İltica

Göç bağlamında ‘iltica’ teriminin anlamı, bir ülke veya devlet tarafından anavatanını terk eden veya zulüm nedeniyle memleketine güvenli bir şekilde dönemeyeceğini hisseden bir mülteciye sunulan korumadır. ırk, din veya başka bir faktör nedeniyle acı çekmiş veya acı çekebilir.

 

sığınma hakkı

Sığınma hakkı yüzyıllardır var olmasına rağmen, 1948 İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 14(1). Mültecilerin Durumu.

Modern sığınma hakkı kapsamında, kendi ülkesinde zulme maruz kalan herhangi bir kişi, başka bir ülke veya eyalette sığınma, yani koruma talep edebilir.

Zulüm meydana geldiğinde veya aşağıdaki sebeplerden herhangi biri nedeniyle meydana gelebileceğinde sığınma talebinde bulunulabilir:

 • Yarış
 • Kast
 • Milliyet
 • Din
 • Politik düşünce
 • Belirli sosyal gruplara veya faaliyetlere üyelik ve katılım
 • Cinsel zulüm ve şiddet, örneğin kadın sünneti
 • İç savaş
 • etnik temizlik
 • kabile şiddeti
 • Cinsel veya cinsiyet yönelimi

Yukarıda bahsedilen son beş konu her zaman sığınma hakkı verilmesi için kabul edilebilir nedenler olarak görülmemektedir, ancak BM Mülteci Ajansı (UNHCR) bu nedenlerin dikkate alınmasını talep etmiştir.

iltica
iltica

Sığınmacı ile göçmen arasındaki fark nedir?

Genellikle bir göçmen, muhtemelen istihdam, eğitim veya yeni bir evliliğe başlamak için başka bir ülkede yeni bir hayata başlamak için kendi ülkesinden ayrılır. Bir göçmenin bir ülkede yaşama hakkı elde etme şansı, o ülkenin yasal göçmenlik sürecine bağlıdır.

Karşılaştırıldığında, bir sığınmacı zulümden kaçmak için kendi ülkelerinden kaçar. Uluslararası sığınma hukuku uyarınca sığınma talep etme hakları vardır.

 

Sığınmacı ile mülteci arasındaki fark nedir?

Sığınmacı, sığınma başvurusunda bulunan kişidir. Mülteci, sığınma hakkı verilmiş bir kişidir.

 

Bir ülkenin iltica politikalarını ve kurallarını neler etkiler?

Kendi ülkesinde zulme uğrayan herhangi bir bireyin güvenli bir ülkeye sığınma hakkı olmasına rağmen, sığınmacıların nasıl tanındığına ve onlara nasıl davranıldığına ilişkin yaklaşım ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Buna ek olarak, ülkeler sığınma hakkı tanıma kriterlerini nasıl tanımladıkları konusunda da farklılık gösterebilir.

Örneğin, bazı ülkelerde sığınmacılar gözaltı merkezlerinde konaklayabilirken, diğer ülkelerde onlara pansiyon gibi daha fazla yurt içinde konaklama imkanı sunulabilir.

Kabile şiddeti, bir kişinin kendi ülkesinde belirli hükümetler tarafından zulme uğradığını iddia etmesi için uygun bir neden olarak görülmeyebilirken, diğerleri bunu sığınma kriterlerine uygun bulacaktır.

 

Peki bu farklılıkların nedeni nedir?

iltica Sığınmayla ilgili yasalar 1948 İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin ve 1967 Mültecilerin Statüsüne İlişkin Protokol’ün 14(1) Maddesinde yer almasına rağmen, her ülke kendi ilgili mevzuatını oluşturur. Bu mevzuat, mevcut uluslararası sığınma yasalarına uygun olmalıdır, ancak o ülkenin bu yasalara ilişkin kişisel tanımını kendi mevzuatına da yerleştirecektir. Bu ‘kişisel tanım’, örneğin eşcinselliğin yasaklandığı veya hoş karşılanmadığı ülkelerde, ülkeler arasında görülen bazı farklılıklara yol açabilir, bu gerekçelerle zulüm, sığınma hakkı verilmesi için bir neden olarak görülmeyebilir.

Buna ek olarak, bir ülkenin AB (Avrupa Birliği) gibi bir grup ülke veya devletin üyesi olduğu durumlarda, grup mevzuatına bağlı kalmak gerekebilir.

Yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Yada google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

İltica ne demek?

İltica, belirli sebeblerden dolayı yaşadığı ülkeyi terketmek zorunda kalarak başka bir ülkeye sığınma talebinde bulunmaktır. İltica talebinde bulunan kişi iltica etme nedenlerini açık bir şekilde belirtmek ve ispatları ile hazır hale getirmelidir. Yaşadığı ülkede rejim baskısı yada can güvenliği tehlikesi sebebi ile sorun yaşayan herkes iltica talebinde bulunma hakkına sahiptir.

Kimler iltica eder?

Ülkesini terk eden ve başka bir ülkede zulümden ve ciddi insan hakları ihlallerinden korunmak isteyen, ancak henüz yasal olarak mülteci olarak tanınmayan ve sığınma talebiyle ilgili bir karar almayı bekleyen herkes iltica edebilir. iltica talebinde bulunmak bir insan hakkıdır.

Netbilgiler

Netbilgiler Özgün ve Faydalı Bilgiler İçeren Makaleler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu