Biseksüellik Nedir? **2022

Biseksüellik nedir? Basitçe söylemek gerekirse, birden fazla cinsiyete ilgi duyabilmektedir.Bazı insanlar kendilerini biseksüel olarak tanımlarken, diğerleri kendilerini öncelikle ya heteroseksüel ya da eşcinsel olarak tanımlar. Yine de, bir noktada her iki cinsiyete de eşit derecede ilgi duyabilirler. Biseksüellerin belirli bir cinsel yönelimi olmasa da, her iki cinsiyete olan ilgileri değişkenlik gösterir. Bu biseksüel bir kişinin işaretidir.

Biseksüellik, Birden Fazla Cinsiyetten İnsanlara İlgi Duyma Potansiyelidir.

Biseksüellik nedir? LGBTQ+ topluluğunda, biseksüel terimi bazen birden fazla cinsiyetten insanlara ilgi duyan insanlar için bir şemsiye terim olarak kullanılır. Bununla birlikte, bu terimin çok fazla belirsizliği vardır ve kendilerini ikili olmayan veya transseksüel olarak tanımlayan kişileri silebilir. Başka bir deyişle, biseksüellik cinsel bir yönelim değil, bir dizi özelliktir.

Biseksüellik nedir? Biseksüellik genellikle bir “cinsiyet kimliği” olarak anılsa da, bu terim fiziksel çekiciliğin ötesine geçer. Duygusal, zihinsel ve ruhsal çekiciliği içerir. Biseksüel bireylerin genellikle farklı cinsiyetlerden bireylerle ilişki kurma fantezileri vardır. Eşcinsel veya lezbiyen veya her ikisi de olabilirler. İlişkileri koşullara bağlı olarak farklı olabilir. Biseksüellik utanılacak bir şey değildir.

Biseksüellik nedir? Erkek biseksüelliği yaygın olarak tanınan bir kimlik değildir. Erkek cinsel yöneliminin ya heteroseksüel ya da eşcinsel olduğunu iddia eden şüpheciler var. Bununla birlikte, biseksüel erkeklerin çoğu, her iki cinsiyete de ilgi duyduğunu bildirmektedir. Erkeklerde ve kadınlarda fizyolojik uyarılma kalıpları, erkek cinsel yöneliminin ikna edici kanıtlarıdır. Erkekler her iki cinsiyete de benzer şekilde fizyolojik tepkiler verir.

Biseksüellik nedir? Biseksüel bir kişi başka bir kişiye cinsel çekim hissetmezken, belirli bir cinsiyetten biriyle romantik bir ilişki geliştirebilir. Kendini hem erkek hem de kadın olarak tanımlayabilen kişilere panseksüel denilebilir. Bazı insanlar biseksüel kelimesini birbirinin yerine kullanır, ancak diğerleri panseksüel terimini kullanır. İki terim arasında seçim yapmak, kişisel tercihinize ve neyi rahat kullandığınıza bağlıdır.

Biseksüellik nedir? Biseksüelliğin yanı sıra, farklı çekim türlerini tanımlamak için kullanılan çeşitli başka terimler de vardır. ‘Hermafrodit’ terimi saldırgan bir terimdir, ancak akademik çevrelerde bir yeri vardır. Ancak, bir insanı tanımlamak için iyi bir terim değildir ve genellikle interseks bireyleri ifade etmek için kullanılır. Biseksüelliğe ek olarak, bir kişi panseksüel, hatta iki taraflı olabilir. Bir kişinin cinsiyet kimliği, derinden tutulan bir çekirdek kimliktir.

biseksüellik nedir
biseksüellik nedir

Biseksüellik nedir? Biyolojik cinsiyetleri ile ilgili olmakla birlikte, kişinin yaşamı boyunca çeşitli noktalarda değişebilmektedir. Cinsiyet kimliği istatistikleri 7,9 yaşından yaklaşık 30 yaşına kadar değişmektedir. Cinsiyet kimliğinin kesin tanımları yoktur, ancak bir bireyin cinsiyet kimliği, bir kişinin cinsel yönelimini belirlemede bir faktör olabilir.

Tek Eşli veya Çok Eşli Olabilir

Biseksüellik nedir? Çoğu insan biseksüelliği cinsiyetler arasında bir tercih olarak düşünse de, durum her zaman böyle değildir. Pek çok biseksüel aslında partnerlerinin cinsiyetini umursamıyor ve çok eşli ilişkileri daha tatmin edici buluyor. Sonuçta, iki veya daha fazla partnerle çıkmanın getirdiği cinsel tatmini tercih ederler. İşte poliamory hakkında bazı gerçekler. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Biseksüellik nedir? Polyamory, birden fazla kişiyi sevdiğiniz ve birden fazla kişiyle ciddi bir ilişkiniz olduğu zamandır. Terim, çok anlamına gelen Yunanca poly kelimesinden türetilmiştir. Buna karşılık, açık ilişkiler bir dizi farklı insanla seks yapmanıza izin verir, ancak başka birine aşık olmanıza izin vermez. Ancak poliamory için kesin ve hızlı bir kural yoktur – bu bir spektrum olabilir.

Biseksüellik nedir? Bu cinsel tercihe sahip kişiler eş bulmakta zorlanabilirler. Bu nedenle hem eşcinsel hem de heteroseksüel topluluktan ayrımcılığa maruz kalabilirler. Bu çifte damgalama, yakın ilişkilerde artan şiddet oranlarının bir nedenidir. Tek eşlilik norm olsa da, biseksüel çok eşli bir birey iki kez dışlanabilir. Ne yazık ki, klişe o kadar yaygın ki, insanların bir eş bulma şansını etkiliyor.

Biseksüellik nedir? Polyamorous bir ilişkide, bir ortak açık ve dürüst olmalıdır. Bir partner, ihtiyaçlarınıza ve isteklerinize karşı hoşgörülü olmalı ve alanınıza ve mahremiyetinize saygı göstermelidir. Diğer ortakların ihtiyaçlarına saygılı olmak gereklidir. Duygularınızı saygılı bir şekilde iletmek önemlidir. Tek eşlilik kıskançlık getirebileceğinden, her iki ortağın da birbirine saygı duyması önemlidir.

Biseksüellik nedir? Tek eşlilik, bir partneri cezbetmek için kültürel olarak dayatılan idealdir. Biseksüeller, tek eşliliğin ayrıcalıklı doğasına çok daha az aşıktır. Genellikle ilişkilerini fedakarlık olarak görürler. Bu, biseksüel olmayan ve bunu bir tür dikkat çekme ve hain olarak gören pek çok kişinin algısının aksine. Bu nedenle, biseksüeller genellikle biseksüel olmayanlar tarafından dışlanır.

Cinsellik, İlişki ve Aile Yapıları Kavramlarına Meydan Okur.

Biseksüellik nedir? Biseksüel olmak, sınırların bulanıklaştığı ve kimliğin sorgulandığı yıkıcı bir deneyimdir. Geleneksel cinsiyet, cinsellik ve ilişki yapıları fikirlerine meydan okur. Biseksüel insanlar geleneksel heteroseksüel veya eşcinsel dünya etiğine uyamazlar ve kendi bireysel ahlaki kodlarını geliştirmeleri gerekir. Güçlü bir benlik duygusu geliştirmeli ve kendi kimliklerini ortaya koymalıdırlar. Bazı insanlar kendini heteroseksüel veya gey olarak tanımlayabilir veya panseksüel veya queer gibi terimler kullanabilir.

Biseksüellik nedir? Araştırma sonuçları, gey ve biseksüel gençlerde pozitif aile dinamikleri ve bağlılığın refah ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Olumlu aile ilişkilerinin biseksüel gençlere ve erkeklere fayda sağlaması muhtemeldir. Ancak biseksüelliğin bu aile dinamiklerini değiştirip değiştiremeyeceği henüz belli değil. Biseksüeller hala ortaya çıkma ve kimliklerini koruma sürecinden geçmektedir. Ancak süreci başkaları için kolaylaştırmaya çalışıyorlar. Bunu başarmak için biseksüeller, haklarını savunan siyasi örgütlere katılırlar. 

Biseksüellik nedir? Çalışma ayrıca, kişinin kimliğini aile üyelerine ifşa etme riskinin değişken olduğunu buldu. Bazı erkekler cinsel kimliklerini aile üyelerine ifşa ederken, bazıları kendilerine açıklamadı. Aslında, çalışma katılımcılarının üçte biri cinsel kimliklerini ailelerine açıkladı. Ailelerine bağlı hissedenlerde, ailelerini koruyucu olarak görenlerde ve ebeveynlerinden şiddetli tepki beklentileri düşük olanlarda aile reddi riski daha yüksekti. İlginç bir şekilde, MOM’ların çocukları dışarı çıkmaya olumlu tepki veriyor. Çocuklar genellikle ebeveyn-çocuk ilişkisinin yoğunlaştığını ve eşcinselliğe karşı olumlu tutumlar bildirmektedir. Almanya’da yapılan bir araştırma, çocukların ebeveynlerinin cinsel yönelimini bilmeyen çocuklara göre ebeveynlerinin cinsel yönelimini sevme ve bu konuda soru sorma olasılığının daha yüksek olduğunu buldu. Bu nedenle biseksüel ebeveynlerin çocukları, ebeveyn-çocuk ilişkisindeki bu değişime karşı duyarlı olmalıdır.

Hem Erkekler Hem de Kadınlar İçin Zor Olabilir

Biseksüellik nedir? Çalışma, yaş ve eğitim durumunun katılımcıların biseksüellere yönelik tutumlarını önemli ölçüde etkilediğini buldu. Daha genç ve daha az eğitimli katılımcılar biseksüellere karşı daha olumsuz tutum sergilerken, daha yaşlı ve daha eğitimli olanlar biseksüellere karşı daha olumlu bir tutum sergilediler. Ayrıca katılımcıların cinsiyeti de biseksüellere yönelik tutumlarını etkilemiştir. Kadınlar erkeklerden daha düşük BIAS-f puanlarına sahipti, ancak erkek meslektaşlarından önemli ölçüde farklı değildi. Her iki cinsiyet de biseksüellikle ilişkili damgalara karşı savunmasızdır. Kadınlar genellikle daha az yargılayıcı tutumlar yaşarken, erkeklerin cinsiyet heteronormatif normlarına daha sıkı uymaları beklenir. Bu nedenle, erkekler kadınlardan daha az akıcı cinsel tercihlere sahip olabilir, ancak günümüz genç nüfusunda tutumlar hızla değişiyor. Biseksüel erkekler ve kadınlar toplumda gezinmeyi zor bulabilirler. Bu nedenle, her iki cinsiyet de kendilerini biseksüellik konusunda eğitmeyi düşünmelidir.

Biseksüellik nedir? Kendini biseksüel olarak tanımlayan insanlarla sohbet etmek onları daha iyi tanımanın iyi bir yoludur. Onları hemen dışarı çıkarmamayı unutmayın. Soru sormak ve kişisel yanılgılara meydan okumak, onları doğrudan dışlamaktan daha iyidir. Herhangi bir yanlış anlaşılmayı önlemek için kişinin dilini kontrol ettiğinizden emin olun. LGBTIQ kuruluşları da dahil olmak üzere güvenilir kaynaklardan destek almak da yararlıdır.BI-cinsel kişiler de LGBTIQ hizmetlerinden yararlanabilir.

Biseksüellik nedir? Bu çalışma önceki sağlık eşitsizliklerine bakmasa da, bu bulgular biseksüellere yönelik tutumların hala düşük olduğunu gösteriyor. Araştırmacılar, bu olumsuz tutumları azaltmaya ve biseksüel insanlar için yaşam kalitesini iyileştirmeye odaklanmalıdır. Bu çalışmalar sonuç vermeye devam ederse, biseksüel topluluğun sessizce acı çekmesi için hiçbir neden yok. Bifobi toplumumuzda önemli bir sorundur ve bunu ortadan kaldırmak için üzerimize düşeni yapmalıyız.

Biseksüellik nedir? Çalışma ekibi daha sonra en yüksek puan alan öğeleri belirledi ve bir uzman paneli ile ikinci düzey bir inceleme gerçekleştirdi. Hem uzman paneli hem de çalışma ekibi, olasılık örneğindeki potansiyel olarak önemli cinsiyet farklılıklarını yakalamak için biseksüel erkekler ve kadınlar için ayrı öğelerin gerekli olduğu konusunda hemfikirdi. Bu son ölçek maddeleri geliştirildi ve NSSHB’nin 2015 dalgasına uygulandı. Tüm çalışma protokolleri bir Kurumsal İnceleme Kurulu tarafından onaylandı. Dolayısıyla, bu çalışmanın hem erkekler hem de kadınlar için faydalı bilgiler sağlama olasılığı yüksektir.

Her iki cinse de ilgi duymayana ne denir?

Aseksüel. Aseksüel bir kişi, karşı cinsle veya diğer insanlarla ilgilenmeyen bir kişidir. Cinsel yönelim bozukluğu olarak tanımlanmasına rağmen, bu insanlar cinsellikten tiksinebilir veya cinselliği umursamayabilir.

Cinsel tercihler nelerdir?

Heteroseksüel: Karşı cinse ilgi duyduğumuz zaman
Gay : Erkeklere ilgi duyan erkekler.
Lezbiyen : kadınlara ilgi duyan kadınlar
Biseksüel: Birden fazla cinsiyete ilgi duyma.
Panseksüel : Cinsiyetleri ne olursa olsun insanlara ilgi duymak
Cisgender (cis): cinsiyeti ve cinsiyeti eşleşen kişiler (trans’ın tersi)
Aseksüel : Çok az veya hiç cinsel çekim hissetmeyen kişi
Queer : Bazıları tarafından LGBT kişilere atıfta bulunmak için kullanılan akıcı bir terim.

Aynı cinse aşık olmak nedir?

Eşcinsellik, aynı cinsiyetten biri için cinsel arzuya sahip olma veya ona aşık olma yeteneğine sahip bir kişi olarak tanımlanır.

Sadece kadınlardan hoşlanan erkeklere ne denir?

Kadınlara cinsel olarak ilgi duyan erkekler ve erkeklere ilgi duyan kadınlar heteroseksüel olarak adlandırılır.

Kaç tane cinsel kimlik var?

Heteroseksüel: Karşı cinse ilgi duyduğumuz zaman
Gay : Erkeklere ilgi duyan erkekler.
Lezbiyen : kadınlara ilgi duyan kadınlar
Biseksüel: Birden fazla cinsiyete ilgi duyma.
Panseksüel : Cinsiyetleri ne olursa olsun insanlara ilgi duymak
Cisgender (cis): cinsiyeti ve cinsiyeti eşleşen kişiler (trans’ın tersi)
Aseksüel : Çok az veya hiç cinsel çekim hissetmeyen kişi
Queer : Bazıları tarafından LGBT kişilere atıfta bulunmak için kullanılan akıcı bir terim.

Netbilgiler

Netbilgiler Özgün ve Faydalı Bilgiler İçeren Makaleler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu