Birbiriyle Uyumlu Renkler **2022

Birbiriyle uyumlu renkler. Aşağıda, renk uyumları birlikte iyi giden renk kombinasyonlarının bir listesi bulunmaktadır. Koyu renkler, açık renklerle karıştırılarak karışıklık yaratır. Renkler, ruh hali veya anlam duygusundan yoksun tek bir kütle halinde karışıyor. Birbirlerinden ayırt etmek zordur. Bu nedenle dekorasyonda koyu renklerin kullanılması önerilmez. Birbirine iyi giden renkler kırmızı, sarı ve mavidir. Ancak bu örneklerin sizi yıldırmasına izin vermeyin.

fuşya ve neon yeşili

Tonlar açısından iki renk birbirine çok benzer. Fuşya, kırmızı alt tonlu mor bir gölgedir ve RGB modelinde macenta ile aynı renktir. Ancak görünüş olarak farklılık gösterirler. Fuşya genellikle daha kırmızı tonlu ve macenta daha morumsu. Bu renk ilk olarak 1892’de İngilizce dilinde kullanıldı. Daha sonra eflatun olarak yeniden adlandırıldı.

Hem fuşya hem de neon yeşili bir arada kullanmak istiyorsanız birbirini tamamladığından emin olmalısınız. Fuşya ve neon yeşili tamamlayıcı renkler olmasının yanı sıra tek renkli bir kombinle de uyum sağlayabilir. Ancak, aynı durum için uygun olmayabilirler. Örneğin siyah kalem etekli fuşya bir gömlek iş toplantılarında harika görünebilir ancak neon yeşili kullanmaktan kaçınmalısınız. Bununla birlikte, resmi bir etkinliğe gitmeniz gerekiyorsa, fuşya bir gömlek ile siyah bir elbise giyebilirsiniz. Alternatif olarak fuşya aksesuarlı siyah bir elbise üzerinizde göz alıcı duracaktır.

sarı ve yeşil

Hangi renk kombinasyonlarının birlikte iyi çalıştığını merak ediyorsanız, iki ana rengi düşünün: sarı ve yeşil. Her ikisi de uyumlu bir şekilde tamamlayıcıdır, ancak daha parlak bir gölge sorunlu olabilir. Yeşil, iç tasarım için inanılmaz derecede popüler bir renktir ve bunun iyi bir nedeni vardır. Okyanus tabanının görüntülerini çağrıştıran sıcak ve mutlu bir renk. Ancak, hangi renk kombinasyonunu kullanacağınızdan emin değilseniz, her zaman nötr bir renk seçebilirsiniz.

Bu renk kombinasyonu sarı ve mavi kadar güzel ve ikisi birbirini çok güzel tamamlıyor. Her ikisi de doğadan ilham alıyor ve doğal ışıkta harika görünüyor. Yeşil, sarının farklı tonlarıyla en iyi şekilde çalışır ve koyu yeşil, bir odanın dengelenmesi ve sabitlenmesinde özellikle etkilidir. Sarı, çeşitli renklerle iyi gider ve her tür mobilya ve aksanla harika görünür. Bu iki rengi bir odada aksan olarak bile kullanabilirsiniz.

turuncu ve mavi

Turuncu ve mavi tipik bir kombinasyon olmasa da, belirli durumlarda birlikte iyi çalışabilirler. Bunun nedeni, bu renklerin benzer bir gölgeye sahip olmasıdır, bu nedenle portreler ve diğer görüntüler için iyi çalışırlar. Buna karşılık, turuncu bir ana renk değildir, bu nedenle yeni bir renk tonu oluşturmak için diğer renklerle karışabilir. Ayrıca birbirlerini tamamlayıcı niteliktedirler, yani çeşitli bağlamlarda birlikte iyi giderler.

Bir fotoğrafta turuncu ve mavi kullanıyorsanız, hoş bir kontrast ve denge oluşturacaktır. Renklerin birlikte iyi çalışmasını sağlamak için düetinizi karanlık bir arka plana karşı çekmeyi deneyin. Mavimsi buharlı portakal çayı, bu renklere sahip harika bir fotoğraf örneğidir. Dumanlı portakal çayı, amber ve deniz mavisinin iki tonu tamamlayıcı olduğu için doğal bir kontrast oluşturur.

birbiriyle uyumlu renkler

kırmızı ve yeşil

Kırmızı ve yeşili eşleştirmenin kolay bir yolunu arıyorsanız doğru yere geldiniz. Bu iki renk birbirinin sıcak alt tonlarını tamamlıyor. Aynı görselleştirmede kullanılabilirler, ancak farklı grafiklerde kırmızı ve yeşili birlikte kullanmayı da düşünebilirsiniz. Bu örnekte, iki renk aynı renk ailesinde olduklarında en uyumlu olanlardır. Kullanılan renk kodlamasına bağlı olarak bu iki renk tamamlayıcı da olabilir.

Yeşil ve kırmızı tamamlayıcı renklerdir, yani birlikte kullanıldıklarında harika bir tasarım kombinasyonu oluştururlar. Bu tamamlayıcı renkler, logonuzu daha güçlü hale getirebilir ve iş logoları için kullanılabilir. Örneğin, bir şirket logosu üzerinde çalışıyorsanız, kırmızı ve yeşili birleştirmek onu daha çekici ve profesyonel hale getirecektir. Kırmızı ve yeşil birlikte iyi çalışır çünkü tazelik ve canlılık hissi uyandırırlar.

mor ve yeşil

Ana renk çarkı, mor ve yeşilin birbirini çok iyi tamamladığını gösteriyor. Ancak bu renkler karıştırıldığında yeşilimsi kahverengi, çamurlu gri veya koyu kahverengi bir renk oluşturabilirler. Neyse ki, bu renkler, birinin veya diğerinin daha açık tonlarını oluşturmak için karıştırılabilir. Hayalinizdeki renk paletini nasıl oluşturacağınızı keşfetmek için okumaya devam edin. Mor ve yeşil bir arada! İşte bu kombinasyonu evinizde veya ofisinizde çalıştırmanın bazı yolları.

Daha önce bir çiftçi pazarını ziyaret ettiyseniz, muhtemelen mor ve yeşilin birlikte ne kadar iyi göründüğünü fark etmişsinizdir. Mor ve yeşil hem canlı hem de davetkardır ve çeşitli ruh halleri yaratmak için çeşitli şekillerde kullanılabilir. Nötr bir odada birlikte kullanıldıklarında veya aksesuarlar üzerinde vurgu olarak kullanıldığında harika görünürler. Çağdaş bir görünüm için mor ve yeşil, canlı bir odada birlikte kullanılabilir. Dinlendirici bir atmosfere sahip olmayı tercih ediyorsanız, açık mor ve yeşil yatak odası renk düzenini deneyin.

gri ve bej

Hem bej hem de gri zıt kutup gibi görünse de, aslında birlikte iyi görünüyorlar. Bunları farklı şekillerde karıştırabilir ve hem aydınlık hem de havadar bir oda oluşturabilirsiniz. Bir oturma odasında, gri ağırlıklı bir tonda sanat eserleri ve perdelik paneller kullanarak bej ve griyi kombinleyebilirsiniz. Benzer şekilde, nötr olan bir odaya görsel ilgi eklemek için gri tonlu döşemeyi kullanabilirsiniz.

Odanız için hangi rengin en iyi olacağından emin değilseniz, bej alt tonlu bir gri olan griyi düşünün. Bu nötr renk, herhangi bir oda için doğru. Beyaz veya kahverengi gibi soğuk renklerle kullanıldığında eşit derecede güzel görünüyor. Ve çeşitli renk şemalarıyla çalıştığı için, onu vurgu rengi olarak veya tüm ev boya rengi olarak kullanabilirsiniz.

mavi ve pembe

Bu iki tamamlayıcı rengi evinizde kullanmayı düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. Bu renkler birbirini tamamlayarak denge ve uyum yaratır. Bu tamamlayıcı renkler arasında beyaz ve siyah ile pembe ve yeşil bulunur. Açık hava düğünü veya duvardaki bir tablo için mükemmel bir uyum sağlarlar. Bunları birlikte nasıl kullanacağınızdan emin değilseniz, daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin. O zaman mükemmel ev dekorunu yaratma yolunda olacaksınız.

Mavi ve pembe tamamen zıt olsalar da birlikte harika bir şekilde çalışabilirler. Aslında her iki rengin açık tonları birleştirildiğinde harika görünüyor. Bu iki rengi beyaz gibi diğer renklerle de kombinleyebilirsiniz. Daha romantik bir etki için maviyi açık pembe ile eşleştirin. Ayrıca bir yatak odasında veya oturma odasında birlikte harika görünebilirler. Hangi rengi kullanacağınızdan emin değilseniz, açık pembeyi deneyin. Pembe ve mavi de bir çocuk odasında birlikte muhteşem görünebilir.

Mor ve fuşya

İki renk genellikle birbiriyle ilişkilendirilir, ancak gerçekte tamamen farklıdırlar. Fuşya, #FF00FF hex koduyla kırmızı ve morun parlak bir tonudur. Tonu aslında boya ile karıştırıldığında iki rengin birleşimidir. Benzer bir renk tonuna sahip olan kırmızı ve morun aksine fuşya oldukça sofistike olabilir. Aslında fuşya, lavanta, pembe ve şeftali de dahil olmak üzere çeşitli diğer renklerle eşleştirilebilir.

Fuşya, görünüş olarak pembeye benzer, ancak pastel pembeden daha derindir. Aynı zamanda kadınsı çekiciliği iletmek için kullanılır ve özel günlerde ve kadın modasında popüler bir renktir. Bununla birlikte, çok fazla rengin bunaltıcı ve dikkat dağıtıcı olabileceğine dikkat etmek önemlidir. Mor ve fuşya, web tasarımında en yaygın renk kombinasyonları değildir, ancak birlikte kullanıldıklarında güzel ve canlı bir kombinasyon olabilirler.

Marsala

Marsala’yı dekorunuza dahil etmenin yollarını arıyorsanız, onu dekoratif yastıklarda kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu sıcak renk LA bungalovlarında da işe yarar. Ayrıca blues, portakal ve pirinç aksanlarla iyi gider. Ve marsala çeşitli diğer renklerle birlikte gidebildiği için, renkleri değiştirmek istediğinizde evinizde yer kalmaması konusunda endişelenmenize gerek yok.

Marsala ince ve zarif bir renk olsa da, bu tonu kullanırken yine de çarpıcı kontrastlar yaratabileceksiniz. İlkbahar ve yaz aylarında zahmetli olsa da, dramatik bir etki için diğer renklerle karıştırmayı deneyebilirsiniz. Renginin sıcaklığına rağmen giyim, ev aksesuarları ve perakende projelerinde başarıyla kullanılabilir. Çarpıcı bir vurgu oluşturmak için kahverengi ve turkuaz tonlarıyla da karıştırabilirsiniz.

Marsala ve fuşya

Marsala ve fuşya birbirini çok güzel tamamlayan tamamlayıcı renklerdir. Bu zengin şarap kırmızısı tonu, ten rengi, griler ve bejler gibi sıcak nötrlerin yanı sıra daha sıcak taupe tonlarıyla iyi bir uyum sağlar. Ayrıca turkuaz, deniz mavisi ve deniz mavisinin daha parlak versiyonları dahil olmak üzere blues ile güzel bir şekilde eşleşir.

Kırmızı ve fuşya-pembe kıyafetlerinizi tamamlayacak güzel bir yeni bitki arıyorsanız, fuşya ve marsala harika bir seçimdir. İki ton birbirine o kadar benzer ki, genellikle birlikte kullanılırlar. Aslında fuşya, Cosmopolitan, Betsey Johnson ve Sex and the City gibi kadın odaklı birçok markanın tercih ettiği renk haline geldi. Güven uyandırdığı bilinir ve moda ve ev dekorasyonu için kullanılabilir.

Yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Ya da google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

Birbiriyle uyumlu renkler nelerdir?

Sarı ve Mavi: Oyuncu ve Yetkili. 

Lacivert ve Teal: Yatıştırıcı veya Çarpıcı. 

Siyah ve Turuncu: Canlı ve Güçlü. 

Bordo ve Şeftali: Zarif ve Sakin. 

Derin Mor ve Mavi: Sakin ve Güvenilir. 

Lacivert ve Turuncu: Eğlenceli ama İnandırıcı.

Hangi iki renk birbirine uyar?

Sarı ve Mavi: Oyuncu ve Yetkili. 

Lacivert ve Teal: Yatıştırıcı veya Çarpıcı. 

Siyah ve Turuncu: Canlı ve Güçlü. 

Bordo ve Şeftali: Zarif ve Sakin. 

Derin Mor ve Mavi: Sakin ve Güvenilir. 

Lacivert ve Turuncu: Eğlenceli ama İnandırıcı.

Kıyafette hangi renkler birbiriyle uyumludur?

1. Yeşil ve Sarı : Taze ve temiz, yeşil ve sarı çoğu ciltte harika görünüyor.
2. Soluk Mavi ve Pembe : Yumuşak pembeler ve maviler kulağa hoş gelmeyebilir, ancak doğru şekilde şekillendirildiklerinde parlak bir renk patlaması kadar göz alıcı olabilirler.
3. Kırmızı ve Mavi : Kırmızı ve mavi renk kombinasyonu, tüm zamanların en sevdiğimiz görünümlerinden biridir.
4. Kobalt Mavisi ve Turkuaz : Kobalt mavisini turkuaz ile birleştirin ve güçlü ve parlak bir renk uyumuna sahip olun.
5. Turuncu ve Mavi : Turuncu ve mavi, bir renk engelleme tekniği için kullanılacak mükemmel renk şemasıdır.
6. Bronz ve Bordo : Bronz ve açık nötr renkleri şekillendirmek zor olabilir ve sizi sıkıcı ve yıkık bir görünüme kavuşturabilir, ancak onları bordo gibi derin ve zengin bir renkle şekillendirirseniz, cennette yapılmış bir eşleşmeye sahip olursunuz.
7. Turuncu ve Siyah : Bu parlak renk kombinasyonunu mükemmel bir şekilde birleştiren bir elbise veya turuncu ve siyah tek tek öğeler olsun, yeni siyah. 
Hiçbir şey siyah bir kıyafeti parlak, cesur bir renkten daha fazla kaldıramaz ve turuncu kesinlikle bunu yapar.
8. Pembe ve Gri : Pembe ve gri, çok yönlü parçalarla tüm yıl boyunca kullanabileceğiniz harika bir görünüm. 

Exit mobile version