Endüstri 5.0

Endüstri 5.0 nedir?

Endüstri 5.0 Avrupa endüstrisi, şu anda geçmekte olduğumuz ekonomik ve toplumsal geçişlerde önemli bir itici güçtür.

Refahın motoru olarak kalabilmek için endüstrinin dijital ve yeşil geçişlere öncülük etmesi gerekiyor.

Endüstri 5.0, tek hedefler olarak verimlilik ve üretkenliğin ötesinde bir endüstri vizyonu sağlar ve endüstrinin topluma katkısını ve rolünü pekiştirir.

İşçinin refahını üretim sürecinin merkezine yerleştirir ve gezegenin üretim sınırlarına saygı gösterirken istihdam ve büyümenin ötesinde refah sağlamak için yeni teknolojileri kullanır.

Sürdürülebilir, insan merkezli ve esnek bir Avrupa endüstrisine geçişin hizmetine özellikle araştırma ve yeniliği koyarak mevcut “Endüstri 4.0” yaklaşımını tamamlıyor .

endüstri 5.0
endüstri 5.0

Neden Endüstri 5.0?

Endüstriler, kaynakların korunması, iklim değişikliği ve sosyal istikrar dahil olmak üzere toplum için zorluklara çözümler sağlamada aktif bir rol oynayabilir. 

Endüstri 5.0, endüstri, çalışanlar ve toplum için faydalar sağlar.

Çalışanları güçlendirir ve çalışanların gelişen becerilerini ve eğitim ihtiyaçlarını ele alır. Endüstrinin rekabet gücünü arttırır ve en iyi yetenekleri çekmeye yardımcı olur.

Döngüsel üretim modellerini tercih ettiği ve doğal kaynakların kullanımını daha verimli hale getiren teknolojileri desteklediği için gezegenimiz için iyidir.

Mevcut değer zincirlerinin ve enerji tüketimi uygulamalarının gözden geçirilmesi, sektörleri Covid-19 krizi gibi dış şoklara karşı daha dayanıklı hale getirebilir.

Gerçekleşmesi nasıl sağlanır?

Endüstri 5.0 yaklaşımı, Komisyonun 3 önceliğine katkıda bulunuyor : “İnsanlar için çalışan bir ekonomi”, “Avrupa Yeşil Anlaşması” ve “Dijital çağa uygun Avrupa”.

Endüstri 5.0 ile ilgili unsurlar halihazırda büyük Komisyon politika girişimlerinin bir parçasıdır

Yapay zeka dahil olmak üzere dijital teknolojiler için insan merkezli bir yaklaşım benimsemek

Avrupalı ​​işçilerin, özellikle dijital becerilerin geliştirilmesi ve yeniden vasıflandırılması

modern, kaynakları verimli kullanan ve sürdürülebilir endüstriler ve döngüsel ekonomiye geçiş ( Yeşil Anlaşma )

Araştırma ve inovasyona yatırımı hızlandıran, küresel olarak rekabetçi ve dünya lideri bir endüstri ( Endüstriyel Strateji )

Bunlar, endüstriyel geçiş ve diğer toplumsal gelişmeler arasındaki güçlü bağlantıları gösteren bazı örneklerdir.

Araştırma ve teknoloji kuruluşlarının yanı sıra finansman kuruluşlarından uzmanlar, 2 ve 9 Temmuz 2020’de 2 sanal çalıştayda Endüstri 5.0 kavramını tartıştı.

İleriye dönük ve dönüştürücü bir araştırma ve yenilik politikasının nasıl geliştirileceği konusunda Komisyona tavsiyelerde bulunan üst düzey bir uzman grubu , şu anda bu konu hakkında yeni bir politika özeti geliştiriyor. Hedeflerine ulaşmak için somut politika önerileri ve eylemler sağlayacak ve Avrupa ve ulusal düzeydeki politika girişimlerini ilerletmek ve gelişimin Komisyonun siyasi öncelikleriyle uyumlu olmasını sağlamak için önemli bir temel sağlayacaktır.

Yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Yada google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

Endüstri 05 nedir?

Endüstri 5.0 terimi, robotlar ve akıllı makinelerle birlikte çalışan insanları ifade eder. 
Nesnelerin İnterneti (IoT) ve büyük veri gibi gelişmiş teknolojilerden yararlanarak insanların daha iyi ve daha hızlı çalışmasına yardımcı olan robotlarla ilgilidir.

Endüstri 5 0 ne demek?

Endüstri 5.0 terimi, robotlar ve akıllı makinelerle birlikte çalışan insanları ifade eder. 
Nesnelerin İnterneti (IoT) ve büyük veri gibi gelişmiş teknolojilerden yararlanarak insanların daha iyi ve daha hızlı çalışmasına yardımcı olan robotlarla ilgilidir

Serdar

Netbilgiler Teknoloji İçerikleri Üreticisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu