HPV testi nedir?

HPV testi nedir? İnsan Papilloma Virüsü (HPV) Testi

HPV , insan papilloma virüsü anlamına gelir. HPV hem erkekleri hem de kadınları enfekte edebilir. HPV’li çoğu insan, sahip olduklarını bilmez ve hiçbir zaman herhangi bir semptom veya sağlık sorunu yaşamaz.

HPV’nin birçok farklı türü vardır. Bazı türleri sağlık sorunlarına neden olur. HPV enfeksiyonları genellikle düşük riskli veya yüksek riskli HPV olarak gruplandırılır.

Düşük Riskli HPV anüs ve genital bölgede ve bazen ağızda siğillere neden olabilir . Diğer düşük riskli HPV enfeksiyonları kollarda, ellerde, ayaklarda veya göğüste siğillere neden olabilir. HPV siğiller ciddi sağlık sorunlarına neden olmaz. Kendi başlarına gidebilirler veya bir sağlık hizmeti sağlayıcısı, küçük bir ofis içi prosedürde onları çıkarabilir.

Yüksek Riskli HPV. Yüksek riskli HPV enfeksiyonlarının çoğu herhangi bir belirtiye neden olmaz ve bir veya iki yıl içinde kaybolur. Ancak bazı yüksek riskli HPV enfeksiyonları yıllarca sürebilir. Bu uzun süreli enfeksiyonlar kansere yol açabilir. HPV, çoğu rahim ağzı kanserinin nedenidir . Uzun süreli HPV, anüs , vajina , penis, ağız ve boğaz kanserleri de dahil olmak üzere başka kanserlere de neden olabilir .

Bir HPV testi, kadınlarda yüksek riskli HPV’yi arar. Sağlık hizmeti sağlayıcıları, genellikle siğilleri görsel olarak inceleyerek düşük riskli HPV’yi teşhis edebilir. Yani teste gerek yok. Erkekler HPV ile enfekte olabilirken, genellikle erkekler için test önerilmez. Erkekler için FDA onaylı bir HPV testi yoktur ve HPV’li erkeklerin çoğu enfeksiyondan herhangi bir semptom göstermeden iyileşir.

Diğer isimler: genital insan papilloma virüsü, yüksek riskli HPV, HPV DNA, HPV RNA

HPV testi nedir Ne için kullanılır?

Test, rahim ağzı kanserine yol açabilecek HPV tipini kontrol etmek için kullanılır. Genellikle, rahim ağzı kanserine yol açabilecek anormal hücreleri kontrol eden bir prosedür olan pap smear ile aynı zamanda yapılır. HPV testi ve pap smear aynı anda yapıldığında buna birlikte test denir.

HPV testi nedir
HPV testi nedir

Neden bir HPV testine ihtiyacım var?

Aşağıdaki durumlarda bir HPV testine ihtiyacınız olabilir:

30-65 yaşlarında bir kadın. Bu yaş grubundaki kadınların her beş yılda bir pap smear (birlikte test) içeren bir HPV testi yaptırmasını önermektedir.

Pap smear testinde anormal sonuç alan herhangi bir yaşta bir kadınsanız

Pap smear sonuçları normal olan 30 yaşından küçük kadınlar için HPV testi önerilmez . Bu yaş grubunda rahim ağzı kanseri nadirdir, ancak HPV enfeksiyonları yaygındır. Genç kadınlarda çoğu HPV enfeksiyonu tedavi olmaksızın iyileşir.

HPV testi sırasında ne olur?

HPV testi için, dizleriniz bükülü olarak bir muayene masasında sırt üstü yatacaksınız. Ayaklarınızı üzengi denilen desteklerle dinlendireceksiniz. Sağlık uzmanınız, rahim ağzının görülebilmesi için vajinayı açmak için spekulum adı verilen plastik veya metal bir alet kullanacaktır. Sağlayıcınız daha sonra serviksten hücreleri toplamak için yumuşak bir fırça veya plastik spatula kullanacaktır. Ayrıca bir pap smear alıyorsanız, sağlayıcınız her iki test için aynı örneği kullanabilir veya ikinci bir hücre örneği toplayabilir.

Teste hazırlanmak için herhangi bir şey yapmam gerekecek mi?

Adet dönemindeyken test yaptırmamalısınız. Testten önce belirli aktivitelerden de kaçınmalısınız. Testinizden iki gün önce başlayarak şunları yapmamalısınız:

Tampon kullanın

Vajinal ilaçlar veya doğum kontrol köpükleri kullanın

duş

seks yap

Testin herhangi bir riski var mı?

HPV testi için bilinen bir risk yoktur. İşlem sırasında hafif bir rahatsızlık hissedebilirsiniz. Daha sonra, biraz kanamanız veya başka bir vajinal akıntınız olabilir.

Sonuçlar ne anlama geliyor?

Sonuçlarınız negatif, aynı zamanda normal veya pozitif, anormal olarak da adlandırılır.

Negatif/Normal. Yüksek riskli HPV bulunamadı. Sağlık uzmanınız, yaşınıza ve tıbbi geçmişinize bağlı olarak beş yıl içinde veya daha erken bir zamanda başka bir tarama için geri gelmenizi önerebilir.

Pozitif/Anormal. Yüksek riskli HPV bulundu. Bu kanser olduğunuz anlamına gelmez. Bu, gelecekte rahim ağzı kanserine yakalanma riskiniz yüksek olabileceği anlamına gelir. Sağlık uzmanınız, durumunuzu izlemek ve/veya teşhis etmek için daha fazla test isteyebilir. Bu testler şunları içerebilir:

Sağlayıcınızın vajina ve servikse bakmak için özel bir büyütme aracı ( kolposkop ) kullandığı bir prosedür olan kolposkopi

Servikal Biyopsi , sağlayıcınızın mikroskop altında bakmak için serviksten bir doku örneği aldığı bir prosedür

Daha sık birlikte test (HPV ve pap smear)

Sonuçlarınız pozitifse, düzenli veya daha sık test yaptırmanız önemlidir. Anormal servikal hücrelerin kansere dönüşmesi on yıllar alabilir. Erken bulunursa, anormal hücreler kansere dönüşmeden tedavi edilebilir . Rahim ağzı kanserini önlemek, geliştikten sonra tedavi etmekten çok daha kolaydır.

Laboratuvar testleri, referans aralıkları ve sonuçları anlama hakkında daha fazla bilgi edinin .

HPV testi hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?

HPV’nin tedavisi yoktur, ancak çoğu enfeksiyon kendi kendine geçer. HPV kapma riskinizi azaltmak için adımlar atabilirsiniz. Sadece bir partnerle seks yapmak ve güvenli seks yapmak (prezervatif kullanarak) riskinizi azaltabilir. Aşı daha da etkilidir.

HPV aşısı, kendinizi yaygın olarak kansere neden olan HPV enfeksiyonlarından korumanın güvenli ve etkili bir yoludur. HPV aşısı, virüse hiç maruz kalmamış birine verildiğinde en iyi sonucu verir. Bu nedenle insanlara cinsel aktiviteye başlamadan önce verilmesi tavsiye edilir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ve Amerikan Pediatri Akademisi, kız ve erkek çocuklarına 11 veya 12 yaşından itibaren aşılanmalarını önermektedir. Genellikle, birkaç ay arayla toplam iki veya üç HPV aşısı (aşı) yapılır. . Doz sayısındaki fark, çocuğunuzun veya genç yetişkinin yaşına ve sağlık hizmeti sağlayıcısının tavsiyelerine bağlıdır.

HPV aşısı hakkında sorularınız varsa, çocuğunuzun sağlık hizmeti sağlayıcısı ve/veya kendi sağlayıcınız ile konuşun

HPV testi nedir yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Yada google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

hpv-pap smear testi nedir?

hpv-pap smear testi nedir? , hücreleri yüksek riskli HPV türleri ile enfeksiyon açısından kontrol eder . 
Pap testi (Pap smear veya servikal sitoloji olarak da adlandırılır) servikal hücreleri toplar ve HPV’nin neden olduğu ve tedavi edilmezse serviks kanserine dönüşebilecek değişiklikleri arar. 
Ayrıca rahim ağzı kanseri hücrelerini de tespit edebilir.

HPV testi pozitif çıkarsa ne olur?

Pozitif bir test sonucu, bu sonuç şu anda rahim ağzı kanseriniz olduğu anlamına gelmez, ancak gelecekte rahim ağzı kanserinin gelişebileceğinin bir uyarı işaretidir.
rahim ağzı kanseriyle bağlantılı bir tür yüksek riskli HPV’ye sahip olduğunuz anlamına gelir . 

HPV testi hangi durumlarda yapılır?

Doktorlar, 30 ila 65 yaş arasındaki çoğu kadın için bir HPV testi veya ortak test (birlikte Pap ve HPV testi yaptırma) yapılmasını önerir.

Netbilgiler

Netbilgiler Özgün ve Faydalı Bilgiler İçeren Makaleler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu