Göç İdaresi Randevu

Göç İdaresi Randevu Alma

Göç İdaresi Randevu Coğrafi konumu nedeniyle Türkiye’nin önemli bir geçiş güzergahı olma görevi vardır. Son yıllarda ülkenin nüfus hareketliliğinin temelinde göç olgusu yatmaktadır. Son yıllarda ülkelerin ekonomik koşulları, eğitim koşulları ve siyasi sorunları nedeniyle Türkiye’ye göç eden ve burada yaşayan yabancı uyruklu sayısı her geçen gün artmıştır. Son yıllarda hareketlilikteki bu artışın çok daha yüksek bir seviyede olduğu gösterilmiştir. Çalışmalar, son yıllarda Türkiye’ye göç eden yabancı uyruklu sayısının yaklaşık 30 milyonu aştığını göstermiştir. Ayrıca bu 30 milyon yabancının yaklaşık yarım milyonunun Türkiye’de oturma izni ile kalıcı olarak yaşadığı tespit edilmiştir.

Göç İdaresi Randevu
Göç İdaresi Randevu

Göç hareketlerinden sonra ortaya çıkan sosyal uyum sorunları, ekonomik çalkantılar, siyasi ve sosyo-kültürel olayların sosyal hayata etkisini düzenlemek amacıyla Göç İdaresi Genel Müdürlükleri belirli politikalar düzenlemekte ve bu politikaların uygulanmasını izlemektedir.

Göç İdaresi Randevu sistemi, yabancı uyruklu vatandaşların Göç İdaresi Genel Müdürlükleri aracılığıyla aşağıdaki bilgilere ulaşmalarını sağlamıştır.

Oturma izni almak isteyen ve Türkiye’de kalıcı olarak yaşamak isteyenler için oturma izni hakkında detaylı bilgi verilmektedir.

Alınabilecek izin türlerinin ayrıntıları.

Oturma izni başvurularının nasıl yapıldığı ve ne kadar sürede tamamlandığı hakkında bilgilendirileceksiniz.

İkamet başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin Göç Genel Müdürlüğü tarafından talep edilen belgelerin ayrıntılı bir listesi bulunmaktadır.

Konaklama için başvurduktan sonra ödenmesi gereken ücret tutarı hakkında bilgi verilmektedir.

Yurt dışından Türkiye’ye gelen ve oturma izni (oturma izni) almak isteyen kişiler, T.C. Gerekli işlemleri yapmak için il müdürlüğü müdürlerinden randevu almanız gerekmektedir. Son zamanlarda Göç idaresi, ikamet izni talep ve süreçlerinin yoğunluğunu daha aktif takip edebilmek için e-ikamet sistemini kullanmaya başlamış ve randevusuz başvuru kabul etmemektedir.

Oturma izni başvurusu yapmak veya oturma iznini uzatmak isteyen yabancıların e-ikamet sistemine geçmeleri gerekmektedir. Oturma izni almak isteyen kişilerin bu sistem üzerinden gerçekleştirebilecekleri işlemler aşağıdaki şekilde gruplandırılmıştır,

İlk defa oturma izni almak isteyen kişiler için ilk defa oturma izni başvurusu,

Daha önce oturma izni almış ve bu oturma iznini uzatmak isteyen kişiler için oturma izninin uzatılması başvurusu,

Sonuçta, oturma izni sistemi pasaporttur.

26 Temmuz 2018 tarihinde oturma izninin yoğunluğu nedeniyle oturma izninin uzatılması için başvuruda bulunmak isteyen yabancıların randevu almaları gerekmektedir. Seçtiğiniz tarih ve saatte e-ikamet sistemi üzerinden ayarlayabileceğiniz bu randevu ile gerekli belgeleri vererek bulunduğunuz İl Göç İdaresi Müdürlüğüne gidebilirsiniz.

Göçmenlik Servisi ile Randevu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Göçmenlik Hizmetinin randevu sistemi ile randevu almak isteyen yabancı uyrukluların aşağıdaki ayrıntılara dikkat etmesi gerekmektedir,

Göç İdaresi Genel Müdürlüklerine başvuran yabancı uyruklu kişilerin atama bilgileri eksiksiz ve doğru olarak raporlanmaktadır. Uygulama türü gibi seçeneklerle hata yapılmamalıdır.

Türk Ceza Kanunu’nun 206. maddesine göre, sahte beyanlar ve sahte belgelerle başvuran kişilerce ikamet başvuruları reddedilmektedir. Oturma izninin verilmesi ve daha sonra sahte belge ve yalan beyanların bulunması halinde oturma izni iptal edilecek ve ilgililer hakkında sınır dışı işlemleri başlatılacaktır.

Göç İdaresi Randevu yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Yada google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

 

Netbilgiler

Netbilgiler Özgün ve Faydalı Bilgiler İçeren Makaleler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu