Cdn Nedir ve Neden Kullanılır? Avantajları Nelerdir? **2022

Cdn Nedir? İçerik dağıtım ağı (CDN), Cdn Avantajları Nelerdir web içeriğini kullanıcıların bulunduğu yere yaklaştırarak dağıtımını hızlandıran, coğrafi olarak dağıtılmış bir sunucu grubudur. Cdn Nedir ve Cdn Neden Kullanılır. Dünyanın dört bir yanındaki veri merkezleri, dosyaların kopyalarını geçici olarak depolayan bir süreç olan önbelleğe almayı kullanır, böylece internet içeriğine web özellikli bir cihazdan veya tarayıcıdan yakınınızdaki bir sunucu aracılığıyla daha hızlı erişebilirsiniz. CDN’ler, fiziksel konumunuza yakın proxy sunucularında web sayfaları, resimler ve video gibi içeriği önbelleğe alır. Bu, içeriğin yüklenmesini beklemek zorunda kalmadan film izlemenize, yazılım indirmenize, banka bakiyenizi kontrol etmenize, sosyal medyada paylaşımda bulunmanıza veya alışveriş yapmanıza olanak tanır.

Cdn Nedir. Bir CDN’yi ATM gibi düşünebilirsiniz. Hemen hemen her köşede bir bankamatik olması, para kazanmayı hızlı ve verimli hale getirir. Uzun banka kuyruklarında bekleme süresi yoktur ve ATM’ler anında erişim için birçok uygun yere yerleştirilmiştir.CDN hizmetleri, grafik ve video gibi zengin web içeriğinin internet üzerinden sunulmasının neden olduğu ağ tıkanıklığı sorununu çözmek için oluşturuldu, tıpkı bir trafik sıkışıklığı gibi. Merkezi konumdaki sunuculardan bireysel kullanıcılara içerik almak çok uzun sürdü. CDN’ler artık metin, grafik, komut dosyası ve medya dosyalarından yazılım indirmelerine, belgelere, portallara, e-ticarete, canlı akış ortamına, isteğe bağlı video akış ortamına ve sosyal medya sitelerine kadar her şeyi içerecek şekilde büyümüştür.CDN’ler ayrıca web sitelerine kötü niyetli aktörlere ve dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırıları gibi güvenlik endişelerine karşı daha fazla koruma sağlayabilir.

Cdn nedir
Cdn nedir

Bir CDN örneği nedir?

Cdn Nedir Tüm internet içeriğinin büyük bir kısmı CDN’ler aracılığıyla teslim edilir. İşte basit bir örnek: New York’ta olsaydınız ve İngiltere’deki bir sunucuda barındırılan Londra’daki favori mağazanızın web sitesini görüntülemek isteseydiniz, istek Atlantik Okyanusu boyunca seyahat etmek zorunda olsaydı, yavaş içerik yükleme süreleri yaşarsınız. Bunu düzeltmek için bir CDN, Londra web sitesi içeriğinin önbelleğe alınmış bir sürümünü dünyanın farklı noktalarında kikonumlarında, aynı anda “varlık noktaları” (PoP’ler) olarak da saklar. Bu PoP’ler kendi önbelleğe alma sunucularını içerir ve bu içeriği New York’ta bulunduğunuz yere yakın bir yere iletmekten sorumludur.Fiziksel konumunuza en yakın sunucudan sağlanan içerik, size daha hızlı, yüksek performanslı bir web deneyimi sunar.

Bir CDN nasıl çalışır?

Cdn Nedir ve nasıl çalışır Bir CDN’nin görevi gecikmeyi azaltmaktır. Gecikme, bir web sayfasına veya video akışına cihazınıza tam olarak yüklenmeden erişmeye çalışırken karşılaştığınız can sıkıcı gecikmedir. Milisaniye cinsinden ölçülmesine rağmen, sonsuza kadar hissedilebilir ve hatta bir yükleme hatası veya zaman aşımına neden olabilir. Bazı içerik dağıtım ağları, içeriğin size ulaşmak için kat etmesi gereken fiziksel mesafeyi azaltarak gecikmeyi azaltır. Bu nedenle, daha büyük, daha yaygın olarak dağıtılan CDN’ler, içeriği son kullanıcıya mümkün olduğunca yaklaştırarak web içeriğini daha hızlı ve güvenilir bir şekilde sunabilir.

CDN ile ilgili olarak şöyle basit bir örnek verebiliriz. Diyelim ki hafta sonu geldi ve en son Hollywood filmini yayınlamak istiyorsunuz- CDN bu videoyu sunmak için ağında en uygun sunucuyu buluyor. Genellikle bu, fiziksel konumunuza en yakın sunucu olacaktır. Medya dosyaları önbelleğe alınır ve aynı coğrafi alandaki diğer kullanıcı istekleri için bu içerik dağıtım ağı sunucusunda kalır. İstediğiniz içerik mevcut değilse veya güncel değilse, CDN hizmeti gelecekteki istekleri karşılamak için yeni alınan içeriği depolar.

Web sitesi içeriğinin teslimi CDN’ler için yaygın bir kullanım olsa da bu onların tek işlevi değildir. Aslında, CDN’ler aşağıdakileri içeren çok çeşitli içerikler sunar: 4K ve HD kalitesinde video, ses akışları, uygulamalar, oyunlar ve işletim sistemi güncellemeleri gibi yazılım indirmeleri ve çok daha fazlası. Potansiyel olarak dijitalleştirilebilen herhangi bir veri, bir içerik dağıtım ağı aracılığıyla iletilebilir.

CDN ana bilgisayarı nedir?

CDN‘ler web barındırıcıları olmasalar ve son kilometredeki ürünleri tüketicilere teslim etmeseler de içerik dağıtım ağı sunucuları, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar kullanıcılara ve ISS’lerine daha yakın içeriği önbelleğe almak için coğrafi olarak dağıtılır. Ağ ucundaki bu geçici içerik depolama, gecikmeyi azaltmayı ve daha verimli erişim için aynı içeriği birden çok kullanıcıya teslim etmeyi mümkün kılar.

Kablosuz hizmet sağlayıcıları veya mobil ağ taşıyıcıları olarak da bilinen ve hiç bitmeyen çevrimiçi video talebine ayak uydurmak için mücadele eden ağ operatörleri için, bir CDN barındırma platformu rekabetçi kalmak için oldukça etkili ve uygun maliyetli bir çözüm olabilir. Bir içerik dağıtım ağı, operatörlerin, insanların web özellikli her cihazda beklediği tutarlı kalite ile hızlı, güvenli ve güvenilir bir çevrimiçi deneyim sağlamasını sağlayabilir.

 

CDN neden gereklidir?

CDN neden gereklidir

CDN neden gereklidir 20 yılı aşkın bir süredir CDN’ler, alışveriş, bankacılık, sağlık ve diğer işletmeler için hızlı ve geniş ölçekte çevrimiçi içerik sağlayarak internetin görünmeyen omurgasını oluşturdu.CDN’ler olmadan, kaynak sunuculardan gelen bilgileri çoğaltma ve saklama ve ardından dijital içeriği kullanıcıların web’e eriştiği yerlere yakınlaştırma yetenekleriyle, internet yavaşlayabilir.

Farkında olmayabilirsiniz, ancak çevrimiçi olarak neredeyse her şeyi yaptıysanız, bir CDN muhtemelen size hızlı, güvenilir ve tutarlı bir deneyim sunmanıza yardımcı olmuştur. İçerik dağıtım ağlarının, bunun gerçekleşmesi için perde arkasındaki trafiği nasıl yönettiğine dair basit bir örnek:

Bir CDN, internet içeriğine erişen herkese mümkün olan en iyi web deneyimini sağlamak için genel trafiği dengeler. Bunu gerçek dünyadaki trafiği yönlendirmek gibi düşünün. Başka hiçbir araba almıyorsa, genellikle A noktasından B noktasına en hızlı olan bir rota olabilir ancak sıkışık olmaya başlarsa, trafiğin birkaç farklı rotaya dağılması herkes için daha iyidir. Bu, birkaç dakika daha uzun (veya internet hızlarına göre ölçeklendiğinde mikrosaniyeler) bir karayolu üzerinde gönderildiğiniz, ancak tipik olarak en hızlı rota üzerinde oluşan trafik sıkışıklığına takılmadığınız anlamına gelebilir. Bu aynı zamanda, diğer arabalar daha uzun yollara gönderildiğinden, trafikte çıkmaza girmeden en hızlı normal rotaya gönderildiğiniz anlamına da gelebilir. Yani mesele yavaşlamak değil, gerçek şu ki, CDN’ler olmasaydı, hepimiz internette gezinirken çok daha sık trafik sıkışıklığına düşerdik. 

CDN’leri kimler kullanır?

 

CDN için bu tanımlamayı yapsak çok iddialı olmaz. Web’e erişen hemen hemen herkes bir CDN kullanır. İnternete erişen insanlar için daha hızlı ve daha güvenilir bir deneyim sağlamak için oluşturuldular. Müşterilerine bu faydaları sağlayan içerik ve uygulama sahipleri ve ağ hizmeti sağlayıcıları tarafından kullanılırlar.

Son Kullanıcılar için CDN’ler

Bir CDN deneyimi aracılığıyla sunulan web siteleri ve web uygulamaları, daha hızlı sayfa yüklemeleri, daha hızlı işlemler ve daha tutarlı bir çevrimiçi deneyim. Bununla birlikte, teknoloji perde arkasında çalıştığı için, faydalarından yararlandıkları için insanlar bir içerik dağıtım ağı aracılığıyla bağlandıklarından haberdar olmayabilirler. Sadece ISS’lerinden veya mobil sağlayıcılarından istediklerini alırlar.

İçerik sahipleri için CDN’ler

E-ticaret siteleri, medya mülkleri ve bulut bilişim şirketleri dahil olmak üzere içerik ve uygulama sahipleri, müşteri deneyimlerini iyileştirmek, terk oranlarını düşürmek, reklam gösterimlerini artırmak, dönüşüm oranlarını iyileştirmek ve müşteri sadakatini güçlendirmek için CDN’leri kullanır. Bir içerik dağıtım ağının kullanılması, örneğin dağıtılmış bir hizmet reddi (DDoS) saldırısını absorbe etmeye ve azaltmaya yardımcı olarak web güvenliğini daha sağlıklı hale getirir.

Ağ Servis Sağlayıcıları için CDN’ler

Çevrimiçi akışın  ve diğer zengin medya hizmetlerinin patlayıcı büyümesi ve birden çok cihaz türünde web performansına ilişkin daha yüksek kullanıcı beklentileri ile, günümüzün ağ hizmeti sağlayıcılarının çoğu, kendi içerik dağıtım ağlarını dağıtmayı gerekli buluyor. Ağ operatörleri için bir içerik dağıtım ağının kurulması, abone kaybını azaltabilir, katma değerli hizmetlerin geliştirilmesini kolaylaştırabilir, çekirdek ağdaki trafiği azaltabilir ve operatörlerin CDN hizmetlerini işletmelere ve üçüncü taraf içerik sahiplerine satmasına olanak sağlayabilir.

Bir CDN’nin en büyük avantajlarından biri boşaltmadır. Bir CDN, içeriğin kaynaklandığı sunucu yerine son kullanıcıya daha yakın fiziksel ve ağ yakınlığında önbelleğe alınmış bir sürümle web içeriği talebine yanıt vererek, içerik sunucularından gelen trafiği boşaltır ve web deneyimini iyileştirir. Bu, içeriğin ağ operatörünün ağı içinde kalabileceği ve diğer ağlarla eşleme yapma veya bilgi iletmek için daha geniş internette gezinme ihtiyacını azaltabileceği anlamına gelir.

CDN’nin Faydaları Nelerdir?

CDN’ler dünyadaki internet trafiğinin büyük bir bölümünü taşır. İnternet üzerinden içerik sunmanın en zorlu zorluklarını çözmeye yardımcı olurlar. Küçük ve orta ölçekli içerik sağlayıcılardan dünyanın büyük şirketlerine kadar işletmeler, müşterilerine kusursuz bir web deneyimi sağlamak için içerik dağıtım ağlarını kullanır.İnternet başlangıçta büyük miktarda veri, canlı yüksek tanımlı video, flash satışlar ve büyük indirme taleplerini karşılamak için tasarlanmadığından, CDN’ler internetin daha iyi çalışmasını sağlamak için oluşturuldu. Medyayı uygun ölçekte güvenli bir şekilde sunmaya ve bugün çoğumuz için günlük yaşamın bir parçası olan tüm bağlantılı deneyimleri etkinleştirmeye yardımcı olurlar. 

CDN’ler performans, kullanılabilirlik, güvenlik ve zekâ için çözümler sunarak dünyanın en iyi şirketlerinin ve kuruluşlarının çevrimiçi ortamda başarılı bir şekilde iş yapmalarına yardımcı olur.

Verim

CDN Performans için olmazsa olmazdır. Yeni içeriğe anında erişmenizi sağlayan bir tıklama ile bir sayfa yüklenirken veya bir video arabelleğe alınırken yedi saniyelik bir beklemenin ardından gelen bir tıklama arasındaki farktır. Arabelleğe alma, bir ISP tarafından sağlanan internet bağlantısı yeterince hızlı veri sağlayamadığında meydana gelen, ekranda tanıdık dönen daire simgesiyle sembolize edilen bekleme süresidir.

O nasıl çalışır? İstenen içerik bir CDN sunucuları tarafından önbelleğe alındığında (önceden kaydedildiğinde), bir son kullanıcının ISP’si veya mobil sağlayıcısı, taleplerinin doğrudan kaynağa gitmesini beklemek yerine, CDN ağındaki bir sunucuya bağlanarak bu içeriği alır. Erişmeye çalıştığınız içeriğin yaşadığı bir Origin sunucusu, fiziksel konumunuzdan çok uzakta olabilir. Eğer öyleyse, bir CDN o içeriği size yaklaştırır, hızı ve performansı artırır. Örneğin, İtalya’nın Milano kentinden Fashion House X’in (FHX) çevrimiçi siparişler için yeni serisini çıkardığını varsayalım. New York, Paris, Rio De Janeiro ve Tokyo’daki moda severler siparişlerini vermek için internete giriyor. FHX bir bulut içerik yönetim sistemi kullanmıyorsa, her son kullanıcıdan gelen istek Milano’ya kadar gidip geri dönmelidir. Ancak, FHX bir CDN kullanıyorsa ve içeriğini CDN’ye önceden yüklemişse, içerik önceden kaydedilmemişse, CDN herhangi bir zorluğun üstesinden gelmek için gerekli bağlantılarla ilgili programlanmış bilgisini kullanır. Gelişmiş CDN’ler, dinamik veya önbelleğe alınamayan içeriğin teslimindeki sorunları çözen ve farklı cihazlara teslim edilecek uygun içerik türünü belirleyen ek teknolojiler kullanır. 

Tüm bunlar, bir CDN kullanırken içerik sağlayıcıların tüm son kullanıcılarına hızlı, kaliteli web deneyimleri sunabileceği anlamına gelir; hangi konumdan, tarayıcıdan, cihazdan veya ağdan bağlandıkları önemli değil. Web sayfaları daha hızlı oluşturulur, video arabelleğe alma süresi azalır ve kullanıcılar daha fazla etkileşimde kalır.

Kullanılabilirlik

Kullanılabilirlik, çok sayıda kişinin aynı anda içeriğe eriştiği aşırı kullanıcı trafiği dönemlerinde veya internetin bazı bölümlerinde sunucu kesintileri olduğunda bile içeriğin son kullanıcılar tarafından erişilebilir kalması anlamına gelir. 

Trafik yükleri saniyede milyonlarca istekle zirveye ulaştığında, en güçlü sunucular bile teste tabi tutulur. Bir içerik dağıtım ağı olmadan, tüm bu trafik bir içerik sağlayıcının altyapısı tarafından emilmelidir. Bu, arızalara ve kötü son kullanıcı deneyimlerine neden olabilir. CDN’lerin sunduğu geniş çapta dağıtılmış sunucu altyapısı, bu sorunları hafifletmek için tasarlanmıştır. Gelişmiş CDN’ler, yüksek düzeyde dağıtılmış mimarileri ve devasa sunucu platformları ile onlarca Tb/sn trafiği emebilir ve içerik sağlayıcıların daha da büyük kullanıcı tabanlarına açık kalmasını mümkün kılabilir.

Örnek olarak, Milano’daki FHX’e dönelim. Milyonlarca moda tutkunu tarafından sevilen markası ve yeni serisi büyük heyecan yaratıyor. Lansman anında dünyanın her yerinden moda tutkunları aynı anda FHX’in internet sitesine giriyor. FHX bir CDN kullanmıyorsa, bu kullanıcıların tümü aynı anda kaynak sunucusuna ulaşarak başarısız olmasına neden olur. Ancak, FHX bir CDN kullanıyorsa, bu trafiğin tamamı CDN’nin yüz binlerce sunucusunda sunulacak ve FHX’in kökeninin başarısız olmasını önleyecek ve dünya çapındaki moda severlere kaliteli bir deneyim sunacaktır. 

Güvenlik

İnternetteki yüksek değerli veri ve işlemlerin hacmi artmaya devam ettikçe, bundan yararlanmaya çalışan saldırganların güçleri de artıyor. Kötü niyetli aktörlerin saldırıları, kuruluşlara büyük paraya mal olabilir. Kötü niyetli kişiler tarafından işlenen suçların yanı sıra, DDoS ve web tabanlı saldırıların en maliyetlisi olduğu tespit edildi. 

Hizmet reddi saldırıları ve web tabanlı açıklardan yararlanma ( SQL enjeksiyonu, siteler arası komut dosyası çalıştırma ve yerel veya uzak dosya ekleme saldırıları) daha yaygın hale geliyor. Bu saldırılar, diğer istismarlarla daha ciddi hasara neden olurken dikkati başka yöne çekmek için bir DDoS saldırısı kullanılarak giderek daha fazla başlatılıyor. Her iki saldırı türünde de kötü trafiği meşru trafikten ayırt etmek genellikle zordur ve saldırı stratejileri zaman içinde hızla gelişmeye devam eder ve azaltma stratejilerinde güncel kalmak için önemli özel güvenlik kaynakları gerektirir. 

İnternet tehdidi ortamının artan değişkenliği göz önüne alındığında, web sitelerinin güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak kritik bir CDN gereksinimidir. Günümüzün en gelişmiş içerik dağıtım ağları, benzersiz bulut tabanlı çözümler sağlayarak bilgi güvenliğini temel bir yetkinlik haline getirmiştir. CDN’ler, kötü niyetli varlıkların teslimattan ve kullanılabilirlikten asla ödün vermeden çok çeşitli saldırılara karşı etkisini azaltarak içerik sağlayıcıları ve kullanıcıları korumalıdır.

İstihbarat

Dünyanın internet trafiğinin neredeyse yarısının taşıyıcıları olan CDN sağlayıcıları, dünya genelinde son kullanıcı bağlantısı, cihaz türleri ve tarama deneyimleri hakkında çok büyük miktarda veri üretir. Bu verileri müşterilerine yardımcı olmak için kullanabilir, onlara kritik, eyleme geçirilebilir içgörüler ve kullanıcı tabanları hakkında bilgi verebilirler. Bu hizmetler, son kullanıcının web içeriğiyle etkileşimini ölçmek için gerçek kullanıcı izleme ve medya analitiğini ve çevrimiçi tehditleri takip etmek için bulut güvenlik istihbaratını içerebilir.

Buluta karşı CDN

Modern dijital deneyim, şirketlerin içeriklerini nasıl dağıttığını genişletti. CDN’ler ve bulut bilişim, web içeriğine ve uygulamalara yönelik talebin performans ve ölçeklenebilirlik açısından yarattığı zorlukları ele almak için geliştirildi. Ama nasıl farklılar?

Bulut

Bulut bilişim ortamları, bilgileri bilgisayarınızın sabit sürücüsü yerine internet sunucularında depolar. Son kullanıcılar için bu, web tabanlı e-posta, dosya depolama, dosya paylaşımı ve veri yedekleme gibi şeyler için kullanışlı ve güvenilir bir yol olabilir. Aynı zamanda, insanların sosyal medya platformları gibi web uygulamalarına kolayca erişme şeklidir. Bulut ortamları, bölgesel konumlarda merkezileştirilmiş sunuculara sahip yüzlerce PoP’den oluşur.

İşletmeler için bulut, daha düşük ön maliyetler ve uygulama altyapısını gerektiği gibi ölçeklendirme, maliyetli yeni altyapılara yatırım yapmak zorunda kalmadan yeni coğrafyalara genişleme ve en son dijital deneyimleri veya kurumsal uygulamaları oluşturmak için ilgili bulut hizmetlerinden yararlanma yeteneği sunar. 

Bulut birçok avantaj sunabilse de kuruluşlar, uygulamaları bulutta oluştururken veya buluta geçirirken genellikle beklenmedik maliyetlerle karşılaşır. Buluta geçiş projelerinin dinamik doğası, dijital deneyimlerin performansını ve kullanılabilirliğini korumayı zorlaştırabilir. 

CDN

Bir CDN, içeriği her son kullanıcının web özellikli bir cihaz aracılığıyla internete eriştiği yere yakın bir yerde önbelleğe alarak, içeriği dünya çapında bir “orijinal” sunucudan dağıtan bir sunucular ağıdır. İstedikleri içerik önce kaynak sunucuda depolanır ve daha sonra gerektiğinde çoğaltılır ve başka bir yerde depolanır. Bir kullanıcının bulunduğu yere fiziksel olarak yakın içeriği önbelleğe alarak ve seyahat etmesi gereken mesafeyi azaltarak gecikme azalır. Bu işlem aynı zamanda yükü coğrafi olarak birden çok sunucuya dağıtarak kaynak sunucular üzerindeki stresi de azaltır.

Bazı insanlar içerik dağıtım ağlarından “uç” olarak bahseder. Edge, fiziksel ve dijital dünyanın ağ çevresinde buluştuğu ve etkileşime girdiği yerdir. Dünya çapında yaygın olarak dağıtılan binlerce PoP ve eşsiz kapasite ve ölçek ile CDN’ler, son kullanıcılara daha yakınlık sağlar. 

Bu, dünyanın neresinde olursanız olun cep telefonunuzu, tabletinizi, bilgisayarınızı veya diğer internet özellikli cihazlarınızı kullanarak- erişmek istediğiniz içeriğin daha hızlı yükleneceği anlamına gelir. Evde kanepede bir video izliyor veya başka bir kıtadaki uçuşunuzu kontrol ediyor olabilirsiniz ve bir içerik dağıtım ağı sayesinde aynı kusursuz dijital deneyimi yaşayabilirsiniz.

yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Yada google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

 

 

CDN nedir ne işe yarar?

İçerik dağıtım ağı (CDN), Cdn Avantajları Nelerdir web içeriğini kullanıcıların bulunduğu yere yaklaştırarak dağıtımını hızlandıran, coğrafi olarak dağıtılmış bir sunucu grubudur. Cdn Nedir ve Cdn Neden Kullanılır. Dünyanın dört bir yanındaki veri merkezleri, dosyaların kopyalarını geçici olarak depolayan bir süreç olan önbelleğe almayı kullanır, böylece internet içeriğine web özellikli bir cihazdan veya tarayıcıdan yakınınızdaki bir sunucu aracılığıyla daha hızlı erişebilirsiniz.

CDN nedir nasıl kullanılır?

Bir CDN’nin görevi gecikmeyi azaltmaktır. Gecikme, bir web sayfasına veya video akışına cihazınıza tam olarak yüklenmeden erişmeye çalışırken karşılaştığınız can sıkıcı gecikmedir. Milisaniye cinsinden ölçülmesine rağmen, sonsuza kadar hissedilebilir ve hatta bir yükleme hatası veya zaman aşımına neden olabilir. Bazı içerik dağıtım ağları, içeriğin size ulaşmak için kat etmesi gereken fiziksel mesafeyi azaltarak gecikmeyi azaltır. Bu nedenle, daha büyük, daha yaygın olarak dağıtılan CDN’ler, içeriği son kullanıcıya mümkün olduğunca yaklaştırarak web içeriğini daha hızlı ve güvenilir bir şekilde sunabilir.

CDN gerekli mi?

20 yılı aşkın bir süredir CDN’ler, alışveriş, bankacılık, sağlık ve diğer işletmeler için hızlı ve geniş ölçekte çevrimiçi içerik sağlayarak internetin görünmeyen omurgasını oluşturdu.
CDN’ler olmadan, kaynak sunuculardan gelen bilgileri çoğaltma ve saklama ve ardından dijital içeriği kullanıcıların web’e eriştiği yerlere yakınlaştırma yetenekleriyle, internet yavaşlayabilir.

CDN nedir wordpress?

web içeriğini kullanıcıların bulunduğu yere yaklaştırarak dağıtımını hızlandıran, coğrafi olarak dağıtılmış bir sunucu grubudur. Dünyanın dört bir yanındaki veri merkezleri, dosyaların kopyalarını geçici olarak depolayan bir süreç olan önbelleğe almayı kullanır, böylece internet içeriğine web özellikli bir cihazdan veya tarayıcıdan yakınınızdaki bir sunucu aracılığıyla daha hızlı erişebilirsiniz.

Fastly CDN nedir?

Fastly bir içerik dağıtım ağı(CDN) şirketidir. 
İnternet aracısı olarak hizmet vermekte ve içeriğinizin son kullanıcılarınıza iletilmesini daha verimli hale getirmek için Fastly CDN Hizmetini sunmaktadır.

CloudFlare CDN nedir?

CloudFlare bir içerik dağıtım ağıdır (CDN). 
CDN, bir web sitesi için çeşitli avantajlar sağlayan dağıtılmış bir sunucu ağıdır: Önbelleğe alınmış içerik: Web sitesi içeriğini önbelleğe alarak, Cloudflare sayfa yükleme hızlarını iyileştirmeye, bant genişliği kullanımını azaltmaya ve sunucudaki CPU kullanımını azaltmaya yardımcı olur.

Cloudflare siteyi hızlandırır mı?

web sitenizin performansını veya müşterinizin web sitesi performansını artırmak istiyorsanız ve hepsini halletmek için tek bir çözüm arıyorsanız – CloudFlare en iyi seçeneğinizdir. 
Hızınızı artırır, sitenizi güvende tutar, bant genişliği ve altyapı maliyetlerinden tasarruf sağlar ve daha fazlasını yapar.

Video CDN nedir?

Video CDN, video akışı dağıtımını desteklemek için tasarlanmış bir CDN’dir. 
Video akışı için bir CDN’nin kullanılması, bir akışın dünyanın dört bir yanındaki izleyicilere ulaşmasına yardımcı olur, gecikmeyi ve arabelleğe alma süresini en aza indirir ve akışın kaynak veya başlangıç ​​sunucusunun isteklerle boğulmamasını sağlar.

Serdar

Netbilgiler Teknoloji İçerikleri Üreticisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu