Doymama Hastalığı Nedir? Bulimia Nedir?**2022

Doymama hastalığı olarakta bilinen Bulimia Nedir? belirtileri, teşhisi ve tedavi süreçleri ile ilgili olarak detaylı bir araştırma sonrasında bu yazımızı sizler için derledik. Tıpta ki tam ismi Bulimia nervoza olan bu hastalıkla ilgili tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Bulimia, tıkınırcasına yeme (bir oturuşta çok miktarda yiyecek tüketme) dönemleriniz olan psikolojik bir yeme bozukluğudur. Bu tıkanıklıklar sırasında, yemeniz üzerinde hiçbir kontrol duygunuz yoktur. Daha sonra, kilo vermek için uygunsuz yollar denersiniz, örneğin:

Doymama hastalığı Bulimia nervoza olarak da adlandırılan bulimia, geç çocukluk veya erken yetişkinlik döneminde başlama eğilimindedir. Genelde tıkınır ve gizlice temizlersiniz. Tıkınırcasına içtiğinizde iğrenir ve utanırsınız, kustuğunuzda ise rahatlarsınız. Bulimia hastaları genellikle yaşlarına ve boylarına göre normal aralıktadır. Ancak kilo almaktan korkabilir, kilo vermek isteyebilir ve vücutlarından çok memnun olmayabilirler.

Doymama hastalığı

Bulimia’nın Nedenleri ve Risk Faktörleri Nelerdir?

Doymama hastalığı Buliminin kesin nedenini bilmiyoruz. Ancak araştırmalar, biyolojik ve çevresel faktörlerin yanı sıra belirli kişilik özelliklerinin, duyguların ve düşünce kalıplarının bir karışımının sorumlu olabileceğini düşündürmektedir.

Araştırmacılar, bu yeme bozukluğunun vücudunuzdan memnuniyetsizlik ve bedeniniz ve şekliniz ile ilgili aşırı endişe ile başlayabileceğine inanıyor. Genellikle özgüveniniz düşük ve fazla kilolu olmaktan korkuyorsunuz. Bulimia’nın ailelerde ortaya çıkma eğiliminde olması, aynı zamanda, bu bozukluk için bir riski miras alabileceğinizi düşündürür.

Diğer risk faktörleri şunları içerir:

Bulimia Belirtileri Nelerdir?

Doymama hastalığı Farklı insanlar farklı bulimia semptomlarına sahip olabilir. Hem vücudunuzda hem de davranışlarınızda değişiklikler fark edebilirsiniz. Yeme bozukluğu anoreksisinin aksine, bulimi olan biri çok fazla kilo veremeyebilir, bu nedenle neler olduğunu anlamak daha zor olabilir.

Buliminin fiziksel semptomları şunları içerebilir:

Buliminin davranışsal belirtileri aşağıda sıralanmıştır:

Siz veya ailenizden herhangi biri, kilo ve bedene sağlıksız bir şekilde odaklanıyorsa ve/veya yemekle aşırı ilgileniyorsa, bir doktor ile görüşün. Ne kadar erken tedavi edilirseniz, başarılı bir sonuç alma şansınız o kadar artar.

Bulimia’nın Komplikasyonları Var mı?

Doymama hastalığı ile ilgili Acil tedavi almanın bir başka nedeni de bulimia’nın neden olabileceği ciddi sorunlardan kaçınmaktır. Maddeler halinde:

Bulimia Nasıl Teşhis Edilir?

Doymama hastalığı Doktorunuz bulimia olabileceğinizi düşünürse, muhtemelen size yeme alışkanlıklarınızı, kilo alıp almadığınızı ve herhangi bir fiziksel semptomunuz olup olmadığını soracaktır. Ayrıca:

Kilo kaybı veya alımının tıbbi nedenlerini ekarte etmek için başka testleriniz de olabilir.

Bulimia Tedavileri ve Evde Kullanılan Çözümler Nelerdir?

Doymama hastalığı Bulimiyi tedavi etmek için doktorunuz fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarınızı dikkate alacaktır. Tedaviniz danışmanlık ve ilaçları içerebilir. Genellikle, tıbbi, beslenme ve zihinsel sağlık uzmanlarından oluşan bir ekibi içerir. Sağlığınızı ve sağlıklı beslenme düzeninizi geri kazanmanıza yardımcı olmaya çalışacaklardır.

Tıbbi Tedaviler

Psikoterapi

Beslenme Tedavisi

Doymama hastalığı Amaç size iyi beslenme alışkanlıklarını öğretmektir. Vücudunuzun açlık ve tokluk sinyallerini tanımayı öğrenmek için bir diyetisyenle birlikte çalışıyorsunuz. Kilonuzu dengelemenize ve yiyeceklere karşı daha sağlıklı bir tutum kazanmanıza yardımcı olurlar.

Bulimia için öz bakım

Tedavi ve terapi planınızı takip etmenin yanı sıra kendinize bakmak için adımlar atabilirsiniz:

Bulimia’lı İnsanlar İçin Görünüm Nedir?

Doymama hastalığı Bulimia tedavisi zordur. Birçok insan iyileşir, ancak bazıları zaman zaman tekrarlayabilir. Genel olarak, hastalıktan kurtulan kişiler hayatlarının geri kalan kısmında da genel olarak az yemek yeme alışkanlıklarını sürdürürler.

Ancak genel olarak, bulimia hastalarının görünümü, başka bir yeme bozukluğu olan anoreksiya hastalarına göre daha olumludur.

Bulimia Önlenebilir mi?

Doymama hastalığı insanların neden bulimiaya yakalandığını tam olarak bilmediğimiz için, onu nasıl önleyeceğimizi bilmek zor. Ancak çocuklara ve gençlere gıda ve beden imajı hakkında sağlıklı tutum ve davranışları öğretmenin yolları vardır. Onlar içerir:

Bulimia geliştikten sonra, önleme çoğunlukla daha kötüye gitmesini ve bir kişinin vücuduna ve benlik duygusuna zarar vermesini engellemeye odaklanır. Bu zor olabilir, çünkü yeme bozuklukları, başkaları ne olduğundan şüphelenip müdahale etmeden önce uzun bir süre gizlice devam edebilir. 

Aynısı iyileşme sırasındaki nüksler için de geçerlidir. Bulimia semptomları geri gelirse doktora geri dönmeniz gerekebilir.

Aşağıdaki durumlarda doktorunuzu arayın:

yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Yada google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

 

 

Sürekli yeme isteği nedir?

Aşırı yemek yiyen bazı kişilerde tıkınırcasına yeme bozukluğu adı verilen klinik bir bozukluk vardır. Bu tür bir hastalığa sahip insanlar kısa sürede çok miktarda yemek yer ve sonrasında suçluluk veya utanç hissederler. Ve bunu sık sık yaparlar: en az 3 aylık bir süre boyunca haftada en az bir kez.

Çok yemek yemek neyin belirtisi?

Çok yemek yemek Bulimia nervoza olarakta bilinen hastalığa işaret edebilir, Bulimia nervoza kilo kontrolü için yıkıcı bir yeme ve arınma modeli olarak tanımlanan bir yeme bozukluğudur . 
Buliminin en belirgin iki davranışı aşırı yemek yeme (çok yemek yeme) ve kusmadır (kendi kendine kusma), ancak bulimia bundan çok daha fazlasını kapsar.

Aşırı iştah neden olur?

Bazen kişi sürekli aç gibi hissedebilir. Yemek yedikten sonra tok hissetmediklerini veya yemek yeme isteğinin gün boyunca devam ettiğini görebilirler.
Bir kişi, diyet veya yaşam tarzı değişiklikleri yaparak açlığını azaltabilir. 
Bununla birlikte, sürekli açlık, tedavi gerektirebilecek bazı tıbbi durumların da bir işareti olabilir.

Neden çok yiyoruz psikoloji?

Psikolojik olarak, yiyecekleri rahatlık, güç, olumlu duygular veya vücutlarına yakıt sağlamaktan başka nedenlerle bağlama eğiliminde olan insanlar, duygusal yemeye eğilimli olabilirler. 
Fiziksel olarak dolu olduklarında duygusal bir boşluğu doldurmak için yiyebilirler ve akılsız yemeye girişebilirler.

Yeme Bozukluğundan nasıl kurtulurum?

Yeme bozukluğu yada Doymama hastalığı Bulimiyi tedavi etmek için doktorunuz fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarınızı dikkate alacaktır. Tedaviniz danışmanlık ve ilaçları içerebilir. Genellikle, tıbbi, beslenme ve zihinsel sağlık uzmanlarından oluşan bir ekibi içerir. Sağlığınızı ve sağlıklı beslenme düzeninizi geri kazanmanıza yardımcı olmaya çalışacaklardır.

Exit mobile version