Google Ads Nedir? Nasıl Çalışır? Nasıl Kullanılır? **2022

Google ads nedir? Google Ads’ün işleyişi açık artırma ilkesine dayanmaktadır. Google ads nasıl çalışır? ve google ads nasıl kullanılır? Bu yazımızda bu soruların ve google ads’in reklam çeşitlerine değineceğimiz makalemize başlıyoruz. Aynı anahtar kelime rezervasyonuyla bir makalenin veya ürünün reklamını yapan tüm şirketler, Google Ads’de reklam alanı için açık artırmaya katılır. Reklamların yerleşimi, Google tarafından belirlenen teklif ve kalite puanından kaynaklanır ve reklam sıralaması olarak adlandırılır. Google Ads’ün yardımıyla, organik erişimin düşük olmasına rağmen, yeni müşterileri bir şirketin web sitesine yönlendirmek ve onlara bilgi sağlamak mümkündür. Kural olarak, organik arama sonuçlarının üzerinde en fazla 4 metin reklam görünür.

Google Ads nedir? Google ile reklam vermenin önemli bir avantajı, aradığınız ürün, makale veya hizmete yönelik mevcut ilgidir. 2000 yılında reklam aracı Google Adwords’ün tanıtılmasından bu yana, Google arama yoluyla küçük reklamlar yerleştirilebilir ve bulunabilir. Etkili bir pazarlama aracı olarak Google Ads, hem olası satış yaratmayı teşvik edebilir hem de bir şirketin satışlarını artırabilir.

Google Ads nedir
Google Ads nedir

Google ads nedir

Google ADS’in Yapısı

Google Ads nedir? Google Ads farklı alanlarda yapılandırılmıştır: kampanyalar, reklam grupları ve reklamlar. Anahtar kelimeler, reklam gruplarına atanır ve anahtar kelime seçenekleri kullanılarak reklam için en uygun şekilde yapılandırılabilir. Bu, kalite faktörü ile sıralamayı belirleyen TBM’nin (tıklama başına maliyet) belirlenmesiyle sonuçlanır. Google Ads’deki bir reklam, metin reklam, görüntülü reklam veya alışveriş reklamı biçiminde görünebilir. Bir Google Ads kampanyasının Kalite Puanı, beklenen TO’dan (tıklama oranı),
reklam metninin alaka düzeyi ve açılış sayfasındaki kullanıcı deneyimi. Bu nedenle, Google’ın tüm kampanya fırsatlarını nasıl değerlendirdiğini ifade eder. Ödeme yöntemi, mevcut bütçeye ilişkin iyi bir genel bakışı garanti eder, çünkü şirket yalnızca reklam kullanıcı tarafından tıklanır tıklanmaz ödeme yapar.

Google ADS’in Tarihçesi

Google Ads nedir? Google arama motoru, Eylül 1997’den beri bu ad altında aktiftir ve başlangıçta reklamsızdı. Ancak, 2000 yılında Google Ads’ün (şimdi Google Ads) kullanıma sunulmasıyla birlikte tüm bunlar değişti. Program başlangıçta bugünkünden farklı bir prensibe dayanıyordu. İlk aşamada, reklam verenler için maliyetler CPM (bin kişi başına maliyet) bazında belirlendi. O sırada Google, aylık bir ücret karşılığında reklam kampanyaları oluşturup yönetiyordu. Bir süre sonra Google süreci değiştirdi ve reklamların kendi kendini yönetmesi için Google Ads’e bir müşteri portalı ekledi. Bu köklü değişikliğin bir sonucu olarak, müşteriler artık reklam kampanyalarını kendileri oluşturabildiler ve o zamandan beri tüm uygulamadan sorumlu oldular. O andan itibaren Google Ads açık artırma ilkesine geçildi ve PPC sistemi getirildi.

Google Ads nedir? 2005 yılında Google, Google Ads uzmanlarını eğitmenin ve sertifikalandırmanın bir yolu olan Google Reklam Uzmanı Programı’nı tanıttı. Bu programlar farklı isimler altında günümüze kadar devam etmektedir. 2018’de yeni Google Ads adını içeren bir yeniden lansman oldu. Çünkü metinlere ek olarak, artık video reklamcılığı veya görüntülü reklamcılık da odak noktasında ve bu nedenle “kelime” kelimesi marka adından kayboldu.

google ads nedir
google ads nedir

Google Ads İle Klasik Reklamcılık Arasındaki Fark?

Google Ads nedir? Google Ads kampanyaları aracılığıyla reklam vermek, basılı veya TV reklamcılığı gibi klasik reklamcılık biçimlerine kıyasla çok daha hedeflidir. Geleneksel reklamcılık biçimleriyle, alıcılar reklamla “üst üste bindirilir”. Bununla birlikte, Google Ads aracılığıyla yapılan reklamlar, kullanıcının arama amacı tarafından yönlendirilir , çünkü reklam, belirli bir arama terimi veya ilgili bir arama sorgusu olmadan kullanıcı tarafından görülemez . Google, geçmişte yapılan arama sorguları gibi teknik verileri kullanarak hedef kitleyi daraltabilir. Ölçülen değerler her zaman mevcut olduğundan, mevcut bir ekran sürekli olarak esnek bir şekilde optimize edilebilir.

Maliyet Kontrolü

Google Ads nedir? Google Ads reklamcılığının bir başka avantajı da maliyet kontrolüdür. Hem Google Ads hesabı oluşturmak hem de kampanya oluşturmak ücretsizdir. Katkılar, yalnızca reklama aktif olarak tıklanır tıklanmaz ödenir. Tıklama başına ortalama maliyetler büyük ölçüde değişebilir ve birkaç kuruştan çift haneli miktarlara kadar değişebilir. Bazı bölgelerde fiyatlar üç haneli aralıkta bile. Ancak, TBM’lerin miktarı anahtar kelimelere, reklam konumuna ve reklam kalitesine bağlıdır. Örneğin, baskı alanındaki bir reklam alanı birkaç yüz avroya mal olabilir.

Google ADS Yeniden Pazarlama

Google Ads Yeniden Pazarlama, kullanıcılara web sitesini veya daha önce reklamı yapılan ürünü hatırlatmak ve tekrar hitap etmek için kullanılır. Google Ads Yeniden Pazarlama, reklam aracılığıyla açılış sayfasına ulaşmış olan kullanıcılara yeniden bir reklam görüntüler. Kendi reklamınızla ilgili diğer sağlayıcıların hizmetlerini veya ürünlerini aradıysanız, kendi reklamınız diğer anahtar kelimelerle yapılan aramalarda da görünecektir. Bu nedenle Google Ads yeniden pazarlama ilkesi, yalnızca Google arama çubuğundaki sorgularla değil, aynı zamanda Google görüntülü reklam ağından başka bir web sitesini ziyaret ederek de çalışır. Araç, örneğin, potansiyel müşteriler bir ürünün ayrıntılı açıklamasını görür görmez de kullanılır. Alışveriş sepetine bir ürün eklenmişse ancak nihai ürün satın alınmamışsa, kullanıcıya ürünü hatırlatmak için yeniden pazarlama stratejisi de kullanılır. Yeniden pazarlamanın kullanıcıyı rahatsız etmemesi de önemlidir., çünkü Google Ads kullanımı yalnızca istenen ürünleri göstermeli ve bu nedenle istenmeyen hiçbir ürün kalıcı olarak kullanıcının dikkatini çekmemelidir.

Google Reklam Türleri

 • Arama reklamları (Google arama sonuçları esnasında metin reklamların görüntülenmesi)
 • Görüntülü reklam modeli ( google ile işbirliği yapan web sitelerinde resimli reklamların gösterilmesi)
 • Video reklamları (YouTube üzerinde video reklamların yapılmasına olanak sağlar)
 • Alışveriş reklamları (Google aramaları sırasında alışveriş sekmesi altında ürünlerin fiyatları ile gösterilmesi)
 • Uygulama reklamları (Bir çok alanda uygulamanızı tanıtmanıza imkan sağlar)

Google Ads nedir? Hali hazırda tamamlanmış bir dokümanı Google Ads’e yüklemek veya programdaki ipuçlarını kullanarak kendiniz bir reklam tasarlamak mümkündür. Bir kampanya oluşturmadan önce, benzersiz bir satış noktası formüle edilebilmesi için şirketin USP’sini (benzersiz satış teklifi) tanımlaması gerekir. Buna dayanarak, metnin mümkün olduğunca kişisel olması gerekir. Reklam oluşturmak için öncelikle kampanya türünü belirlemeli ve hedef kitlenin coğrafi konumunu ve dilini seçmelisiniz. Konum belirleme bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde mümkündür. Bir reklam uzantısı ayarıyla, örneğin Google site bağlantılarında veya derecelendirmelerde reklamın görünürlüğü de mümkündür.

Google Ads nedir? Hedef grubun kullanıcı davranışı önceden değerlendirilmeliydi. Ardından, reklam planlayıcı aracılığıyla kesin bir zamanlama gerçekleştirilebilir. Haftanın tercih edilen saatleri veya günleri seçilebilir. Devam eden bir kampanya herhangi bir zamanda duraklatılabilir ve yeniden etkinleştirilebilir.

Google Ads iki alana bölünmüştür: arama sonuçları sayfaları, Google Haritalar ve Google Alışveriş’in yanı sıra arama ağı ortağı sayfalarını içeren arama ağı (arama ağı ortakları, aynı zamanda Google aramayı kullanan GMX gibi üçüncü taraf sağlayıcılardır) ve ayrıca Google Ads reklamlarını görüntüler). Diğer alana görüntü ağı denir. Bu, Youtube gibi Google web sitelerinde ve milyonlarca başka çevrimiçi platformda (web siteleri ve uygulamalar) zengin medya reklamcılığını içerir. Bu içerik öncelikle görseldir.

Metin Reklam

Google Ads metin reklamları. Google’daki bir metin reklam, iki başlık, bir metin satırı, bir nihai URL ve iki isteğe bağlı yol alanından oluşur. Bu, URL adresinin önünde reklam kelimesiyle işaretlenmiştir (6/2020 itibariyle). Reklamlar iki blok halinde konumlandırılmıştır. Sayfanın üst kısmında, organik arama sonuçlarının üzerinde, en fazla dört reklam alanı vardır. Sayfanın sonunda, reklamı yapılmayan arama sonuçlarının altında en fazla üç reklam alanı mevcuttur. Bu, 1. sayfada toplam yedi reklam alanının mevcut olduğu anlamına gelir.

Google metin reklamların özel bir biçimi, mevcut içeriğe dayalı olarak tamamen bağımsız bir şekilde metin reklamlar oluşturan dinamik arama ağı reklamlarıdır. Her şeyden önce, bu daha büyük mağazalarda pazar araştırması için etkili bir araçtır.

Alışveriş Reklamları

Google Alışveriş reklamları, ürünler için özel olarak hazırlanmış bir Google arama motorunu tanımlar. Bu ücretli sonuçlar, alakalı aramalar için doğrudan Google arama sonuçları sayfasında ve “Alışveriş” sekmesinde görünür. Belirli bir öğeyi ararken, ürünler için özel olarak tasarlanmış Google Alışveriş reklamları görünecektir.

Görüntülü Reklamlar

Google görüntülü reklam, Google ortak web sitelerinde reklam afişleri biçimindeki reklamları içerir.

Youtube Reklamı

Video reklamlar, Google Ads aracılığıyla YouTube’a yerleştirilebilir. Oynatma, hedef gruplara, seçilen içeriğe veya yeniden pazarlamaya dayalıdır. Reklam, video platformundaki yüksek sayıda tıklamadan yararlanabilir. YouTube’da altı farklı reklam biçimi vardır:

 • Atlanabilir video reklamlar (ayrıca TrueView video reklamları)
 • Atlanamayan video reklamlar
 • Tampon Reklamlar
 • Yer paylaşımlı reklamlar
 • Reklamları göster
 • Sponsorlu bilgi kartları

Atlanabilir Reklamlar, kullanıcı tarafından beş saniye sonra atlanabilir. Ayrıca kullanıcılar tarafından pek sevilmeyen atlanamayan video reklamlar da vardır. Altı saniye veya daha kısa süren reklamlara tampon reklamlar denir. Yer paylaşımlı reklamlar terimi, bir videonun alt yarısında bulunan reklam banner’larını ifade eder. Görüntülü reklamlar, videonun sağında ve diğer videolar için öneriler listesinin üstünde görünür. Bilgi kartı reklam biçimi, çalışan bir video sırasında görüntülenebilen küçük CTA öğelerinden oluşur.

Google ADS’in Denetlenmesi

Google Ads nedir? Google Ads için çeşitli programlar ve ek işlevler ile kullanım basitleştirilebilir ve optimize edilebilir. Çevrimiçi reklamcılık ve Google Ads alanlarında konuya özel bilgi için akreditasyon, Academy for Ads’deki bir Google Ads sertifikası aracılığıyla alınabilir. Google ayrıca önceden çeşitli eğitim materyalleri ve ipuçları sağlar. Bu sertifika ile şirketler, serbest çalışanlar veya reklam ajansları tarafından harici destek sağlanmış olsa bile, Google Ads alanında mümkün olan en iyi bilgi birikimiyle çalıştıklarından emin olurlar. Google Ads ajansları ayrıca şirketlere çalışanları eğitmek için seminerler sunar. Kullanıcı, mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini elde etmek için birçok alanda Google’dan yardım alır. Teknik sorunlar için Google Ads Destek personeli hazırdır. İçerikle ilgili sorular ortaya çıkarsa, Google Hesabı danışmanları stratejik konularda tavsiyelerde bulunur.

Google ADS’in Düzenlenmesi Ve Yönetimi

Google Ads nedir? Google Ads ile merkezi bir arayüz, farklı kampanya türlerini aynı anda yönetmeyi ve düzenlemeyi mümkün kılar. Orada kampanyalar oluşturulabilir, reklam materyalleri oluşturulabilir veya yüklenebilir, performans istatistikleri görüntülenebilir ve çok daha fazlası. Google Ads kampanyalarının çevrimdışı düzenlenmesi ve yönetimi, Google Ads Editör ile mümkündür. Google Ads hesabıyla senkronize olan ücretsiz bir masaüstü uygulamasıdır.

Google Ads komut dosyaları , kendi hesabınızla işlem yapmayı basitleştirmek için kullanılabilir. Bu, hesaptaki görevleri otomatikleştirme fırsatı verir. Bu şekilde zaman alan işlerin önüne geçilebilir. Ayrıca Google Ads, ek işlevleri içerecek şekilde genişletilebilir. Birden çok Google Ads hesabını merkezi olarak yönetmek için bir Google Ads MM (Çoklu Müşteri Merkezi) kullanılabilir. Tek bir oturum açma ile çeşitli hesaplarda düzenleme yapmak mümkündür. Bu, örneğin daha büyük şirketler veya reklam ajansları için yararlıdır.

Google Merchant Center, Google Alışveriş ürünlerini yönetmek için sanal bir satıcı merkezidir. Bu sayede çevrimiçi mağazaların ürün verilerinin yerleştirilmesi için veri setleri yüklemesi mümkündür.

Google Ads üzerinden reklam yapmak performans odaklıdır. Reklamları daha doğru bir şekilde değerlendirebilmek için Google Analytics kullanılmakta ve bu sayede kampanyalara hedeflenmiş referans verilmektedir. Google Analytics yardımıyla, bir web sitesindeki ziyaretçi sayısı ve ziyaretçi davranışı gibi istatistiksel veriler izlenebilir. Ziyaretin süresi, kullanıcının hemen çıkma oranı ve bir kullanıcının görüntülediği sayfa sayısı, reklamların görüntülenmesini optimize etmek için öncelikle önemlidir. Bir web sitesine yeni veya geri gelen ziyaretçiler de görüntülenir.

Google Ads Kurulumu

Google Ads‘de bir reklam oluşturmaya ve optimize etmeye yardımcı olacak birkaç kılavuz vardır. Anahtar kelime analizine dayalı olarak, kampanya oluşturmaya ek olarak, reklam oluşturma, reklamın başarılı olması için önemli adımlardır.

Anahtar Kelime Analizi

Google Ads nedir? Doğru anahtar kelimeleri araştırmak, metin reklamlar alanındaki bir Google Ads kampanyasının önemli bir parçasıdır. Çünkü sadece anahtar kelimeler girilerek reklam yerleştirilebilir ve böylece fark edilebilir. Anahtar kelimeler, kullanıcıların makaleyi arama motorunda bulmak için kullanabileceği kelimeleri ve kelime kombinasyonlarını tanımlar. Müşterinin bakış açısından formüle edilmelidirler. Sözcük seçimini belirleyebilmek için potansiyel alıcıların kişiliklerini oluşturmak yararlıdır. Negatif Eşleme (negatif anahtar kelime) seçeneği, reklamın anahtar kelimelerde görünmesini engeller. Bu seçenekle tek yapmanız gereken anahtar kelimenin önüne eksi işareti koymaktır. Google, arama motorunun metin alanına yazarken, kullanıcının bir arama sorgusuna karar vermesine yardımcı olmak için ekranda seçilebilir arama terimleri önerir. Bu öneriler, anahtar kelime seçiminde yardımcı olabilir.

Hedef Gruplara Uyum

Google Ads, kullanıcıları farklı hedef gruplara ayırmanın üç yolunu sunar. Google, kullanıcıları ilgi alanlarına, davranışlarına ve demografik verilerine göre gruplara ayırabilir. Bu, Google Ads reklamının alakalı olduğu kitleleri hedeflemeyi kolaylaştırır.

Google Ads Reklam Kampanyası Oluşturma

Google ads reklam kampanyası oluşturma. Yeni bir kampanya oluşturulduğunda, genellikle reklamcılık hedefinin amacını genel olarak özetler. Bir örnek, bir çevrimiçi mağazanın “Ayakkabılar” kategorisi olabilir. Ayrıca, kampanya oluşturma adımında bir kampanyanın bölgesel yönelimi veya reklam süresi gibi genel parametreler belirlenir. Reklam gruplarının oluşturulması, bir reklamcılık hedefi içinde çeşitli alt öğeler içerir.

Teklifler

Bir reklam için teklif verilmesi tahminlerine dayanır. Tabii ki, karlılık da bir rol oynar ve bu nedenle teklif, örneğin rekabete de bağlıdır. Yukarıda açıklanan adımlar, farklı kampanyalar için tekrarlanır ve ilgili hedef gruba özel olarak uyarlanır.

Google Ads Dönüşüm İzleme

Google Ads Dönüşüm İzleme aracı, Google Ads’deki bir reklamın başarısını izlemek için tasarlanmıştır. Bu işlev, yerleştirilen bir reklama yapılan tıklamaların, bir ürünün satın alınması veya yeni potansiyel müşteriler oluşturulması gibi eylemlere ne ölçüde yol açtığını kaydeder. Dönüşüm, ölçülen somut hedefler anlamına gelir. Yani bir ürünün satışı veya bir soruşturma. Dönüşüm oranı , ticari başarı ile reklamların performansı arasındaki ilişkiyi yansıttığından, çevrim içi pazarlamada dönüşümü artırmak önemli bir hedeftir. Google Analytics aracılığıyla dönüşüm izlemeyi kurmak da mümkündür.

Google Ads Optimizasyonu

Google Ads nedir? Her durumda, şirketin KPI’sinin ( Anahtar Performans Göstergesi ) düzenli olarak gözden geçirilmesi gerekir. Bunlara TBM, TO, dönüşümler ve dönüşüm oranı değerleri dahildir. Bu değerlere dayanarak, TBM’ler ayarlanabilir. Önceki metin istenen sonuca yol açmadıysa, reklam metinleri optimize edilebilir veya hatta tamamen yeniden yazılabilir. Yeni bir anahtar kelime analizi de yapılabilir ve daha sonra yeni anahtar kelimeler eklenebilir, ancak bazıları kaldırılabilir. Hariç tutulan anahtar kelimeler de yenilenmelidir. Ayrıca reklamın daha başarılı olması için hedef kitleyi yeniden gözden geçirmek ve gerekirse bazı hedef grupları eklemek veya silmek gerekebilir. Kullanılabilir bütçe birkaç kampanyaya dağılmışsa, hangi kampanyanın daha fazla aldığı dikkate alınmalıdır. Temel kural: Reklam ürünü ne kadar önemli veya daha karlı olursa, kampanya için o kadar fazla bütçe kullanılmalıdır.

Google Ads Reklamlarında A/B Testi

Google ads reklamlarında A/B testleri yardımıyla bir web sitesinin performansını ve dolayısıyla çekiciliğini kayıt altına almak ve kullanıcı davranışlarını gösteren ipuçları almak mümkündür. İnsanlar A ve B gruplarına ayrılır. Gruplara aynı web sitesi aynı içerikle, örneğin farklı bir tasarımla gösterilir. Google Ads bağlamında A/B testleri, Google Ads’ün işlevlerine göre gerçekleştirilir. Örneğin, açılış sayfaları yerine anahtar kelimeler, anahtar kelime seçenekleri veya reklam metinleri kullanılır.

Google Ads Açılış Sayfaları

Google Ads‘in yardımıyla başarılı bir pazarlama için potansiyel müşteriler için net bir şekilde tasarlanmış bir açılış sayfası gereklidir. Bu, potansiyel bir müşterinin arama motoru veya reklam yoluyla ulaştığı bir web sitesini tanımlar. URL, bir Google Ads reklamının ayrılmaz bir parçası olduğundan, açılış sayfası otomatik olarak Google Ads reklamına aittir. Bir açılış sayfasının kalitesine dikkat edilmelidir, aksi takdirde en iyi Google Ads reklamı istenen başarıyı sağlamayacaktır, çünkü potansiyel müşteri tıkladıktan sonra sayfadan sapabilir ve satın alma yapmaz. Açılış sayfasında şirketi ve teklifleri en iyi şekilde temsil etmek için şeffaf olmalıdır. Şirket, ürünler ve teklifler ile hizmetler hakkında bilgi bulmak mümkün olmalıdır. Ayrıca, potansiyel müşterinin hayal kırıklığına uğramaması ve sayfadan hemen ayrılması için, reklama ve arama çubuğuna eklenen anahtar kelimeye net bir referans olmalıdır. Dönüşümü teşvik etmek için web sitesinde harekete geçirici mesaj öğelerine yer verilmelidir. Açılış sayfasında sorunlar varsa, bunlar belirlenmeli ve düzeltilmelidir.

Google Ads’in Avantajları

 • Esneklik
 • Kampanyalar
 • Hedef kitle
 • Bütçe kontrolü
 • Ölçülebilirlik

Google Ads‘deki kampanyalarla şirketlere yüksek düzeyde esneklik sağlanır. Pazarlama uzmanı, pazarlama kampanyasının tasarımından ve uygulanmasından sorumludur ve bunu kendi hedef grubuna uyarlayabilir. Başarılar, diğer pazarlama önlemlerinin aksine anında başarı için tasarlandığından Google Ads aracında hemen değerlendirilebilir. Google Ads’e bir reklam yerleştirdikten sonra, bir web sitesini ziyaret edenlerin sayısı ve sonuçta ortaya çıkan satın alma işlemleri doğru bir şekilde takip edilebilir.

Google Ads’in Sınırları

 • Yenilik öğeleri
 • Rakip analizi
 • Tıklama sahtekarlığı

Google Ads nedir? Kullanıcı tarafından henüz bilinmeyen tamamen yeni makalelerin reklamı öncelikle Google Ads’de yapılıyorsa, bu, kullanıcının reklamla bağlantılı anahtar kelimeleri aramaması riskini beraberinde getirir. Bu durumda, ürün hala çok bilinmediği için kullanıcılar hiçbir şey göremeyebilir. Google Ads ile bağlantılı olarak bir rakip analizi yapmak zordur. Zaman zaman rakipler, rekabetin maliyetlerini artırmak için tıklama sahtekarlığı girişiminde bulunabilirler. Ancak olası bir dolandırıcılık izlenebiliyorsa Google bu tıklamaları geçersiz olarak sınıflandırır.

Çevrimiçi Pazarlamada Kullanımı

Google Ads nedir? Türkiyede yaşayan insanların yaklaşık yüzde 90’ı Google’ı bir arama motoru olarak kullandığından ve yüksek erişim nedeniyle potansiyel reklam alıcıları olarak kabul edildiğinden çok sayıda şirket Google’da reklam kullanıyor. 2011 yılının başlarında, ankete katılan müşterilerin yaklaşık %75’i reklamcılık aracı Reklamları kullanıyordu. Arama motoru reklamcılığı alanında internet kullanıcısı başına ortalama reklam harcaması 2020 yılında 29,93 Euro civarında olacaktır. 2024 yılına kadar yıllık %5,9 civarında bir büyüme bekleniyor.

yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Yada google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

Google Ads nedir ne işe yarar?

Google Ads, işletmenizi tanıtmak, ürün veya hizmet satmaya yardımcı olmak, bilinirliği artırmak ve web sitenize gelen trafiği artırmak için kullanabileceğiniz bir üründür . Google Ads hesapları çevrimiçi olarak yönetilir, böylece reklam metniniz, ayarlarınız ve bütçeniz dahil olmak üzere istediğiniz zaman reklam kampanyanızı oluşturabilir ve değiştirebilirsiniz.

Google Ads ile ne yapılır?

 
Arama reklamları (Google arama sonuçları esnasında metin reklamların görüntülenmesi)
Görüntülü reklam modeli ( google ile işbirliği yapan web sitelerinde resimli reklamların gösterilmesi)
Video reklamları (YouTube üzerinde video reklamların yapılmasına olanak sağlar)
Alışveriş reklamları (Google aramaları sırasında alışveriş sekmesi altında ürünlerin fiyatları ile gösterilmesi)
Uygulama reklamları (Bir çok alanda uygulamanızı tanıtmanıza imkan sağlar)

Google Ads nasil kullanilir?

1. Adım: Kaydolun
2. Adım: Bütçenizi Belirleyin
3. Adım: Hedef Kitlenizi Seçin
4. Adım: Bir Ağ Seçin
5. Adım: Anahtar Kelimelerinizi Seçin
6. Adım: Teklifinizi Belirleyin
7. Adım: Reklamınızı Yazın
8. Adım: Reklamınızı oluşturun

Google reklam ücreti ne kadar?

Google Ads’te reklam maliyetleri, anahtar kelimeye ve bulunduğunuz sektörde ki rekabete bağlı olarak değişmektedir. Türkiye de ortalama bir anahtar kelime için maliyetler 10 kuruş ile başlayıp üst sınırı için net bir rakam verilmemektedir. Reklam maliyetinizi hesaplamak için google ads anahtar kelime planlayıcısı aracından yardım alabilirsiniz.

Netbilgiler

Netbilgiler Özgün ve Faydalı Bilgiler İçeren Makaleler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu