Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır? **2022

Doğum kontrol hapı. Piyasada en bilinen haplardan olan yasmin doğum kontrol hapı ile konuya giriş yapalım ve doğum kontrol hapı fiyatlarını da inceleyeceğimizin giriş cümlelerini bu şekilde tamamlayalım. Buyrun yazımıza; 

2 çeşit hap vardır: (kombinasyon hapları ve sadece progestin hapları) ve birden fazla marka vardır.

Kombinasyon hapı olarak adlandırılanlar :

2 tür hormon içeren hapların içeriğinde bulunan hormonlar: östrojen ve progestin hormonlarıdır. Kombinasyon hapları bilinen ve kullanımı en yaygın haplardandır.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır Nelere Dikkat Edilmelidir?

Doğum kontrol hapı. Günde 1 hap aldığınız sürece hamilelikten korunursunuz. Kombinasyon Hapınızı her gün aynı saatte almak zorunda değilsiniz. Bununla birlikte, aynı anda almak iyi bir fikirdir, çünkü Hapınızı hatırlamaya alışmanıza yardımcı olur.
Sadece progestin hapları (ayrıca Kok veya Mini hap olarak da bilinir):
Sadece progestin içeren haplar 1 hormon tipi (progestin) içerir – Bu Haplarda östrojen yoktur. Kendinizi hamilelikten korumak için, progestin içeren Hapınızı her gün sadece aynı 3 saat içinde almalısınız.

doğum kontrol hapı


Farklı Doğum Kontrol Haplarını Nasıl Kullanırım?


Doğum kontrol hapı. Kombinasyon hapları (KOK): Günde 1 hap aldığınız sürece hamilelikten korunursunuz. Kombinasyon Hapınızı her gün aynı saatte almak zorunda değilsiniz. Bununla birlikte, aynı anda almak iyi bir fikirdir, çünkü Hapınızı hatırlamaya alışmanıza yardımcı olur. Bir Alarm, hatırlamanıza yardımcı olan bir takvim hatırlatıcısı kullanılabilir. Çoğu kombinasyon hapı 28 günlük veya 21 günlük paketlerde mevcuttur.

28 günlük paketiniz varsa:

Doğum kontrol hapı. her gün 1 tableti 28 Gün (dört hafta) alın ve ardından 29. Her gün yeni bir Paket başlatın. 28 günlük kombinasyon haplarının son Haplarında hormon yoktur. Bu Haplara “hatırlatma” veya “plasebo” hapları denir – Hapınızı her gün almanızı ve bir sonraki Paketinize zamanında başlamanızı hatırlatır.Hormonsuz hatırlatıcı hapları kaç gün alacağınız hapın markasına bağlıdır. Çoğu hap paketinde 7 gün boyunca hormon içermeyen haplar bulunur, ancak bazen daha azı vardır. Hatırlatma hapları demir veya diğer takviyeleri içerebilir. Bu hatırlatma haplarını aldığınız hafta boyunca adetiniz olur. Hatırlatma haplarını almasanız bile hamilelikten korunmaya devam edeceksiniz – sadece bir sonraki paketinize zamanında başlamayı unutmayın.

21 günlük paketiniz varsa:
Doğum kontrol hapı. Arka arkaya 21 gün (3 hafta) boyunca her gün 1 hap alın. O zaman yedi gün (4. hafta) hap almayın.
Herhangi bir hap almadığınız sürece dördüncü hafta boyunca döneminizi alacaksınız. hatırlatma (hormonsuz) hapları olmadığından dolayı her hapı 21 günlük bir pakette almak önem arzeder. Hormon hapları, hap almadığınız hafta boyunca cinsel ilişkiye girseniz bile hamileliği önleyecektir. 7 gün boyunca haplarınızı almadıktan sonra bir sonraki paketinize başlayın – yolda kalmanıza yardımcı olması için bir alarm veya hatırlatıcı kullanmak isteyebilirsiniz.

Sadece progestin hapları (ayrıca Kok veya Mini hap olarak da bilinir):

Doğum kontrol hapı. Kendinizi hamilelikten korumak için, her gün sadece aynı 3 saat içinde progestin içeren hapları almalısınız. Örneğin, saf progestin Hapınızı öğlen 12: 00’de alırsanız, ertesi gün saat 15:00’den sonra alırsanız, hamilelik riski vardır. Alarmlar, hatırlatıcılar veya doğum kontrol uygulamaları Hapınızı zamanında almanıza yardımcı olabilir. Yalnızca progestin içeren haplar yalnızca 28 günlük (4 haftalık) paketlerde gelir. 28 hapın hepsinde hormon var. Hamilelikten korunmak için her hapı sadece progestin içeren bir pakette almalısınız – hormonsuz bir hafta yoktur. Dördüncü haftada adet olabilirsiniz. Ayrıca ay boyunca kanamanız olabilir (lekelenme) veya hiç adet görmeyebilirsiniz.

Adetimi Durdurmak İçin Hapı Nasıl Kullanırım?

Doğum kontrol hapı. Kombinasyon hapı ile döneminizi atlamak güvenli ve çok kolaydır. Temel olarak, her gün hormonlu bir hap alırsınız ve hormonsuz “hatırlatıcı” haplarınızı atlarsınız. Bunu yapmanın 2 yolu vardır: 

  • Arka arkaya 3 ay hormon hapı olan bir hap markası kullanabilirsin, yani yılda sadece 4 kez adet olursun.

  • Paketinizdeki hormonsuz hatırlatıcı hapları atlayabilir ve hemen bir sonraki pakete geçebilirsiniz. Bunu her ay veya sadece adetinizi atlamak istediğiniz zaman yapabilirsiniz.

Doğum kontrol hapı. Adet dönemini atlamak için hapı kullandığınızda biraz kanamanız veya lekelenmeniz olabilir – bu tamamen normaldir. Her ay hormonsuz haftanızı atlarsanız, lekelenme yaklaşık 6 ay sonra kaybolacaktır. Adet dönemini atlamak için hap kullanmanın tehlikeli veya zararlı bir tarafı yoktur. Ve özel bir günün (tatil veya sıcak bir randevu gibi) adet görmemesini istiyorsanız gerçekten kullanışlı oluyor. Adet dönemini ancak kombine haplarla atlayabilirsiniz. Yalnızca progestin içeren bir hap (POP veya Mini Hap) kullanıyorsanız, hap paketinizdeki her hapı almanız gerekir.Doğum Kontrol Hapını Kaçırırsam Ne Yapmalıyım?

Doğum kontrol hapı. Hap, her gün programa göre alırsanız en iyi sonucu verir, ancak hapı kullanan hemen hemen herkes bazen onu almayı unutur. Hapı almayı kaçırdığınızda ne yapacağınızı bilmek önemlidir.

  • Bu günde 2 hap almak anlamına gelse bile, kaçırdığınız son hapı şimdi alın.
  • Daha önce kaçırdığınız hapları kesinlikle telafi etmeyi denemeyin.
  • Paketin geri kalanını normal şekilde almaya devam edin.
  • Sonraki 7 gün boyunca prezervatif gibi ekstra doğum kontrolü kullanın

 

Doğum kontrol hapları almaya ne zaman başlayabilirim?

Doğum kontrol hapı. Aldıktan hemen sonra almaya başlayabilirsiniz-haftanın herhangi bir günü ve adet döngüsü sırasında herhangi bir zamanda . Ancak hamilelikten ne zaman kaçınmanız gerektiği, ne zaman başladığınıza ve ne tür bir hap aldığınıza bağlıdır. İlk 7 güne kadar Yedek bir doğum kontrol yöntemi (örneğin prezervatif) kullanmanız gerekebilir. Hapı almak için en iyi zaman hakkında hemşireniz veya doktorunuzla konuşun.

Kombinasyon hapları (KOK):

Doğum kontrol hapı. Kombinasyon hapını istediğiniz zaman başlatabilirsiniz. Regl döneminin başlamasından sonraki 5 gün içinde kombinasyon hapları almaya başlarsanız, hemen hamilelikten korunursunuz. Regl başlangıcınız pazartesi gününe denk geldiyse, Cumartesi Sabahına kadar herhangi bir zamanda hapı alabilir ve hemen hamilelikten korunabilirsiniz. Başka bir zaman kombinasyon hapı almaya başlarsanız, hamilelikten korunmadan önce 7 gün boyunca hapı almanız gerekir. Hapı aldıktan sonraki ilk haftada vajinada penis cinsel ilişkiniz varsa, prezervatif gibi başka bir korunma yöntemi kullanın.

Hamile kalmak istersem ne yapmalıyım?

Doğum kontrol hapı. Hamile kalmaya karar verirseniz, hapı almayı bırakın. Ne tür bir hap alıyor olursanız olun, almayı bıraktıktan hemen sonra hamile kalmanız mümkündür. Adetinizin hapı almaya başlamadan önceki döngünüze dönmesi birkaç ayı bulabilir, ancak bu süre içinde yine de hamile kalabilirsiniz.

Yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Ya da google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır?

Kombinasyon hapları (KOK): Günde 1 hap aldığınız sürece hamilelikten korunursunuz. Kombinasyon Hapınızı her gün aynı saatte almak zorunda değilsiniz. Bununla birlikte, aynı anda almak iyi bir fikirdir, çünkü Hapınızı hatırlamaya alışmanıza yardımcı olur. Bir Alarm, hatırlamanıza yardımcı olan bir takvim hatırlatıcısı kullanılabilir. Çoğu kombinasyon hapı 28 günlük veya 21 günlük paketlerde mevcuttur.

Doğum kontrol hapı ne zaman korumaya başlar?

Kombinasyon hapını istediğiniz zaman başlatabilirsiniz. Regl döneminin başlamasından sonraki 5 gün içinde kombinasyon hapları almaya başlarsanız, hemen hamilelikten korunursunuz. Regl başlangıcınız pazartesi gününe denk geldiyse, Cumartesi Sabahına kadar herhangi bir zamanda hapı alabilir ve hemen hamilelikten korunabilirsiniz. Başka bir zaman kombinasyon hapı almaya başlarsanız, hamilelikten korunmadan önce 7 gün boyunca hapı almanız gerekir.

Doğum kontrol hapı ne işe yarar?

Doğum kontrol Hapında bulunan östrojen ve Progesteron hormonları yumurtlamayı önler ve olası hamileliği önler. Yüksek etkinliği ve düşük yan etkileri olan hapların gebelik önleme olasılığı %100’e yakındır.

Doğum kontrol hapı aldıktan sonra ne zaman ilişkiye girilir?

Regl döneminizin ilk gününde kombinasyon hapı almaya başlarsanız, hemen hamilelikten korunursunuz. Bununla birlikte, hap Paketinize sadece Döneminizin başlangıcından sonra başlıyorsanız, korunmasız cinsel ilişkiye girmeden önce yedi gün beklemeniz gerekir.

doğum kontrol hapı ne zaman kullanılır?

Aldıktan hemen sonra almaya başlayabilirsiniz-haftanın herhangi bir günü ve adet döngüsü sırasında herhangi bir zamanda . Ancak hamilelikten ne zaman kaçınmanız gerektiği, ne zaman başladığınıza ve ne tür bir hap aldığınıza bağlıdır. İlk 7 güne kadar Yedek bir doğum kontrol yöntemi (örneğin prezervatif) kullanmanız gerekebilir. Hapı almak için en iyi zaman hakkında hemşireniz veya doktorunuzla konuşun.

Yasmin doğum kontrol hapı nasıl kullanılır?

Haftanın herhangi bir günü ve adet döngüsü sırasında herhangi bir zamanda . Ancak hamilelikten ne zaman kaçınmanız gerektiği, ne zaman başladığınıza ve ne tür bir hap aldığınıza bağlıdır. İlk 7 güne kadar Yedek bir doğum kontrol yöntemi (örneğin prezervatif) kullanmanız gerekebilir.

doğum kontrol hapı ne zaman başlanır?

Haftanın herhangi bir günü ve adet döngüsü sırasında herhangi bir zamanda . Ancak hamilelikten ne zaman kaçınmanız gerektiği, ne zaman başladığınıza ve ne tür bir hap aldığınıza bağlıdır. İlk 7 güne kadar Yedek bir doğum kontrol yöntemi (örneğin prezervatif) kullanmanız gerekebilir. Hapı almak için en iyi zaman hakkında hemşireniz veya doktorunuzla konuşun.

doğum kontrol hapı ne kadar?

Haplarının fiyatları markadan markaya değişir. Bununla birlikte, piyasadaki en ucuz hap ortalama 20-30 TL, en pahalı olanın ise 50-80 TL olduğu söylenebilir.

Meliha

Netbilgiler Sağlık ve Hukuk Alanında Metin Editörü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu