Çin Takvimi Nasıl Hesaplanır? **2022

Çin takvimi konusunda kafanız karışmış olabilir ama korkmayın! Çin takvimi nasıl hesaplanır? Çin takvimi 2022 İşte bilmeniz gereken bazı temel detaylar. Bu yazımızda jieqi, ay ve festival adları ile Intercalary ayını ele alacağız. Temel bilgileri öğrendikten sonra takvimi kolaylıkla takip edebileceksiniz. Bu eski takvim hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz diğer yazılarımıza da göz atın. Buna ek olarak, ekliptik boylam ve burç hakkında konuşacağız.

Çin Takvimi Nasıl Hesaplanır ?- jieqi

Çin takvimi, on iki aylık bir ay döngüsüne dayanmaktadır. Gregoryen takvimi benzer bir döngü kullanır, ancak Çinliler aynı ay döngüsüne dayanan bir ay-güneş takvimi kullanır. Gregoryen takviminde yeni yıl Şubat ayında başlar ve eski yıl Ocak ayında sona erer. Yeni yıl günü veya jieqi, yeni ayın gökyüzündeki konumuna karşılık gelir.

Çin takviminde 24 güneş terimi vardır. Her dönem on beş günlük bir döngüye karşılık gelir ve Tabiat Ana’nın mevsimleriyle yakından ilişkilidir. Antik Çin’de çiftçiler, tarımsal faaliyetlerini yönlendirmek için bu takvimi kullandılar. Çiftçiler, ekinleri ne zaman ekeceklerini ve onları ne zaman hasat edeceklerini bilmek için kullandılar. Bugün birçok insan, hava değişikliklerini ve Dünya’nın mevsimsel döngüsünü takip etmek için bu takvimi takip ediyor. Ama kullanımı eskisi kadar kolay değil.

Çin takvimi, ayların nasıl sıralandığı konusunda karmaşık bir sisteme sahiptir. Genel olarak, her ayın ilk günü, gece yarısı gerçekleşen astronomik yeni aya karşılık gelir. Bu takvim güneş yılları yerine kameri ayları kullanır ve yeni ay her ayın ilk günü ayın başında meydana gelir. Güneş yılı, güneşin on iki tropikal burçtan birinde gelişiyle belirlenir. Güneş onbirinci ayda Oğlak burcuna giriyor.

Çin Takviminde Aylar

Çin takvimindeki aylar astronomik döngülere dayanmaktadır. Batı takvimi, bu döngüleri yaklaşık olarak belirlemek için belirlenmiş tarihleri ​​kullanır. Çin takvimi aynı temel kuralları takip eder. Her ay birden on ikiye kadar numaralandırılmıştır ve 13. ay bir önceki ay ile aynı sayıya sahiptir ve bir ara ay olarak kabul edilir. İlkbahar ve sonbahar ekinokslarının her ikisi de ilk ayda, kış ve yaz gündönümleri ise onbirinci aydadır.

Çin takvimi Çin’deki ilk medeniyet, güneş ve ayın hareketine göre yılları saymaya başladı. Gölgelerin uzunluğu, günlerin süresi ve gecelerin ve gündüzlerin süresi de dahil olmak üzere zamanın evrimine ilişkin gözlemler, ay-güneş takviminin gelişmesine yol açtı. Bu takvim ay ve yıldızların döngülerini yansıtır ve tarihteki en eski sürekli kronolojik kayıttır. Çin takvimi bugün hala yaygın olarak kullanılmaktadır.

Çin takvimi Çinli gökbilimciler geçtiğimiz günlerde 2033 takviminde bir hata buldular. Geleneksel Çin takvimi artık ayın 7. aydan sonra geleceğini iddia ederken, aslında artık ay 11. aydan sonra geliyor. Bu, 1645 takvim reformundan bu yana ilk kez bir 11. aylık sıçrama ayı değil. Reformdan bu yana, tüm ayların artık bir ayı içerme olasılığı eşitti. Ayrıca bazı Çinli gökbilimciler, artık ayın 12. aydan sonra asla gelmeyeceğini ve 2262’deki 1. ayın 12. olacağını iddia ediyorlar.

çin takvimi
çin takvimi

Festivaller

Çin takvimi bir dizi büyük festivale ayrılmıştır. Bunların en önemlilerinden biri, ay döngüsündeki yeni ayda, genellikle 21 Ocak ile 20 Şubat arasında başlayan Çin Ay Yeni Yılıdır. 2019’da, Domuz Yılı’nın başlangıcını işaret eden 5 Şubat’ta başlayacak. İşte Çin Yeni Yılı hakkında bazı gerçekler. Çin takviminin nasıl çalıştığını anlamak için önce bir festivalin ne anlama geldiğini anlamalısınız.

Çin takviminde üç ana festival vardır: Yeni Yıl, Ay Festivali ve Dragon Boat Festivali. Dragon Boat Festivali, Jiangxi eyaletinin nehrinde bir ejderha tarafından öldürülen eski bir Çin hükümdarı Qu Yuan’ın ölümünü anıyor. Bu, nehre pirinç topları atma geleneğine yol açarak balığın vücudunu yemesini engelledi. Bu gelenek, bugün Tayvan’da hala yaygın olarak kutlanan tekne yarışlarını doğurdu. Diğer önemli Çin festivalleri arasında Bahar Şenliği, Dragon Boat Festivali, Sonbahar Ortası Mooncake Festivali ve Fener Festivali sayılabilir. Bu bayramlardan bazıları dini inançlar, hurafeler ve efsanelerle ilişkilendirilir. Yıl boyunca kutlanırlar ve birçoğu havai fişek ve diğer muhteşem sokak gösterilerini içerir. Aşağıda en popüler Çin festivallerinden birkaçı listelenmiştir. Onlar kutlamaya değer! Ve bu yıl en sevdiğiniz Çin tatilini kutlamayı unutmayın!

Ara Ay

Çin takvimi bir ara ay içerir. Bu ay türü, ne orta iklim ne de büyük bir güneş dönemi olmayan bir yılın ilk ayıdır. Bu ayları temsil etmek için kullanılan karakterler ‘koş Run’ karakteridir ve ‘6i’ veya ‘6+’ olarak yazılır. Bir sonraki artık ayın tarihi 2020’dir ve o yılın ara ayı için kullanılan karakter Run Siyue veya 4i olacaktır.

Çin takviminin yeni yılı, baharın başlangıcına en yakın olan ve li chun olarak bilinen yeni aya denk gelir. Çin yeni yılı genellikle 4 Şubat’ta. Çin ay takvimleri, takvimde göründükleri sıra veya “dokuz” olarak adlandırılan dokuz günlük birimlere sahiptir. Bu ay sabahın erken saatlerinde yeni aylar arasına düşer. Geleneksel Çin takviminde yeni yıl, bahar mevsimini başlatan güneş terimi olan li chun’a en yakın yeni ayda kutlanır. Ay-güneş takvimleri, Zhou İmparatorluğu’nun kontrolünü ele geçirmek için mücadele eden devletler tarafından tanıtıldı. Lu ve Jin, Batı astronomik aritmetiğine dayalı olarak MS 102’de Xia takvimini tanıttı. Daha sonra, Qing hükümeti, matematiksel hesaplamalar yerine astronomik verileri kullanan bir takvim olan Shixian takvimini benimsedi. Gün-numaralandırma da değiştirildi. Sonunda, Çin takviminde 12 veya 13 ay var.

Tarih

Çin takvimi MÖ 104’e kadar uzanır ve günleri işaretlemek için Güneş ve Ay’ın gerçek ve ortalama hareketlerini kullanır. Her biri birden on ikiye kadar numaralandırılmış 12 normal ay vardır. Her ikinci veya üçüncü yılda, ara ay olarak belirlenmiş fazladan bir ay vardır. Bir önceki ayla aynı sayıdır ve “Çin Yeni Yılı” olarak bilinir. İlk Çin takvimi, MÖ 2637’de 61. yılında Huang Di tarafından oluşturuldu. Saltanatı resmen MÖ 2637 olarak tanınırken, halkın geri kalanı geleneksel takvimi kullanmaya devam etti. 1916 ve 1921 arasında, savaş ağaları kuzey Çin’i yönetmek için mücadele ederken, Gregoryen takviminin statüsü belirsiz kaldı. Kuomintang hükümeti Çin Cumhuriyeti’ni yeniden kurduktan sonra, resmi olarak Gregoryen takvimini kabul etti. Çin Halk Cumhuriyeti, 10 Ekim 1928’de Gregoryen takvimini resmen kabul etti. Gregoryen takvimi 1949’a kadar kullanılıyordu. Han Hanedanlığı döneminde, İmparator Wu, özellikle 11. ayda kış gündönümü olmak üzere takvime reformlar getirdi. Ayrıca, güneşin ana terimden geçmediği ayları interkalar olarak sınıflandıran 24 güneş teriminden oluşan bir sistemi benimsedi. Kameri ay 29 gün, güneş yılı ise 365 gün olarak tanımlandı. Çin takvimi tarihleri ​​de yaygın olarak biliniyor ve “Altı Erken Takvim” yılı en kısasıydı.

Xia takvimi

Çin takvimi Çin’deki Xia takvimi, güneşin ve ayın hareketlerine dayanan bir ay-güneş takvimidir. Çin takviminde, baharın ilk günü, kış gündönümünden sonraki ikinci yeni ayda, bir yıl 354 veya 352 günden oluşur. Takvim, güneş takvimine benzer ve ayrıca 24 güneş terimine sahiptir (bir yıl içinde eşit dönemler). Çin’de birçok yerde geleneksel bayramları belirlemek ve önemli etkinlikler yapmak için şanslı günü seçmek için kullanılır.

Çin takvimi, tarihi boyunca çeşitli revizyonlardan geçmiştir. Aslında, Çin tarihinde kullanılan ve her birinin Çin kültürü ve uygarlığı üzerinde benzersiz bir etkisi olan 102 takvim vardı. Çin takvimi, Sonbahar Ortası Festivali ve Duan Wu festivali gibi geleneksel Çin tatilleri için de kullanıldı. Yıllar boyunca, bu takvim çeşitli hanedanlar ve ülkeler tarafından uyarlanmıştır. Zhou takvimi de kullanıldı. Kuralları Xia takvimine benziyordu, ancak ayların sırası farklıydı. Xia takviminin ilk ayı on, son ayı dokuzdu. Bu takvimde, yılın sonuna yerleştirilen ikinci Jiuyue adında bir ara ay vardı. Qin takvimi, Çin tarihi boyunca en yaygın kullanılanıydı ve Han hanedanına kadar varlığını sürdürdü.

Miladi takvim

Çin takvimi Çin’in geleneksel takvimi, her yılın sonunda on üçüncü bir ayı içerecek şekilde değiştirilen on iki aylık bir döngüsel takvimdi. Meton’un ilk hesaplamasından bir asır önceye tekabül eden 235 ay ile toplam 19 yıldan oluşuyordu. İki ay arasına fazladan bir ayın eklenmesi, çiftçilerin hasat ve ekimlerini daha iyi organize etmelerini sağladı. Ayrıca Fener Festivali ve Dragon Boat Festivali gibi geleneksel festivaller için de kullanıldı.

Çin takviminde 12 veya on üç kameri ay vardır ve Gregoryen takviminin 20 ila elli gün gerisindedir. Birincil kullanımı, Çin zodyak astrolojisi içindir ve yılın belirli günleri bir ay gününe karşılık gelir. Ayrıca geleneksel tatiller için ve önemli bir etkinlikten önceki gün gibi şanslı günleri seçmek için de yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak, Çin takvimini Gregoryen takvimi ile kolayca karıştırmak mümkündür.

Çin takviminin evrensel olarak kabul edilmiş bir dönemi yoktur ve ilk olarak İmparator Huang-di tarafından MÖ 2637’de saltanatının 61. yılında geliştirilmiştir. Gregoryen takvimi ilk olarak 1582’de Avrupalılar tarafından kabul edilmiştir. 1912’de Gregoryen takvimini kullanın.
Yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Ya da google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

çin takvimi nasıl hesaplanır?

Geleneksel Çin yaş sayma sisteminde, yaşınız doğum gününüzde değil Çin Yeni Yılı’nda bir yıl artar . Çin takviminde bir yılda daha az sayıda gün bulunmaktadır. Bu nedenle, İngiliz Takvimi ile karşılaştırıldığında, Çin yılı takvimine göre daha yaşlı olacaksınız.

Çin takvimine göre çocuğun cinsiyeti nasıl hesaplanır?

Çin cinsiyet tablosuna ve Çin ay takvimine göre bebeğinizin cinsiyetini tahmin eder. Çin takvimi cinsiyet tahminine dair hiçbir bilimsel kanıt yok. Cinsiyeti tahmin etmek için Çin yöntemi ay takvimini kullanır. Döllenme ayı ve annenin gebe kalma yaşı göz önüne alındığında, bebeğin erkek mi yoksa kız mı olacağı bir formülle belirlenir.

Çin takvimi 2022 ne yılı?

Çin takvimi 2022 Kaplan Yılı
Çin kültüründe 2.000 yıldan uzun süredir var olan bir sistem olan Çin Burcu, hangi hayvanın belirli bir yılı temsil ettiğini belirler. 
Döngü 12 yılda bir tekrarlanıyor ve 2022 Kaplan Yılı.

Çin hangi hayvan yılında 2022?

1 Şubat itibari ile Çin takvimi 2022 yılı Kaplan Yılıdır.

Meliha

Netbilgiler Sağlık ve Hukuk Alanında Metin Editörü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu