Hizmet Sektörü

Hizmet Sektörü nedir?

Hizmet sektörü, hizmet sektöründe faaliyet gösteren ve tüketicilere, şirketlere, kuruluşlara ve hükümetlere hizmet veren şirketlerin hisselerini içerir. Hizmetler maddi olmayan ürünler ve Tekliflerdir, elinizde tutabileceğiniz fiziksel bir ürün değildir.

Hizmet Sektörü
Hizmet Sektörü

Portföyünüzü genişletmenin bir yolu, Hizmet sektörüne yatırım yapmaktır. Dengeli bir portföy oluşturmak için, birkaç veya tüm sektörlere yatırım yapmayı seçebilirsiniz. Tabii ki, her yatırım için ev ödevinizi önceden yapmak önemlidir. Hizmet sektörünü Portföyünüze dahil etmek istiyorsanız, bu kılavuzda bu sektör hakkında bilmeniz gerekenleri öğreneceksiniz.

Hizmet sektörünün tanımı ve örnekleri

Hizmet Sektörü, müşterilere, diğer şirketlere ve hatta hükümetlere hizmet veren şirketleri ve şirketleri içerir. Bir doktoru her ziyaret ettiğinizde, muayene yaptırdığınızda veya bir otelde kaldığınızda, bir hizmetten yararlanırsınız. Hizmet Sektörü aynı zamanda üçüncül sektör olarak da adlandırılır.

Hizmet sektöründeki paylar, hizmet sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin, ulaşım veya dağıtımdan eğitime ve sosyal hizmete kadar olan Paylarından oluşur.

Hizmet Sektörü nasıl çalışır?

Hizmet sektöründeki şirketler, mallardan ziyade hizmet üretmekle daha çok ilgilenmektedir. Bu sektör de dahil olmak üzere birçok alt sektöre dağıtılmaktadır.:

Lojistik

Perakende

Toplu taşıma

Gıda

Misafirperverlik

Emlak

Teknoloji

Eğitim

Bilgisayar Hizmetleri

Sağlık

Ticari araçlar

Vaka çalışması

İletişim

Yeni yaratılış

Hizmet sektöründeki büyüme, tüketici talebinden kaynaklanmaktadır. Bu, hizmet sektörünün genel ekonomik koşullardan ve mevsimsel faktörlerden etkilenebileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, Hizmet Sektörü çok büyük olduğundan, bu faktörlerin farklı alt sektörler üzerinde farklı etkileri vardır.

Örneğin, Turizm ve seyahat endüstrisi, belirli mevsimlerde veya aylarda Seyahat için daha fazla talep görmektedir. Öte yandan, ekonomik yavaşlama zamanlarında, daha az insan dışarıda yemek yiyor veya boş zaman aktivitelerine harcıyor.

Hizmet sektörüne yatırım yapmanın avantajları ve dezavantajları

Profesyonel

Çeşitli şirketlere erişim

Dezavantaj

Hizmetlere olan ihtiyaç değişiyor ve gelişiyor

Çok çeşitli şirketlere erişim: Hizmet Sektörü birçok sektörü kapsadığından, çeşitli hizmet sektörlerine yapılan yatırımlar, geniş bir hisse senedi yelpazesine yatırım yaparak Portföyünüzü çeşitlendirmenize yardımcı olabilir.

Dezavantajları açıklandı

Hizmetlere duyulan ihtiyaç değişiyor ve gelişiyor: dezavantajı, hizmetlerin yüksek talep görmesine rağmen, ihtiyaç duyulan hizmetlerin türü zaman içinde sık sık değişiyor. Örneğin, şovları izlediğiniz yerin kablolu televizyon olduğu bir zaman olabilir, ancak şimdi birçok kişi akış servislerini kullanıyor. İstenmeyen bir hizmete yatırım yaparsanız, para kaybedebilirsiniz.

Muazzam: Hizmet sektörü birçok alt sektörü kapsamaktadır ve bunları tam olarak incelemek zor olabilir. Sektörün her bir alt sektörüne hakim değilseniz, doğrudan en çok bildiğiniz alt sektöre yatırım yapmak daha mantıklı olabilir. örneğin, tüm üçüncül sektör yerine doğrudan teknoloji şirketlerine yatırım yapmak.

Bireysel yatırımcılar için bu ne anlama geliyor?

İnsanlar ulaşım ihtiyaçları, Sağlık Hizmetleri, Eğitim Programları, teknolojik ilerleme ve daha fazlası söz konusu olduğunda hizmet sektörüne büyük ölçüde bağımlıdır. Hizmet Sektörü günlük yaşamda yer almaktadır.

Sektörün tüketici talebi tarafından belirlendiği göz önüne alındığında, hizmet sektöründeki şirketlere ve dolayısıyla hizmet alırken yatırımlarına yardımcı olurlar. Ancak, belirli Hizmetleri kullanmayı bırakırsanız, bu geliri şirketten alırsınız.

Örneğin, kablolu TV sağlayıcınızla bağlantıyı keserseniz ve bir akış hizmeti tercih ederseniz, başkalarının da aynı şeyi yapıp yapamayacağını merak edebilirsiniz. Bu bir Trendse, paranızı bir kablo şirketinin hisse senetlerine yatırmadan önce dikkatli olmalısınız.

Hizmet sektörüne nasıl yatırım yapılır?

Hizmet sektörünü oluşturan tüm alt sektörlere yatırım yapabilir veya yatırım İhtiyaçlarınıza en uygun alt sektörleri seçebilirsiniz. Hizmet sektörünün en büyük avantajlarından ve zorluklarından biri genişliğidir. Çok çeşitli İşletmeleri kapsadığı için, genel sektöre yatırım yaparak kendinizi belirli alt sektörlerin risklerinden koruyabilirsiniz.

Farklı alt sektörler farklı faktörlerden etkilenir. Örneğin, iletişim şirketleri iş Döngülerine karşı daha hassastır, Kamu Hizmetleri ise daha istikrarlı Varlıklar olma eğilimindedir. Finansal hizmetler şirketleri, iş döngülerinin başında üstün performans elde etme eğilimindeyken, sağlık şirketleri iş döngülerinin son aşamalarında üstün performans elde etme eğilimindedir.

borsa yatırım fonları ile bu sektöre yatırım yapabilirsiniz. sağlık fonları veya sigorta sektörü fonları. Ayrıca, hizmet sektörüne yatırım yaparak kendinizi meşgul edebilirsiniz. sektör fonları veya hizmet sektöründeki şirketlere doğrudan hisse alımı.

Önemli Sonuçlar

Hizmet Sektörü, mal yerine hizmet veren şirketleri içerir ve çok çeşitli alt sektörlerden oluşur.

Tüm hizmet sektörüne yapılan yatırımlar, alt sektörlerin farklı iş modellerine sahip olması nedeniyle Portföy Çeşitlendirmesine katkıda bulunabilir.

Hizmet sektörü, hizmetler ve Tüketici talepleri geliştikçe değişiyor.

Yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Yada google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

 

Hizmet sektörleri nelerdir?

Türkiyede hizmet sektörü genel olarak vatandaşa hizmet sağlayan tüm meslekleri hizmet sektörü olarak ele alır. Devlet memurları, muhasebeciler, Avukatlar, Çöpçülük, Askeri Personel, Sağlık çalışanları, Polis Teşkilatı, Psikologlar, Web tasarım ve Yazılım gibi birçok meslek hizmet sektörüne girer.

Hizmet sektörleri neden önemlidir? 

Hizmet endüstrileri, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle toplumun önemli bir parçasıdır: 
Temel hizmetlerin halka sunulması : Hizmet endüstrileri genellikle sağlık, ulaşım ve eğitim gibi halka temel hizmetleri sağlar.

Netbilgiler

Netbilgiler Özgün ve Faydalı Bilgiler İçeren Makaleler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu