Değer Yargısı Nedir

İçindekiler Tablosu

 

Değer Yargısı Tanımı

Değer yargısı nedir İnsanlar olarak, sürekli olarak kendimizi ve başkalarını karşılaştırır ve sonuç olarak yargılarız. Buna değer yargısı diyoruz.

Fakat insanlar tam olarak neden değer yargıları yaparlar?

Bizim için neyin önemli olduğunu ve neye değer verdiğimizi bulmak, bir değer yargısıyla ilgilidir. Yargılar ve diğer insanlara ve şeylere soyut, kişisel bir değer veririz.

Bugün, daha az yargılayıcı olmayı nasıl öğrenebileceğimizi bulacağız ama önce değer yargısının ne olduğunu tanımlayalım.

DEĞER YARGISI TANIMI

Bir değer yargısı, karşılaştırma veya diğer göreliliğe dayalı olarak bir şeyin veya birinin kullanışlılığına ilişkin bir yargı olarak tanımlanabilir. Ayrıca birinin veya bir şeyin doğruluğu veya yanlışlığı hakkında bir yargı olabilir.

Değer yargısı, bir dizi değere veya belirli bir değer sistemine dayalı olarak yapılan bir yargıyı ifade eder.

Değer yargısı örnekleri

Değer yargısı tanımını açıkladığımıza göre, şimdi birkaç değer yargısı örneği gösterelim:

  • Bu harika, bu aşağılık, bu utanç verici, bu iyi, bu kötü, bu takdire şayan, bu olmamalı, bu olmalı, bu doğru, bu yanlış.

Gördüğünüz gibi, tüm bu yargılar bir dizi değere veya birinin belirli değer sistemine dayanmaktadır.

değer yargısı nedir
değer yargısı nedir

Neden değer yargıları yaparız

Olayları ve insanları kim olduğumuza ve kişisel olarak neyi önemli bulduğumuza göre yargılarız. Dolayısıyla değer yargılarının, değerlerimizin ve etiğimizin ne olduğuna bağlı olduğu söylenebilir.

Düşünce süreçlerimiz yönlendirilir ve genellikle değer yargılarına dayanır. Eylemlerimiz değer yargılarına dayanır. Sonuç olarak hayatta yaptığımız ve yapmadığımız her şey bu ilkeye dayanmaktadır. Çoğu zaman hayatta önemli gördüğümüz şeyleri yaparız, aynı zamanda önemsiz olduğunu düşündüğümüz şeyleri de yapmazız.

Kişisel olarak neyi önemli ve neyi daha az önemli bulduğumuza karar veririz. Temel olarak, değer yargılarının sıradan terimlerle olduğu şey budur.

Sürekli değer yargılarına dayalı olarak şu anda olduğunuz kişisiniz. Başka bir kişi, farklı değerlere ve etik değerlere sahip olması ve dolayısıyla farklı kararlar alması nedeniyle tamamen farklı bir kişiselliğe sahip olabilir.

Etik değerlere önem verdiğiniz için ve etik olmayan insanları toplum için kötü ya da olumlu bulmadığınız için etik bir insansanız ya da yetkinliğe sosyal olmaktan daha çok değer veren yetkin bir insansanız, o zaman değer yargısını yapmışsınızdır. yetkinlik ve etik olmanın etik olmayan ve yetersiz olmaktan daha önemli olduğu vb.

Neden Yargılayamıyoruz

değer yargısı nedir. Şimdi olduğun kişi tesadüfen olamazsın. Değer yargılarına dayalı olarak sürekli bilinçli ve bilinçsiz kararlar vererek bugün olduğunuz kişi oldunuz.

Sadece bu da değil, kendinizin hangi kısımlarını önemli bulduğunuza ve dolayısıyla beslediğinize ve hangi kısımlarını önemli bulmadığınıza karar veriyor ve sonuç olarak görmezden gelmeyi seçiyorsunuz. Aynı şeyleri diğer insanlarda ve şeylerde de önemli bulma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

İnsanların bir sebepten dolayı duyguları vardır. Ve bir yargı, kısmen duygulara ve kısmen de rasyonaliteye dayanır. Aynı zamanda, kesinlikle farklı türden duyguların serbest bırakılmasıdır.

Yargılamamak bile iyi bir şey olmazdı. Çünkü iyiyi kötüden nasıl ayıracağız? Yalanlardan gerçek mi? Etik olmayandan etik mi? Hiçbir şey hiçbir şey ifade etmiyorsa veya hiçbir şey olağanüstü değilse, yaşamaya değer ne olurdu?

Ve eğer yargılamamanın anahtarının hiçbir şeye değer vermemek olduğuna karar verirseniz, o zaman yaşamanın ne anlamı var? Hiçbir şey önemli değilse ve sonuç olarak hiçbir şey değerli değilse? Yaşamak için ne kaldı?

Nasıl daha az yargılayıcı olunur

Yargılamamanın neredeyse imkansız olduğunu belirledik, ancak öğrenebileceğimiz şey nasıl daha az yargılayıcı olunacağıdır.

Tarafsızlık bazı durumlarda olumlu olabilir ve fazla yargılayıcı olmak kişinin hayatını olumsuz etkileyebilir. Hayattaki her şeyde olduğu gibi denge önemlidir.

Yargılamamak neredeyse imkansızdır, o zaman soru şu olur: “Daha az yargılayıcı olmayı nasıl başarırız?”

  • BAŞKALARINI VE KENDİMİZİ ANLAMAK

Cevap basit. Diğer insanları ve kendimizi daha iyi anlayarak.

Bir kişiyle veya bir kişinin kişisel tercihleriyle aynı fikirde olmamamız, başka bir kişinin akıl yürütmesini anlayamayacağımız veya en azından anlamaya çalışamayacağımız anlamına gelmez.

  • BAŞKALARINDAN ZİYADE KENDİNİZE ODAKLANIN

Başkaları hakkında daha az yargılayıcı olmanın bir başka yolu da dikkatimizi diğer insanlar yerine kendimize odaklamaktır. Biz sadece kendimizi kontrol edebiliriz. Ve bu bile büyük bir çaba gerektirir. Diğer insanları veya davranışlarını kontrol edemeyiz, bu yüzden onların hareketlerini kontrol etmeye çalışmak anlamsızdır.

Bunun yerine, kendinize ve kendi yeteneklerinize odaklanın. Her gün biraz daha iyi olmaya çalışın ve kendinizi dün olduğunuz kişiyle karşılaştırın. Zamanla yavaş yavaş iyileştiğin sürece iyi bir iş çıkarıyorsun.

Kendinizi diğer insanlarla karşılaştırmak anlamsızdır, çünkü her insanın kendi güçlü ve zayıf yönleri olacaktır. Sonuç olarak, insanlar farklı oranlarda büyüyecek ve farklı beceri tavanlarına sahip olacaklar.

  • KENDİNİZİN VE DİĞER İNSANLARIN DUYGU VE YARGILARINI KABUL EDİN

Son olarak, kendinizin ve diğer insanların duygu ve yargılarını kabul etmek, daha az yargılayıcı olmanın başka bir yoludur. Başka birinin kararlarının ve düşünce süreçlerinin sizinkinden farklı olması, onları bir kişi olarak daha az veya daha az önemli kılmaz.

Çözüm

Artık değer yargısının ne olduğunu bildiğimize göre, onları yapmamanın kelimenin tam anlamıyla imkansız olduğunu anlayabiliriz. Biz insanlar, hayatta neyin önemli olup neyin olmadığını bilmek için değer yargıları yaparız.

Yaşamlarımızda düzen ve yapı kazanabilmemiz için gereklidirler. Onlar olmadan, neye öncelik vereceğimizi ve hangi hedefleri takip edeceğimizi bilmemiz çok zor olurdu.

değer yargısı nedir yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Yada google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

Değer yargıları nelerdir?

Değer yargısı, bir şeyin ya da birinin doğruluğu ya da yanlışlığı ya da bir şeyin ya da birinin yararlılığı ile ilgili bir karşılaştırma ya da diğer Göreliliğe dayanan bir yargıdır. Genelleme olarak, bir değer yargısı, belirli bir değer kümesine veya belirli bir değer sistemine dayanan bir yargıyı ifade edebilir.

Toplumun değer yargıları nelerdir?

Toplumun değer yargıları, toplumda oluşan ve genel olarak kabul edilen, düşünce biçimlerini ve kuralların uygulanmasını yansıtan kriterlerdir. Genellikle beğenme, kabul, ahlak ve inançlara dayanır. Hangi insan davranışının iyi, hangisinin doğru ve yararlı olduğunu belirler.

Meliha

Netbilgiler Sağlık ve Hukuk Alanında Metin Editörü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu