Trend

Gizli Özellikler! DuckDuckGo Arama Motoru ile Yapabileceğiniz Eğlenceli Şeyler

DuckDuckGo, sıklıkla kullandığınız arama motoru olan Google’dan çok daha az gizliliğinize ilgili detay isteyen alternatif arama motorlarından biridir. DuckDuckGo‘nun gizli özellikleri ise çok hızlı ve kullanışlı sonuçlar elde etmemize yardımcı oluyor.

DuckDuckGo son zamanlarda hızlı bir gelişim gösterdi diyebiliriz ve yaptığımız aramalarda geçmişe kıyasla daha etkileyici sonuçlar getirdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Tabi bu konuda bir istisna var diyebiliriz. Eğer lokasyon bazlı daraltılmış aramalar yapacaksanız genel arama terimlerine göre daha az başarı gösterdiğini de söylemeden geçmeyelim.

DuckDuckGo temel görevi olan arama motoru işlevlerini yerine getirmesinin yanı sıra birden çok ekstra ve gizli özelliğe de sahip. Yazımızın içeriği de tam olarak bu gizli özelliklerden oluşacak. Hadi şimdi sırasıyla DuckDuckGo hakkında bilmediğiniz 25 gizli özelliğe göz atalım.

1-Web Sitesine Hızlıca Gidin

DuckDuckGo üzerinde arama yaparken arama kutusuna hedef sitenizin adını yazmadan önce ! (ünlem) işareti koyun. Bu sayede hızlı bir şekilde arama sonuçlarında direkt gitmek istediğiniz sitenin adı ve bağlantısı çıkacak.

DuckDuckGo bu özelliğe Bang diyor Google’ın sunduğu kendimi şanslı hissediyorum özelliğine bir alternatif diyebiliriz

DuckDuckGo Bang Özelliği
DuckDuckGo Bang Öne Çıkan Görseli

2-Metni ASCII Karakterlere Çevirin

DuckDuckGo’nun belkide yazılımcılar için sunduğu en güzel özelliklerden biri bu diyebiliriz. DuckDuckGo figlet özelliği sayesinde metninizi hızlı bir şekilde ASCII karakterlere çevirebilir ve hızlıca kopyalayıp projelerinize dahil edebilirsiniz. Aşağıdaki görselde örnek bir çalışma sonuç görebilirsiniz.

Metninizi ASCII karaktere çevirmek için DuckDuckGo arama kutusuna figlet Metniniz yazmanız yetereli.

DuckDuckGo Figlet
DuckDuckGo Figlet

3-Sosyal Medya Hesaplarına Hızlı Göz Atın

DuckDuckGo sayesinde hızlıca sosyal medya hesaplarına göz atabilirsiniz. Örneğin Twitter için bir arama sonucunu görüntüleyebilirsiniz. Bu özelliği kullanmak için DuckDuckGo arama kutusunda @ işareti ile arama yapabilirsiniz.

DuckDuckGo Sosyal Medya
DuckDuckGo Sosyal Medya
4-Güçlü Şifreler Oluşturun

DuckDuckGo sayesinde çok güçlü şifreler oluşturabilmeniz mümkün üstelik bunu benzersiz bir şekilde sunuyor. yani DuckDuckGo size verdiği şifreyi bir başkasına vermiyor. DuckDuckGo ile hızlı şifre oluşturmak için yapmanız gereken arama kutusuna password (Şifre uzunluğu) belirtmeniz yeterli. Örneği aşağıda görebilirsiniz.

DuckDuckGo Şifre Oluşturma Ekranı
DuckDuckGo Şifre Oluşturma Ekranı
5-Rastgele Sayı Oluşturun

DuckDuckGo sayesinde hızlıca rastgele sayılar oluşturabilirsiniz. Bunu kullanmak için DuckDuckGo arama kutusuna random number kelimesini yazmanız yeterli. Var sayılan değer olarak 0 ile 1 arasında rastgele sayı oluşturuluyor.

DuckDuckGo Rastgele Sayı

Eğer oluşturmak istediğiniz rastgele sayının aralığını genişletmek istiyorsanız farklı bir girdi yazmanız gerekli 1 ile 1000 arasında bir sayı için girmeniz gereken yazı : random number between 1 and 1000

DuckDuckGo 1’den 1000’e rastgele sayı.
6-Uzayda Kimler Var ?

DuckDuckGo ile şu an uzayda bulunan insanların listesini görebilirsiniz. Biliyoruz ilginç bir özellik ancak zorlu bir araştırma neticesinde elde edeceğiniz bu bilgi size hızlıca sunuluyor. Şu an uzayda bulunan insanların listelenmesinin yanı sıra bu insanların ne kadar süredir uzayda bulunduğu bilgisine de ulaşabiliyorsunuz.

DuckDuckGo’nun sunduğu uzaydaki insanlar hakkındaki bilgi servisine ulaşmak için arama kutusuna ‘people in space’ yazmanız yeterli. Hadi şimdi bu özelliğin sunduğu çıktıya bakalım.

DuckDuckGo People in Space Sonucu
7-QR Kod Oluşturun

DuckDuckGo QR kod oluşturmanız için size çok hızlı bir servis sunuyor. Bu servis yalnıza internet sitenizin bağlantısı için QR kod oluşturmaya yarıyor ve ücretsiz bir şekilde ömür boyu kullanabileceğiniz sınırsız kullanıma yönelik bir görsel oluşturuyor.

DuckDuckGo’nun sunduğu QR kod özelliğini kullanmak için arama kutusuna ‘qr siteadresiniz’ şeklinde bir girdide bulunmanız gerekli örnek bir görseli aşağıda bulabilirsiniz.

DuckDuckGo QR Kod Oluşturucu
8-Kısaltılmış URL’leri Çözün

DuckDuckGo‘nun bizce en güzel ve en kullanışlı özelliği budur diyebiliriz. Kısaltılmış olarak paylaşın URL’leri (Web adresleri) sizin için hızlıca çözümleyerek kısaltılmamış haldeki gerçek web adresini sizinle paylaşıyor. Reklamlı kısaltılmış link paylaşanlar için kötü haber diyebiliriz.

DuckDuckGo’nun sunduğu kısaltılmış URL çözme hizmetini kullanmak için arama kutusuna “expand kısaltılmış url” şeklinde bir girdide bulunmanız gerekli. Örnek bir kullanıma aşağıdaki görselden ulaşabilirsiniz.

DuckDuckGo Kısaltılmış URL Çözümleyici

Serdar

Netbilgiler Teknoloji İçerikleri Üreticisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu