını önlemek için yumurtalıkları ilaçlarla uyarır. Doktorlar ayrıca kan hormon düzeylerini ve gelişen foliküllerin ultrason ölçümlerini de izler.

Erken yumurtalık yetmezliği

İnfertilite nedir? Primer yumurtalık yetmezliği (POI) olan kadınlar hamile kalamazlar. Bununla birlikte, yumurtlamayı uyarmak için hormon tedavisi görebilirler. Tedavinin hedefleri sadece semptomları hafifletmek değil, aynı zamanda kemik, kardiyovasküler ve cinsel sağlığı korumaktır. Hastalar teşhis için bir doğurganlık uzmanı görmelidir. Ayrıca, hamileliği ekarte etmek için ultrason ve kan testi de dahil olmak üzere daha fazla teste ihtiyaçları olabilir.

ICSI

İnfertilite nedir? Kısırlık, büyük ölçüde açıklanamayan bir sorundur. Bebek sahibi olmak istiyorsanız, ICSI’yi denemeyi düşünebilirsiniz. ICSI’nin etkinliğini destekleyecek çok az kanıt olsa da, olası her olasılığı tedavi etmek akıllıca bir fikirdir. Annenin yaşı döllenme başarısını etkilemez. ICSI ile ilişkili birçok risk vardır. Aşağıda listelenenler bunlardan bazılarıdır.

laparoskopi

İnfertilite nedir? İnfertilite için laparoskopi, infertiliteyi teşhis etmek için kullanılan minimal invaziv bir cerrahi prosedürdür. Bir laparoskop, özel bir kamera ve ışık, göbek deliği bölgesindeki küçük kesiklerden sokulur. Doktor daha sonra pelvik organları görebilir ve tıkalı olup olmadıklarını belirleyebilir. Genellikle genel anestezi altında yapılır ve bir ila üç saat arasında sürebilir.

yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Yada google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

İnfertilite nedir nasıl tedavi edilir?

İnfertilite sorunları olan hastaların büyük bir kısmı tüp bebek tedavisi olarak çocuk sahibi olabilir. Her iki tüp de tıkanırsa, erkeklerde sperm sayısı düşükse ve yumurtlama tedavilerinin sonuçları yoksa, bu tedavi yöntemi kullanılır.

İnfertilite neden olur?

İnfertilite genellikle yumurtlama problemlerinden kaynaklanır (yumurtalıklardan bir yumurtanın aylık salınımı).Bazı problemler bir yumurtanın serbest bırakılmasını tamamen durdururken, Diğerleri yumurtanın bazı döngülerde serbest bırakılmasını engellerken, Diğerleri bunu yapmaz.

İnfertilite uzmanı nedir?

İnfertilite uzmanı, başarısız bir bebek sahibi olmaya çalışan kişilere yardım etmek için doğurganlık sorunlarının teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmış bir tıp uzmanıdır. İnfertilite uzmanları, hem erkek hem de kadın kısırlığı ile ilişkili durumları tedavi eder.

Sebepsiz infertilite için ne yapmalı?

Açıklanamayan infertilite büyük olasılıkla düşük yumurta veya sperm kalitesi ile ilgili sorunları veya normal bir doğurganlık testinde tespit edilemeyen uterus veya fallop tüpleri ile ilgili sorunları içerir . zamanlanmış cinsel ilişki ve yaşam tarzı değişiklikleri, klomifen sitrat ve intrauterin tohumlama (IUI), IUI ile kontrollü over hiperstimülasyonu ve in vitro fertilizasyon (IVF) ile beklenen gözlemi içerir

İnfertilite muayenesi nasıl olur?

Kısırlık testleri, laboratuvar testleri, görüntüleme testleri ve belirli prosedürleri içerir . Görüntüleme testleri ve prosedürleri üreme organlarına ve nasıl çalıştıklarına bakar. Laboratuvar testlerinin içeriği genel olarak meni ve kan numuneleri üzerinde yapılan testler olarak açıklanabilir.

İnfertilite erkeği nasıl etkiler?

Erkek İnfertilitesinin komplikasyonları, çocuk sahibi olamama ile ilişkili stres ve ilişki zorlukları olabilir . Pahalı olan tedavi süreçleri ve çocuk edinme tedavileri. Testis kanseri, Melanom, kolon kanseri ve prostat kanseri riskinin artması.

Exit mobile version