Askerde Yapılan Aşılar Nelerdir? **2022

Askerde Yapılan Aşılar Nelerdir? Birçoğumuzun korkunç rüyası olan aşılama, askeriyede de yapılır. Bu içerikte askeriyede yapılan aşılar nelerdir? Aşağıda sırası ile açıklayacağımız konu sizin için aklınızda hiçbir soru işareti bırakmayacaktır. 
Aşılar, belirli bir hastalığa yakalanmadan önce bir kişinin vücudundaki bağışıklığı güçlendirmek için uygulanır. Aşılar, hastalığı teşhis etmek ve bu hastalık ortaya çıktığında yıkıcı koruyucu maddelerin (antikorlar) oluşumunu sağlamak için vücuttaki savunma mekanizmasını aktive eder.

Askeriyede Yapılan Aşılar

  • Tetanoz Aşısı
  • Menenjit Aşısı
  • Kızamık aşısı

Acemi birliğinize katılmanın ilk gününde kayıt yaptırırken, sağ ve sol kolunuza aşağıdaki aşılar verilir:

  • Tetanoz Aşısı
  • Menenjit Aşısı
  • Kızamık aşısı

Not: aşı verilirken kollarınızı sıkmayın veya ani hareketler yapmayın.

Tetanoz Aşısı Verilmezse Ne Olur?

Tetanoza karşı aşılanmamış olanlar, yaralanma sonucu tetanoz enfeksiyonuna maruz kaldıklarında ölümle sonuçlanabilecek bir tetanoz hastalığına yakalanma riski taşırlar.

Menenjit Aşısı Verilmezse Ne Olur?
Menenjit Mikroorganizmalarına karşı üretilen aşı, A, C, Y ve V135 tiplerine karşı etkili bir aşıdır. Menenjit aşısı uygulanmazsa, işitme kaybı, beyin hasarı, işitme kaybı, ekstremite kaybı ve böbrek hasarı gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilecek hastalıklar ortaya çıkabilir.

Askerde Yapılan Aşılar Nelerdir
Askerde Yapılan Aşılar Nelerdir

Askerde Aşı Olmak Ne Kadar Sürer?
Askeriyede işlerin çok hızlı yapılması gerektiğinden, aşıları ortalama 3 saniyede tamamlanır. Sizin gibi birçok Aceminin katıldığı göz önüne alındığında, aşılama sürecinin sağlık personeli tarafından hızlı bir şekilde yapılması gerekir.

Askere Gittiğinde Aşı Yaptırmak Zorunlu mudur?
Yukarıda belirtildiği gibi, sağlığınızı korumak için aşılar yapılır. Size verilen tetanoz ve menenjit aşısına karşı alerjiniz veya hastalığınız yoksa, aşıyı almanız kesinlikle gereklidir. Aşıdan korkuyor olabilirsiniz, ancak aşıdan kurtulamazsınız.

Askerde Yapılan Aşılar Nelerdir yazımızın burada sonuna geldik diğer yazılırımız için netbilgiler anasayfasına gidebilir. Yada google üzerinden farklı kaynakları ziyaret ederek araştırmaya devam edebilirsiniz.

Askerde yapılan aşılar ne işe yarar?

Bu üç aşıdan biri tetanoz aşısıdır. İkinci aşı menenjit aşısı olarak bilinir. Üçüncü ve son aşı kızamık aşısıdır. Bu aşılar Ordudaki bireylere verilir, böylece askerler artık daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahiptir.

Serdar

Netbilgiler Teknoloji İçerikleri Üreticisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu