Dijital Reklamcılık

Dijital Reklamcılık Nedir?

Bugün, dünya çapındaki işletmeler her yıl dijital reklamcılık için 250 milyar dolardan fazla harcıyor. Dijital reklamların yarattığı etkileyici yatırım getirisi (ROI) nedeniyle bu sayı artmaya devam ediyor. Rekabetçi kalmak isteyen şirketler için, reklam stratejinizi çevrimiçi hale getirmek çok önemlidir. Dijital reklamcılık nedir?

Dijital reklamcılık, satın alma hunisinin her aşamasında tüketicilere ulaşmak ve onları satın alma hunisinin bir aşamasından diğerine taşımak için hedeflenmiş, veriye dayalı bir reklam stratejisidir. Bilinirlikten satın almaya kadar, geliri artırmak için dijital medya reklamcılığını (ve Google gibi çevrimiçi reklam kanallarını) kullanabilirsiniz.

Dijital reklamcılığın geleneksel reklamcılıktan farkı nedir?

Geleneksel reklamcılığa aşinaysanız, dijital reklamcılık birkaç benzerliği paylaşır.

Geleneksel reklamcılık gibi, marka bilinirliği, satışlar ve daha fazlasını oluşturmak için işletmenizi, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtır. Bununla birlikte, geleneksel kanallardan ziyade dijitalden yararlanır. Reklamlarınız, reklam panoları ve dergiler yerine Google, Facebook, YouTube ve daha fazlasında görünür.

Çevrimiçi reklamcılık ayrıca büyük miktarda veriyle birlikte gelir. Örneğin, kampanyalarınızın performansını gerçek zamanlı olarak takip edebilirsiniz. Ayrıca, reklamlarınızı görüntüleyen ve etkileşime giren kişilerin demografisi, ilgi alanları ve alışkanlıkları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Buna karşılık, geleneksel reklamcılık, veri söz konusu olduğunda minimum düzeydedir. Kampanyanızın performansıyla ilgili anında bilgi sahibi değilsiniz. Örneğin bir reklam panosu, ekibinize neredeyse sıfır veri sağlayabilir.

Bu nedenle dijital reklamcılık genellikle geleneksel reklamcılığa akıllı bir alternatif gibi görünür.

dijital reklamcılık
dijital reklamcılık

İşletmeniz için 4 çeşit dijital reklamcılık

İşletmenizin çevrimiçi reklamını yapın ve şirketiniz dört tür dijital reklamcılıktan yararlanabilir:

Arama

Görüntülemek

Sosyal

Etkileyici

1. Arama

Bugün, alışveriş yapanların yüzde 80’i ürün araştırmalarına çevrimiçi olarak başlıyor. Birçoğu, başlamak için Google, Bing veya Yahoo! gibi favori arama motorlarına gider. Arama ağı reklamcılığı ile şirketiniz ürün ve hizmetlerinizi bu platformlarda tanıtabilir.

Reklamlarınız arama sonuçlarında görünebilse de (yukarıdaki örneklerde olduğu gibi), bağlı kuruluş web sitelerinde de görüntülenebilir. Örneğin Google, bir arama ortakları ağına sahiptir. Bu ağ, Google için oluşturulmuş reklamları görüntülemek üzere onaylanmış sitelerden oluşur.

Arama için reklam oluşturduğunuzda, belirli aramaları veya anahtar kelimeleri hedeflersiniz. En iyi sonuçlar için, işletmeniz işlem anahtar kelimeleri hedeflemelidir; bu, arama yapan kişinin işletmesi için peyzaj hizmetleri veya evleri için acil durum ısıtma ve soğutma hizmetleri gibi bir şey satın almak istediği anlamına gelir.

Kullanıcılara satın alma hunisinin erken aşamalarında ulaşmak istiyorsanız, dijital pazarlamayı kullanmak daha uygun maliyetlidir . Örneğin, peyzaj veya HVAC bakımıyla ilgili ilgili, bilgilendirici aramaların en üstünde görünmek için içerik pazarlamasını ve arama motoru optimizasyonunu (SEO) kullanabilirsiniz .

Diğer çevrimiçi pazarlama stratejilerinizi desteklemek için dijital veya tıklama başına ödeme (PPC) reklamlarını bile kullanabilirsiniz . Örneğin PPC, SEO için mükemmel bir ortaktır. SEO aracılığıyla organik sıralamanızı yükseltmeye çalışırken, PPC işletmenizin arama sonuçlarında anında yer almasına yardımcı olur.

Bir hizmet olarak yazılım (SaaS) sağlayıcısı olan Salesforce, organik ve ücretli bir arama sonucu olarak görünür. Şirketin koordineli PPC ve SEO çalışması, ürünleri ve hizmetleriyle ilgili aramalardan yararlanmasına olanak tanır.

Bir PPC ve SEO kampanyası başlatırsanız, bu örnek işletmeniz için uzun vadeli bir hedef olarak hizmet edebilir. Stratejinizin başlangıcında, organik arama sonuçlarının en üstünde görünmeyeceksiniz, ancak PPC, şirketinizin yüksek değerli arama sonuçlarında anında varlık göstermesine yardımcı olabilir.

2. Görüntülü

Kullanıcıların önemli bir yüzdesi (aslında yüzde 90 ), satın alma kararı vermelerine yardımcı olduğu için videoyu takdir ediyor. Bu nedenle görüntülü reklamcılık, dijital reklamcılığın temel bir parçası haline geliyor. Görüntülü kanallar aracılığıyla reklam verdiğinizde, reklamlarınıza ilgi çekici görseller ve videolar ekleyebilirsiniz.

Görüntülü reklamcılıkla, reklamlarınız YouTube’u da içerebilen bağlı kuruluş web sitelerinde görünür. Google , Bing ve Yahoo! gibi arama motorlarıyla bir görüntülü reklam kampanyası başlatabilirsiniz . Görüntülü reklamları YouTube’da göründüğü için birçok işletme için Google tercih edilir.

İnsanların yüzde 80’i bir ürün veya hizmeti araştırırken arama ve video kanalları arasında geçiş yapmayı kabul ettiğinden , Google’ın YouTube’daki mülkiyeti önemlidir . Bu, şirketinizin kullanıcılara her iki önemli kanaldan da ulaşabileceği anlamına gelir.

3. Sosyal medya

Şirketler ayrıca aşağıdakileri içeren sosyal medya ağlarında dijital reklamcılıktan yararlanabilir :

Facebook

Instagram

LinkedIn

Twitter

Pinterest

Sosyal medya ile işletmeniz metin, resim ve video reklamlar oluşturabilir. Şirketinizi tanıtmak için sosyal medyayı kullanmaya karar verirseniz, metin reklamlardan daha iyi performans gösterme eğiliminde olduklarından video veya resim reklamlar oluşturmaya çalışın.

Bir dijital medya reklam kanalı olarak sosyal medya, işletmenize ek teklif seçeneklerine erişim de sunar. Örneğin, daha fazla takipçi kazanmak istiyorsanız Twitter’da takip başına maliyeti (CPF) kullanabilirsiniz. Veya pasif adaylara ulaşmak istiyorsanız LinkedIn’de gönderme başına maliyet (CPS) kullanabilirsiniz.

4. Etkileyici

Sosyal medya reklamcılığına yatırım yapan işletmeler aynı zamanda çeşitli sosyal medya ağlarında influencer’larla ortaklık kuruyor. Influencerlar, hedef kitlenizin güvenine ve saygısına sahip oldukları için muazzam bir değer taşırlar, bu da ürünleri veya hizmetleri başarıyla tavsiye edebilecekleri anlamına gelir.

Influencer’lar diğer dijital reklam kanallarına kıyasla farklı bir fiyatlandırma modeli benimsiyor. Örneğin, bir etkileyici, takipçi sayısına veya gönderilerdeki etkileşim oranlarına göre sabit bir ücret alabilir. Veya sponsorlu gönderilerinizin performansı üzerinden işletmenizi ücretlendirebilirler.

Örnek olarak, Instagram’daki etkileyiciler genellikle iki fiyatlandırma modelinden birini takip eder.

1000 takipçi başına gönderi başına 10 Türk lirası

1000 gönderi etkileşimi başına 250 ila 750 Türk lirası

Birçok şirket, etkileşim sonrası ücretlendirme yapan etkileyicileri tercih eder. Bunun nedeni, etkileşim sonrası etkileşimin, söz konusu etkileyicinin hedef kitlesi hakkında daha doğru bir görünüm sağlama eğiliminde olmasıdır. Ayrıca, onları dönüşüm hunisinden aşağı kaydırdığı için, kullanıcıların sponsorlu gönderinizle etkileşime girmesini istiyorsunuz.

Neden dijital reklam kullanıyorsunuz?

Şirketler, dijital reklamcılığı aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle kullanır:

Marka bilinirliğini artırmak

Ürün satışlarını iyileştirmek

Nitelikli potansiyel müşteriler oluşturmak

Tekrarlanan satın almaları artırma

Ve dahası

Bununla birlikte, işletmeleri çevrimiçi dijital reklamcılığı kullanmaya motive eden şey, avantajlarıdır. Dijital reklamcılığı kullandığınızda, şirketinize, istediğiniz türden sonuçları sağlayan ölçülebilir ve uygun maliyetli bir strateji sağlarsınız.

Dijital reklamcılığın en çok bahsedilen faydalarından bazıları şunlardır:

Dijital reklamcılık hedef kitlenize ulaşır

Bir reklam panosu satın alın ve hedef kitlenizin yalnızca onu görmesini değil, aynı zamanda üzerinde hareket etmesini de umabilirsiniz. Yine de özellikle hedef kitlenizin içindeki ve dışındaki sürücüleri hedeflediğinizde sıfır garanti vardır.

Ancak dijital bir reklam kampanyası bunun tam tersidir.

Dijital reklamcılıkla, işletmenizle gerçekten ilgilenen kişilere ulaşırsınız (ve reklam harcamalarınızı yönlendirirsiniz). Konum, ilgi alanları ve davranış gibi hedefleme seçeneklerini kullanarak reklamlarınızın işletmeniz için en önemli kişilere odaklanmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca, çevrimiçi dijital reklamcılıkla, insanlara ulaşmak istediklerinde onlara ulaşıyorsunuz.

Otoyolda dikkatlerini çekmeye çalışmak yerine, işletmenizi ararken veya sektörünüzdeki ürünleri araştırırken onlarla bağlantı kuruyorsunuz. Dijital reklamcılık, insanları şirketinize çekmek yerine şirketinize çeker.

Dijital reklamcılık ölçülebilir sonuçlar sağlar

İster çevrimdışı ister çevrimiçi olsun, reklamcılık girişimlerinizi takip etmek istersiniz.

Aksi takdirde, stratejinizin işe yaradığını nasıl kanıtlayabilirsiniz?

Neyse ki, çevrimiçi dijital reklamcılık çabalarınızı izlemek ve izlemek kolaydır. Google Ads gibi dijital reklam platformları genellikle kampanyalarınızı sizin için izler. Sadece hesabınıza giriş yapın ve verilerinizi görüntüleyin. Hatta inceleme için Google Data Studio gibi raporlama araçlarına aktarabilirsiniz .

Dijital reklam kampanyası verileri, yalnızca ekibinizin stratejinizin sonuçlarını göstermesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda iyileştirme fırsatları bulmasına da yardımcı olur. Örneğin, düşük performanslı bir reklamınız varsa, performansını artırmak için yeni metin, resimler ve daha fazlası için beyin fırtınası yapabilirsiniz.

Dijital reklamcılık her reklam bütçesini destekler

İster küçük bir işletme ister büyük bir işletme işletiyor olun, dijital reklamcılığı kullanabilirsiniz.

Geleneksel reklamcılıkla karşılaştırıldığında, çevrimiçi dijital reklamcılık, işletmenizin bir bütçe oluşturmasına olanak tanır. Bir reklam panosu başlatmak veya bir televizyon reklamını yayınlamak için belirli bütçe gerekliliklerini yerine getirmeniz gerekmez. Bunun yerine, reklamlarınız için ne harcayacağınıza (ve ne ödeyeceğinize) siz karar verirsiniz.

Birçok çevrimiçi reklam platformu, kazan-kazan planlarını da engeller.

Örneğin bir şirket, en iyi reklam yerleşimini kazanmak için daha yüksek bir teklif veremez. Ayrıca alakalı bir reklam ve mükemmel bir kullanıcı deneyimi sunmaları gerekir. Bu teklif verme modeli, tüm işletmelerin müstehcen bir miktar teklif vermeden mükemmel reklam yerleşimleri elde etmesine olanak tanır.

Dijital reklamcılık, strateji söz konusu olduğunda seçenekler sunar

İşletmeniz ne olursa olsun ister çevrimdışı ister çevrimiçi olsun, reklamcılık söz konusu olduğunda seçenekler istersiniz.

Dijital reklamcılık ile seçenekleriniz var. Google, Facebook veya YouTube’da reklam yayınlayabilirsiniz. Söz değil, metin, resim ve video reklamlar arasında seçim yapabilirsiniz. Ayrıca, yeniden pazarlama dahil olmak üzere gelişmiş hedefleme seçenekleriyle reklamlarınızı özelleştirebilirsiniz .

Şirketiniz ayrıca aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli hedefler için çevrimiçi dijital reklamcılığı kullanabilir:

Marka bilinirliği oluşturmak

Ürün satışlarını artırmak

Artan iletişim talepleri

Ve dahası

Tüm bu seçenekler, reklamcılık söz konusu olduğunda ekibinize esneklik ve çok yönlülük sağlar.

Dijital reklamcılık anında sonuç verir

Şirketiniz dijital medya reklamcılığına geçtiğinde anında sonuç bekleyebilirsiniz.

Ücretli kampanyalarınızı başlatır başlatmaz tıklamalar, siparişler, telefon aramaları ve daha fazlasını almaya başlayabilirsiniz. Ayrıca bu eylemlerin her birini takip edebilir ve kampanyalarınızla ilişkilendirebilirsiniz. Bu tür bir izleme ile şirketiniz, dijital reklamcılığın işletmeniz ve kârlılığı üzerindeki etkisini kolayca görebilir.

Buna karşılık, çevrimiçi pazarlamanın sonuçları görmesi daha uzun sürebilir.

Örneğin, içerik pazarlaması gibi bir strateji kullanıyorsanız , trafik artışlarını, yeni potansiyel müşterileri veya ürün satın alımlarını görmeniz birkaç ay sürebilir. Bu nedenle birçok işletme, dijital pazarlama stratejilerini çevrimiçi reklamcılık stratejileriyle koordineli olarak kullanacaktır.

dijital reklamcılık
dijital reklamcılık

Çevrimiçi dijital reklamcılık nasıl çalışır?

Geleneksel reklamcılıkla karşılaştırıldığında, çevrimiçi dijital reklamcılık alışılmadık bir şekilde çalışır.

Geleneksel reklamcılıkta, işletmeniz genellikle bir reklam panosu şirketi gibi bir sağlayıcıya önceden ödeme yapar. Dijital reklamcılıkta durum böyle değil. Dijital reklamcılık kullandığınızda, yalnızca bir kullanıcı reklamınız üzerinde istenen bir işlemi tamamladığında ödeme yaparsınız.

Bu eylem, reklamınızı tıklamaktan reklamınızı görüntülemeye kadar değişebilir.

Örneğin, tıklama başına maliyeti (TBM) 2,00 Türk lirası olan bir reklam kampanyası başlatabilirsiniz. Bu, reklamınıza yapılan her tıklama için 2,00 Türk lirası ödemeye hazır olduğunuz anlamına gelir. Ancak Google ve Facebook gibi farklı platformların açık artırma algoritmaları nedeniyle daha az ödeyebilirsiniz.

Bir reklam ajansıyla ortaksanız, ödeme süreci biraz farklıdır.

Örneğin, stratejinizi geliştirme ve yönetme maliyetlerini kapsayan bir ön yönetim ücreti ödersiniz. Şirketiniz ayrıca, reklamlarınızı yayınlamak veya göstermek için Google gibi reklam platformlarına ödediğiniz ücret olan belirlenmiş bir reklam harcaması da ayırır.

Dijital reklamcılığı kullandığınızda, hedef kitlenize ulaşmak için gelişmiş hedefleme yöntemlerini de kullanabilirsiniz. Bu hedefleme özellikleri, işletmenizi hedef pazarınızın içindeki ve dışındaki insanları hedeflemeye zorlayan geleneksel pazarlamanın yeteneklerinin ötesine geçer.

Dijital reklamcılıkta en yaygın hedefleme seçeneklerinden bazıları şunlardır:

Anahtar Kelimeler: Anahtar kelime hedefleme ile işletmenizle alakalı anahtar kelime ve kelime öbekleri arayan kişilere ulaşabilirsiniz. Örnek olarak, bir çiçekçi “düğün için çiçekçi” gibi ifadeleri hedefleyebilir.

İlgi Alanları: İlgi alanı hedefleme ile Google Ads ve Facebook gibi reklam platformları, işletmenizin kullanıcılara geçmişteki davranışlarına ulaşmasını sağlar. Örneğin, reklamlarınız yürüyüş ve kampçılıkla ilgilenen alışveriş yapan kişilere gösterilebilir.

Demografi: Demografik hedefleme ile tüketicilere yaşları, konumları ve hatta ebeveynlik durumları gibi demografik bilgilerine göre ulaşabilirsiniz. Örneğin bir kreş, 25-34 yaş arasındaki ebeveynleri hedefleyebilir.

Yeniden Pazarlama: Yeniden pazarlama ile işletmeniz sitenizi ziyaret eden kullanıcıları hedefleyebilir. Örneğin reklam kampanyanız, yalnızca hizmet sayfanıza bakmakla kalmayıp aynı zamanda hedef pazarınızın demografisiyle eşleşen kişilere reklam gösterebilir.

Ancak geleneksel reklamcılık gibi dijital reklamcılık da araştırma ve planlama gerektirir. Örneğin, kampanyanızı başlatmadan önce reklamcılık hedeflerinizi, stratejinizi, bütçenizi ve daha fazlasını belirlemeniz gerekir.

çevrimiçi dijital reklam kampanyası başlatma

Çoğu durumda, bir çevrimiçi dijital reklam kampanyası başlatmak aşağıdaki kontrol listesini içerir:

  • Hedeflerinizi oluşturun
  • Stratejinizi oluşturun
  • Bütçenizi belirleyin
  • Reklam platformlarınızı seçin
  • Kopya ve medya gibi reklam öğelerinizi edinin
  • Lansman sonrası reklam optimizasyonlarını uygulayın

Bu yaklaşım, geleneksel reklamcılıktan önemli ölçüde farklıdır. Dijital reklamcılıkla ekibiniz, kampanyanızı başlattıktan sonra bile optimize etmeye ve iyileştirmeye devam edebilir. Buna karşılık, şirketinizin geleneksel reklam kampanyanızı elde etmek için yalnızca bir şansı var.

Bilmeniz gereken 8 dijital reklamcılık metriği

İşletmeniz için dijital reklamcılığı kullanmak istiyorsanız, şu sekiz metriği bilmek isteyeceksiniz:

1. Tıklama oranı (TO)

TO’nuz , reklamınızı gören kişilerin yüzdesine kıyasla reklamınızı tıklayan kişilerin yüzdesidir . Bu ölçüm, reklamınızın ne kadar etkili olduğunu anlamanıza yardımcı olur. Daha yüksek bir TO (genellikle) daha etkili ve alakalı bir reklamı gösterir.

2. Erişim

Erişim, reklamınızı kaç kişinin gördüğünü açıklar.

3. Gösterimler

Gösterimler, reklamınızın gösterilme sayısıdır. Bu dijital reklamcılık metriği, aynı kişiden birden fazla görüntüleme içerir. Örneğin, birisi reklamınızı iki kez gördüyse, bu iki görüntüleme iki gösterim olarak sayılır.

4. Tıklamalar

Tıklamalar, reklamınızın tıklanma sayısıdır.

5. Tıklama başına maliyet (TBM)

TBM, birinin reklamınızı tıklaması için işletmenizin ortalama olarak ödediği tutardır. TBM’nizi tahmin etmek için bir TBM hesaplayıcısı kullanabilirsiniz. Çoğu durumda, Google Ads gibi reklam platformunuz bu dijital reklamcılık metriğini sizin için hesaplayacaktır.

6. Edinme başına maliyet (EBM)

EBM, yeni bir müşteri edinmek için ortalama maliyetinizdir. EBM’nizi bir hesap makinesiyle veya yeni bir müşteri kazanmak için toplam reklam kampanyası maliyetlerinizi dönüşüm sayısına bölerek manuel olarak hesaplayabilirsiniz.

7. Dönüşümler

Dönüşümler, reklamınızdan elde edilen hedef tamamlama sayısıdır. Bir dönüşüm, bir teklif talebi almaktan bir e-posta bültenine kaydolmaya kadar değişebilir. Bir reklam oluşturduğunuzda, dönüşümünüzü ayarlarsınız.

8. Bin gösterim başına maliyet (BGBM)

BGBM, şirketinizin reklamınızın 1000 kez görüntülenmesi veya gösterimi için ödediği tutardır. Reklam platformunuz muhtemelen bu ölçümü sizin için hesaplayacak olsa da , maliyetlerinizi tahmin etmek ve dijital reklam bütçenizi planlamak için bir BGBM hesaplayıcısı da kullanabilirsiniz.

Dijital reklamcılıkta 4 kesin teklif modeli

Farklı dijital reklamcılık reklam türlerini keşfetmeden önce, çevrimiçi dijital reklamcılıkta kullanılabilen farklı teklif modellerini anlamak faydalı olacaktır. Bu şekilde işletmeniz ve kampanyalarınız için en iyi seçeneği belirleyebilirsiniz.

Dijital reklamcılıkta en yaygın dört teklif modeli şunları içerir:

1. Tıklama başına maliyet (TBM)

TBM ile işletmeniz, biri reklamınızı her tıkladığında ödeme yapar. Pazarlamacılar için TBM bir tercihtir çünkü reklamınızı görüntülemek yerine etkileşimde bulunması için birine ödeme yaparsınız. Bir tıklama ayrıca kullanıcıları sitenize (veya başka bir özel açılış sayfasına) getirir ve bu da onları dönüşüme motive edebilir.

Aşağıdakiler dahil çeşitli reklam platformları TBM kullanır:

Google Reklamları

Bing Reklamları

Facebook

Instagram

Twitter

Ve dahası

Bu platformlar ayrıca aşağıda hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz ek teklif modelleri de sunar.

2. Bin gösterim başına maliyet (BGBM)

BGBM ile şirketiniz, reklamınız 1000 gösterim veya görüntüleme kazandığında ödeme yapar. CPM, Coca-Cola veya Pepsi gibi tanınmış markalar için marka bilinirliği oluşturmak için mükemmel olsa da küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) için uygun maliyetli değildir. Bir görünüm, satın alma gibi istediğiniz türde işlemlere dönüşmez.

TBM gibi, BGBM de aşağıdakiler dahil olmak üzere çeşitli reklamcılık platformlarında kullanılabilir:

Google Reklamları

Bing Reklamları

Facebook

Instagram

Youtube

Ve dahası

İster sosyal medyada ister arama motorlarında reklam veriyor olun, BGBM’yi kullanabilirsiniz.

3. Müşteri adayı başına maliyet (CPL)

CPL ile, reklamınız her yeni potansiyel müşteri oluşturduğunda işletmeniz ödeme yapar. İşletmeler arası (B2B) bir şirketseniz, bu teklif seçeneği işe yarayabilir. Bununla birlikte, düşük kaliteli potansiyel müşteriler için ödeme yapmak istemediğiniz için yüksek kaliteli kullanıcıları hedefleyen bir reklam geliştirmek önemlidir.

CPL sunan birkaç reklam platformu örneği, Google Ads ve Facebook’u içerir.

4. İşlem başına maliyet (EBM)

EBM ile, bir kullanıcı istenen bir işlemi tamamladığında şirketiniz ödeme yapar. Bu işlem, bir e-posta bültenine kaydolmaktan belirli bir ürünü satın almaya kadar çeşitli dönüşümleri içerir. Şirketler genellikle bu teklif seçeneğini sosyal medyada kullanır, ancak arama gibi diğer kanallarda bundan yararlanabilir.

EBM için birkaç yaygın reklam platformu Facebook ve Instagram’ı içerir.

Çevrimiçi dijital reklamcılığın maliyeti nedir?

Geleneksel reklamcılık gibi, şirketiniz de dijital reklamcılığa istediğiniz kadar harcama yapabilir.

Bununla birlikte, ortalama olarak, KOBİ’ler çevrimiçi dijital reklamcılığa ayda 9000 ila 10.000 Türk lirası ayırmaktadır. Bu, yılda 100.000 ila 120.000 Türk lirası arasında bir yıllık yatırım anlamına gelir. İşletmeniz az ya da çok harcama yapabilirken, bu miktar ekibiniz için bir referans noktası olabilir.

Şirketin karar vericilerini dijital reklamcılık konusunda bilgilendiriyorsanız, potansiyel bir bütçe oluşturun. Bu varsayımsal bütçe, aylık reklam harcamanızdan reklamcılık teknolojinize kadar değişebilen maliyetlerinizin bir dökümünü içermelidir.

Başarılı bir dijital reklam kampanyası nasıl oluşturulur?

Dijital reklam kampanyanızın başarılı olması için sektördeki en iyi uygulamaları takip etmek istersiniz:

Teklifinizi cazip hale getirin

İşletmeniz, ürününüzü veya hizmetinizi neyin harika kıldığını bilirken, hedef kitleniz bilmiyor. Ürünlerinizin benzersiz avantajlarını sergilemek için reklamlarınızı kullanın. Ekibinizin bu avantajları pazarınızda yankı uyandıracak şekilde iletmesi de önemlidir.

Örnek olarak, bir peyzaj şirketiyseniz, hedef kitlenizin bir peyzaj mimarından ne istediğini sormanız gerekir. Müdahaleci olmayan hizmet mi, türünün tek örneği bahçeler mi yoksa başka bir şey mi istiyorlar? Bir peyzaj mimarında ne aradıklarını belirlemek için kitlenizi çevrimiçi olarak araştırın.

Ayrıca, teklifinizi daha da çekici kılmak için ücretsiz fiyat teklifi gibi tasarrufları teşvik edebilirsiniz.

Bazı katil reklam metni yazın

Kullanıcıların arama, sosyal medya veya video üzerinden reklamlarınızla etkileşim kurmasını istiyorsanız, hızlı bir reklam metni yazın. Google gibi pek çok reklam sağlayıcı, reklam metinlerinde karakter sınırlamaları uyguladığından, hedef kitlenizin ilgisini çekmek için kısa ancak ilgi çekici metne ihtiyacınız vardır.

Görüntülü reklamlara yatırım yapıyor olsanız bile, ekibinizin kitlenizin dikkatini çeken reklam öğeleri geliştirmesi çok önemlidir. Kullanıcıların videonuzu izlemesini veya reklamınızı tıklamasını sağlamak için ilgi çekici bir teklif veya duygusal bir çekicilik kullanabilirsiniz.

Başarılı reklam metni ve reklam öğeleri oluşturmak için kitlenizin ilgi alanlarına, ihtiyaçlarına ve sorunlu noktalarına hitap edin.

Özel reklam öğeleri alın

Pek çok işletme, dijital reklamcılık için kendi bünyesinde kreatifler oluşturmaya karar verir. Kendi bünyesinde bir tasarımcı ve kameraman ekibi olan bir şirketseniz, bu hareket mantıklıdır. Aksi takdirde, işletmenizin parasına mal olabilecek bir karardır.

Profesyonellerden grafikler ve videolar için daha fazla peşin ödeme yapabilirsiniz, ancak özel reklam öğeleri, reklamınızın uzun vadeli performansına yardımcı olabilir. Hedef kitlenizdeki kullanıcılar için güven sinyalleri olarak hizmet edebilecek, şirketinizin profesyonelliğini ve kalitesini gösterirler.

Dijital reklam stratejinizden en iyi şekilde yararlanmak için birinci sınıf reklam öğelerine önceden yatırım yapın.

Hayalinizdeki müşteriyi hedefleyin

Şirketler genellikle çevrimiçi dijital reklamcılıkla geniş bir hedef kitleyle başlar. Bu yaklaşım, tonlarca reklam tıklaması ve hatta dönüşümle sonuçlanabilir, ancak ideal müşteriniz veya müşterinizle çalışma genel hedefinize nadiren ulaşır.

Bu nedenle işletmeniz, reklamlarınızı hayalinizdeki müşteriye odaklamalıdır. Dijital reklamcılık ile şirketiniz, ekibinizin istediğiniz tüketicilere ulaşmasına yardımcı olabilecek gelişmiş hedef seçeneklerine erişebilir. Daha az tıklama ve dönüşüm görebilirken, müşteri kalitesinde bir artış fark edeceksiniz.

Ayrıca, bu yaklaşım, yalnızca önemli olan kullanıcılar için ödeme yaptığınız için işletmenizin paradan tasarruf etmesini sağlar.

Yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Yada google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

Dijital reklam ne demek?

Çevrimiçi pazarlama, İnternet reklamcılığı, dijital reklamcılık veya web reklamcılığı olarak da bilinen çevrimiçi reklamcılık, ürünleri ve hizmetleri izleyicilere ve platform kullanıcılarına tanıtmak için İnternet’i kullanan bir reklam ve pazarlama sistemidir..

Dijital reklamcılık nasıl yapılır?

 Dijital Reklamcılık, çevrimiçi reklam kampanyalarını araştırmak, yönetmek, izlemek, analiz etmek ve iyileştirmek için İnternet tabanlı reklamcılık araçlarını kullanarak çalışır . 
Dijital medya reklamcılığı sadece Twitter, Pinterest veya google’da hızlı dijital reklamlar yayınlamak değildir.

Dijital reklamcılık ne iş yapar?

Dijital reklamcılık, hertürlü çevrimiçi ve dijital kanallar vasıtası ile kullanıcılara reklam içeriği yansıtmak uygulamasıdır. 
Dijital reklamcılık, kitlelere reklam ve mesajlar göstermek için sosyal medya, e-posta, arama motorları, mobil uygulamalar, bağlı kuruluş programları ve web siteleri gibi ortamlardan yararlanır.

Dijital reklam türleri nelerdir?

Dijital pazarlama genel olarak 8 ana kategoriye ayrılabilir: 
Arama Motoru Optimizasyonu
Tıklama Başına Ödeme
Sosyal Medya Pazarlaması
İçerik Pazarlaması
E-posta Pazarlaması
Mobil Pazarlama
Pazarlama Analitiği
Bağlı Kuruluş Pazarlaması

Netbilgiler

Netbilgiler Özgün ve Faydalı Bilgiler İçeren Makaleler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu