Çocuklarda Cinsel Eğitim

Bir çocuk nasıl cinsel eğitim almalı?

Bir çocuk nasıl cinsel eğitim almalı?

Çocuklarda Cinsel Eğitim Çocuklar büyüdüklerinde, çok fazla soru sorma eğilimindedirler, her şeyi öğrenmek isterler.

Öte yandan, bazı durumlarda aileler çocuklarının sorularını nasıl cevaplayacaklarını bilmiyorlar. Özellikle de çocukların cinsel sorunlarına takılıp kalabildikleri için. Uzmanlar makalemizde çocuklara cinsel eğitimin nasıl öğretileceğini ve çocuğun cinsellik hakkında sorduğu sorulara nasıl cevap verileceğini açıkladılar.

Cinsel sorulara en doğru şekilde ve en uygun yöntemle cevap verebilmek için başta aileler olmak üzere çocukların güçlü zihinsel ve fiziksel gelişimleri için cinsellik, toplumumuzda konuşmanın hala doğal olduğu en zor alanlardan biridir. Üsküdar Üniversitesi Psikiyatri Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, çocukların ailelerine cinsellikle ilgili sordukları soruları yanıtlamaları konusunda tavsiyelerde bulundu ve yaşlarına göre dürüst bir cevap verilmesi gerektiğini söyledi.

“ Dürüst bir cinsel eğitimi belirlemek için çocuğa samimi alanları öğretilmelidir. Taciz olayları iç eğitimle önlenebilir”

Çocuklarda Cinsel Eğitim
Çocuklarda Cinsel Eğitim

ÇOCUĞUNUZLA BU ŞEKİLDE İLETİŞİM KURUN

Prof. Dr. Tarhan, gelecekte sağlıklı ve mutlu insanlar yetiştirmek için çocuklara cinsel eğitim verilmesinin önemli olduğunu vurgularken, özellikle cinsel istismar olaylarını önlemek için çocuğa cinsel eğitim verilmesinin gerekli olduğunu vurguluyor.

TACİZ EĞİTİMLE ÖNLENEBİLİR

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, velilere tavsiyeleri şöyle:

Yetişkinlikte farklı alanlara yönelik nedenlerle psikolojik destek almak zorunda kalan hastaları incelerken, bu kişilerin önemli bir bölümünün çocukluklarında çeşitli cinsel travmalar geçirdiği ve tacize sadık kaldığı ortaya çıkmaktadır. Bu tür tacizin önlenmesinin bir çocuğa cinsel eğitim vermesi çok muhtemeldir. Cinselliğe duyarlı hale getirilmiş bir çocuk, olası taciz durumunda açıkça masum bir durumun olmadığını bilir ve yaşlıları duruma karşı uyarabilir.

Çocuklarda Cinsel Eğitim ve cinsel özgürlük ve bu arada cinsellik şüphesiz birbirinden tamamen farklı tutulmalıdır. Çocuk herhangi bir konuda uygun şekilde eğitilmemişse, kulaktan dolma bilgilerden bu konuda asılsız bilgi alabilir. Bunun büyük dezavantajları var. Bir çocuk kendisinden sadece birkaç yaş büyük bir çocukla cinsellik taşıyan bir oyun oynayabilir, oyun sırasında ne yaptığının farkında olmadan sevinç duygusu hissedebilir ve sonrasında oyun cinsel tacizle ilgili olabilir. Bu nedenle çocuğun kesinlikle bulunduğu yaşa uygun bir cinsel eğitim alması gerekir. Cinsellik çocuk için birçok kez tabu olmaya devam ederse, önümüzdeki yıllarda başka sorunlar ortaya çıkabilir; örneğin kız ise vajinismus hastalığı gelişebilir ve evliliğinde sorunlar ortaya çıkabilir.

Çocuklarda Cinsel Eğitim
Çocuklarda Cinsel Eğitim

YAŞLILIĞA KADAR CİNSEL EĞİTİM

Okul öncesi çocuğa öğretilen cinsellikle ilgili kavramlar ile okul veya buluğ çağında çocuğa öğretilen kavramlar farklıdır. Okul öncesi çocuklarda gerçeklik duygusu genellikle gelişmemiştir. Bu yaştaki birçok insan cinsel ilişki kurduğunda, ebeveynler genellikle panik yapar. Fakat çocuk için bu hareketler cinsel bir eylem değil, yeni ve farklı bir şeydir. Ebeveynlerin panik yaptığını gören çocuk bu hareketi daha garip bulmaya başlar ve yapmaya devam eder. Ebeveynlerin birincil tepkisi panik yapmamaksa, ebeveynler tarafsız kalabilir ve çocuğun dikkatini diğer alanlara yönlendirebilir.

MAHREMİYET ÖĞRETİLMELİ

Dürüst bir Çocuklarda Cinsel Eğitim kurmak için çocuğa samimi alanları öğretilmelidir. Okul çağındaki bir çocuk evde çıplak dolaşıyorsa, bu çocuğa neyin özel olduğunu söylemesi pek olası değildir. Çocuğun erken yaşlardan itibaren giydiği kıyafete dikkat edilmeli, mahremiyet duygusu aşılanmalı, sınırları öğretilmelidir.

CİNSİYETİNİZ ŞU ŞEKİLDE TEDAVİ EDİLMELİDİR:

Bir çocuğun cinsel eğitimi sürecinde, Çocuklarda Cinsel Eğitim dürüst bir cinsel kimlik edinmesine de yardım edilmelidir. Kız kardeşler, teyzeler bazen aralarında yetişen erkek çocuklarını kız elbiseleriyle, anneleri fark etmeden büyütürler. Diğer topluluk çocuğun bu versiyonunu seviyor, onu oynamaya götürüyorlar, onu zen’e götürüyorlar. Fakat çocuk büyüdüğünde, kadınsı davranış göstermeye başlar. Bu, ebeveynlerin çocuğa cinsel kimlik hakkında yanlış öğretmesinin neden olduğu bir durumdur. Gelecekte bununla ilgili sorun yaşamak istemeyen ebeveynler, çocuklarına cinsiyetlerine göre davranmaya özen göstermelidir.

Çocuklarda Cinsel Eğitim
Çocuklarda Cinsel Eğitim

SORULAR CEVAP BULMALI

Çocukların en çok merak ettiği konulardan biri de dünyaya nasıl geldikleridir. Çocuk bunu sorarsa, “Leylek çocukları getirir” deyin, sanki harika bir insana söylüyormuşsunuz gibi, ama bu samimi değil.

Bu soruyu sorman, merak etmen, tartman güzel.

Çocuklarda Cinsel Eğitim, bir erkek ve bir kadın arasında çok özel bir durumdur , ancak ayrıntıları öğrenmek için biraz daha büyümelisiniz. Büyüdüğünde sana söyleyeceğim, “ona söylemelisin. Bu nedenle, çocuğa bu konuda yalan söylenmedi.

Konu ergenlik döneminde açıklanırsa, cinselliğin insan yaşamında anlamlı bir yere sahip olduğunu ve özel ve dikkat çekici bir insanla yaşanması gerektiğini ve bu kişinin aynı zamanda bir insanın hayat arkadaşı, yani eşi olması gerektiğini ayarlamak gerekir.

Çocuğun şaşkınlığı ve kafa karışıklığı, öğrenmede kullandığı iki temel duygudur. Cinsel eğitim sürecinde, çocuğun bu konudaki merakını ve şaşkınlığını uyandırmamaya da özen gösterilmelidir. Cinsellik hakkında merak uyandıran ve şaşırtıcı cevaplar verilirse, çocuk bu alanla ilgilenecektir.

Çocuklarda Cinsel Eğitim hakkında bilgi vermemenin terbiyesi küçümsenmemelidir. Çocuk bir şekilde bu konuyu arkadaşlarından ya da internette yer alan ve ilgilendiği yanlış kulaktan dolma bilgilerden öğrenebilir. Her iki ebeveyn de çocuğun bu konudaki sorularını cevapsız bırakırsa, çocuğun soru sorma yeteneği azalacak ve bu kapı kapatılmamalıdır.

Soran, hayatı daha kolay ve kolay öğrenen çocuk, sorunlara daha basit çözümler getirir. Sorulan soru yanlış olabilir, ancak çocuk doğru yürümeyi öğrendiyse, dürüst sorular sormayı ve yanlış sorular sormayı da öğrenecektir. Bu nedenle çocuğunuzu azarlamadan, kırılmadan, içindeki merak duygusunu yok etmeden sorularınıza yanıt atamak, o anda verilecek bir cevap yoksa “Bu sorunu araştırıp cevaplayayım” diye bağırmak ve aslında araştırmak, düşünmek ve sormak iyi bir davranış olacaktır. cevabı belirle.

Yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Yada google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

 

Netbilgiler

Netbilgiler Özgün ve Faydalı Bilgiler İçeren Makaleler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu