Devremülk Nedir?

Devremülk Nedir?

Devremülk, birden fazla alıcının aynı mülkte tipik olarak bir haftalık artışlarla kullanım paylarına sahip olduğu, tatil amaçlı gayrimenkulün ortak mülkiyet modelidir. Devre mülk modeli, tatil köyleri, apartmanlar, apartmanlar ve kamp alanları gibi birçok farklı mülk türüne uygulanabilir.

Zaman paylaşımı,  alıcıların belirli süreler boyunca bir gayrimenkul birimini işgal etme hakkını satın aldıkları bir kısmi mülkiyet biçimidir. Örneğin, bir haftalık devre mülk satın almak, alıcının birimin 1/52’sine sahip olduğu anlamına gelir. Bir aylık satın alma, on ikide bir sahipliğe eşittir. Zaman paylaşımı tatil yörelerinde popülerdir. Mülk türleri arasında evler, apartmanlar ve tatil köyleri bulunur. Model, eğlence araçları ve özel jetler için de geçerli olabilir.

Devremülk
Devremülk

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR

 • Devremülk, birden fazla sahibinin bir mülkü belirli bir süre için münhasır kullanımına sahip olduğu ortak bir tatil mülkü modelidir.
 • Tatil köyleri, apartmanlar ve apartmanlar gibi çeşitli tatil mülkleri için devremülkler mevcuttur.
 • Devremülkler sabit bir hafta için mevcuttur – bir alıcının her yıl belirli bir haftası veya değişken bir haftası vardır – mülkün kullanımı bir sezonla sınırlıdır.
 • Devremülk avantajları, profesyonelce yönetilen bir tatil beldesinde öngörülebilir bir ortamda tatil yapmayı içerir.
 • Devremülk dezavantajları arasında değişiklik yapmada esneklik eksikliği, yıllık bakım ücretleri ve yeniden satma zorluğu yer alır.

Devremülk Nasıl Çalışır?

Devremülkler, alıcılara, genellikle bir haftalık artışlarla ölçülen belirli bir süre için bir tatil mülkünün yıllık münhasır kullanım hakkını verir. Devremülkler genellikle aşağıdaki üç sistemden birini kullanır:

Sabit Hafta

Sabit haftalık devre mülk, alıcıya her yıl belirli bir hafta (veya haftalar) boyunca mülkü münhasıran kullanma hakkı verir. Bu yapının avantajı, alıcının her yıl aynı zamanda yıllık bir tatil planlayabilmesi iken, madalyonun diğer yüzü, gerekirse sabit haftayı başka bir döneme değiştirmenin son derece zor olabilmesidir.

Yüzen Hafta

Değişken haftalık devre mülk, alıcıya önceden tanımlanmış bir süre boyunca veya hatta yıl boyunca bir hafta veya haftalar boyunca mülkün münhasır kullanımını sağlar. Sabit hafta sisteminden daha esnek olmasına rağmen, “değişken hafta” yılın en yoğun zamanlarında mevcut olmayabilir ve kullanılabilirliği sağlamak için önceden rezerve edilmesi gerekebilir.

Puan

Puan sistemi, tatil yeri konumu, tatil mülkünün boyutu ve müsaitlik zamanı gibi faktörlere dayalı olarak devre mülk sahipliğini temsil etmek için puanları kullanır. Puanlar, geliştiriciler tarafından ya kendi tatil köylerinde (dahili değişim) ya da diğer tatil köylerinde (dış değişim) devre mülk değişimlerini kolaylaştırmak için kullanılır. Puan sistemi, kullanıcılara daha fazla tatil seçeneği sunarken, yukarıda belirtilen faktörler nedeniyle çeşitli tatil yerlerine tahsis edilen puanlar arasında büyük bir eşitsizlik vardır.

Devremülk
Devremülk

Devremülk Türleri

Devremülkler, tipik olarak, paylaşılan tapu mülkiyeti veya paylaşılan kiralanmış mülkiyet hakkı olarak yapılandırılmıştır.

Paylaşılan Tapu Mülkiyeti

Hisseli tapu mülkiyeti , her alıcıya, satın alınan süreye karşılık gelen fiziksel mülkün yüzde payını verir. Bir haftalık devre mülk artışlarıyla satılan bir resort kat mülkiyeti birimi teknik olarak toplam 52 tapuya sahip olabilir. Başka bir deyişle, bir haftalık satın alma, birime elli saniyelik (1/52) sahiplik payı verirken, iki hafta yirmi altıncı (1/26) faiz vb. verir. Paylaşılan tapu mülkiyeti faizi genellikle kalıcı olarak tutulur ve başka bir tarafa yeniden satılabilir veya kişinin mülküne vasiyet edilebilir.

Paylaşılan Kiralanan Mülkiyet Faizi

Paylaşılan kiralanan mülkiyet hakkı, alıcıya belirli bir mülkü belirli sayıda yıl boyunca her yıl sabit veya değişken bir hafta (veya haftalar) boyunca kullanma hakkı verir. Bu yapıda, devre mülk geliştiricisi, mal sahibinin tapuyu elinde bulundurduğu ortak tapu mülkiyet yapısından farklı olarak mülkün tapu unvanını elinde tutar. Mülk devirleri veya yeniden satışlar da tapulu devre mülkten daha kısıtlayıcıdır. Sonuç olarak, kiralanan bir mülkiyet hakkı, tapulu devre mülkten daha düşük bir değere sahip olabilir.

Devremülk
Devremülk

Devremülklerin Avantaj ve Dezavantajları

Devre tatiller herkes için olmasa da, rahat ve güvenilir bir tatil yeri arayanlar için bazı avantajlara sahiptir. Ancak, bir devre mülk anlaşmasına girmeden önce yatırımcıların dikkate alması gereken bazı belirgin dezavantajlar vardır.

Avantajlar

Çoğu devre mülk, arzu edilen tatil yerlerinde büyük şirketlere aittir. Devre mülk sahipleri, her yıl tanıdık bir yerde, tatsız sürprizlerle karşılaşmadan tatil yapabileceklerini bilmenin rahatlığını yaşarlar.

Devre mülk mülkleri genellikle tatil köyü benzeri olanaklara ve hizmetlere sahiptir ve profesyonelce yönetilir. Tipik bir otel odasına kıyasla, bir devre mülk mülkünün önemli ölçüde daha büyük olması ve daha fazla özelliğe sahip olması, daha konforlu bir konaklamayı kolaylaştırması muhtemeldir.

Bu nedenle devremülkler, bir sonraki tatilleri için bilinmeyene doğru yola çıkma zahmetine girmeden, her yıl öngörülebilir bir ortamda tatil yapmayı tercih eden kişiler için uygun olabilir.

Dezavantajları

Devremülkün dezavantajları, önemli ön ödeme ve yıllık bakım ücretlerini hesaba kattıktan sonra devam eden maliyetlerin önemli olabilmesi ve ikincisinin genellikle yıldan yıla yüzde bazında daha yüksek bir eğilim göstermesidir. Tapu devri için malik ayrıca aylık ipoteğin orantılı payını da almak zorundadır. Sonuç olarak, bir devre mülk sahibi olmanın her şey dahil maliyetleri, aynı yerde benzer bir tatil köyünde veya otelde devremülk sahibi olmadan bir hafta kalmaya kıyasla oldukça yüksek olabilir.

Ayrıca sabit bir haftalık devre mülkünü değiştirmek için çok az esneklik vardır; Onay genellikle ilk gelene ilk hizmet esasına göre olduğundan ve buna rağmen yılın en yoğun zamanlarında kullanılamayabilir, çünkü değişken bir hafta önceden rezerve edilmelidir. Ayrıca, devre mülk sözleşmesi bağlayıcıdır; mal sahibi, mali veya kişisel koşullarında bir değişiklik olduğu için devre mülk sözleşmesinden öylece çekip gidemez.

Bir devre mülkü yeniden satmak herkesin bildiği gibi zordur – sözleşmenin ilk etapta yeniden satışa izin verdiğini varsayarsak – ve bu likidite eksikliği potansiyel bir yatırımcı için caydırıcı olabilir. Devre mülk satışı, iki nedenden dolayı ilk maliyetten çok daha düşük bir fiyat getirebilir. Devre mülkler hızlı bir şekilde değer kaybetme eğilimindedir ve sözleşmelerinden çıkmak isteyen devre mülk sahiplerinin sayısı nedeniyle arz ve talep arasında bir uyumsuzluk vardır.

Artıları
 • Her yıl tatsız sürprizler olmadan tanıdık konum
 • Tatil köyü benzeri olanaklar ve hizmetler
 • Her yıl yeni bir tatil rezervasyonu yapma zahmetinden kurtulur
Eksileri
 • Devam eden maliyetler önemli olabilir
 • Haftaları veya sözleşmeyi değiştirirken az esneklik
 • Devremülklerin yeniden satılması zordur
 • Agresif pazarlama uygulamaları
Özel Hususlar

Devre mülk endüstrisi, agresif pazarlama uygulamalarıyla ünlüdür. Pek çok devre mülk satın alma, kurnaz pazarlama ve uzun vaatlere kapılan tüketiciler tarafından yapılan dürtüsel ve duygusal satın almalardır.

Örneğin, birçok yer, müşterileri site dışı bir devre mülk sunumunu dinlemeye ikna eden devre mülk pazarlamacılarıyla doludur. Konuşmalarını dinlemenin karşılığında ücretsiz etkinlik biletleri ve ücretsiz otel konaklaması gibi teşvikler sunuyorlar. Satış görevlileri emlak geliştiricileri için çalışır ve sıklıkla “hayır”ları “evet”e dönüştürmek için tasarlanmış yüksek basınçlı satış yaklaşımları kullanır. Geliştiricilerin talep ettiği fiyatlar , geliştirici fazlası ödeme komisyonları ve pazarlama maliyetleri ile bir alıcının ikincil piyasada gerçekleştirebileceğinden çok daha fazladır . Devre mülk pazarlamacıları da sıklıkla devre mülk sahipliğinin gerçek maliyetini gizleyebilir ve potansiyel faydalarını abartabilir.

Devremülk piyasası gri alanlar ve şüpheli ticari uygulamalarla dolu olduğundan, potansiyel devre mülk alıcılarının satın almadan önce durum tespiti yapması hayati önem taşımaktadır.

Yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Yada google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

Netbilgiler

Netbilgiler Özgün ve Faydalı Bilgiler İçeren Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu