Bitki Koruma Ürünleri Bayilik Sınavı 2022

Zirai İlaç Bayiliğine Nasıl Başvurulur?

bitki koruma ürünleri bayilik sınavı 2022 Zirai ilaç satış mağazası açmak için bayilik almak isteyenler, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ankara Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi’nin internet sitesinden online bayilik başvurusunda bulunacaklar. Bayilik sınavı ile ilgili gerekli açıklamalar Duyurular kısmında yapılacaktır. Ancak 2022 için henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ağustos Eylül Nisan Ekim 2022 yılı sınavına başlanacak. Mücbir sebep yoksa, yani sınav tarihi geçen yıl olduğu gibi ertelenmezse, aralık-Ağustos ve Eylül aylarında yapılması bekleniyor. Tahmini sınav tarihinin bağlayıcı bir tarihi yoktur. 2022 tarımsal ilaç bayilik sınavları hakkında duyuru yapıldığında içeriğimiz güncellenecektir.

Tarımsal ilaç bayilik sınavına başvurmak için tıklayınız.

Başvuru için öncelikle sizden istenen belgeleri doldurmanız gerekmektedir. Bayilik, depo izin belgesi ve toptancı izin belgesi olarak bilinen bitki koruma için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir;

Zirai İlaç Bayilik Başvuru Şartları 2022

Zirai İlaç Bayiliği açmak için gerekli belgeler 2022 yılında Zirai İlaç Bayiliğine başvurmak isteyenlerden talep edilmektedir.

Zirati İlaç Bayilik Başvuruları için gerekli Belgeler ıse;

2 pasaport resimleri

T.C kimlik belgesi

başvuru Formu

BKÜ (Bitkisel Koruma ürünleri) sınav başarı belgesi

Depo, bayi ve toptan satış iş yerinin açık adresi

Bunlar mezuniyet belgesi veya diploma fotokopisi gibi belgelerdir.

Ankara üniversitesi aralık ayı eczacılık bayilik sınavına başvuru, belirtilen tarih aralığında Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü ve Ankara Sınav Yönetim Merkezi’nin (ASYM) internet sitesinde belirtilen tarihlerde yapılır.

bitki koruma ürünleri bayilik sınavı
bitki koruma ürünleri bayilik sınavı

Zirai İlaç Satıcısı Açmanın Şartları nelerdir?

bitki koruma ürünleri bayilik sınavı ile bayilik veya toptancısı açmak isteyenlere izin belgelerinin verilmesi için gerekli şartlar vardır. Her şeyden önce, bayilik almak isteyenler için. Vatandaş olmalı. Bayilik başvurusunda bulunacakların kimler olduğu sorusunun cevabı şu şekildedir;

T.C vatandaşı olan;

Kimyacılar,

Kimya mühendisleri,

Eczacılar,

Ziraat Mühendisleri,

Orman Mühendisleri,

Orman Endüstri Mühendisleri,

Bitki sağlığı kurslarından mezun teknisyen veya ziraat teknisyenleri bayilik başvurusunda bulunabilirler.

Bu kariyer alanından mezun olan gerçek veya tüzel kişiler kamu kurum ve kuruluşları, kooperatifler ve BKÜ (bitki koruma ürünleri birimleri) toptan ve franchise izni almak için bakanlığa başvurabilirler. Bayilik başvurusu yapabilecek kişinin kriterlerine ek olarak bir diğer şart ise bakanlıkça yapılan bayilik sınavından en az 70 puan alınmasıdır. 100 tam puan bazında hesaplanan sınav türünden, belirlenen 70 puan barajını geçmek gerekir.

Zirai İlaç Bayilik Sınavı Nasıl Yapılır?

Depoda faaliyet göstermek veya satmak isteyen kişiler için zorunlu olan tarımsal ilaçlar üzerinde bir inceleme yapılır. Yapılacak sınavdan yeterli puanı almış kişiler ilaç bayiliğinde faaliyet gösterme imkanına sahip olacaklardır. Belirtilen yıl için istenen ücret ödenir. Ödemeler sanal POS uygulaması ile kredi kartı ile ödenebilmektedir. Sınav İstanbul, İzmir ve Ankara illerinde düzenlenmektedir. Sınavda 80 puan alanlar başarılı sayılır.

Zirai İlaç Bayilik Belgesi Kaç Yıl Geçerlidir?

Zirati ilaç bayilik yönetmeliğinde yapılan değişiklikle izin belgesi, bayilik veya toptancı izin belgesi almış bayi ve toptancıların beş yıl süreyle geçerli olup yeni belge almak için sınava girmelerini öngören madde yürürlükten kaldırılmıştır. Bu yönetmelikte yapılan değişiklikle 5 yıllık geçerlilik süresi kaldırılmıştır.

Zirai İlaç Bayilik Sınavı Nasıl Yapılır?

Zirai ilaç bayilik sınavı, depoda faaliyet göstermek veya satmak isteyen kişiler için zorunlu olan zirai ilaçlar üzerinde inceleme yapılır. Yapılacak sınavdan geçerli puan almış kişiler ilaç bayiliğinde faaliyet gösterme konusunda bilgi sahibi olacaklardır. Cari yıl için belirlenen ücret ödemeleri sanal POS uygulaması ile kredi kartı ile ödenebilmektedir.

Bitki Koruma Bayilik Sınavının Konuları Nelerdir?

Zirai ilaç bayiliği sınavına girecek adayların en çok merak ettiği konulardan biri de bitki koruma sınavındaki soruların hangi konulardan oluştuğu. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü konu başlıkları hakkında açıklama yaptı. Mevzuat, bitki hastalıkları, bitki zararları, mücadele yöntemleri ve diğer konular hakkında sorular soruldu.

Zirai ilaç bayiliği soru çeşitleri 2022:

 • viroloji,
 • Bitki Bilimi,
 • Bitki hasarı,
 • entomoller,
 • Bitki hastalıkları,
 • bakteriyoloji,
 • Nematoloji,
 • Mantarbilim,
 • Düzenleme,
 • Toksikoloji ve ekotoksikoloji,
 • Uygulama ve tescil işlemlerine ilişkin yönetmelik,
 • Koruma çevre ve insan sağlığı üzerindeki Bitki Koruma ürünlerinin etkileri ve yolları ,,
 • Ambalaj ve etiketleme yönetmeliği,
 • Zirai mücadele alet ve makineleri yönetmeliği,
 • Entegre haşere yönetimi, entegre ürün yönetimi ve organik tarım,
 • Bitki koruma ürünlerinin toptan ve perakende satışı ve depolanması hakkında yönetmelik,
 • Bitki koruma ürünleri önerisi,
 • Bitki koruma ürünlerinin direnci ve yönetimi,
 • Tarımsal ürünlerde bitki koruma ürünlerinin kalıntı nedenleri ve kalıntılarının önlenmesi,
 • Bitki koruma ürünlerinin sınıflandırılması,
 • Tarımsal kontrol ve entegre kontrol için teknik talimatlar
 • Bitki koruma ürünlerinin ruhsatlandırılmasına ilişkin yönetmelik,
 • Bitki koruma ürünleri kontrol yönetmeliği,

Zirai İlaç Bayilik Sınavında Çıkan Sorular

Sınava girecek adaylar sınavda çıkmış sorulara Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü sayfasındaki menüden ulaşabilirler.

Bitki Koruma Ürünleri Bayilik ve Toptancı Sınav Kitapçıklarına ulaşmak ve soruları çözmek için tıklayınız.

İlaç Bayiliği Sınavı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Zirai İlaç Bayilik Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Zirai ilaç bayilik sınav tarihleri 2022 yılı için henüz belirlenmemiştir. Sınav tarihleri ve başvuru şartları ile ilgili yapılacak duyuruyu Tarım ve Orman Bakanlığı sayfasındaki duyurular menüsünden takip edebilirsiniz.

İlaç Bayiliği Sınavına Kim Girebilir?

Zirai ilaç bayiliği almak isteyenlerin alması gereken eğitim alanları Eczacılar, kimyagerler, ziraat mühendisleri, kimyagerler ve kimya mühendisleri, sağlıkla ilgili dersler alarak mezun olmuş ziraat teknikerleri ve teknisyenlerdir. Bu alanlardan mezun olan kişiler zirai ilaç bayiliği alabilirler.

Zirai İlaç Bayilik Sınavı Nerede Yapılacak?

Zirai ilaç bayilik sınavları da diğer sınav türleri gibi her ilde yapılmamaktadır. sadece 2017 yılında Ankara’da yapılmış olmasına rağmen 2020 yılında Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde yapılmıştır. 2022 yılı için yapılacak açıklamada hangi illerde yapılacağı hakkında bilgiler yer alacak.

Zirai İlaç Bayilik Belgesi ne Kadar?

Zirai ilaç bayii belgesi, zirai ilaç bayisi açma şartları olan ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan sınavdan başarılı sonuç alan kişilere verilir. Bu belgeyi almaya hak kazanan kişiler zirai ilaçları satabilir ve depolayabilirler. Eczacılar, kimyagerler, ziraat mühendisleri, kimyagerler, kimya mühendisleri zirai ilaç bayiliği açabilecekleri gibi belgelerini de kiralayabilme imkanına sahiptirler. Bayilik belgeleri birçok platformda kiralanmaktadır. Zirai ilaç bayilik belgesi kira bedeli 1.000 TL ile 2.000 TL arasında değişmektedir. Bu ücretler 500 TL veya 5.000 TL olabilir. Kiralık zirai ilaç bayilik belgesi ücretleri bölgeye ve kişiye göre değişmektedir.

Ne Kadar Sınav Ücreti ne kadardır?

Her yıl belirlenen sınav ücretleri değişmekle birlikte 85 TL olarak belirlenmiştir.

Sınav Süresi, Süresi ve Soru Sayısı hakkında Bilgi

Sınav saat 10.00’da başlayacak ve 100 dakika sürecek. Toplamda 80 sorudan sorumludur.

Sınavdan Kaç Puan Alınmalıdır?

Tarımsal ilaç bayiliği sınavından 100 üzerinden en az 70 puan alınması gerekmektedir. Ayarlanan 70 puanlık eşiği geçmek için bir gereksinim vardır.

Zirai İlaç Koruma Ürünleri Bayilik Belgesi Ne İşe Yarar?

Tarımsal ilaç depolama ve satış faaliyetlerini yürütmek isteyenlerin bayilik belgesi almaları gerekecektir. Bitki koruma ürünleri bayilik belgesi olmadan tarım ürünlerinin satışı ve depolanması mümkün olmayacaktır.

Zirai İlaç Bayilik Sınavı Sonuçlarını Açıkladı

bitki koruma ürünleri bayilik sınavı zirai ilaç bayiliğinin 2022 yılı sınav ve sonuç tarihleri henüz belirlenmemiştir. Sınavla ilgili tüm bilgiler Tarım ve Orman Bakanlığı’nın resmi internet sitesindeki duyurular menüsünden duyurulacaktır.

Zirai İlaç Bayilik Belgesi Kaç Yıl Geçerlidir?

Belgenin geçerlilik süresi 5 yıldır, ibaresi yönetmelikten çıkarılmıştır. Geçerlilik süresinin olmaması nedeniyle 5 yıl sonunda sınav başvurusu da yapılmayacaktır.

bitki koruma ürünleri bayilik sınavı yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Yada google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

Zirai İlaç Bayilik Belgesi Kaç Yıl Geçerlidir?

Belgenin geçerlilik süresi 5 yıldır

Zirai İlaç Bayilik Sınavı Nerede Yapılacak?

2020 yılında Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde yapılmıştır. 2022 yılı için yapılacak açıklamada hangi illerde yapılacağı hakkında bilgiler yer alacak

Zirai İlaç Bayiliği Sınavına Kim Girebilir?

Zirai ilaç bayiliği almak isteyenlerin alması gereken eğitim alanları Eczacılar, kimyagerler, ziraat mühendisleri, kimyagerler ve kimya mühendisleri, sağlıkla ilgili dersler alarak mezun olmuş ziraat teknikerleri ve teknisyenlerdir.

Zirai ilaç bayiliği Sınavı Konuları Nelerdir?

viroloji,
Bitki Bilimi,
Bitki hasarı,
entomoller,
Bitki hastalıkları,
bakteriyoloji,
Nematoloji,
Mantarbilim,
Düzenleme,
Toksikoloji ve ekotoksikoloji,
Uygulama ve tescil işlemlerine ilişkin yönetmelik,
Koruma çevre ve insan sağlığı üzerindeki Bitki Koruma ürünlerinin etkileri ve yolları ,,
Ambalaj ve etiketleme yönetmeliği,
Zirai mücadele alet ve makineleri yönetmeliği,
Entegre haşere yönetimi, entegre ürün yönetimi ve organik tarım,
Bitki koruma ürünlerinin toptan ve perakende satışı ve depolanması hakkında yönetmelik,
Bitki koruma ürünleri önerisi,
Bitki koruma ürünlerinin direnci ve yönetimi,
Tarımsal ürünlerde bitki koruma ürünlerinin kalıntı nedenleri ve kalıntılarının önlenmesi,
Bitki koruma ürünlerinin sınıflandırılması,
Tarımsal kontrol ve entegre kontrol için teknik talimatlar
Bitki koruma ürünlerinin ruhsatlandırılmasına ilişkin yönetmelik,
Bitki koruma ürünleri kontrol yönetmeliği

Netbilgiler

Netbilgiler Özgün ve Faydalı Bilgiler İçeren Makaleler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu