Endüstriyel Otomasyon Nedir?

Endüstriyel otomasyon, bir insanın yerini almak için bir endüstrideki farklı süreçleri ve makineleri işlemek için bilgisayarlar veya robotlar gibi kontrol sistemlerinin ve bilgi teknolojilerinin kullanılmasıdır. Sanayileşme kapsamında mekanizasyonun ötesindeki ikinci adımdır.

Üretim Sürecinizde Kaliteyi ve Esnekliği Artırın

Daha önce otomasyonun amacı, üretkenliği artırmak (otomatik sistemler günde 24 saat çalışabildiğinden) ve insan operatörlerle ilişkili maliyeti (yani ücretler ve sosyal haklar) azaltmaktı. Ancak günümüzde otomasyonun odak noktası, üretim sürecinde artan kalite ve esnekliğe kaymıştır. Otomobil endüstrisinde, pistonların motora montajı, %1-1,5 hata oranıyla manuel olarak yapılırdı. Şu anda bu görev, %0,00001 hata oranıyla otomatik makineler kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

endüstriyel otomasyon
endüstriyel otomasyon

Avantajları

Daha düşük işletme maliyeti: Endüstriyel otomasyon, bir insan operatörle ilişkili sağlık bakım maliyetlerini ve ücretli izinleri ve tatilleri ortadan kaldırır. Ayrıca endüstriyel otomasyon, ikramiye, emeklilik sigortası vb. gibi diğer çalışanlara sağlanan faydaları gerektirmez. Her şeyden önce, yüksek bir başlangıç ​​maliyeti ile ilişkilendirilmesine rağmen, çalışanların aylık ücretlerinden tasarruf sağlar ve bu da şirket için önemli maliyet tasarruflarına yol açar. Endüstriyel otomasyon için kullanılan makinelerle ilgili bakım maliyeti, genellikle arızalanmadığından daha azdır. Başarısız olursa, yalnızca bilgisayar ve bakım mühendislerinin onu onarması gerekir.

Yüksek verimlilik

Birçok şirket, fabrikayı maksimum saatlerce çalıştırmak için üç vardiyaya kadar yüzlerce üretim işçisini işe alsa da, tesisin bakım ve tatiller nedeniyle hala kapalı olması gerekiyor. Endüstriyel otomasyon, şirketin bir üretim tesisini 7 gün 24 saat ve yılda 365 gün çalıştırmasını sağlayarak şirketin amacını yerine getirir. Bu, şirketin verimliliğinde önemli bir iyileşmeye yol açar.

Yüksek kalite

Otomasyon, bir insanla ilişkili hatayı hafifletir. Ayrıca robotlar, insanlardan farklı olarak herhangi bir yorgunluk yaşamazlar, bu da farklı zamanlarda aynı kalitede ürünler üretilmesine neden olur.

Yüksek Esneklik

Montaj hattına yeni bir görev eklemek, bir insan operatörle eğitim gerektirir, ancak robotlar herhangi bir görevi yapmak üzere programlanabilir. Bu, üretim sürecini daha esnek hale getirir.

Yüksek Bilgi Doğruluğu

Otomatik veri toplama eklemek, temel üretim bilgilerini toplamanıza, veri doğruluğunu artırmanıza ve veri toplama maliyetlerinizi düşürmenize olanak sağlayabilir. Bu, israfı azaltmak ve süreçlerinizi iyileştirmek söz konusu olduğunda doğru kararları vermeniz için size gerçekleri sağlar.

Yüksek Güvenlik

Endüstriyel otomasyon, tehlikeli koşulların üstesinden gelmek için robotlar kullanarak üretim hattını çalışanlar için güvenli hale getirebilir.

Dezavantajları

Yüksek İlk Maliyet

İnsan üretim hattından otomatik üretim hattına geçiş yapmakla ilgili ilk yatırım çok yüksektir. Ayrıca, çalışanların bu yeni sofistike ekipmanı kullanmaları için eğitilmesi önemli maliyetler gerektirir.

Çözüm

Endüstriyel otomasyon, düşük maliyetlerde artan verimlilik, kalite ve güvenlik gibi büyük faydaları nedeniyle son zamanlarda çeşitli endüstrilerden giderek daha fazla kabul gördü.

Yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Yada google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

Endüstriyel otomasyon bölümü mezunları ne iş yapar?

Bu bölümden mezun uzmanları kendilerini teknisyenler, mühendisler, yöneticiler, satış, servis, saha teknisyenleri, devreye alma uzmanları, teknik uzman ve süreç uzmanları gibi çeşitli rollerde bulabilirler. 
Son kullanıcılar, sistem entegratörleri, satıcılar, mühendislik firmaları, kendimiz ve diğer birçok işveren için çalışabiliriz.

Endüstriyel otomasyon lise mezunu ne iş yapar?

Lise mezunu olan kişiler kendilerini teknisyenler, satış, servis, saha teknisyenleri, devreye alma uzmanları, teknik uzman ve süreç uzmanları gibi çeşitli rollerde bulabilirler. 

Netbilgiler

Netbilgiler Özgün ve Faydalı Bilgiler İçeren Makaleler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu