Emu OS veya Emuos Nedir? **2022

Emu os veya emuos Nedir? USB flash sürücüden T-Flash karta kadar bir bilgisayara emuos oyun
kurmanın birçok yolu vardır. ISO’yu bir flash depolama aygıtına yazabilir veya doğrudan PC’nize kurabilirsiniz. ISO’yu ham ortama yazın ve tamamlanması için birkaç dakika bekleyin. Dikkatli olun: İşiniz bittiğinde flash depolama aygıtındaki her şeyi kaybedersiniz, bu yüzden bir yedekleme yapın.

OpenEmu, diğer konsol emülatörleri için bir ön uçtur

Emu os. OpenEmu, gerçek bir konsol olmasa da mükemmel bir emülatör ön yüzüdür. Daha çok akıcı bir iTunes’dur ve kullanıcı arayüzü gezinmeyi kolaylaştırır. Yazılım, her oyun için kutu resmini gösterir, platforma göre otomatik olarak sıralar, ‘koleksiyonlar’ oluşturmanıza izin verir ve hatta denetleyici şemalarını evrenselleştirir. Ayrıca, oynarken belirli bir oyunun giriş ve kontrol düzenini değiştirebilirsiniz. Bu emülatör açık kaynak kodludur ve Nintendo 64 ve PlayStation 2 dahil olmak üzere birçok konsolun donanımını taklit eder. Çok yönlü ve özelleştirilebilir bir yazılımdır ve ön ucunun geliştirilmesi bir süredir devam etmektedir. Beta 2’de platform, diğer uygulamalarla kolay entegrasyon için bitmiş bir Quartz Composer arayüzü ile daha da genişletildi. Open Emu ayrıca otomatik güncellemeler için daha fazla öykünme çekirdeği, Mac teknolojileri ve Sparkle ekler.

Emu os. 8-bit ve 16-bit oyunlar için ROM’lar genellikle sadece birkaç megabayt yer kaplar. Öte yandan, modern dönem oyunları için sistem dosyaları yüzlerce megabayt, hatta gigabayt tüketebilir. Modern bir sistemde bir öykünücü çalıştırmaya çalışıyorsanız, yinelenen ROM dosyalarıyla karşılaşabilirsiniz. Bunu önlemek için, orijinal ROM’u test etmeyi bitirdikten sonra silebilirsiniz.

Emu os. OpenEmu, diğer konsol emülatörleri için bir ön uç görevi gören mükemmel bir çoklu sistem emülatörüdür. Ücretsizdir ve yalnızca Mac kullanıcıları tarafından kullanılabilir. OpenEmu’nun kullanıcı arayüzü iTunes’u andırır ve oyunları kolaylıkla eklemenize, göz atmanıza ve düzenlemenize olanak tanır. Oyun kontrolü için uyumlu bir gamepad kullanabilirsiniz ve program hile kodlarını destekler.

Emu os. Bir başka harika emülatör de NES, N64 ve Sega Genesis dahil olmak üzere birden fazla konsolu destekleyen higan’dır. Diğer öykünücülerin aksine, higan doğrudan orijinal donanım üzerinde çalışır. Eşsiz bir deneyim arıyorsanız, bu emülatörden memnun kalacaksınız, ancak oldukça zorlu bir emülatör. Düşük kaliteli bir cihaz bunu kaldıramaz.

Emu os. OpenEmu tarafından desteklenen diğer konsollar arasında bir dizi Atari makinesi, Game Boy serisinin tamamı, Nintendo 64 ve Sega Saturn bulunur. Emülatör ayrıca ColecoVision, Intellivision, Neo Geo Pocket, TurboGrafx-16 ve Virtual Boy’u da destekler. Famicom gibi birkaç Japon’a özel konsol da var. Tek sınırlama, yalnızca MAME ROM’ların OpenEmu ile uyumlu olmasıdır.

emu os
emu os

Wiimote ile uyumludur.

Emu os. Wiimote artık Emu OS tarafından destekleniyor. Emülatör, HID uyumlu herhangi bir USB veya Bluetooth oyun denetleyicisini destekler. Bu denetleyiciyi kullanmak için OpenEmu’yu kurun ve komutları izleyin. Ardından Wii Remote’unuzu Mac’inizle eşleştirin. Ardından, gitmeye hazırsınız. Emu OS ayrıca Classic Controller Pro için Wii Remote’u da destekler. Ama hala bazı sorunlar var.

Emu os. Wiimote, bağımsız bir Bluetooth cihazı yapmak için gereken tüm devreleri içeren Broadcom’un BCM2042) yongası tarafından desteklenmektedir. Wiimote, standart bir veri alışverişi protokolüne uymaz ve 16 KB EEPROM’a sahiptir. Sınırlı yeteneklerine rağmen, inanılmaz derecede küçük bir hoparlör ve düşük kaliteli örneklerle birlikte gelir. Bu nedenle, Wiimote öykünücülerinin bu özellikleri öykünmesi gerekir.

Emu os. Linux sistemleri için Wminput adlı bir komut satırı yardımcı programı kurulabilir. Elisa medya merkezi ile çalışır ve terminal çalışması gerektirir. Wminput, Linux için GlovePIE eşdeğeri olan Cwiid projesinin yeniden paketlenmiş bir versiyonudur. Ubuntu forumlarında, Cwiid’i Ubuntu’ya kurmak için adım adım izlenecek yol vardır. Wminput’u kullanmak için Mac’inizde Bluetooth’u etkinleştirmeniz gerekecek, bu nedenle bu talimatları izleyin ve gitmeye hazırsınız.

Emu os. Orijinal havuzun mevcut sürümü, Wiimote’nin öykünücüyle bağlantı kurmasını engelleyen bir hata içeriyor. Ancak çatallı sürüm, Wiimotes’in bağlantısını hemen kesmesine neden olan hatayı düzeltir. Bu sürümdeki bir başka hata da, dört adede kadar gerçek Wiimote’u destekleyememesidir. Bu hatayı düzeltmek için WJoy’un çatallı sürümünü yükleyin. Kurduktan sonra, Wiimote ayarlarını kontrol etmek için sezgisel bir menü çubuğu uygulamasına sahip olacaksınız. Bundan sonra, Wii uzaktan kumandasının arkasındaki kırmızı senkronizasyon düğmesine basmanız ve “yenile” seçeneğini seçmeniz yeterlidir.

Emu os. OpenEmu çoğu konsol için iyi bir desteğe sahiptir ve ayrıca açık kaynaktır. Arayüzü OS X’inkine benziyor ve bireysel öykünücülerden daha tutarlı. D-pad ve yön girişi, modern bir joystick ile eşlenebilir ve hızlı ileri ve geri sarma düğmeleri gibi özel işlevler de dahildir. Wiimote’u Emu OS ile de kullanabilirsiniz.

Emu os. OpenEmu, iTunes’a benzer şekilde çalışır. Her oyunu tek tek açmak yerine oyun kitaplığı klasöründe ROM dosyalarının kopyalarını oluşturur. Bu oyunları sistemlere göre düzenleyebilirsiniz ve yazılım ayrıca kutu resmini otomatik olarak ekler. Ek olarak, OpenEmu, oynamak istediğiniz oyunların ‘koleksiyonlarını’ oluşturmak için yapılandırılabilir. Böylece en sevdiğiniz oyunu uyumluluk endişesi duymadan oynayabilirsiniz.

Oyun oynamak için BIOS dosyaları gerekir

Emu os. Emu OS’de oyun oynamak için önce gerekli BIOS dosyalarını yüklemeniz gerekir. Bu dosyalar genellikle öykünücünün sistem/BIOS klasöründe bulunur. Bazı emülatörlerin de bunlara ihtiyacı olacaktır. Gerçek BIOS dosyası sistem/BIOS dizininde bulunur. neogeo.zip gibi bir üst ROM dosyası da gereklidir. Ardından, oyunları açmalı ve uygun klasörlere koymalısınız.

Emu os. BIOS, bir PC ile birlikte gelen ilk yazılım parçasıdır. Donanımı başlatır ve işletim sistemi için bir soyutlama katmanı sağlar. Bazı konsolların BIOS’u yoktur, bazılarının ise yalnızca basit bir sürümü vardır. Ancak emülatörlerin PS2 konsolunda oyun çalıştırabilmesi için BIOS dosyasının indirilmesi gerekir. Ayrıca, bir PS2 öykünücüsünün sistemini çalıştırmasının tek yolu budur.

Yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Ya da google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

Serdar

Netbilgiler Teknoloji İçerikleri Üreticisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu