Faktoring Şirketi: Nedir ve En İyisi Nasıl Seçilir

Faktoring şirketleri, işletmelerin ödenmemiş faturalarını satın alır ve onlara önceden borçlu olunan miktarın bir yüzdesini avans olarak verir.

İşletmeniz diğer işletmelere hizmet sağlıyorsa, büyük olasılıkla fatura verme ve ödenmeyi bekleme sürecine aşinasınızdır. Faturaların 30, 60 ve hatta 90 günlük ödeme koşullarına sahip olması yaygın olsa da , bu, işletmenizin nakit akışında sorunlar yaratabilir.

İşte burada devreye fatura şirketler giriyor. Bu şirketler ödenmemiş faturaları indirimli olarak satın alır, böylece işletmeniz ihtiyaç duyduğu fonları daha erken alır. Faktoring şirketleri ve ihtiyaçlarınız için en iyisini nasıl seçeceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

faktoring
faktoring

Faktoring şirketi nedir?

Bu şirketler, bir işletmenin ödenmemiş faturalarını indirimli olarak satın almayı içeren fatura faktoring hizmetleri sunan bir şirkettir. İşletme birkaç gün içinde faturanın bir yüzdesini, örneğin %85’ini alır ve faktoring şirketi faturanın ve ödeme sürecinin mülkiyetini alır. Müşteriniz faturasını (ödediğinde, işletmenizin borçlu olduğu paranın geri kalanını (fatura tutarının kalan %15’i) şirketin ücretleri düşüldükten sonra alırsınız.

İşletmeler neden faktoring şirketleri ile çalışır?

Bir şirkete fatura satmak, bir hizmeti tamamladığınız zaman ile bu hizmet için ödemenin ne zaman yapılacağı arasındaki boşluğu kapatmaya yardımcı olabilir. Şirkete biraz para kaybedebilseniz de, nakit açığını kapatmak buna değer olabilir.

Bu tarz şirketle ayrıca bankalar gibi daha geleneksel borç verenlerden daha hızlı hareket etme eğilimindedir, bu nedenle hızlı bir şekilde nakde ihtiyacınız varsa verimli çözümler sağlayabilirler.

faktoring
faktoring

faktoring şirketleri nasıl çalışır?

Böyle bir şirket ile çalışmak nasıl bir şey? Bir şirkete 20.000$ değerinde fatura satarsanız, bunları 19.600$’a satın almayı kabul edebilir ve %2 oranında 400$ faktoring ücreti alabilir.

Şirket genellikle size faturaların tam değerini önceden vermez. Bunun yerine, size %85 peşin verebilir – bu durumda 16,660 ABD doları – ve ardından müşteriniz faturaları ödediğinde, kalan 2,940 ABD dolarını alırsınız.

Şirketler para kazanmak için faktoring veya faktör ücretleri (bazen iskonto oranları olarak da adlandırılır) alır. Bu ücretler, toplam fatura tutarının %1 ila %5’i arasında herhangi bir yere düşme eğilimindedir.

Alacağınız faktoring ücreti, genellikle faturanın değerine, işletmenizin satış hacmine, müşterinin ne kadar güvenilir olduğuna ve faktörün diğer niteliklerin yanı sıra “rücu” veya “geri ödemesiz” olup olmadığına bağlı olacaktır.

Unutulmamalıdır ki, faktör rücu ise, müşteriniz faturasını ödemezse işletmeniz borçtan sorumludur. Geri ödemesiz faktoringde, müşterinizin ödeme yapmaması durumunda riskin çoğunu şirket üstlenir, ancak bunun için daha yüksek bir faktör oranı talep eder.

Faktoring şirketleri iyi bir fikir mi?

Nakit akışı sorunlarını yönetmeniz veya kısa vadeli masrafları ödemeniz gerekiyorsa, özellikle de bir banka finansmanına hak kazanamıyorsanız veya sermayeye daha hızlı erişmeniz gerekiyorsa, bir şirket çalışmak iyi bir fikir olabilir.

Fatura finansmanına kıyasla, faturalarınızın kontrolünü elinizden bırakmaktan çekinmiyorsanız ve faktoring şirketinin müşterilerinizle profesyonel bir şekilde ilgileneceğine güveniyorsanız, şirketler ile çalışmak daha iyi bir seçenek olabilir.

İşlemlerde dikkate alınması gereken bazı avantaj ve dezavantajları şunlardır:

Faktoring şirketlerinin avantajları

 • Nakit akışını hızlandırın. Müşterilerin faturalarını ödemesini beklerken nakit açığını kapatmak için işletme sermayesine ihtiyacınız varsa, bir fatura faktoring şirketi yardım etmek için devreye girebilir.
 • Müşteriler için esnek ödeme koşulları. Daha uzun ödeme koşulları en iyi müşterilerinizden bazılarını mutlu ediyorsa, ödeme koşullarınızı korurken işinizin sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Faktoring şirketlerinin dezavantajları

 • Masraflı. Bir fatura faktoring şirketi ile çalışmak ücretleri nedeniyle pahalı olabilir.
 • Kontrol kaybı. Ayrıca, fatura faktoring şirketleri faturalarınızın mülkiyetini ve ödeme şeklini aldığından, müşteri ilişkileriniz söz konusu olduğunda kontrolü biraz kaybedersiniz.

Faktoring şirketi nasıl seçilir

Fatura faktoringi işiniz için doğru finansman çözümü gibi görünüyorsa, bir sonraki adım ihtiyaçlarınıza en uygun şirketi bulmaktır. Her tür küçük işletme finansmanında olduğu gibi, mümkün olan en iyi koşulları ve en düşük ücretleri aldığınızdan emin olmak için seçenekleri karşılaştırın.

Fatura faktoring şirketlerini karşılaştırırken aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

Çalıştıkları şirket türleri

Sektörünüze ve iş modelinize aşina olan bir şirket ile çalışmanıza yardımcı olur. Halihazırda benzer işletmelerle çalışıyorsa, bu deneyim sorunsuz bir sürecin sağlanmasına yardımcı olabilir. Sorulacak bazı sorular şunlardır:

 • Genellikle hangi büyüklükteki şirketlerle çalışır?
 • Hangi sektörlerde uzmanlaşmıştır?
 • İşletmelerin , onunla çalışmak için işteki süre veya belirli bir alacak hesabı tutarı gibi belirli kriterleri karşılaması gerekiyor mu?
 • faktoring
  faktoring

Faktoring işlemleri nasıl görünüyor?

Bu soruların yanıtlarını bulun:

 • Şirketin finanse edeceği maksimum (veya minimum) fatura sayısı var mı?
 • Tüm alacaklarınızı mı yönetecek, yoksa kontrolü elinizde tutup hangi faturaların satılacağına siz mi karar vereceksiniz?
 • Fonları ne kadar çabuk alacaksınız?
 • Müşteri faturasını ödeyemezse ne olur?

Nakit akışı çözümleri ararken her iki şirket türüyle de karşılaşabileceğiniz için fatura faktoringi ile fatura finansmanı arasındaki farkı anlamak önemlidir .

 • Fatura finansmanı ile bir işletme, nakit avans alırken ödenmemiş faturaları bir teminat biçimi olarak kullanır. Bu durumda, işletme ödemeyi tahsil etmekle yükümlüdür.
 • Fatura faktoringinde ödemenin tahsilinden şirket sorumludur.

Ücretler ve diğer gereksinimler

Dikkate alınması gereken en önemli detaylardan biri, her bir şirketin hizmetleri için ne kadar ücret aldığıdır. Ayrıca, finansmana hak kazanmak için işletmenizin karşılaması gereken gereksinimleri de olacaktır. Bu soruların cevaplarını bulun:

 • Faktoring ücreti veya indirim oranı ne kadar?
 • Her faturanın yüzde kaçını ilk avans olarak alacaksınız?
 • Şirket kişisel bir garanti istiyor mu?
 • Şirket ne tür belgeler (vergi beyannameleri veya mali tablolar gibi) talep ediyor?

Farklı konularda ki içeriklerimize buradan göz atabilirsiniz. Bu ve benzeri içerikler ile ilgili olarak daha fazla bilgi almak için lütfen farklı kaynaklar üzerinden de araştırma yapmayı ihmal etmeyin. Daha fazla kaynak için google üzerinden arama yaparak alternatif kaynaklara göz gezdirebilir ve edinmiş olduğunuz bilgilerin sağlamasını yapabilirsiniz.

Netbilgiler

Netbilgiler Özgün ve Faydalı Bilgiler İçeren Makaleler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu