Avrupa da Şirket Kurmak **2022

Avrupa da Şirket Kurmak Bir işiniz varsa ve başka bir Avrupa ülkesine açılmak istiyorsanız , bir Avrupa Şirketi kurmayı düşünebilirsiniz. Avrupa Şirketi – aynı zamanda SE (Latincede Societas Europea) olarak da bilinir – işinizi tek bir kurallar dizisi kullanarak farklı Avrupa ülkelerinde yürütmenize izin veren bir tür halka açık limited şirkettir.

Bir Avrupa Şirketi kurmanın çeşitli avantajları vardır:

Birden fazla AB ülkesinde iş yürütmenin daha basit bir yolu : faaliyetlerinizi tek bir Avrupa markası altında yeniden düzenleyebilir ve bir yan kuruluş ağı kurmadan işinizi yürütebilirsiniz.
Tek pazarda daha fazla hareketlilik . Örneğin, şirketi feshetmenize gerek kalmadan kayıtlı ofisinizi başka bir AB ülkesine devredebilirsiniz.
Birden fazla ülkede çalışan personeli işinizi yürütmeye dahil etmek için çerçeve sistemi belirleyin .
Bir Avrupa Şirketine sahipseniz, aynı zamanda Avrupa Şirketleri olan bir veya daha fazla yan kuruluş oluşturabilirsiniz.

Avrupa da Şirket Kurmak
Avrupa da Şirket Kurmak


Bir Avrupa Şirketi Kurmak İçin Gerekenler


Bir Avrupa Şirketi kurmak için aşağıda listelenen tüm gerekliliklere uymanız gerekir:

Kayıtlı ofisiniz ve merkez ofisiniz aynı AB ülkesinde olmalıdır.
Diğer AB ülkelerinde (bağlı kuruluşlar veya şubeler) bir varlığınızın olması veya ilgili tüm şirketlerin en az iki farklı AB ülkesinin yasalarına tabi olması gerekir.
En az 120 000 EUR tutarında taahhüt edilmiş sermayeniz olmalıdır .
Siz ve şirketinizin çalışan temsilcileri, çalışanların şirket organlarına katılımı ve çalışanlara nasıl danışılacağı ve bilgilendirileceği konusunda bir karara vardınız.

 

Gereksinimler ülkeler arasında farklılık gösterebilir. Bazı ülkeler daha yüksek sermaye gereksinimlerine sahip olabilirken, diğerleri genel merkezin ve kayıtlı ofisin aynı adreste olmasını gerektirebilir. Ülkenizin ek gereksinimleri olup olmadığını kontrol edin.

 

NasılKimGereksinimler
Birleşme (bir Avrupa Şirketi kurmak için)
Halka açık limited şirketler
Farklı AB ülkelerinden en az 2 şirket


holding şirketi kurmak
Kamu veya özel limited şirketler
Farklı AB ülkelerinden en az 2 şirket

veya

katılımcı şirketler, en az 2 yıl boyunca başka bir AB ülkesinde bir yan kuruluşa veya şubeye sahip olmalıdır.
Avrupa’da bir 
yan kuruluş oluşturmak
Şirketler, firmalar veya diğer yasal kuruluşlar

Farklı AB ülkelerinden 
en az 2 
kuruluş
veya
katılımcı kuruluşların en az 2 yıldır başka bir AB ülkesinde bir yan kuruluşu veya şubesi olması
DönüştürmekHalka açık bir limited şirket
En az 2 yıldır başka bir AB ülkesinde iştiraki olan bir şirket

Bir Avrupa Şirketi kurma şeklinize bağlı olarak (yukarıdaki tabloya bakın), farklı belgeler sağlamanız gerekecektir. Neye ihtiyacınız olduğunu ulusal otoritenizle kontrol edebilirsiniz.

Ulusal makam, istenen belgeleri yayınladıktan sonra bir ay içinde kayıt talebinde bulunduğunuzu Resmi Yayın Ofisine bildirmelidir. İletişim kurmaları gerekir:

  • Avrupa Şirketinizin adı
  • Kayıt numarası, tarihi ve yeri
  • Avrupa Şirketinizle ilgili bilgilerin ülkenizde yayınlandığı tarih, yer ve yayın başlığı
  • Avrupa Şirketinizin kayıtlı ofisi
  • Faaliyet gösterdiği sektör

Bilgileriniz Avrupa Birliği Resmi Gazetesinde yayınlanacaktır.

Uyarı

Avrupa Şirketinizi kaydettirdiğinizde, şirket adınızın önüne veya arkasına SE kısaltmasını eklemeyi unutmayın.

Kayıtlı ofisin Başka Bir AB Ülkesine Taşınması

Avrupa Şirketinizin kayıtlı ofisini başka bir AB ülkesine devredebilirsiniz – şirketiniz tasfiye, tasfiye veya iflas gibi yasal işlemlerden geçmediği sürece – onu sona erdirmek zorunda kalmadan -. Devir niyetinizi 2 ay önceden kamuoyuna bildirmeniz ve devir kararını hissedarlarınızın onaylaması gerekmektedir. Onay vermeden önce, ilgili makamların, alacaklıların ve diğer hak sahiplerinin menfaatlerinin korunması da dahil olmak üzere, tüm formalitelerin yerine getirildiğinden emin olmaları gerekir.

Uyarı

Bazı AB ülkelerinde, ilgili ulusal makamlar, kamu yararı gerekçesiyle 2 aylık bildirim süresi içinde aktarıma karşı çıkabilir. Bu ülkeler arasında Belçika, Bulgaristan, Kıbrıs, Danimarka, Fransa, Yunanistan, Letonya, Hollanda, Polonya, Portekiz, İspanya, İsveç bulunmaktadır.

Muhasebe Kuralları

Şirketinizin kayıtlı olduğu AB ülkesindeki halka açık limited şirketler için muhasebe kurallarına uymanız gerekecektir.

Avrupa Şirketiniz ise:

  • bir kredi veya finans kurumu
  • bir sigorta kuruluşu

bu tür şirketler için ulusal kurallara uymanız gerekecektir.

Tasfiye, iflas ve Ödemelerin Durdurulması

Avrupa Şirketiniz, tasfiye, tasfiye, ödeme aczi ve ödemelerin durdurulması ile ilgili olarak, şirketinizin kayıtlı olduğu Avrupa ülkesinin kurallarına uymalıdır.

Her ülkedeki Avrupa Şirketleri için Kurallar

Genel olarak, Avrupa Şirketleri ile ilgili aynı AB kuralları tüm AB ülkelerinde geçerlidir. Ancak, Avrupa Şirketinizin kurulduğu ülkeye bağlı olarak bazı hususlarda farklı kurallar olabilir. Örneğin, bu kurallar hangi yetkililerle bağlantı kurmanız gerektiğini veya çalışan katılımına ilişkin hangi düzenlemeleri izlemeniz gerekebileceğini etkileyebilir.

yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Yada google üzerinden farklı kaynakları inceleyebilirsiniz.

avrupa da şirket kurmak

Almanyada 25.000 Euro’luk bir başlangıç ​​sermayesi gerektirirken , bir hissenin nominal değeri 1 Euro olmalıdır. Nakit katkı payının en az %’i ve nakdi olmayan katkının tamamı (varsa) kayıttan önce ödenmelidir. Toplamda, bu ilk katkı 12.500 EUR’dan az olmamalıdır. Şirketin ticari faaliyetlerine ilişkin sorumluluk , hissedarların değil GmbH’nin varlıkları ile sınırlıdır. Almanya’da bir şirket kurmak için aşağıdaki adımlar oluşturulmalıdır: – hissedarların kim olacağını bilmek; – ana sözleşmenin yazılması; – sermayenin toplanması; – noter tasdikli bir sertifika almak; -Tescil için Ticaret Sicili Mahkemesine noter tasdikli bir başvuru yapılması gerekir; – başvuru Sicil Mahkemesi tarafından revize edilecektir; – GmbH Ticaret Siciline tescil ettirilecek ve tüm yetkili makamlara kuruluş hakkında bilgi verilecektir; – ticari faaliyetin kaydı.

Türk vatandaşı Almanyada şirket kurabilir mi?

Türkiye vatandaşı olarak, Almanya’da iş kurmak için serbest meslek amacıyla oturma iznine ihtiyacınız vardır.

Almanya ticari vizesi nasıl alınır?

Kendi ülkenizdeki Alman Büyükelçiliği/Konsolosluğu/Vize Merkezinde bir randevu ayarlayın. Almanya ticari vizesi için gerekli tüm belgeleri toplayın. Vize görüşmesine katılın. Vize başvuru ücretini ödeyin ve onay belgesini yanınıza alın.

Türk vatandaşı Almanyada işyeri açabilir mi?

Türkiye vatandaşı olarak, Almanya’da iş kurmak için serbest meslek amacıyla oturma iznine ihtiyacınız vardır.

Netbilgiler

Netbilgiler Özgün ve Faydalı Bilgiler İçeren Makaleler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu