Faktoring Ne Demek

Faktoring Ne Demek

Şirketlerin vade taleplerini Faktoring şirketine aktardıkları (atamaları) ve vade tarihinden önce ödeme yaptıkları bir finansal hizmettir.

Şirketler genellikle birbirleriyle Ticaretlerinde vadeli Çekler kullanırlar. Türkiye’de bu kontrollerin süresi ortalama dört aydır. Başka bir deyişle, bir şirket, teslim ettiği bir sipariş için ödeme almak için ortalama dört ay bekler. Satışları karşılığında daha önce kazandıkları parayı almak isteyen şirketler, Faktoring şirketlerinden vade Çeklerini kullanarak işletmeleri için gerekli finansmanı alabilirler.

Ülkemizdeki çoğu küçük işletme yeterli sermayeye sahip olmadığından, yeni siparişlerin maliyetini bir şekilde finanse etmek için paranızı bir Vadeli İşlem satışında toplayana kadar işinizi döndürmeniz gerekir.

Faktoring bu noktada devreye girer ve satışlardaki vade farkını ortadan kaldırır, böylece şirket yapılan satış karşılığında aldığı paraya anında ulaşabilir. Satış yapıldıktan ve fatura verildikten sonra, şirket bu faturayı ilgili şirkete (atama) aktarır ve parasını birkaç dakika içinde alır. Müşterinin fatura karşılığında aldığı zaman çekleri, Faktoring şirketine de satış yoluyla yapılan ticaretin garantisi olarak sunulur.

Faktoring
Faktoring

Faktoring işlemi maliyetleri?

İnternette Faktoring maliyeti hakkında çok fazla bilgi var. Çoğu zaman, birşirkete verilen bir çeke %10, %5 veya %40 gibi kesintilerin uygulanacağı bilgisini bulabilirsiniz. Burada Kısaca bahsetmek gerekirse, süer içerisinde kesintiyi belirleyen en önemli parametreler, şirket faizi ve çek vadesine kadar kalan kalan süredir. Kısa vadeli bir kredi aracı olduğu için uzun vadeli ticari Kredilerden daha pahalı bir seçenektir. Bankalardan kısa vadeli Kredilere olan faiz (örneğin, Rotary Kredisi, indirimli kredi vb)

Faktoring kesintisini belirleyen bir diğer parametre, çeki veren kişinin (perakendeci) kredi değerliliğidir. Yani, Çek ücretsiz olarak çıkma olasılığı. Bu olasılık ne kadar yüksek olursa, işlem sırasında daha fazla risk primi eklenir.

Özetle; Müşteri Çekinizin şu anda ne kadar değerli olduğunu öğrenmek için Çekinizi şirkete göndermeli ve bir fiyat almalısınız. Çekinizin bir fotoğrafını Sitemiz üzerinden gönderirseniz, bu bilgilere hızlı ve ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Faktoring
Faktoring

Faktoring işlemi nasıl yapılır?

Müşteri Çekinizi ve kestiğiniz faturayı bir fiyat almak için şirkete gönderdiğinizde, Faktoring şirketi birçok Çek yapar. Şirketlerin Çek üzerindeki finansal bilgileri, Faktoring yapmak isteyen müşterinin işletme bilgileri ve bunun gibi birçok bilgi kontrol edilir. Talep Faktoring’e karşılık gelirse, müşteriye bir fiyat teklifi sunulur.

İşlem onaylandıktan sonra, Çek şirkete teslim edilir ve fatura Faktoring şirketine gönderilir. Daha sonra ödeme banka hesabınıza aktarılır. İşlem sırasında belgeler için Faktoring işleminin nasıl yapılacağına ve hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiğine dair makalemizi okuyabilirsiniz.

Faktoring hizmeti ile kredinin farkı?

Faktoring şirketleri, bankalar gibi, BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetim Kurumu) tarafından onaylanan finansal kurumlardır. Bununla birlikte, bu hizmet bir krediden farklı bir süreçtir.

İlk olarak, süreci kredi başvurusu ile karşılaştırıldığında oldukça hızlıdır. Kredi başvurusunun tamamlanması haftalar sürebilir. Buna ek olarak, bankalar değerlendirme için bilgi ve belgeler için birçok talepte bulunurlar. Bu nedenle, genellikle küçük işletmeler tarafından kısa vadeli nakit ihtiyaçları için Kredilere tercih edilir.

İkincisi, kredi veren bankaların aksine, şirketler müşteriye değil, müşterinin alacaklı olduğu şirketlere bakar. Başka bir deyişle, çoğu küçük işletme kredi almakta zorluk çeker ve finansal olarak iyi müşterilerle çalışıyorsanız, bu şirketlerden para alabilirsiniz.

Başka bir fark, hizmetinin kredilerde olduğu gibi sabit bir limiti olmamasıdır. Krediler, şirketin kredi Değerliliği ile doğru orantılı bir Limit alır ve şirket bu limiti aşamaz. Faktoring yaparken, şirketin birlikte çalıştığı Müşteri sayısı konusunda bir sınırı vardır. Başka bir deyişle, alacaklı olduğu şirkete göre bir sınır vardır. Bu nedenle, şirket farklı müşterilerden alacak talepleri getirdiğinden, limiti Müşteri sayısına ve satış hacmine paralel olarak artabilir.

Türkiye’de şirketlerin yeterli sermayeye sahip olmaması nedeniyle, bankaların kredi verirken ipotek ve benzeri Teminatlara ihtiyacı vardır. Şirket yeni kurulmuş olmasına rağmen, genellikle ilk yıl için kredi başvurusunda bulunamazsınız. Bu işlem, işletmeyi değil, alacakları (müşterinin kredi notunu) dikkate aldığından, şirketler bu konumdaki Faktoringden gerekli finansmana erişebilir.

Faktoring
Faktoring
Faktoring avantajları?

işlemleri yapan şirketler nakit akışlarını düzenler ve faaliyetlerini planlı ve hızlı bir şekilde düzenler. Alıcılara olgunluk verebildiğiniz için, pazardaki rekabet gücünüz artar. Böylece büyüme fırsatları da artıyor. Bu işlem sadece aktif kısmında bir harekete neden olur. Mal ve hizmetlerden kaynaklanan alacak, stok ve yükümlülükler azaltılır ve şirketin yaratabileceği işletme sermayesi artırılır. Bilanço daha likit hale gelir ve şirketin kredi değeri de artar. Alacakların takibi şirket tarafından yapıldığından, şirketler ayrıca alınan Çekler ve alıcıların mali durumu hakkında güncel bilgilere sahiptir.

Yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Yada google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

 

Netbilgiler

Netbilgiler Özgün ve Faydalı Bilgiler İçeren Makaleler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu