Bilinçdışı Nedir? **2022

Bilinçdışı nedir? Sigmund Freud’un bilinçdışı teorisi hakkında daha fazla şey öğrenmekle ilgileniyorsanız, muhtemelen bilinçaltı psikolojisi, Elektroansefalografi ve sezgiyle ilgili makalelerimizi okumuşsunuzdur. Bilinçdışının ne olduğu sorusu karmaşık bir sorudur ve beynin doğasını ve nasıl çalıştığını tanımlamak genellikle zordur. Bu yazıda beynimizin uyaranları nasıl işlediğini ve bunun bilinçaltımız için ne anlama geldiğini tartışacağız.

Sigmund Freud’un bilinçdışı teorisi

Bilinçdışı nedir? Bilinçaltı teorisinde Sigmund Freud, bilinçli zihinlerimizin yaşananları bilinçsiz bir duruma veya tam tersine değiştirebileceğine inanıyordu. Bilinçdışının süreçlerini fizikteki enerji değişimiyle karşılaştırdı. Ancak, tüm bilinçsiz süreçlerin bilinçli hale geldiğine inanmıyordu. Bilinçsiz içeriklerin birinci ve ikinci olmak üzere iki kategorisi vardı. Her iki kategori de bilinçli durumda ifade edilebilecek fikirleri ve bilgileri içeriyordu. Freud, teorisinde bilinçaltını, bireyin kontrol edemediği “duyguların, düşüncelerin, dürtülerin ve anıların rezervuarı” olarak tanımladı. Bu bilinçsiz içeriklerin çoğu hoş olmayan ve kabul edilemez. Freud’a göre, bu olaylar davranışlarımızı etkiler. Böylece bilinçdışı zihin teorisi geliştirildi. Hem bilinçli hem de önbilinçli zihinleri içeren bir buzdağına benzer.

Bilinçdışı nedir
Bilinçdışı nedir

Freudyen psikoloji

Bilinçdışı nedir? Sigmund Freud, bilinçaltı üzerine yaptığı çalışmada, zihni bilinçli zihin ve bilinçdışı zihin olarak ikiye ayırdı ve daha sonra id, süperego ve dürtü olarak ikiye ayırdı. Bu bilinçdışı zihin, bireylerin kendilerinin farkında olmadığı zihinsel süreçleri temsil eder. Freud, insan bilinci için dikey bir mimari önerdi. Bilinçsiz zihin, daha sonra anlamları için yorumlanan önemli psişik olayların meydana geldiği yerdi. Bu süreçler rasyonel değildir ve bu nedenle irrasyonel değildir. Freud’un teorilerine göre id, kişiliğin ilk ve en temel bileşenidir. Her insan bir kimlikle ya da ilkel içgüdüsel bileşenle doğar. Bu bilinçsiz bileşen tamamen bilinçsizdir ve birincil amacı, sonuçlara veya uzun vadeli yerine getirilmesine bakılmaksızın talepleri karşılamaktır. İd, haz ilkesine göre temel ihtiyaç ve işlevleri içerir. Ne pahasına olursa olsun rahatsızlıktan kaçınmaya çalışan bilinçaltının bir parçasıdır.

Elektroansefalografi

Bilinçdışı nedir? Elektroansefalogram (EEG), beyindeki elektriksel aktiviteyi kaydeden invaziv olmayan bir tekniktir. Bu yöntem, hastanın bilinçsiz olduğu ancak beyin aktivitesinin bir miktar olduğu durumlarda yararlıdır. Sonuçlar, doktorların belirli durumları teşhis etmesine ve iyileşme olasılığını tahmin etmesine yardımcı olabilir. Hastalar yoğun bakımdayken değerlendirilebilir. Onlara bir dizi komut verilebilir, ancak yanıt veremezler. Prosedür ayrıca doktorların hastanın konuşmaya tepkisini izlemesini sağlar.

EEG, bir hastanın yaşadığı bilinç düzeyini belirlemek için kullanılabilir. Michigan Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, EEG’nin her zaman uyanık olmakla sonuçlanmadığını gösterdi. Aslında, EEG bir bilinçsizlik imzası gösterecektir. Örneğin, derin uyku ve bitkisel durumlar sırasındaki beyin aktivitesi, artan yavaş dalgalarla ilişkilidir ve beyindeki daha az karmaşıklık bir koma ile ilişkilidir. Ancak bu sonuçlar hala devam eden bir çalışmadır ve gelecekteki araştırmalar koma hastalarının iyileşmesini tahmin etmeye yardımcı olabilir.

Sezgi

Bilinçdışı nedir? Sezgi, ayrı bir çalışma alanı olarak kabul edilmeyen insan zihninin doğal bir kapasitesidir. Platon’un Cumhuriyeti’nde, “bilinçte ortaya çıkan önceden var olan bir bilgi” olarak tanımlanır. İlginç bir şekilde, önceden var olan bu bilgiye, buluşsal yöntemler kullanılmadan akıl yoluyla erişilebilir. Dolayısıyla sezgi, önceden bilgi sahibi olmadan şimdiki zamanda karar vermemizi sağlayan zihnimizin bir mekanizmasıdır. Sezgi genellikle çeşitli şekillerde deneyimlenir. Bir ön biliş biçimi olan filmlerdeki sezgi ile aynı şey değildir. Sezgi, rasyonel süreçlerden ziyade en yüksek iyiye dayanan bir anlam veya fikirdir. Pratik yaparak da geliştirilebilir. Uygun şekilde kullanıldığında, sezgi size hayatta bir avantaj sağlamak için kullanılabilir. Kendi sezginizi geliştirerek, daha bilinçli kararlar verebilecek ve daha iyi kararlar verebileceksiniz.

kasıtlı süreçler

Bilinçdışı nedir? Niyet kavramı, zihnin nesnelere atıfta bulunma kapasitesi açısından tanımlanabilir. Bu fikir Edmund Husserl’in fenomenolojisinde önemli bir rol oynar. Niyetlilik, nesnelere düşünce yoluyla atıfta bulunma yeteneğidir, ancak aynı zamanda beynin farklı bölgelerinde değişebilen proksimal stimülasyonun önemli bir özelliğidir. Bu, bilinçaltının bilinçli deneyimin önemli bir bileşeni olduğunu göstermektedir.

Birkaç çalışma, bilinçsiz beynimizin davranışını etkileyebileceğimizi gösteriyor. Birincisi, düşünce şeklimizi değiştirerek davranışlarımızı manipüle etmek mümkündür. Yürüme şeklimiz buna bir örnektir. Örneğin, stereotiplere dayanan denekler, performanslarını benzer yaş ve cinsiyetteki insanlarla karşılaştırırken daha yavaş yürürler. Ayrıca, başarıya odaklanan denekler, bir görevi iyi yapmak için daha fazla çaba harcarlar. Öte yandan, izlenim oluşturmaya hazır olan denekler, beğendikleri bir kişinin resmine dart attıklarında, tarafsız bir yüze göre daha düşük puan alıyorlar.

Otomatik süreçler

Bilinçdışı nedir? Daha önce araştırmacılar, bu tür görevleri yalnızca bilinçli zihnin yerine getirebileceğine inanıyorlardı, ancak yeni araştırmalar, bilinçaltı zihnin zihinsel kaynakları kullanmadan bunları yapabildiğini göstermiştir. Ayrıca, bu süreçler kendi kendini düzenleme ve hedef peşinde koşma yeteneğine sahiptir. Bilişsel bilinçdışı ilk olarak 1987’de John F. Kihlstrom tarafından ufuk açıcı bir makalede tanımlanmıştır. Kihlstrom bilinçaltı algı, örtük bellek, hipnoz ve otomatik süreçler üzerine araştırmaları gözden geçirdi. Son çalışmalarda, araştırmacılar yukarıdan aşağıya modülasyonun otomatik süreçleri etkileyebileceğini göstermiştir. Örneğin, bilinçsizce algılanan maskeli uyaranları içeren maskeli yanıt hazırlama, maskeli prime yönelik geçici dikkatten etkilenebilir. Buna karşılık, görev algısal sözcük özelliklerinin kullanılmasını gerektirdiğinde, maskelenmiş yanıt hazırlama gözlemlenmez. Bu, duyarlılık ölçümünün otomatik süreçleri değiştirmede önemli bir rol oynadığını göstermektedir.

Bilinçdışı nedir örnek?

Örneğin, kişinin annesine duyduğu öfke, çocuklukta yaşadığı istismar anıları ve bir aile üyesine olan nefreti bilinçaltında bastırılmış olabilir. 
Bilinçdışı ayrıca, id – temel içgüdülerin deposu – ve doğru davranış hakkında toplumsal reçeteler içeren vicdana benzer süperego olarak ikiye ayrılır.

Bilinçdışı ve bilinçaltı farkı nedir?

Bilinçdışı ve bilinçaltı iki farklı fenomendir. 
bilindışı, otomatik olarak gerçekleşen ve iç gözlem için uygun olmayan bir süreçtir. 
Bilinçaltı, aksine, aktif olarak odak farkındalığında olmayan bilinç sürecimizin bir parçasıdır.

Bilinçdışı bilinçaltı aynı şey mi?

Bilinçdışı ve bilinçaltı iki farklı fenomendir. 
bilindışı, otomatik olarak gerçekleşen ve iç gözlem için uygun olmayan bir süreçtir. 
Bilinçaltı, aksine, aktif olarak odak farkındalığında olmayan bilinç sürecimizin bir parçasıdır.

Bilinçdışı motivasyon nedir?

psikanalitik teoride, benliğin farkında olmadığı istekler, dürtüler, amaçlar ve dürtüler . 
Bilinçsiz motivasyon tarafından üretilen davranış örnekleri, amaçlı kazalar, dil sürçmeleri ve yerine getirilmemiş istekleri ifade eden rüyalardır.

Meliha

Netbilgiler Sağlık ve Hukuk Alanında Metin Editörü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu